Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele mclenin k tomuto seriálu (12)

Hra o trůny (2011)

Ak by som mal "onálepkovať" Hru o tróny jedným slovom, zvolil by som označenie "fenomén". Z prvotného objektívneho nezáujmu, ktorý sa u mňa spočiatku vyskytoval aj s nechuťou púšťať sa do podobnej látky ešte v roku 2011, sa v priebehu 4 rokov vyvinula subjektívna závislosť a srdcová záležitosť. Prepadol som kúzlu historicko fantastických reálií so všetkým čo k tomu patrí, nemá zmysel to tu bližšie rozoberať, a nechal sa niesť na vlne emócií po celú dobu vysielania, teda obdobie apríl/máj, ktoré sa stalo "televíznym sviatkom". Po zvyšok roka sa potom u mňa prejavujú abstinenčné príznaky a navštevujem krúžok anonymných Lannisterov, kde si všetci zborovo pospevujeme "The rains of castamere". "Dobrý deň, volám sa Michal, a Hru o tróny som nevidel už 2 mesiace ... " P.S. Kniha je aj tak lepšia :P ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Celý rok čakania na udalosť televíznej sezóny dokáže vždy otupiť očakávania a pôvodný "hype", ktorý ostáva po poslednej epizóde, najmä ak bola celá táto časť v podstate jeden veľký cliffhanger. A tak som aj vstúpil do ďalšej série (snáď predposlednej), bez väčších očakávaní a vzrušenia. Prvá epizóda ponúkla veľmi štandardný materiál - priame nadviazanie na jednotlivé linky zo záveru piatej série, plynule prešla (takmer) medzi všetkým postavami a ukázala akým smerom sa bude vyvíjať dej, ničím neprekvapila (snáď len absolútne nezvládnutou linkou v Dorne, ktorej potenciál bol síce pochovaný už v 5. sérii, no udalosti v aktuálnej epizóde boli len posledným klincom do rakvy) a navnadila na nasledujúce dni a týždne, kedy si už ani čitateľ nebude môcť byť istý, čo očakávať. 4* ()

Domů (2016) (S06E02)

Epizóda "Home" láme rekordy v hodnoteniach a zaradila sa hneď na druhé miesto po epizóde s príznačným názvom "Hardhome" (s05e08). Po vlažnom úvode, ktorý minulý týždeň len hodil háčik s návnadou prichádza obsahovo kvalitný diel, ktorý by mohol byť tým pravým úvodom, pretože až v tejto časti dochádza k skutočnému posunu v deji, miestami prekvapivému, miestami očakávanému, no bez zbytočnej vaty, s ľahko šokantným ? (vážne čakal niekto niečo iné ?) záverom. Malé štatistické okienko epizódy - počet úmrtí (6), nové kľúčové postavy (3), nahota (0), linky POV (8), "Hodor" (3) ()

Vrata (2016) (S06E05)

Neuveriteľná epizóda, posun prakticky v každej zobrazenej linke, pričom mnohé z nich obsahovali aj istý moment prekvapenia a odpoveď hneď na 2 zásadné otázky príbehu - kto stvoril WhiteWalkers a ako sa z Willisa stal Hodor ? Branova POV má obrovský potenciál a prelínanie minulosť/budúcnosť je jeden z najzaujímavejších prvkov tejto série, ak nie aj celého seriálu + záver časti patrí medzi tie najemotívnejšíe. Pre mňa táto epizódka zatiaľ Top3 po S03E09 (The Rains of Castamere) a S05E08 (Hardhome), no ešte stále je pre nami polovica sezóny. Malé štatistické okienko epizódy - úmrtia (XY), nahota (1 cock, 2 boobs), linky POV (5), nový pár (Tormund + Brienne), Hodor (XY). 5* ()

Vichry zimy (2016) (S06E10)

Poslednej epizóde šiestej série nejde dať menej než 5*. Už si ani nepamätám, kedy naposledy bola posledná epizóda zo všetkých doterajších sérií tak kvalitne vybudovaná, ... asi nikdy, myslím, že táto bola najlepšia. Tvorcovia sa poučili a oproti minuloročnej last ep., ktorá bola jedným veľkým cliffhangerom ukazujúc divákovi vztýčený prostredník priamo do tváre, ponúkajú neskutočnú dejotvornú jazdu od začiatku až do konca, ktorej snáď ani nie je čo vytknúť. Zima prišla, príbehové linky sa pomaly začínajú uzatvárať a (snáď) už spejú k definitívnemu záveru veľkej vojny a k snu o jari. P.S. voči šiestej sérii som bol spočiatku skeptický, no po jej zhliadnutí musím konštatovať, že sa (aspoň pre mňa) zaradila do prvej polovice pomyselného rebríčka. "... jeden Apríl 2017 si poprosím ..." ()

Dračí kámen (2017) (S07E01)

S07E01 Štandardný úvod - nadviazanie na predošlú sezónu, zobrazenie všetkých dôležitých POV, bez zásadných dejových posunov či zvratov, no po tak dlhej odmlke zapôsobila Zima v týchto letných horúčavách naozaj osviežujúco. Páčila sa mi najmä plynulosť prechodov medzi linkami a scéna so Samom v citadele v štýle Guya Ritchieho. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Lepší priemer z priemerných epizód. Ale "Suicide squad" v "Eastwatch" na záver pobavil. Jediný kto chýbal k dokonalej "Avengerskej" (nech načrieme aj do Marveláckej terminológie) partičke bol Bronn. ()

Za Zdí (2017) (S07E06)

Cítiť úbytok G.R.R.-a, a postupne sa začína ukazovať scenáristická neschopnosť kreativity, ktorá by sa aspoň priblížila podstate a charakteru tvorby Martina. Žiaľ kvantita, "dizajn", hra na efekt a všeobecný "hype" zaobaľujúci sériu GoT prevalcoval to čím si seriál dokázal pôvodne získať a vybudovať tak širokú základňu fanúšikov - neomalený príbeh so surovými reáliami takmer realistických rozmerov. To všetko je zrejme minulosťou a príbeh speje k ľahko predvídateľným záverom, s lacnými scenáristickými barličkami á la DEUS EX MACHINA a klišé nad klišé, kedy mám skôr pocit, že tvorcovia už toho majú plné zuby a chcú sa tejto látky čím skôr zbaviť. Áno epizóda bola pozerateľná, bola efektná, bola dokonca aj vtipná, snáď jedna z najlepších, ale v konečnom dôsledku sa mi na záver chcelo "grcať" (pardon za výraz). Svojím spôsobom mi to totiž skôr pripomínalo Hobbita. Dávam 3* zo zhovievavosti a ako vyjadrenie nádeje, že ešte nie je všetko stratené. ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Predvídateľné ale dôstojné a obstojné ukončenie nabitej série. Vzhľadom na silu internetu, a kde tu sa vyskytnuvšie leaky a spoilery sa síce nekonal WOW efekt, no vo výsledku u mňa prevláda spokojnosť. Najsilnejšie momenty z tejto časti pre mňa boli paradoxne tie najpokojnejšie - SPOILER ALERT - rozkol Jaimeho a Cersei s Horou v pozadí, a sneh (príchod zimy) v Kings Landing. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

The Long Night - to o čom sa hovorilo od prvej série len v náznakoch hesla rodu Stark "winter is coming", to o čom sa v samotnom príbehu rozprávali strašidelné príbehy na dobrú noc, to k čomu sa viazala podstatná časť severskej mytológie opradenej záhadami a to čo tvorilo zásadnú zložku fantazijnej časti seriálu, prišlo ... ehm, alebo aj nie. Táto epizóda je vzorovým príkladom toho ako veľmi môže zbytočná premotivovanosť, "prehypovanosť", nedostatok "tvúrčí" fantázie pri absencii pôvodného literárneho podkladu a komerčný tlak prakticky podraziť kolená sľubne sa vyvíjajúcej látke. Bez zbytočných spoilerov môžem konštatovať, že po technickej stránke epizóde nie je čo vytknúť a vyčítať (snáď len tmavosť vizuálu), s hudbou a bojovou choreografiou sa tvorcovia vyhrali pekne avšak po príbehovej stránke je to pre mňa sklamanie. Žiaľ latka nastavená epizódami ako Hardhome, Battle of Bastards, The Winds of Winter alebo The Rains of Castamere zostáva nepokorená. Slabé 4* dávam za vizuál a niekoľko podarených scén. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Jingle Bells, jingle bells, jingle all the way, oh what fun is it to ride, in a dragon open sleigh .... and nothing else matters .... predposledná epizóda sa predstavila nečakanou, až R-kovou brutalitou a z hľadiska celkovej výstavby epizódy to bol naozaj (miestami prekvapivý) masaker. A hoci zo scenáristického, resp. obsahového hľadiska ma už žiaľ GOT nefascinuje ako kedysi, "The Bells" sa mi, odhliadnuc od logických príbehových lapsusov (s ktorými sa jednoducho neviem stotožniť) napokon predsa len celkom páčilo. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Posledná epizóda poslednej série predstavuje ľahký nadpriemer v rámci štandardu nastaveného podpriemernou ôsmou sériou. Aj napriek unáhlenému a nie dobre zvládnutému scenáru (ktorý sa pochopiteľne nemôže rovnať scenáru vychádzajúcemu z knižnej predlohy) považujem uzavretie jednotlivých príbehových liniek za pomerne zadosťučiňujúce a aj samotný záver za vcelku uspokojivý, čo odvodzujem z pocitu nostalgie a melanchólie, ktorý sa vo mne rozlial po záverečnom stmavnutí obrazovky. Takže aj pri hodnotení počúvam v tomto prípade svoje srdce a nie hlas rozumu. Som vďačný, že som mohol byť divákom jednej z najväčších sérií, ktoré boli za posledné roky natočené, triasť sa zimou na ďalekom severe, dobývať otrokárske mestá na exotickom východe či intrigovať na politickom juhu, vidieť zvraty, ktoré sa zaryli pod kožu tak hlboko, že si na ne pamätám dodnes a vlastne baviť sa o príbehu a teóriách ako takých s priateľmi a okolím. GOT si zaslúži (aj napriek nie veľmi podareným 7 a 8 sérii) obrovskú poklonu a absolutórium na pomyselnom železnom tróne televíznej a seriálovej zábavy. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci