[imdb: 7.7/10] | me: Kate je skvelá, fakt skvelá ... a film tiež nezaostáva,... a až nám Ralph vyrastie, tiež je radosť pozerať sa. Musim povedať, že herecké výkony v tomto filme sú pozoruhodné. Celkovo: veľmi dobre.(25.6.2009)

• Morien

Líbila se mi první část, ale čím víc se film posouval ke konci, tím víc jsem nechápala, na co se to dívám a proč se na to dívám. Respektive, to jsem asi věděla, jenom jsem se ukrutně divila, co tím autoři sledovali. Jestli měl být film kontroverzní psychologickou sondou a jeho cílem bylo vykreslit divákovi pudy zmítanou, citově chladnou, nepříliš inteligentní ženu se smyslem pro povinnost a poslušnost, aby tak poskytl klíč k nahlížení na pěšáky, kteří sloužili nacistickému monstru, tak potom nechápu moralistické pindy v závěru. Kdyby to bylo tak, jak jsem v předchozím dlouhém překombinovaném souvětí naznačila, tak bych byla z filmu nadšená. Jenže ono to tak nebylo. Sentimentální závěr i znovuobnovování vztahu mezi Hanou a Michalem mi přišlo špatně prokreslené a zejména nevhodné, závěrečné setkání s Židovkou v podání Leny Olin mi potom přijde jako zbabělý pokus uklidnit všechny ty, které rozčílilo předchozí dění, pro příběh samotný nemělo podle mě vůbec žádný význam.(15.10.2009)

Chcete vyhrát Oscara? Odhoďte svršky, zahrajte uvěřitelně orgasmus a máte ho doma. Nějak tak zní recept podle filmového Předčítače, dvouhodinového šlehání dějového vakua, v němž není vyjma hereckých výkonů a pevné režie absolutně nic. Sledovat stereotypní první polovinu, v níž se akorát souloží, je únavné a ve druhé, kdy přebere otěže mdlý Fiennes, už k nějaké katarzi dospějete těžko. Ne s povrchně načtrnutými postavami a zápletkou, která se i přes opírání o nejslavnější ukázku genocidy nedostává pod kůži. Dokonale přeceněná a po většinu času zbytečná nuda. 5/10(24.4.2009)

Dobré. Veľmi dobré. Vlastne výborné. U mňa zatiaľ asi najlepšia z tohtoročných oscaroviek (ešte ma čakajú Milk, Doubt a Frost/Nixon). Ja som to vnímal predovšetkým ako veľmi zvláštnu romancu a až v druhom pláne ako nezvyčajný, akéhokoľvek moralizovania a jednostrannosti zbavený pohľad na holocaust a jeho vinníkov. To, ako funkčne sa tieto dve roviny navzájom dopĺňajú, je jednoducho fascinujúce. The Reader je však hlavne film, ktorý je silnejší a silnejší s každou ďalšou minútou. Čakal som, že po procese a vynesení rozsudku už to pôjde dole, ale až potom prišla skutočná emocionálna nakladačka. Jedna scéna (Ralph v cele) hraničila s prvoplánovým žmýkaním sĺz, ale následná návšteva jednej z obetí to napravila. Vrstevnaté, premyslené a Daldry presne vie, čo chce každou scénou povedať. O hercoch ani nemá cenu hovoriť. Kate je úchvatná, ale toho Oscara prevzala aj za Ralpha, Bruna Ganza či vynikajúceho Davida Krossa.(21.3.2009)

• flanker.27

Málokde mi tak moc vadilo, že Němce nehrajou Němci. Ani Fiennes ani Kate mi do rolí vůbec nesedli, autenticita žádná celá nula nula nic a scéna učim se německy z anglickýho textu tomu nasadila korunu. Válka a úvahy individuální/kolektivní vina se vlastně v celym filmu vůbec neřešej, žádná zajímavá myšlenka, katarze, nic. Jen samý melodrama člověka, kterej se nedokáže pořádně rozhodnout a chovat se jako chlap. Neznám předlohu, ale přesto věřim, že v německym podání by to všechno vyznělo mnohem líp. Všechny ty ceny a nadšení kritiků z filmu a hereckejch výkonů nechápu, třeba v Revolutionary Road byla Winslet mnohem lepší. Nedá se říct, že by mě ten film naštval, ani jsem se nenudil, ani nelituju, že jsem to viděl, ale je to zkrátka slabý.(23.10.2010)

• - Producenti Sydney Pollack a Anthony Minghella zemřeli oba před dokončením filmu. (Trakat)

• - Herecká trojice se ve skutečnosti příliš nepotkávala, protože Kross a Fiennes hrají tutéž postavu v různých časových obdobích, a Fiennes má s Winslet společnou jen jedinou scénu. (Taninaca)

• - Natáčení probíhalo v Berlíně a Görlitzi, dokončeno bylo v Kolíně nad Rýnem. (Nancy...)