Zrození šampióna

The Blind Side

Splnený sen

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 2009, 123 min

Sandre se tento rok opravdu vydaril. Po hodne zdarile a vtipne (ne trapne vtipne, takovou komedii v dnesni dobe jiz tezko najdete) komedii The Proposal prichazi jeste zdarilejsi film - drama z prostredi americkeho fotbalu, cernosskych ghet a ukazuje nam to, kam to Amerika opravdu dopracovala. I kdyz se mozna cernosi maji lepe tam, nez by se meli v Africe, stejne jich žije hodne v otresnych podminkach a ti nestastnici, kteri nemeli tolik stesti, jako vsichni ti basketbalisti, fotabalisti i herci, se mockrat nedoziji stari. A je mi to opravdu lito. Jak by se na svete zilo, kdyby se vsichni lide chovali jako Leigh Anne. Tu Sandra hraje opravdu perfektne, chvili sem si musel sice zvykat na jeji jiny vzhled, ale pote sem se uz uplne vzil do deje. Opravdu jsem prekvapen, jak i belosi mohou byt litostivi a krasne soucitni. Ja osobne nevim, jestli bych dokazal to, co ona. Jsem rad, ze Mikeův pribeh dopadl tak dobre (ano, celou dobu sem se o neho bal, hlavne v ty scene v ghettu, nakonec si je ale Mike podal peknym stylem ala Bourne :-). Quinton Aaron ho hraje opravdu skvele, mozna by se hodila nominace i jemu (ja vim, tech hercu je moc, a akademie da prednost vice znamym, ale stejne..) Tedy film vetsi prekvapeni nez sem cekal a mozna me povzbudil tak, ze se podivam i na Precious. I kdyz to vypada mnohem depresivneji.. 5(19.1.2010)

• FlyBoy

Nesúdim. Prečo by som aj mal keď sa kedysi jeden sociálne zle zabezpečený černoch/velikán reálne popasoval s nešťastím a zrejme vopred zbrane nezložil. To sa cení. Hrozba gýčovitej rekonštrukcie sa však naplnila a kresťanský brainwashing s menovateľom duchaplnej adopčnej otvorenosti sa domáha porozumenia. Napriek mojej neznášanlivosti si Sandra Bullock aspoň na zlomok svojho kariérneho šaškovania siaha na imaginárny vrchol nevtieravého herectva a rolu matky/boháčky zvláda s gráciou. Žiaľ vypočítavá zvieracia kazajka, ktorou ma John Lee Hancock v istých pasážach zväzuje je faux pas povážlivého rangu a nevytrhne to ani ukazovák na portrét cudzoložného Busha. Takže je na každom či chce byť "znásilnený" alebo "radodajný". Inu uhol pohľadu, že ano.(13.3.2010)

To bylo drama? Já si na žádný dramatický chvíle nějak nepamatuju. Vždyť jsou tam celou dobu všichni na všechny strašně hodný. Nikdo se tam na nikoho ani křivě nepodívá. Dokonce si hodná pani Tuohy z nějakýho těžko pochopitelnýho důvodu vezme domu bezprizorního afroameričana, naučí ho jíst vidličkou a nožem a z něho se stane nejlepší quaterback (nebo co) široko daleko. Kdybych si nepřečet, že je to natočený podle skutečnosti, tak si řeknu, že takový pohádky můžou vzniknout fakt jenom v Hollywoodu. Otázkou zůstává, jestli skutečná pani Tuohy k tomu opravdu měla pouze ten důvod, že se chtěla zachovat jako správná křesťanka, nebo snad občas Majkl zaskočil v posteli za manžela, když ten spal za trest někde na kanapi. Celkově bych to označil jako takovej lehce nadprůměrnej rodinnej film (nesnášim rodinný filmy), kterýmu dominuje Sandra Bullshit. I když to ocenění Osralem moc nechápu. Né, že bych ho Sandře nepřál, ale že by tohle bylo na Osrala? No nevim, nevim... Se zavřenejma očima hodně slabý 3 hvězdy.(31.12.2014)

• Cival

I ty si můžeš pořídit svého hodného černouška! Jako Angelina, jako Madonna, jako Sandra Bullock, která z pozice zazobané bílé paničky vykupuje netykavost bílé většiny tím, že koupí pár hadrů a postel jednomu nemotorovi. Blind Side je výsměch sociálním dramatům a hlavně vyprázdněný film, který mi vůbec nic nedal - snad jen brzkou jistotu (to když se děti láskyplně usmívaly u stolu na svého milého adoptovaného méďu), že tenhle plochý reklamní leták na lásku nerozdýchám. Mimochodem, pokud se oscarové nominace rozšiřovaly kvůli takovýmhle filmům, tak jdu blejt. Křestanství je mocný marketingový nástroj.(6.3.2010)

• Rogue

Průměr s průměrnou Sandrou Bullock. To, že normálně hraje mnohem hůř neznamená, že teď je bůhvíjak skvělá. To, že Blind Side funguje neznamená, že není debilně šablonovitá. Postavy jak z omalovánek, předvídatelnost, americko-křesťanský mindfuck... kruci, i toho fotbalu je tam málo. A láska jako jediná emoce. Proboha.(21.1.2010)

• - Sandra Bullock původně roli odmítla, protože nechtěla hrát postavu zbožné křesťanky. Po setkání s Leigh Anne Tuohy, kterou ve filmu měla ztvárnit, podmínku podílu na zisku a dokonce se sníženým honorářem roli přijala. (Kamiiik)

• - Skutočný Michael Oher je o 10 cm nižší než filmový predstaviteľ Quinton Aaron, ktorý meria 2,03 m. (HOMERjeALIEN)

• - Quinton Aaron se v přípravě na roli Michaela účastnil tréninků s týmem Georgia Tech (technické univerzity v Georgii ve státě Atlanta). (HellFire)