Bella byla vždy trochu jiná. Když se její máma znovu vdala, Bella se rozhodla sblížit se svým otcem a nastěhovala se k němu do malého deštivého městečka Forks bez toho, aniž by čekala, že se její život změní. Na první hodině v nové škole si k ní přisedne tajemný a okouzlující Edward Cullen, kluk, který je jiný než všichni, které doteď potkala. Ve škole se o něm šíří zvláštní zvěsti, stejně tak o jeho sourozencích, se kterými vždy sedává osamocený u jednoho stolu ve školní jídelně. I navzdory varování kamarádů Bellu Edward neskutečně přitahuje, zdají se jí o něm sny. Postupně začne mít však podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk... (oficiální text distributora)

stitch7

/// Tak jsem si po letech poprvé pustil tenhle tehdejší fenomén. A nechápu. Jak tohle mohlo stačit i té cílovce, teenageeům? Vždyť je to strašná, rozvleklá nuda, která ani pořádně nedává smysl. A s fakt nic moc efekty. Nicméně jsem si v té nudě alespoň dokázal najít zábavu, a to sice, že jsem se smál těm tragickým výkonům. Kristen to za ty roky hodně schytala, ale vždyť hroznej je i Robert. Nicméně pokračuju dál, lezení po stromech a modrý filtry se mi neironicky líbily. ()

LondonGirl

Hardwicková nie je moja obľúbenkyňa a zrejme ani nebude. Film sa mi páčil len z toho dôvodu, že som čítala knihu až po tom, ako som ho videla. Obávala som sa aj hereckého výkonu Roberta Pattinsona, ktorý nakoniec až tak nesklamal.Samozrejme, to Volvo C30 by som hneď brala. Ako nadšenec upírov ma ale tenfo film bavil viac, než keby tam neboli. ()

P1tr

Stmíváni balancuje na hranici průměru. K dobru se mu toho moc přičíst nedá. Snad jen poměrně cool baseballovou scénu a pár dalších momentek, ovšem negativa převládají. Stmívání selhává v poměrně hlavních oblastech filmového řemesla. Herecké výkony jsou opravdu zvláštní až nepřirozené a musel jsem si na ně půlku filmu zvykat. S herci souvisí i dialogy, které jim jsou vkládány scénáristy do úst a taktéž působí křečovitě. Rozum zůstává nejvíce stát nad vztahem ústřední dvojice. Chemii mezi herci aby divák hledal lupou a už samotný průběh vztahu je divný. Nebo vám snad přijde běžné, že vztah, který na oko příliš nefunguje a ve kterém se spolu pár příliš nebaví, působí zklesle a téměř se bojí políbit přetrvá všechna úskalí, která ho ve snímku čekají? Že by Bella byla schopna kvůli Edwardovi obětovat vše a bezmezně ho milovat po tak krátké době? Celé Stmívání, pominu-li fakt, že se v něm vyskytují upíři, na mě působilo značně nepřirozeně a křečovitě. Po všech stránkách. ()

JančiBači

Bol som dost zvedavý na tento film, pretože TWILIGHT mánia bola zrazu všade. Nečakal som od toho vela a moje očakávania boli ešte horšie.Namiesto priemerneho filmu ma prekvapil podpriemer. Nečital som knižnú predlohu a po filme ani nemám chut. Jediné, čo sa mi páčilo v tomto filme, bolo prostredie, kde sa film odohráva a zopár tmavomodrých filtrov v scéne kde hrajú Baseball. Inak velká nuda.Dej je natiahnutý, dialogy nudné.. "Zabil som veľa ľudí". "Milý denníček,milujem Edwarda,ale on je upír". Alebo ked Bella odchádza z domu a otec sa jej pýta.. "Bella, čo sa stalo, kam ideš? "Musim odtialto vypadnut" "A kam? "To je jedno, vezmem si hotel, alebo pojdem za mamou"....17 ročné štena?? Každý normálny otec by ju prefackal..V Amerike a v Amerických filmoch je možne všetko. Bellu chce zabit upír a jedna upirka sa pýta,prečo ju maju ochranovat..Hlava rodiny odpovedá " Bella je teraz sučastou našej rodiny"...Grc..Potreba Amíkov v každom filme odovzdat posolstvo v zmysle "rodina je najdôležitejšia" mi už pekne lezie na nervy a unavuje ma.. K hereckým výkonom. Kristen Stewart hrá v každom svojom filme úplne rovnako, astmaticky,tupo gula očami a posobí ako keby ju niekto v noci zobudil s tym, že "hej, ideme točit ". Pozerat sa na nu bolo pre mna utrpenie..Dúfam, že bude hviezdou len serie TWILIGHT a nesprzní iné filmy. No a pán Pattinson...Vyživat sa z jeho vzhladu môžu pubertiačky, pre ktoré aj je film určený. Svoju hereckú rolu vôbec neuchopil správne.Prišlo mi to rovnaké, ako keby s každou klapkou pred scénou aj jemu niekto dal panvicou po ksichte, pretože jediné, čo robí je, že sa tupo díva. Chlapec si mal pozrieť Interview s upírom, potom by vedel, ako sa dá zahrať upír. ()

dinsdale

Extrémně nevyvážené ze všech možných pohledů. Některé scény jsou nesmírně přirozené, s nábojem a silnou atmosférou, jiné křečovité, až to bolí. Kamera poskakuje nepravidelně kolem a střih občas dost mate a ničí kontinuitu obrazů. Dvě třetiny je budován vztah mezi hrdiny, pak se zase prudce skočí do nějaké akce, která skončí stejně rychle jako začala. Můj dojem se potácel od braku k něčemu skutečně zajímavému a pak mě napadlo koukat na film jako na skupinu, jež také nejvíce zasáhl: kdyby byl film čtrnáctiletá puberťačka, takhle nějak by měl vypadat: zmateně, labilně, měnící nálady a amosféru, strhaně a přece trochu sebejistě a nadějně. ()

Richard_Ba

Otázky, ktoré mi vírili hlavou počas celého filmu: Čo je Twilight ? Je to vážne fantasy ? Je to na čo sa pozerám vážne romantické ? Kedy to už skončí ?____Odpovedám na druhú otázku: „Nie !“ Nazvať tento film fantasy by bola urážka pre všetky perly a perličky v rámci tohoto žánru, ktorý mi je tak blízky. Tematika upírstva má, podľa mňa, len dve možnosti zobrazenia. Prvým, je štýl grófa Draculu ( Béla Lugosi, Max Schreck) ako šľachtica a celý film sa potom nesie pod jeho taktovkou v rytme grófovho šarmu. Druhým, je štýl Underworld, ktorý je jednoducho (ale efektne) cool. Tak tu nebolo možné bádať ani šarm ani cool-ovosť.____Romantika ? ťažko...odmietnutie samého seba, kvôli láske tu už bolo, a nie raz. Vôla zmeniť sa pre lásku, či milovať čudáka sú pojmy často skloňované scénaristami, tak prečo je Twilight tak blízke publiku ? Je to práve tá jednoduchosť a absolútna banalita, ktoré tak priťahujú publikum. Pokradnutie (pardon, inšpirácia) od niekoľkých starších filmov, ktoré teenageri (potenciálne publikum) ešte nevideli, jednuduchý dej a lacné efekty sú všetko skvelé ingrediencie a lákadlá pre mládež do kín. Veď o to ide, nie ?____Nech to už skončí, ale...PREBOHA...ono to len začalo :( Tak toto smrdí trilógiou a ani do Dánska sme nemuseli ísť. Twilight je jednoznačne pliaga na mýtus upírstva, škaredé, plytké a hlavne hlúpe spracovanie. Jediný svetlým momentom filmu bol baseballový zápas :) Každopádne je to EMO-lahôdka, čo je blbé, lebo keď sa cieľové publikum podreže pri prvom filme, kto bude pozerať pokračovanie ? ()

pugs

Krásna upírska romanca, ktorá je vlastne o ničom, ale dokáže udržať diváka pri filme. Knihu som nečítal, ale film ma zaujal vďaka tomu, že má pekný soundtrack, peknú Kirsten Stewart a pekného Roba Pattinsona. Spisovateľka nám podávala príbeh, ktorý je síce plný klišé, ale teen po ňom letia ako keby sa dávali rožky zdarma. Mladá baba, čo sa presťahuje k otcovi zo slnečného mesta rovno do mesta, kde je furt zamračené a prší? V tom meste bola zhodou okolností vojna medzi upírmi a vlkodlakmi? Zhodou okolností tam žijú upíri z dvoch skupín, ktorí krv nepijú a druhý pijú? To samozrejme nevadí, šak si to pozrieme aj tak. Mne sa ten film páčil a keď už dal tomu aj oLí 4*, tak je to dobrý film:-) 8/10 ()

prasacimor

Pozrel som si Twilight v podstate zo srandy, aby som si mohol vytvoriť negatívny názor z prvej ruky a nie len z dojmov. Dojem sa mi samozrejme potvrdil a musím zhodnotiť, že dramatickejší film o ničom som asi ešte nevidel. Už úvode, kde Stacy/Heather/Hanna(neviem) opisuje svoju komplikovanú existenciu, je podaný tak strašne vážne, melancholicky a umelecky a pritom sa pozeráme len na obyčajne výjavy a strasti zo života 17 ročnej zmätenej emáčky, čo si toho ešte nie je vedomá. V podobnom duchu sa to tiahne celým filmom, takže priaznivci dlhých, detailných záberov na uprené alebo zmätené adolescentné pohľady, si prídu na svoje. Škoda, že pre ostatných tam už veľa neostane. No trailer na dvojku vyzerá sľubne. asi tomu ešte dám šancu. ()

jenik71

Úplně obyčejná a ve všech směrech průměrná upíří romance. Nic extra jsem nečekal a také ani nedostal. Tři hvězdičky s hodně odřenýma ušima dávám jen kvůli Kristen. A proč se vlastně ten film jmenuje Stmívání ??? ()

Pecival

Chci být fér a přistupovat k snímku zcela nezaujatě (nebo se o to aspoň pokusit) a jako nezaujatý divák musím konstatovat, že to vlastně není tak špatné. Alfou a omegou při podobných seancích sou pro mě dvě věci: Jestli budou herci trochu sympatičtí a jestli jejich dialogy nebudou aspoň trapné. A obojí je tu kupodivu docela splňeno. Na Kristen Stewart se docela hezky kouká a i namalovaného emo Roberta Pattinsona jsem kupodivu (šok) docela snášel a občas mě přišel i že něco zahrál. Uměl bych si představit trochu víc akce (vlastně aspoň nějakou) a míň roztahaný závěr, ale musím přiznat, že jsem se bál, že to bude horší. ()

ssfan

Chápu, že se to líbí mnoha teenagerkám, ale pro mě je to pouze další sci-fi kravina. Hlavní duo naprosto nesympatické, odpudivá hudba. Sice to má narozdíl od HSM nějakou pointu, ale nic světoborného to, co se umělecké kvality týká, není. 30% ()

zolo23

Každý vedel do čoho ide keď si to išiel pozrieť. Ale mňa naozaj zaujali len 2 scény a to zastavenie auta rukou a baseballová scéna doprovodená skladbou od mojej srdcovej záležitosti kapely MUSE. ()

Blackberry

V prvom rade asi treba priznať - pridlhá stopáž, resp. dlhá nudná pasáž, kedy som pomaly zadriemával. V druhom rade, pubertu mám za sebou :-) Ale ak nie pre Kristen, či Pattinsona, tak pre "cool", aj keď nie v hlavnej role hrajúceho, Petera Facinelliho alias Dr. Cullena, sa to oplatí pozrieť. Pohľad "dobrých" upírov bol taktiež zvládnutý, záporáci nemali vo filme príliš veľa úloh (s nadpriemerným "Volchokom"), až na ten koniec, ktorý u mňa spôsobil zvýšenie hodnotenia na solídnych tri. (P.S.: takýto baseball si chcem aj ja raz zahrať. P.S.2: na druhý diel ma to ale nejak nenavnadilo). ()

Kangaxx odpad!

Obávam sa, že vek, kedy by ma mohlo takéto dielko zaujať (14 rokov) som už dávno prekonal. Videl som dokopy cca 15 minút, po obrazovke pobehovala skupina metrosexuálnych "upírov" hrajúcich baseball s výskokmi na nižšiu obežnú dráhu. Celé to pôsobilo neuveriteľne lacno, ako keby film natáčali z ušetrených sociálnych dávok, dokonca sa objavili i zrýchľovačky pohybu auta, ktoré som nikde nevidel už aspoň 10 rokov :-). K scenáru sa vyjadriť nemôžem, každopádne mi je však jasné, že cieľovou skupinou sú hormónmi ovládané slečny nízkeho veku, ktoré takéto počiny jednoducho žerú a do kina si na ne zájdu. Mňa by tam museli priviazať lanom o sedadlo, inak by som ušiel a radšej sa neobzeral :-). ()

giovanni3

Tak toto byla snad parodie na upíry... Každý snad ví jak to je s upíry = zabije je světlo, svěcená voda, klín a bojí se křížů atd.. zde upír na světle svítí jak diamant a zabíjí se leda tak, že ho roztrháte na kusy a ty spálíte.. => upír se vlastně před sluncem neschovává a jedině se schová když je vyložené léto a je přímé prudké světlo, ale obyčejné denní světlo je ok.. Co se stane, když Vás upír kousne a nevysaje? Ano stanete se upírem.. Zde? Omyl, kousne Vás upír a hle máte v sobě jed a pokud ho jiný upír vysaje tak jste nadále člověk jak prosté.. Kde žije upír přez noc? Ano temné domy, rakve atd.. Zde? Luxusní, čistá, prosklená vila v horách. Do toho jedna upírka předpovídá budoucnost. Zlý upíři se chovají taky podivně... Ten co se zdá jako hlavní kápo je nakonec dobrák a hlavní silák skončí... Bída.. Alespoň na tu Kristen Stewart se dalo dívat.. Prostě je to jakási snaha o romantiku alá Buffy+Angel pro náctileté v novém kabátě... Slabota 1z5 a o další díly fakt zájem nemám.. ()

Kazmovi v kinech dochází šťáva

Kazmovi v kinech dochází šťáva

29.08.2023

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

Co chystá režisér oscarového Spider-Mana?

07.02.2022

Režisér a ilustrátor Peter Ramsey natočil v roce 2012 svůj animovaný debut Legendární parta, pak si pár let dával pauzu, a teprve v roce 2018 poslal do kin dnes již oscarový a přelomový animák Spider… (více)

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?