Život na jedné typické americké veřejné střední škole plyne svým depresivním tempem a učitel tělocviku (Ryan Gosling, nominovaný na Zlatý glóbus a Oscara) vnímá svou práci jen jako způsob přežití. Vše se změní ve chvílí, když ho jedna ze studentek nachytá při užívání drog v prostorách školy. Od té chvíle najde často rozmrzelý učitel nový smysl své existence, se studentkou a talentovanou basketbalistkou se sblíží a snaží se ji ochránit před četnými nástrahami jejího okolí. Sám se pokouší nalézt dávnou ztracenou sebeúctu a dát do pořádku i svůj vlastní život. (FebioFest) (oficiální text distributora)

Heroine

Ani nevím proč se takové filmy pořád točí. Během těch 106 minut se mi chtělo minimálně desetkrát umřít nudou, což je docela hodně. Ryan Gosling sice hraje dobře, všichni ostatní herci taky, ale spíš to tu vázne s dějem. Nepůsobivý, nudný, a poněkud stokrát již omílaný děj, který vede od nikud nikam. Ale viděla jsem v tomhle filmu poprvé v životě auto, se samo zapínacím bezpečnostním pásem... ()

Rokle

Film, který má podobné tempo jako nedávné Goslingovo Blue Valentine. Téma je samozřejmě úplně jiné a rozhodně nedoporučuji, pokud jste trochu unavenější. Na tenhle snímek potřebujete sílu, protože režisér Fleck "pouze" ukazuje příběh mladého učitele, kterého děcka ve škole žerou, nicméně on sám nemá žádný smysl pro svoji existenci. Co mě dostávalo, byl vztah s mladým černošským děvčetem. Těžko uchopitelné a popsatelné, avšak plně funkční. 70% ()

merigieren

koukatelný to je, ale i tak jde o kravinu. Učitel závislý na drogách pochybně vyučuje na škole černošské děti, jedna školačka ho nachytá na wc jak se zhulil, pak ji vozí domů, má holku, kterou skoro znásilní, je pořád nakaši, znějakého pomynutí mysli nechce aby se stýkala s prodavačem drog a nakonec dojde k usmíření a pochopení. já nevím... podle mě fetovali až do smrti... ()

BOURQUE

Z určitého hľadiska trošku precenený film. Réžia priemer. Scenár a aj samotný príbeh obsahuje veľké možnosti, ale nie sú adekvátne využité. Ani hlavný príbeh ani vedľajšie scény nie sú dotiahnuté do konca a film sa končí vtedy, keď to nečakáte (v tomto prípade to vadí). Každopádne, metóda vyučovania pána D. Dunne vôbec nie je zlá. Mimochodom R. Gosling opäť skvelý! Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

KOOHA

Z nudy vystřižený plátek, který když neuvidiíte, tak se nic světoborného nestane. Dokuntární (pohyblivá, až moc se třesoucí) kamera je vyloženě otravná. Nic mi tak na tom filmu nevadilo jako toto. ()

jauzdu

Přemýšlela jsem dlouho, jak film ohodnotit. Na film jsem se s očekáváním těšila. Celkem se mi i líbil, ale vzhledem k jistým nedostatkům které mi bránily k nadprůměrnému dojmu, mě nakonec donutil snížit svoje hodnocení z původně zamýšleného 4 na 3. 1) Rušivým elementem pro mě byla roztřesená kamera, bez které - jistě použité v zájmu autenticity - bych se obešla. 2) Také mi nešly přes uši rádoby filosofické průpovídky učitele, kterými krmí každou .... 3) Ani jsem si nevšimla, že by ve filmu proběhlo nějaké větší souznění mezi učitelem a žačkou. 4) Nejde mi také na rozum, že se takovej feťák protlouká životem bez větších problémů. Stále pod vlivem drog a alkoholu učí, jezdí autem a spí s kdekým. Pro mě, ač nerada, musím s lítostí přiznat spíše zklamání. ()

maciii

Filmy stejně jako knihy s drogovou tématikou nemám ráda, především kvůli bezvýchodnosti situace, ve které se hrdinové nacházejí, ať už se jedná o narkomany nebo lidi z disfunkčních rodin žijících "na okraji společnosti", v prostředí, kde je dealerství zdánivě nejsnažším a nejlákavějším zdrojem obživy. I přes všechnu tu skličující beznaděj a pomalé vyprávění musím ocenit autentičnost a způsob, jakým se film dostene pod kůži, ať už díky věrohodným hereckým výkonům, tak i závěru, který divákovi nevnucuje žádné definitivní řešení. ()

Stíba

Skoro od začátku sem si říkal, že by tomu slušela alespoň taková desetidílná minisérie aby mohli všechny vztahy, detaily a niance dostat širší prostor k vyobrazení, protože mi to na téhle stopáži přišlo zkrátka strašně osekané. Každopádně náboj tomu i tak nechybí a podstatné je tu vyřčeno. A Gosling tu opět podává enormní výkon. ()

Chauncey

Skvělý snímek, který na vás dýchne opravdovostí, v kině málokdy vídanou. Vedle režiséra Flecka má na tom mamutí zásluhu obsazení v čele s Ryanem Goslingem a Shareekou Epps. ()

kwaicheng

Někdy tak plujeme životem, přemýšlíme o věcech, až zjistíme, že jsme v tom až po kolena. Pozná se to tak, že nám chcípne kočka. Je nám to líto, ale už to není nic platné. Koneckonců, jsem v tom sami. A občas je dobré mít někoho. To zabřednutí způsobí, že už se ani nechováme jako my. Jsme od přírody špatní a zkoušíme občas být hodní. A tak to je. Vykročme z toho sajrajtu, dokud to jde. Protože pak už budeme jenom litovat. Jakže to říkal Gosling? One thing doesn´t make a man. ()

Oonika

Bohužel mi trochu chyběly nějaké větší zvraty, místy mi taky dost vadila taková rozklepaná kamera. Ale jinak Ryanova postava, mladý učitel, byla skvělá, taková jakoby rozdvojená osobnost... Ty hodiny ve třídě neměly chybu! ()

GTS_PUNK

Na prvý pohľad zdanlivo jednoduchý príbeh z prostredia jednej americkej školy. Príbeh o učiteľovi (Ryan Gosling) a jeho žiačke (Shareeka Epps). Príbeh o drogovo závislom učiteľovi a jeho žiačke, pochádzajúcej z neúplných a disfunkčných rodinných pomerov. Zdanlivá jednoduchosť príbehu sa razom rozplýva a premieňa sa na serióznu drámu, pracujúcu s dvoma závažnými nosnými témami. Opäť sa to tak na prvý pohľad môže zdať, ale aj v tomto snímok svojím spôsobom blafuje. Ale pekne postupne. Režisér Ryan Fleck prichádza v roku 2006 s nezávisle ladeným dramatickým počinom, ktorý sa v sebe snaží spájať niekoľko celospoločenských tém. Celospoločenských minimálne v Spojených štátoch. A síce sa jedná o témy drogovej závislosti, rodinnej dysfunkčnosti a rasovej (či vôbec spoločenskej) segregácie. Na už spomínaných dvoch hlavných postavách sa tvorcovia snažia demonštrovať práve prvé dva spomenuté aspekty, pričom ich stavajú proti sebe. Aspekty, ale do istej miery aj postavy. S nimi následne film počas svojej celej stopáže pracuje, snaží sa divákovi ukázať oba problémy z viacerých uhlov pohľadu, a takisto zobrazuje ich vzájomné prepojenie a ovplyvňovanie. A to sa filmu aj celkom darí, lenže hlavný problém, ktorý v konečnom dôsledku fatálne narúša jeho celú štruktúru, tkvie v tom, že postráda akékoľvek dejové smerovanie. Zatiaľ čo väčšina snímkov jasne smeruje z bodu A do bodu B, v tomto prípade má divák pocit, ako keby si scenáristi síce vytýčili nejaký bod A, ale bod B hľadajú tak povediac "za pochodu", pričom ho nakoniec aj tak nenájdu. Príbeh, ak sa o nejakom vôbec dá rozprávať, má veľmi vrtkavú kostru, položenú na ešte vrtkavejšom základe. Skutočnú pointu filmu síce kdesi v diaľke cítiť, ale témy drogovej závislosti a nefungujúcej rodiny slúžia snáď iba akási dymová clona, či snáď ako priliaty olej do zdanlivo skrytého ohňa. Čo tak v skutočnosti možno označiť za hlavnú pointu? Tretí aspekt - rasovú alebo vôbec spoločenskú segregáciu, na ktorú film upozorňuje nielen zasadením, výberom majority hereckého obsadenia, ale najmä niekoľkými vsuvkami do samotného deja, ktoré predstavujú akýsi exkurz do americkej histórie, týkajúci sa tejto problematiky. Možno sa rozprávať o tom, že to kráča ruka v ruke so zvyšnými dvoma aspektami, ale je takisto potrebné dodať, že v rámci príbehu nefunguje poriadne ani jeden z nich. Dejovo nič nedrží pohromade. A najmä preto, že tam ani nič poriadne pohromade držať nemôže, keďže príbehovo je snímok v podstate prázdny. Spleť takmer dvojhodinovej stopáže záberov síce ukazuje problémy jednotlivých postáv, neukazuje však žiadnu príbehovú stavbu či jej posun. A ak niekde aj nebodaj áno, tak o nasledujúcej scéne to už povedať nemožno. Ak by tvorcovia zostrihali väčšinu materiálu a urobili z neho 20-minútovú krátku metráž, možno by to v konečnom dôsledku dávalo väčší zmysel, ako to dáva takto. A možno by výraznejšie vyzneli aj problémy, na ktoré sa film snaží upozorniť. Čo sa obsadenia týka, jedná sa o zmes v podstate neznámych tvárí, ktoré na jednej strane dodávajú filmu autenticitu, ale na strane druhej príliš neoslovia, plus nie veľmi výrazný Ryan Gosling - buď znudený, ako keby sa mu nechcelo hrať, alebo skutočne zdrogovaný. Half Nelson je snímok, ktorý ponúka pomerne veľký potenciál. Škoda však, že iba na papieri, a možno ani tam nie. V podobe, v akej ho môže vidieť divák, jednoznačne neosloví. Príbehovo v podstate prázdny, výraznejšie nič nehovoriaci, pre niekoho možno až mätúci. Hlavná myšlienka sa v ňom síce zachytiť dá, ale núti o nej viac premýšľať diváka, než ako sa jej venuje samotný film. Pomerne slabá záležitosť, ktorá v sebe však skrýva aj niekoľko pozitív. Medzi ne možno zaradiť silne nezávisle pôsobiacu kameru a viac-menej obstojnú výpravu. Ani jedna z vecí však film výraznejším spôsobom nezachraňuje. () (méně) (více)

Threepwood

Klasické,lehce nadstandardní drama.No,spíš je to takový výsek ze života feťáckého učitele a jeho žákyně.Rayan je výborný. ()

polonius

Přesně tenhle typ filmů mám rád, takže jsem si vážně přišel na své. Hlavní hrdina na šikmé ploše, který neví kudy kam a proplouvá životem jak se dá. Podobně je na tom druhá hlavní postava filmu. Zcela jistě to není " příběh o učiteli a žačce ". ()

Euchrid

Po megadlouhém polehávání ve filmotéce, se konečně nemožné stalo skutkem a já to viděl. Je dobré, že si tvůrci pro příběh, který táhne jeden herec vybrali zrovna Goslinga. Jeho Dan je tak lidský, že přes všechny jeho chyby sem ho měl rád. Vynikající herecká šou. Měl bych koukat na víc takových filmů..mělo by jich taky víc vznikat... ()

john.h

Gosling předvedl naprosto dechberoucí výkon. Úplně jsem se do jeho postavy vcítil a prožíval to trápení s ním. ()

markyzgero

half nelson neni ani velkej, ani malej film. neni rovnej, nebo zakřivenej. je všechno a nic zároveň. dlouho mi vrtaly v hlavě ty prostřihy z americký historie a pak mi to došlo. crackař a kokainista v jednom učí děcka dějepis prizmatem změny, avšak v kontrapunktu k tomu, sám na sobě změny schopen neni. gosling jede ve svym štýlu minimalistickýho herectví, jeho charakter se pořád potácí v neschopnosti dospět a všechno to pomalu plyne k jednoduchý, ale vlastně strašně nadupaný pointě, na kterou jen tak nezapomenete. konfucius by měl jistě radost. já taky. tam kde film začíná, tam i končí a dostat se z half nelsona prostě nejde, což vám potvrdí každej wrestler. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007