Život na jedné typické americké veřejné střední škole plyne svým depresivním tempem a učitel tělocviku (Ryan Gosling, nominovaný na Zlatý glóbus a Oscara) vnímá svou práci jen jako způsob přežití. Vše se změní ve chvílí, když ho jedna ze studentek nachytá při užívání drog v prostorách školy. Od té chvíle najde často rozmrzelý učitel nový smysl své existence, se studentkou a talentovanou basketbalistkou se sblíží a snaží se ji ochránit před četnými nástrahami jejího okolí. Sám se pokouší nalézt dávnou ztracenou sebeúctu a dát do pořádku i svůj vlastní život. (FebioFest) (oficiální text distributora)

Mitin

První půlka se mi líbila, druhá část už tak moc ne.. Gosling se mi poslední dobou zalíbil a zjistil jsem že dokáže odehrát téměř jakoukoli roli výborně. Shareeka Epps na mě působila také dobře. Což už nemohu říct o ději, který se vleče šíleně pomalu a od poloviny začíná být bohužel nuda. 3* za dvě hlavní role a celkem mile vypadající film, který ovšem bohužel dech nevyrazí. ()

Kuzzie

Tenhle typ filmů nemám ráda. Učitel- nechutná smažka, ale nosí sluneční brejle, bílý tílko pod košilí, tak je to děsněj frajer. A má tak rád ty svoje žáčky a připravuje je na svět a zachraňuje je před zlýma dealerama a hlavně svítí sluníčko. Dejte už někdo prosím Ryanovi roli Ježíše. Jeho xicht z blízka vypadá uplně stejně a já nad tim přemejšlela skoro celej film. Tss. Feťáci jsou prostě nejlepší filozofové na světě. A odvykačka neni pro všechny. Jsem stejně dobrej filozof jako feťák a tenhle film neni pro mě. ()

orkadimenza

Svou komorností a lehce amatérským způsobem natočení mi od začátku vyskočilo na paměť Once. I takovéto filmy dokážou zaujmout akademii a já volil Half Nelsona jen díky Goslingově nominaci. A přijde mi, že tu všichni nadhazují jen díky němu. Upřímně, toto pomalé drama nemá moc co nabídnout, pohled jen na špatnou situaci učitele nestačí, chtělo by to něco víc. Zajímavé momenty tu jsou, ale je jich velmi málo. Celkově mi moc nedává smysl zdejší obsah a taky komentáře pětihvězdičkových, protože hledat tady nějakou filosofii je jak hrabat se v prázdném kontejneru. Za mě bych Half Nelsona spíš nedoporučil. ()

Disease

Další nezávislý film, tentokrát o netradičním vztahu učitele a studentky. Nebýt Goslinga, byl by to podprůměr. ()

AIMÉE

Goslingovo Káže vodu, pije víno s následnou touhou po návratu k vodě patří k zajímavým sociálním dramatům, poněvadž jej charakterizuje určitá neokoukanost, ale především skvostný přednes Ryana Goslinga, který je film od filmu lepší a lepší, asi jako to víno. Jakoby se kolem něj vznášela jakási charismatická aura, přičemž on si to ležérně hasí napříč celým snímkem. Pro mě je toto jeho prvotřídní one man show. ()

Tomyfrok

Na první zdání působí Ryan Gosling téměř v každém snímku stejně, jako kdyby k tomu vybízel jeho nevinně mimózní pohled. Jenže on patří mezi špičkové herce, vybírá si povětšinou kvalitní role a těmi díky svému umění a hrou s emocemi koření filmy (Blue Valentine či Drive). V Half Nelson hraje učitele historie a tělocviku na veřejné střední škole, který je závislý na drogách, a proto žije samotářský život s občasnými zálety. Vše se odehrává ve velmi pomalém tempu, ale paradoxně je to velkým plusem, protože pro hlavního hrdinu stejně jako kdyby se zastavil čas. Ve chvíli, kdy se o něj začne zajímat jeho žačka, jež má zkušenosti s drogami ve vlastní rodině, dochází k několika kolizím. Na jedné straně jsou drogy, kterých se nejde vzdát, a na druhé nezkažená holka, jež vzbuzuje naději a neskrývá zájem. Většinou filmy tohoto typu přímo nevyhledávám, vlastně i nyní, když píši po několika dnech komentář, zdá se mi celý příběh prostý, nemastný, neslaný... ale Half Nelson si prostě jen nehraje na velkolepé hollywoodské dílo a jen věci servíruje, jak jsou. Malým spoilerem pak jen to, že film nemá nikterak zásadní vyvrcholení, ale stejně po něm ve vás něco zbude. (65 %) ()

chessbeer

Zajímavý námět, zpočátku se to nadějně rozjíždělo, ale postupně to vyšumělo do prázdna. Ryan klasika best, hodně dobrá blondýna (proč se tam ale objevila až na konci a jen na chvilku??) a trochu přehnaná role pro malou afroameričanku. Celkově bych ocenil nějaké hezké ženské postavy (přece jenom k Ryanovi se ty hnusné, které ho provázely po celý film, nehodí). Závěr není prakticky žádný. Tenhle film bych rozhodně dokázal udělat lépe. 3* za Ryana. ()

toi-toi

Medzi deťmi a dospelými nie sú až také rozdiely. Ľudia, každého veku, či chcú alebo nie, potrebujú niekoho blízkeho, potrebujú byť občas hlupáci a občas machovia. A každý má svoje sladkosti, ktoré mu pomáhajú prežívať - niekto lízatko, niekto mentolky a niekto crack. Problémom však je, že ľudia sa nevedia pochopiť a potrebujú k sebe nájsť cestu. Film okrem zaujímavého námetu, spájajúceho drogovú problematiku, riešenie medziľudských vzťahov, nedostatočnej výchovy, rasizmu, útlaku či vzťahu učiteľ-žiačka ponúka i skvelú kameru a soundtrack. Half Nelson je zvláštny film s potrebou ukazovať a riešiť, a také filmy sú zas moje sladkosti. ()

in nomine

Čekal jsem ve filmu nějaký zvrat nebo, že se děj filmu k něčemu pohne. R.Gosling podal skvělý výkon, ale ke konci filmu už jsem chtěl hlavnímu hrdinovi nafackovat :) ()

embecka

Drogová tematika je jedna z mojich naj a po tom, ako som si utrela presne štyri sliny slintavé padnuté za mega-giga-tera sexi Ryana (ako to ten chlap robí, je tak nedbanlivo úžasný!), pokúsim sa objektívne hodnotiť. Chcela som dať tri hviezdičky, lebo sa to črtalo ako priemer, ponurý a sépiový. Ale akosi to dozrelo a sépia je tu celkom opodstatnená. Geniálne zábery, nedbanlivé, no symbolické, nenápadná hudba, no trefná, pračudesný vzťah hlavných postáv, ktorý je silný a núti ma premýšľať. Referátové historické vsuvky sú maximálne vhodné. Hravo sa mieša čiernobiely svet, svet čistých a povedzme, menej čistých... Prvoplánovo slabé, v konečnom sčítaní však dosť silné dielo. ()

Silviaxx

Half Nelson je zaujímavým vyobrazením zvláštneho vzťahu plného množstva protikladov. Dve existencie vo forme učiteľ-žiačka nie príliš naplnené svojim životom sa nepríjemnou situáciou dajú dokopy a tak povediac to spolu tiahnu. Nemusia si nič povedať a predsa z ich správania a pohľadov cítiť, že sú si oporou, a že im na sebe záleží. Línie života učiteľa a žiačky sa krásne prelínajú až vrcholia v posledných minútach. Najviac sa mi však páči (ako som spomenula), že vo väčšine momentov vôbec neboli potrebné slová len prítomnosť a pohľad. K tomu opäť skôr ťahavejšia forma filmu, ktorá vôbec netlačí na pílu a necháva si dostatok času na jemné gradácie deja. No a čerešnička na torte R.Gosling, myslím, že jeho zvládnutie svojej postavy už snáď ani nemusím komentovať, lebo bol opäť skvelý a nikdy ma neprestane udivovať. ()

Maryinka

Skvělé, bohužel kvůli rozpačitému konci nemůžu dát maximum. Goslinga jsem doteď nějak nemusela, musím ale uznat, že tady podal naprosto fenomenální výkon, vyloženě mi vyrazil dech. Nepřehrával, byl naprosto přirozený a já ani nemohla uvěřit, že vše jen hraje. Jako by oním v jádru poměrně dobrým mužem, který se potýká s depresí a drogovou závislostí, sám byl. Ráda bych také vyzdvihla kameru, občas jsem si během sledování díky rozostřeným a zajímavě zabraným scénám taky připadala jako sjetá, což mi pomohlo ztotožnit se s Danovými pocity a stavy. Moc se mi líbila i hudba, která k celkové melancholické náladě perfektně seděla. Rozhodně Half Nelson doporučuji, už kvůli výkonu Goslinga. Pokud navíc stejně jako já na tom nejste psychicky zrovna nejlíp, možná vás tento snímek taky dostane. ()

KOZEL84

Ryana Goslinga fakt hodně můžu.Jeden z nejlepších herců současnosti a měli by si toho všímat i jiní.PS:na podruhé snad ještě lepší.Škoda že už nemůžu přidat,když sem dal už napoprvé 5.Předávka hodně zapůsobí ()

readan

Tento film dokazuje, že nie každý učiteľ musí byť tým najlepším vzorom pre deti. Úlohu učiteľa na drogách Ryan Gosling stvárnil úžasne. Obdivujem aj mladú herečku Shareeku Epps, ktorá na to, aká je mladá výborne zahrala rolu spočiatku zdesenej žiačky... ()

Endavour

Pro mě vůbec první klopýtnutí Ryana Goslinga v jeho jinak výjimečné filmové šňůře. Poněkud sychravé drama, které nic moc k zamýšlení nenabídne. Čistý průměr, a tudíž 50%. ()

Axident

Vynikající film, velmi intimní, komorní, vlekoucí se, děsivě reálný, reálně obyčejný a přitom hrůzný... Silný zážitek s vynikajícím (!) Goslingem (hrál tenhle chlapík někdy v něčem jinak než bezchybně?), coby mladým, chytrým učitelem dějepisu a tělocviku na černošské škole, ovšem toho času též již hodně závislá smažka a famózní a charismatická žačka Shareeka Epps, kteréž nedělá úplně dobře vidět svého oblíbence klesat na úplné dno. Osobně nemám co vytknout, samozřejmě vyjma plíživé depresivnosti tématu... ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007