Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (42)

Žít a zemřít v L.A. (1985)

  • Legendárna automobilová naháňačka bola "inšpirovaná" situáciou, ktorá sa Friedkinovi stala v roku 1963. Keď sa vracal zo svadobnej oslavy, počas jazdy zaspal a o pár sekúnd sa prebudil v opačnom pruhu s prichádzajúcou premávkou oproti nemu. V poslednej chvíli strhol volant a zaradil sa do svojho pruhu. 20 rokov rozmýšľal, ako by toto mohol použiť vo filme. Keď sa pripravovali na jej natáčanie v tomto filme, Friedkin povedal Buddy Joe Hookerovi, ktorý bol koordinátor trikov, že ak z toho nakoniec bude lepšie naháňačka ako v jeho filme Francúzska spojka (1971), tak ju použijú a ak nebude, tak nie. Niektoré zdroje zase tvrdia, že Friedkin toto nepovedal. Údajne nechcel tú naháňačku prekonať, ale urobiť ju inak. Väčšinu času Petersen skutočne šoféroval a Pankowe panické reakcie boli reálne. (Real Tom Hardy)

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

  • Anthony a Joe Russoovi tvrdí, že ve stylu vyprávění se chtěli nechat inspirovat politickými thrillery ze 70. let minulého století. Nejčastěji zmiňují snímky jako Všichni prezidentovi muži (1976) nebo Tři dny Kondora (1975). Jako další vzory uvádějí třeba Coppolův Rozhovor (1974), De Palmův Výstřel (1981), automobilovou honičku ve Francouzské spojce (1971) nebo bankovní loupež v Nelítostném souboji (1995). Starší klasiky si režiséři pouštěli pomalu políčko po políčku, aby zjistili, proč dodnes tak dobře fungují. Sami si návdavkem dali hodně záležet na práci se zvukem a velikou část filmu natočili na ruční kamery. (DEGESH)

Velký šéf (1971)

  • V USA byl film znám pod názvem Pěsti plné hněvu, a to z jednoho prostého důvodu, při přepravě filmů z Hong Kongu do USA někdo omylem prohodil štítky. Původně se měl Velký šéf jmenovat Čínská spojka, protože se v něm objevují drogy a protože Francouzská spojka vyšla ve stejném roce. Staly se z něj ale Pěsti plné hněvu, zatímco další film Bruce Lee, Pěst plná hněvu se v USA jmenuje Čínská spojka. (Caelos)

Sedm a víc (1973)

  • Film je spin-offem Francouzské spojky a vznikl mezi oběma díly. Aby nedošlo k dotčení autorských práv, postava hlavního detektiva byla přejmenována z z Buddy Russoa na Buddy Manucciho. (honajz)

Mizerná neděle (1971)

  • Původně se Peter Finch v Mizerné neděli vůbec objevit neměl. Režisér si pro roli Dr. Hirshe vybral Alana Batese – dříve nominovaného na Oscara - ale ten byl kvůli jiným závazkům tehdy „nepoužitelný“, a tak přišel nástupce Ian Bannen, v souvislosti se kterým se spekuluje, že mu zase nebyla nijak příjemná představa líbání s hercem Murrayem Headem. Režisér tak na poslední chvíli obsadil Finche, se kterým (stejně jako s Batesem) už pracoval na snímku Daleko od hlučícího davu (1967). Pamětníci soudí, že v oscarovém klání tehdy Finch „podlehl“ Genu Hackmanovi (Friedkinovo krimi Francouzská spojka) právě kvůli onomu zmiňovanému homosexuálnímu polibku. Za roli zato získal cenu BAFTA i cenu Národní společnosti filmových kritiků – obě pro „nejlepšího herce“. (džanik)

Související novinky

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (více)

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (více)

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)

Reklama

Reklama