Pro Angelu Bennettovou jsou počítače celý svět. Živí se jako odbornice na počítačové viry, s okolím komunikuje pouze pomocí počítače a jediné přátele má na internetu. Před odletem na dovolenou do Mexika dostane od programátora Dalea disketu s neobvyklým programem. S jeho pomocí se lze dostat k jakýmkoliv tajným záznamům. Její život se však mění v noční můru, když se z náhodné prázdninové známosti vyklube najatý vrah, který ji má odstranit a získat disketu. Angele se sice podaří uniknout, když se však vrátí z nemocnice, zjistí, že přestala existovat. Její kreditní karta byla zrušena stejně jako rezervace v hotelu, protože prý z Mexika odletěla. Její dům byl vystěhován a prodán s tím, že se odstěhovala. Podle záznamů v policejní databázi je z ní Ruth Marksová, obviněná z řady přestupků a zločinů. Přestože ji pronásledují policie i zabiják Devlin, podaří se jí zjistit, že za vším jsou počítačoví teroristé Pretoriáni. V jejich čele stojí Jeff Gregg, majitel firmy na zabezpečovací systémy, které obsahují program, jenž umožňuje Greggovi proniknout do jakéhokoli systému. Přestože každý, kdo se pokusí Angele pomoci, je Devlinem zabit, dál bojuje o svůj život i ukradenou identitu. (TV Nova)

Morien

Film z dětství pamatuji jako jeden z prvních filmů se "silnou ženskou hrdinkou", takže do jisté míry definoval moje předpoklady a očekávání v tomto poli a dnes tedy vyvolává jednak nostalgické vzpomínky na čas malin nezralých a zároveň i na urputnou práci ve snaze takovou sbírku klišé vytěsnit z paměti. Dál mám v poznámkách napsaných několik "nejvíc děsivých/nejsmutnějších" věcí, o kterých bych se chtěla zmínit. První je ta, že za dvacet let, co od vzniku filmu uběhlo, se to s postavením ženských postav v blockbusterech neposunulo nijak výrazně k lepšímu. Další je žánrová nevyhraněnost. Dnes film působí jako fantasy komedie odehrávající se v alternativním vesmíru, což je dané množstvím technologického pokroku, který se mezi tím udál. Ale myslím si, že i v době svého vzniku musel film víc působit spíš jako alegorie/podobenství thriller-krimi-drama. Velké množství prostoduchosti v logice příběhu totiž příliš nedovoluje navodit pocit reálnosti a strachu "může-se-to-stát-i-vám". Je to spíš abstraktní pohádka o boji s větrnými mlýny, o tom, že opravdové větrné mlýny jsou lidé kolem nás, a o nemožnosti autentických osobních činů mezi takovými lidmi. Škoda, že film trochu víc neakcentuje to, co mi dnes přijde jako nejsilnější moment Sítě. Ne to, jak někdo během pár vteřin přepíše druhému člověku život tak, že se zdá být někým jiným. Ani ne úplně to, že lidé, kteří ty údaje z obrazovek předčítají, nad nimi žádným způsobem nepochybují (Tady ve filmu jsou to policisté a lidé v nemocnici. Chápu frustraci hlavní hrdinky, která ví, že fakta jsou ve skutečnosti jiná, ale vykonavatelé svých profesí se musí spoléhat na své nástroje, ať už jdou digitální nebo ne.) Ale to, že lidé v reálném světě si fakta, která jsou jim předkládána, nedávají do kontextu s tím, co znají ze včerejška a předvčerejška... Takhle funguje mediální masáž (na mysl se krade 1984) a modelovou situaci v Síti představuje scéna z kanceláří Katedrály končící požárním poplachem, kdy kolegové a sekuriťáci na falešnou Angelu mluví jejím křestním jménem a vtipkují s ní a vůbec s ní jednají, jako by tam opravdu pracovala roky a přitom ji tam vidí asi třetí den a je to úplně jiný člověk, než by měl být. Já vím, že to je pravděpodobně jenom další chyba v nelogickém scénáři, ale když už to tam takhle je, tak to člověka zkrátka nutí takovou věc nějak interpretovat. Už tam opravdu chybí jenom scéna, ve které by přišla za svou matkou do jejího pečovatelského domu, který často a pravidelně navštěvovala posledních několik let, a tamní personál by s chováním typickým pro postavy ze skečů Monty Python policii řekl, že ji nepoznávají. Místo toho dostáváme v závěru informaci, že děsivý démon neměl žádnou identitu a tak se mu podařilo i po smrti vymknout systému, a také vtípek se symbolem pí, který je stejně úsměvný jako děsivý; zkrátka naše civilizace je odsouzena k zániku. ()

Lynn

Film by byl za tři hvězdičky, ale když se někde objeví přitažlivé téma hackování, tak se holt zbláznim... :-) ()

Brouk

Ne, že bych Sandru Bullock nějak extra prožíval, ale pravda je ta, že tenhle thriller je nadprůměrně koukatelný. Jistě, po 10 letech intenzivního vývoje v IT (můj chleba) způsobují některé "ekšn" ve filmu cukání koutků úst, nic to ovšem nemění na tom, že tenhle film je dobrý. Lepší 3* ()

genetique

Stále aktuálna zápletka, dobre vystihnutá, akurát to naivné, hlúpe až infantilné spracovanie som akosi nevedel prekusnúť. Sandra v roli obete, ktorá aspoň nečelí záchrane celého sveta a jej činy boli sympaticky zvádnuté na hranici uveriteľnosti. Keby sa tvorcovia viac obuli do premyslenosti scenár, mohol byť výsledok priaznivejší. Záporák bol totiž v rámci možností tiež sľubne nechutný a psychopatický. 45%. ()

Ainy

Celý náš život je v počítači. Stačí kliknout krysou a jste nikdo. Nebo v horším případě jste někdo úplně jiný. Tohle drama mám ráda, a to nejen kvůli Sandře. Už v té době, kdy jsem ho viděla poprvé, mě svým tajemným světem kyber zločinu upoutal. Pobavila mě tehdejší výpočetní technika, chat nebo hry, které kdysi byly nové a dnes už je to jenom šrot. Skvělý akční thriller ()

Kaka

Sandra Bullock a její počítačové eskapády - to je to jediné, na čem tenhle film stojí a to je bohužel velká chyba. Bullock je nepřesvědčivá a jednoduše není dobrá herečka (nebo alespoň tady ne) a počítačová problematika sama o sobě je tady řešena skutečně interesantně pitomým způsobem. Nejen že mnoho provedených operací je prakticky nemožných (jak může během několika kliknutí spustit protipožární systém ve špičkově zařízeném mrakodrapu ? Jak může na výstavě počítačů poslat mail na centrálu FBI ?), ale i způsob jakým jsou prováděny je maximálně neuvěřitelný. Jedinou variantu vidím v tom, že v době vzniku nebyla technologie počítačů ani zdaleka tak rozšířená (myšleno prostá domácnost), tudíž se dalo tak nějak oblbnout diváky. Bohužel dnes to jaksi nefunguje. ()

sud

Silně nevyrovnaný thriller se spoustou děr a hluchých míst. Přesto se na to koukat nechá (nejen kvůli Sandře). 40%. ()

castor

Pokud jeden můj kamarád z vysoké školy nenávidí Cameron Diaz, tak já to mám podobné se Sandrou Bullock. Například zlatý plešoun za Zrození šampiona byl totálním přehmatem, páč tahle star jen roky variuje to, co jsme u ní už viděli, jen občas krapet změní žánr. Tentokrát coby lovkyně počítačových virů odhalila něco, co neměla. Za trest ji virtuálně smažou, takže se jí zhroutí život. Ve výsledku nejde o úplně pitomou zápletku, jen provedení tápe, dnes už samozřejmě vše vypadá úsměvně, ale tehdy to byl solidní strašák. I slušný hit. ()

Wacoslav1

Nemůžu si pomoct, ale i díky tomuhle filmu se Sandra stala mou platonickou pubertální hereckou láskou a navíc i když se tu v komentářích hodně setkávám s názorem, že ten film působí dneska už trochu technicky zastarale až naivně, ale já s tím tak úplně nesouhlasím. Ano nostalgie je svině a nepustí, ale dal jsem si například srovnání s tématicky podobným Okem dravce což je film který vzniknul o hezkých pár let později tak byť je tohle film který už i vzhledem k době svého vzniku už dneska vizuálně krapet zestárnul, ale zase i právě proto kdy byl natočen působí tak trochu nadčasovým a vizionářským dojmem. Pro mě v tý době kdy jsem to poprvé viděl byly počítače Španělskou vesnicí a tak to téma bylo z mýho pohledu dostatečně nezmapovaný a atraktivní. Prostě ukrást takhle přes systém a počítače někomu celou jeho identitu a existenci a prakticky jí vymazat to je něco nad čím by se v dnešní době nikdo nepozastavoval, ale tenkrát jsem na to čuměl docela s otevřenou hubou. No viděno dnešním pohledem už to hodně průměrný thrillerový finále ten film trochu shazuje a byť hlavní záporák čistič Northam se mi docela líbil tak na konci se začne chovat trochu jako amatér a celý to zakončení je poněkud urychlený a odbytý a hlavní hrdinka to dostane celý tak trochu zadarmo, ale jinak marná sláva dobrej a solidně zpracovanej námět tu je k tomu navíc ta nostalgie plynoucí z toho, že jsem to poprvé viděl v tom žádoucím věku a ani na repete jsem tenhle názor nezměnil. No a navíc je tu ta Sandra která tou dobou byla z mýho pohledu fakt sympatická kočka. Takže pryč s předsudky ty čtyři hvězdice si tenhle film ode mě pořád vyslouží.70% ()

Davies182

Žádné sci-fi, nýbrž už řádku let děsivá realita. Pěkně si s divákem tvůrci pohrávají, Sandře jsem zděšení žral s vycvalenými bulvami! ()

pepo

priemerný thriller so slušnou sandrou bullock.do počítačou sa veľmi nerozumiem takže téma ma tiež neoslovila ()

Pepinec

Čtyři pecky pro krimi drámo z devadesátek, které díky svému obsahu stárne rychleji než dnešní noviny? Nostalgie. Legendární Wolf, neokoukaná Buldoková a srandovní diskety. Jó, to byly časy, když jsme s klukama za desetikačku nakoupili plastové podtácky s kroužky uprostřed a trumfovali se, kdo na ně narve víc než tři texťáky. Tehdy mě fakt nenapadlo, že by kvůli těm třem a půl palcům mohla mít nějaká Sandra takovýhle průser... ()

petaspur

Být počítačovým mágem, pracovat v poklidu domova a určovat si pracovní dobu sám je snem spousty lidí, kteří s oblibou mačkají ALT+64. Angela si svůj virtuální život vesele užívala až do chvíle, kdy její identifikační údaje byly v evidencích státních institucí přeřazeny k jiné fotografii a z ní, se po stisknutí patřičné klávesy někým nadstandartně informovaným, stala Ruth Marxová - zákonu unikající drogová dealerka. Angele nepomůže ani těch pár jedinců, kteří by mohli dosvědčit její totožnost, protože se z důvodu své přílišné mrtvosti k identifikaci nemohou dostavit. A tak Angele nezbývá než usednout za klávesnici svého pracovního nástroje a svést se svým neviditelným soupeřem nelítostný souboj po datových linkách. ()

kingik

Zcela průměrný thriller, ani Sandra Bullock nehraje nijak zázračně. Dané téma šlo určitě zpracovat lépe, neslo prvky originality, napětí ale značně kolísá, chybí moment překvapení, režie ničím neoslní. Průměr. 50% ()

Sinecod

Můj oblíbený thriller, který mě jeden čas hodně chytnul, hlavně pak asi závěrečných dvacet minut. Líbí se mi příběh, líbí se mi Sandra a líbí se mi i to, že počítačům může rozumět i žena:) ()

Anderton

Podľa mna klasika z liet deväťdesiatych, ktorá beží v telke trikrát ročne a neopozerá sa. Je to naivné, samozrejme, ale aj zábavné, svižné, s niekoľkými zvratmi a prehrávajúcou Bullockovou na vrchole jej kariéry. Sa zas teším, kedy to pobeží a budem sa baviť na veciach, pri ktorých by som mal byť vážny a v napätí. Film bude na seba nabalovať čoraz ďalej viac a viac zábavných momentov, pretože čo bolo na poli techniky včera novinkou, zajtra bude zastaralé. Videli ste béčkovú dvojku? ()

Když si někdo koleduje o „odpad“

Když si někdo koleduje o „odpad“