Právě po roce se americký profesionální závodník Michael Delaney vrací na závodiště ve Francii, kde byl během závodu trvajícím 24 hodin těžce zraněn. Při prohlídce místa si uvědomuje silné sympatie k Lise Belgettiové, vdově po jezdci, který tragicky zemřel při stejné nehodě. Přestože se Delaney dlouho vzpamatovával z řady těžkých zranění, znovu usedá do svého oblíbeného vozu značky Porsche. Také v tomto závodě Le Mans přitom jde hlavně o souboj a prestiž dvou největších automobilových „stájí" firem Ferrari a Porsche... Hlavní roli v akčním snímku režiséra Lee H. Katzina ztvárnil hollywoodský herec Steve McQueen, známý z řady úspěšných filmů (Sedm statečných, Velký útěk, Motýlek, Bullittův případ a Útěk). Jistě je vhodné připomenout, že také sám závodil a vyzkoušel i obtížný okruh Le Mans, kde se již v té době často jezdilo rychlosti překračující 320 km za hodinu. Film zaujme fascinujícím pohledem do světa automobilových závodů a jeho zákulisí (kameru vedli René Guissart Jr. a Robert B. Hauser), stejně jako autentickými místy závodu. Působivou hudbu k filmu napsal známý francouzský skladatel Michel Legrand. (Česká televize)

Lina

Le Mans nemá s klasickým filmem moc společného. Steve McQueen si při jeho vzniku nezakládal ani tak na artu jako spíš na autentičnosti. Automobilové závody miloval, a tak pro něho bylo hlavní zachytit jejich podstatu. Režisér John Sturges, který s McQueenem už natočil "Velký útěk" a "Sedm statečných" a měl být režisérem i zrušeného projektu "Den šampiona", tu nevydržel. Peter Samuelson (production manager snímku) důvod popsal takhle: "Steve, jehož produkční firma film realizovala, opravdu nevěděl, jak se takový film dělá. Jak se tvoří scénář... Myslím, že pro Johna Sturgese to muselo být strašné." - Steve McQueen: Ztracený film (2020)   Takže Le Mans vypadá spíš jako dokument. Kromě úvodní, víceméně němé retrospektivní scény dostanete informace většinou jen v podobě hlasatelova komentáře. Dramatická hudba, výborná kamera a střih, skvělá atmosféra závodu z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Další děj skoro chybí. Na trať se vrací závodník, který tu před rokem havaroval, jinak jde vlastně už jen, jako u sportovního přenosu, o souboj jezdců a samozřejmě i jejich mechaniků. Milostná linka tu sice je, ale načrtnutá velice úsporně; jenom tak, aby podtrhla celek. Dialogy se objeví jen vzácně a moc na sebe nanavazují. Přesto se tu najdou hodně silné momenty – hlavně záběry z havárií, nebo když pak ostatní auta projíždějí kolem, protože pro ně závod pokračuje. Naznačený Michaelův vztah zdaleka nepatří k obvyklým hollywoodským romancím  a dokonce ani výsledek závodu není předem jasný. ()

Nerajohn

Kamera a střih je vynikající. Podle toho, jak byl film natočen, musel dát neskutečnou práci. O děj tu moc nejde, ale ty záběry ze závodů jsou skvostné. A ta autíčka taky. ()

ForzaJuve

Jednoznačně 5*! Námitky typu není tu děj nebo dialogy mě absolutně nezajímají. Tento film je jen o závodění v Le Mans a o ničem jiném. Já tu žádné dialogy ani děj vůbec nepotřebuju a podle mě ani do takového filmu nepatří. Pro ty, kterým to chybí není Le Mans určeno. Je natočeno pro takové blázny jako jsem já, kteří při zvuku dvanáctiválce Ferrari zažívají orgasmus bez sexu! Když si navíc uvědomím kdy byl tento skvost natočen, nestačím žasnout! Pro dnešního diváka, zvyklého na kvalitu přenosů F1 nebo právě Le Mans Series, to zase až takový zázrak být nemusí, ale v roce 1971? To musela být naprostá bomba! Děkuji Steve, nebýt "magora" jako ty, nikdy by takový film nevznikl! ()

Patr1k

Takto si predstavujem film o Le Mans, by som povedal klasika filmových pretekov...už len tie zvuky motorov, neskutočnééé ()

seefoo

U tohoto filmu se nedá mluvit o hereckých výkonech. Mnohlem lépe se zde ale mluví o výkonech aut, na která bych byl schopen se dívat celý den. Film Le Mans krásně ukazuje krásu,nebezpečí a opojnost rychlosti, které propadají především muži. Výtečně jsem se bavil. ()

cirkulace

Pro neautomobilového diváka je Le Mans ztráta času. Pro mě jako "petrolheads" však trošičku zklamání. Některé scény úplně žadoní o přetočení, ale stejně to nikdy neuděláte, protože by byla škoda jen o vteřinku přijít. Steve McQueen, jakožto vzor pro všechny automobilové závodníky, se stal legendou snad už jako batole. Tenhle film dovoluje alespoň na chvíli se vžít do role závodníka a vyzkoušet si, jaké peklo na trati občas nastane. Ale za tu zdlouhavost a naprostou absenci dějové linie to bohužel nebudou víc jak 3 hvězdy. ()

Alfonso198

Mám fakt rád závody aut a auta všeobecně, ale tenhle film mi fakt vůbec, ale vůbec nic neřekl. Nehody divný, napětí nikde. I dnešní závody F1 jsou zajímavější... ()

MartinReno

Jednoznacne najlepsi film o zavodeni a doteraz neprekonana atmosfera,plna revu motorov a kultovych vyrokov.Taketo nieco sa uz nikdy vo filme nezopakuje.A ta rivalita Porsche s Ferrari vo mne rezonuje od malicka.Pritom som o nicom sofer a do prace jazdim na bicykli :-) ()

Hejmy

Jako fanda všeho kolem starých aut jsem se na to díval spíš ze zvědavosti. Naštěstí to nebyl žádnej hollywood s hodným a zlým závodníkem co se přetahujou o nějakou blondýnu, ale dějově celkem taky o ničem. Je to film opravdu jen pro fandy, komu nevoní benzín by se na to ani neměl dívat. ()

david666

No zápletka víceméně žádná ale ty scény ze závodů jsou geniálně zabírané. Spíš takový dokument než plnohodnotný film ()

JeffScylla

Již jen k mému vztahu k značce Jaguar mám Le Mans dost v úctě, naneštěstí jsem se k tomuto filmu dostal myslím dost pozdě a navíc monoposty mi nikdy moc neříkaly. ()

Ironhead

Opravdu krasnej film o lasce k zavodeni a autum... bezvadne natocene, uzasna atmosfera a predevsim zadnej digitalni bordel jak je dneska zvykem, vsechno poctive odjezdeny a "odbourany"... ;) parada... ()

ALchemik

Skvělá podívaná bez zbytečných slov (Michael Delaney (Steve McQueen) ve filmu poprvé promluví po více než 30 minutách). ()

meda2016

Film sám je hlavně atmosféra závodu a okolností. Nemyslí se na nic jiného než na úspěch. Osobní život pomáhá nebo překáží. Světla a hluk útočí nejen z drahy. Divák dostane jen tohle a nic víc, zato plnohodnotně. Žádné legendy neoslaví, spíš ukáže, jak to je unavující a riskantní. Neni to moralizace, protože víme, že nebezpečí přitahuje. ()

albiebennett

Za mě film postrádá úplně vše, kromě nekonečných záběrů na závod. Děj či vykreslené postavy jsou u mě na bodu mrazu, pouze uznávám že v 70. letech to musel být zážitek. Některé filmy nestárnou tento ale ano. ()

Stuart6

3 hvězdy čistě za záběry krásných aut v akci a hlavně za střih. Jinak tam nebylo nic. 30 minutová verze by byla za 5 ! ()

Hicks

Film, který ve mě probudil vášeň pro všechno co má čtyři kola a jede hodně rychle... Steve McQueen byl prostě machr a i v reálu to s volantem uměl hodně dobře. ()

Jirkat

Takže ČT2 se rozhodlo asi po 15 letech znova uvést tento film v televizi.Co toto dílo za dobu své takřka 40 leté existence ztratilo?Vůbec nic!!!!Ba naopak, můžeme porovnat ze slátaninama jako je 60 sekund nebo Rychle a zběsile.Tvůrci těchto filmů si musí před Le Mans připadat jako amatéři a naprostí diletanti!!!Každý kdo má rád auta a motorosport musí Le Mans brát jako jeden ze dvou nejlepších závodnických filmů všech dob, ten druhý je Grand Prix, a kdo ne, tak ten automobilismu a závodům vůbec nerozumí.Je pravda, že tento film není určen pro každého,dějová linka je zde spíše naobtíž a dialogy jsou minimální.Zde promlouvájí dvanactiválce Ferrari a Porsche!!Takhle nějak vypadá film o závodění,který natočí člověk který je sám závodníkem a skvělým hercem zároveň.Le Mans forever!!!!! ()

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“