Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

goniss

proboha tak Daldry prostě umí režírovat! Tak hluboce emocionální film jsem už pěkně dlouho neprožívala. Nepopřu ani náhodou, že jsem se několikrát nevyhla slzám..ono to ani při pomyšlení na opravdovou lásku mezi dvěma lidmi po celý život ani nejde. Ten chlápek vážně ví, jak vás vtáhnout do děje, jak zapůsobit na diváka, a za tento výkon si zaslouží nejednoho, nedva oskary!!! ()

rgrohol

Četl jsem komentáře o silném příběhu, o tom, jak vás film vtáhne a nepustí. Nic takového jsem nezažil. Film mi přišel nudný, zdlouhavý, divně vyprávěný, předvídatelný. Možná kdyby mě zachytil v jiném rozpoložení, několik hvězdiček bych přidal. Takhle ale nemohu. ()

xargos

Velmi hluboký příběh, velmi dobře vystavěný, silný zážitek, složité osudy, na tohle budu dlouho zapomínat... Souhlas se vším, co tu o Předčítači napsala kleopatra. ()

Bull.Nulla

Kamera: Roger Deakins ( Vykoupení z veznice Shawshank, Tahle zeme není pro starý ). Chris Menges (Předčítač, Mise, Vražedná pole). Ultra levicova soulož nad hnijící duší. ()

Mallinali

K tomu, jak jsem chápal poselství filmu, tu už z elitních komentářů předčítá Radek99. Takže já jenom dodám, že to maskování Winsletky mělo svoje zlaté rezervy, výprava byla kouzelná a že moje citové napojení na postavy a prožívání (i litování) jejich osudů docela fungovalo. Jenže stejně jako Michael jsem na konci čekal katarzi, která nepřišla. Vlastně i chápu proč, ale poklidné doznění tak poklidně odsýpajícího snímku ve mě nechalo takový zcela nepoklidný pocit...jako když na oslavě Svatomartinského vína nalejváte pajcovaný Rychlý špunty. ()

adriane9

Úžasné..Skvělý film, skvělý zážitek.Kate je prostě úžasná a ať hledám jak chci není nic co bych mohla filmu vytknout.. Hlubokým duším rozhodně doporučuji shlédnout.. Bude to na celý život :-) ()

MovieFive

Určitě kvalitní film se skvělými hereckými výkony(především Kate Winslet), ovšem mě na konci filmu chyběla nějaká větší pointa nebo rozuzlení. Skvělý film, ale konec byl trochu zklamání. ()

jasanka

Už jsem se těšila, jak dám jasným pět hvězdiček. Nicméně nemůžu, a to kvůli úplně zbytečnému natahování příběhu. Mít film o třicet minut méně, byl by výsledek ještě lepší. I tak ale výborný příběh, plný emocí všeho druhu. Obě poloviny jsou úplně jiného rázu, ale obě výborné. Navíc miluju filmy, kde se prolíná více časových linií a kde se další informace dozvídáme až časem. ()

allebra

Film měl myšlenku, nešel mi hned z hlavy, ale pod kůži se mi dostal až po druhém zhlédnutí. Kate Winslet byla výborná, i když já osobně bych jí dala Oskara raději za Nouzový východ! ()

Eratashi

Tíží tě svědomí, Michaeli? Drama o hluboké lásce, které protíná nepříznivá historie Německa. Silná romance a konec krutý jako život sám. ()

Endavour

Co k tomu říci? Velmi dobrý výkon "krásné bestie" Kate Winslet a citově nevyrovnaného Krosse bohužel není schopen zachránit nijak poutavý film postrádající jakýkoliv spád či atmosféru. Za zmínku stojí zajímavá hra lidské psychiky mladého a naivního Michaela s Hannou. Snímku uděluji 65%. ()

Axident

Hod po me kamenem, kdo jsi bez viny. Navzdory konci, ktery to nestastne rozmelnil a byl nepatricne americky sentimentalni, davam za pet. ()

Iriroro

Filmu by rozhodně neuškodily nůžky. Poměrně zajímavý námět, který ovšem není do detailu propracován. Jako by nám scénárista s režisérem nedovolili nahlédnout do nitra postav. Jsme jen svědky jistého příběhu o nacistce a právníkovi, a přesto, že je pozorujeme celý život, nám na konci přijde, že jsme je vůbec neznali. Nebo alespoň já jsem měl takový pocit. Někdy by neuškodilo urychlit tu uloudanost, se kterou se většina věcí odehrává. Člověka to pak začne trochu nudit, ale třeba to byl záměr - konfrontovat sílu námětu a pomalé tempo, aby člověk měl spoustu času na přemýšlení. ()

*Colorado

Tak hned na začátek musim říct, že mě to celkem dojalo. O čem film je, je napsáno v obsahu, tak já jen uvedu, že Oscar pro Kate Winslet je rozhodně na místě. Docela mě překvapilo množství milostných scén a rozhodně jejich "nudita", a to především proto, že mi místy přišla až nadbytečná. Ne že by mi snad vadila, to ne :-) jen by to určitě nevyznělo jinak, kdyby jí bylo méně, ale zde se třeba hodně vycházelo z knižní předlohy, těžko říct. Také by stálo zamyslet se nad tím, jak by to vypadalo v němčině.. Hodně zajímavé to začne být ve chvíli, kdy se děj přesouvá do soudní síně. Od té chvíle sledujeme pěkné drama o lidech, kteří v té nejnevhodnější chvíli zvolí hrdost a ač k sobě něco cítí, nepomáhají si. ()

Marsello

Po filme Hodiny druhý famózny silne pôsobiaci Daldryho film, ktorý vyniká skvelým dejom doplneným šokujúcimi scénami, ktoré v podaní Kate Winslet nenechajú človeka ľahostajného. ()

merigieren

Celkově to dává smysl, z počátku přichází milostný příběh protknutý drobnými detaily, které většinou docvaknou až v další části filmu. Já jsem nad nimi dumal už v průběhu :-) jako třeba ten kostel kde se zastavili, nebo čtení knih. Na rozdíl od ostatních neshledávám nic morálního na tom, že nepřiznám svou negramotnost, vždyť je to jedno, když něco nevím tak to nevím, třeba se to časem naučím. Rozhodně to není důvod k 20 letům vězení. To mě celkem překvapilo, ještě více zarážející bylo chování jejího milence, v jednom okamžiku milující (posílá nahrávky kazet) v dslším chladný jako kámen. A nemůžu zapomenout ani na tu krásnou myšlenku: našetřit peníze díťěti kterému ublížila, jako by mohly peníze cokoliv vyjádřit. Mnohem cenejší by byl oblázek ze země, jež by 20 let nosila. ()

Eluin

No nevím, nějak mě to nechytlo, i když musím ocenit práci maskérů na tváři Kate Winslet. Minimálně ze začáku byl ten film pro mě dosti k nedívání. Hodiny mi přišly daleko lepší. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž