Rozpočet $32miliónovTržby USA $34,194,407Tržby Celosvetovo $113,019,290Tržby za predaj DVD v USA $12,641,345 //počet predaných kusov 686,566║ Režisér Stephen Daldry si vybral výborný námet na spracovanie(inšpirovaný skutočnými udalosťami), len škoda že prvá tretina filmu ma postupne tendenciu uspávať, našťastie táto slabšia tretina filmu doznie samým záverom filmu, takže celkovo film vyznie ako dosť silná dráma, kde je k nejakej tej dokonalosti cítiť ešte nejaké tie rezervy. Kate Winslet tu zahrala opäť skvele, aj keď možno až tak úplne to nebola úloha na Oscara ale zas na druhú stranu za jej doterajšiu hereckú kariéru si ho zaslúžila. Vo filme skôr dominuje mladý herec David Kross, postava Michaela Berga v jeho stvárnení je plná pocitov a silného zafarbenia, povyšujúceho túto drámu tam kam sa v konečnom dôsledku dostáva a to do dosť silnej emocialnej drámy o ľuďoch žijúcich zo svojimi chybami z minulosti, ktoré im zväzujú ruky v ich konaniach. /80%/(13.3.2009)

[imdb: 7.7/10] | me: Kate je skvelá, fakt skvelá ... a film tiež nezaostáva,... a až nám Ralph vyrastie, tiež je radosť pozerať sa. Musim povedať, že herecké výkony v tomto filme sú pozoruhodné. Celkovo: veľmi dobre.(25.6.2009)

Stephen Daldry, režisér skvělých Hodin, vyprodukoval z kvalitních ingrediencí (počítaje v to vynikající herce) obdivuhodně neúčinný snímek, z něhož sálá knižní původ podstatně mocněji než ženský půvab z Kate Winslet. Silná, zajímavá a bohatá sama o sobě nosná témata jako "smysl toho všeho" představený brilantním Brunem Ganzem nebo naopak Hannina před soudem demonstrovaná neschopnost pochopit, co že to vlastně během své služby dělala špatně, jsou zde užita jen velmi okrajově a zapadají pod kupou hlušiny vznešeně označitelné (těmi, které předčítač nadchl) za příběh pochopení a vděčnosti za první chlapeckou lásku, která se změnila v "něco jiného" nebo možná "víc". Ralph Fiennes namlouvající kazety mě zkrátka nedojímá a nezajímá, a byť má Předčítač zručně budovanou atmosféru a je na něm vidět, že asi nebyl natočen za levno, je pro mě jakž takž zajímavý pouze do doby, než Kate Winslet natočí instruktážní film o smyslné vášni partnerského milostného života...anebo normálně o dobrém sexu:) Vzhledem k ambicím a prezentaci filmu dávám 60%.(5.12.2010)

Nádherný film! Jsem hrozně ráda, že jsem viděla prvně Revolutionary Road, protože tam mi, stejně tak jako ostatním, Kate vyrazila dech a hned po prvních minutách tohodle snímku mi ukázala, že má stejně ještě na víc .. a to jsem jí tam nemohla vyčíst ani záběr, dokázala nemožné a laťku zvýšila natolik, že věřím, že nějakou tu "chvíli" ji žádná jiná herečka nepřekoná .. příběh mě zcela odboural .. jak námětově, tak i pak zpracováním. Nelze mu odepřít obrovitánská dávka emocí, citlivosti, jemnosti, nešetří se nahotou, ale je tak až poeticky znázorněna až si říkám, proč to takhle nešlo i v jiných filmech. Obsadit Davida Krosse do role "předčítače" bylo stejně tak výborným tahem jako obsadit Kate do role Hanny, protože tenhle kluk je takový nemalý klenot. Nádherný filmový zážitek .. a tím jak mě vtáhl, tak mi hrozně rychle utekl, škoda .. avšak naplnil mě tak kouzelnými pocity, že se nemůžu dočkat, až jej uvidím i na velkém plátně ..(24.1.2009)

• Renton

Scénář: David Hare .. Tak copak nám ten Daldry & Hare servírují tentokrát? Roztahanou průpovídku o tom, jak se mladík zamiluje do "špatné" ženy a nakonec si oba postupně víc ublíží než pomohou. Dobrou hodinu zaberou jen laciné sexuální peripetie ústřední dvojice, kde o prsa či holý zadek Kate není nouze. Druhou půli vyplňuje převážně soudní proces, procházka po koncentračním táboru, bolest z provinění, kterou tlumí chlapcem spousta předčítaných audiokazet. Všechno nemístně natahované, často nudné. Ač se jedná o poměrně, do silných témat zasazený, příběh, celkově mne nijak nezasahuje ani přes blízkost podobných témat. Holocaust je zde tentokrát pouze do nevýrazných obrysů použitá kulisa. Vyzdvihnout nemohu, s porovnáním třeba s Revolutionary Road, ani herecký výkon Kate Winslet, která více než výrazové prostředky vystavuje svoje tělo a zrovna tím si mě nezískává. ___ Na Oscarech pouze do počtu. 40%.(24.1.2009)

• - Částečně autobiografická kniha berlínského profesora práv Bernharda Schlinka vyšla v roce 1995, byla následně přeložena do 40 jazyků a stala se první německou knihou, která se vyšplhala na vrchol žebříčku bestsellerů listu New York Times, a všeobecnou pozornost si získala v roce 1999, kdy ji ve svém pořadu doporučila Oprah Winfrey. (Taninaca)

• - Producenti sa snažili film presadiť pred Akadémiou filmových umení a vied v mnohých kategóriách. Kate Winslet nakoniec získala Oscara ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe, napriek tomu, že producenti bojovali o jej nomináciu vo vedľajšej úlohe. (moviefilm)

• - Předčítač je třetím filmem německého herce Davida Krosse a jde o jeho první roli v angličtině, kterou si zdokonaloval i během natáčení. (Taninaca)