Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Kuzco

Válečný filmy fakt ráda nemám, ale i když z tohoto filmu americká propaganda úplně odkapává, stejně jsem dokoukala až do konce. Příběh je docela tuctovej (jistě až na to, že je to o národním hrdinovi se skvělejma schopnostma), nečekejte nic překvapivýho, na konci u týpka, kterýho má cvičit, na první pohled poznáte přesně o co mu jde apod. Ale je to skvěle natočený, Bradley hraje moc dobře a na to, že je to životopisný, tak se člověk nenudí. Jen pořád čekám, jestli nenatočí dvojku z opačnýho pohledu-ten "antisniper" je jednoznačně lepší materiál. Jistě, bez peněz US Army by to asi taková kvalita nebyla, ale zajímavý by to rozhodně bylo. Závěr: skvěle natočená reklama na SEAL (podprahový sdělení tam někde určitě najdete), účel splnila a peníze se armádě určitě vrátily, aniž by nějakým způsobem pošpinili jméno národního hrdiny. ()

jiri88

Wow, trochu jsems e toho bál, protože když je něco moc chválený, většinou mě to jen nase*e. Tohle není ten případ. Vtáhne to od začátku, i když člověk tak trochu tuší, k čemu to spěje. Heroismus tam samozřejmě je,a le tak nějak, že tomu věříte. Bradley je v nezvyklý roli a ukazuje, že mu to sakra svědčí. Na rozdíl od "Lone survivor", tady to dokázali ukočírovat v mezích uvěřitelnosti. Eastwood opět potvrzuje, že patří mezi top režiséry. +10% jen za to, že ten konec zase tak moc nepitvali. 85% ()

Digi_cz

Dobře natočeny film o smutném světě, který je krmen tím co lidstvo řeší od nepaměti. Je to prostě v nás! Tleskám režisérovi. ()

Rolandman

Válka je hrozná věc a tady tímhle, to Clint Eastwood ukázal, jak se to jen ukázat dalo. Snímek vám od začátku do konce, střídavě nahazuje úsměv a navozuje zrychlení srdečního tepu a kupodivu, ty smutnější scény jsou spíše z prostředí domova, než na bitevním poli a vy jen čekáte, až se Cooper jednoduše zblázní a zlomí vaz všem sousedům a náhodným kolemjdoucím. Skvěle zahraná role v tomto silném a smutném příběhu, klobouk dolů. Srážím jednu hvězdu kvůli plastovému miminu, protože... Co to kurva bylo? ()

Lukinsons-

Hlavní postava mohla být vykreslena víc do hloubky a celkově i ty ostatní by si zasloužili víc rozebrat. Tohle bylo takový bez emocí, ačkoliv se to prezentovalo zcela opačně. Jinak je to, ale dobře odvedená práce :). Kdo nadává na ten americký patriotismus, tak ať si jde přečíst knížku. Kyle byl takhle vychovaný a je pochopitelný, že to bude součástí takového filmu. Ruský film o bitvě u Stalingradu by asi taky nebyl plný kritiky komunismu a Stalina :D ()

WickedFey

Zajímá vás, jaké to je být ve válce a zabíjet lidi, kteří se snaží ublížit vám nebo vašim přátelům? Tento film vám však tuto otázku zodpoví. Snad nikdo z nás si neumí představit jak příšerné to musí být. Film vás doslova uchopí a ukáže vám jaké to je. U některých scén my běhal mráz po zádech. Dlouho jsem se necítil tak zvláštně jako u tohoto filmu ale to bylo právě to kouzlo. Seděl jsem zaražený v sedačce a celý film jsem se ani nepohnul. Opět musím zmínit perfektní herecký výkon hlavní postavy. Jediné, co mě na filmu zklamalo je příšerně udělaný konec. Určitě tento film doporučuji. ()

danny79

C. Eastwood uz nejak ztraci dech. Doufal jsem ze J. Edgar bylo jen malym klopytnutim, krokem vedle, ktery obcas prijde a je vice videt tim, ze po Clintovym rezijnim vedenim vzniklo jen v poslednich deseti letech tolik filmovych pokladu, ale asi to nebyla jen nahoda a Clintovo hvezdne rezijni obdobi se vytraci. Atmosfera Americkeho Snipera na me pusobila sice verohodne, ale divacky me prilis neoslovila. To ze Chris Kyle byl z americkeho vidlakova, kde je znacna cast obyvatelstva tvorena jednoduchymi, rasistickymi burany je jiste fakt, ale uvital bych, kdyby se film soustredil i na jine aspekty Kylovi osobnosti a zivota. Film casto preskakuje mezi valecnym prostredim Iraku a rodinym domacim prostredim zpatky v Americe, ale schazi mu z obeho - filmu chybi atmofera, akce, napeti Hurt Locker nebo Black Hawk Down, nebo psychologicka hloubka napr. Brothers (obzvlaste te DK verze). A i kdyz film nepusobi jako agitacka, nemohl jsem se ubranit rade silnych symbolu americkeho slepeho patriotismu. Celkove mam z filmu dost smisene pocity, pusobi na me rozpolcene, jako by Eastwoood nedokazal najit svuj pristup, postoj k celemu tematu, a nebo ho nedakazal dle svych predstav uchopit a predat dale, ale mozna jen usiloval o maximalni objektivitu a verohodnost bez rusivych emoci, coz se mu podarilo, ale pak by bylo lepsi pojmout film jako dokument. ()

Zsir

ukázka toho, že na blízkém vychodě žijí blázni. Neuvěřitelné jak vlastní matka dá dítěti bombu. ()

Hanecek

Filmů o vlastenecké ochraně USA střílením žen a dětí na druhé straně polokoule není nikdy dost! Hvězdička za to, že film byl barevný. ()

Major776

Kdyby se JůEsEj nesralo do Íráku ( fakt nešlo o ropu pane presidente?) byly by se nebývaly točily takovéto filmy. Hlavní hrdina nemůže být hrdina právě proto. ()

Socirel

Promiň Clinte, ale tohle se moc nepovedlo. Neustálé přesouvání příběhu z USA do Iráku a zase zpět velmi narušuje jeho plynulost a to se Cooper celkem snažil. Při lepším sestříhání by to z toho byl dobrý životopisný film, ale hlavní je, že to přitáhlo Američany do kin. ()

MIKETUK

Trochu rozvláčný film, na Eastwooda slabý, i když na to, že je to podle skutečný události, tak je i chvílema docela akční (scéna s Řezníkem). Fajn jednou vidět a dost. Čekal jsem to ještě horší, takže vlastně spokojenost. 50% ()

Final

Tenhle film mě zklamal tak, jak jen mohl. Marnost a nelogičnost amerických válek se všemi důsledky se tu vyobrazuje celkem přesvědčivě, ale to by nebili amíci, kdyby druhou stranu nevykreslili jako absolutní zlo, které je potřeba zlikvidovat. První půlka filmu se jeví jako zajímavý akční film, který popisuje určité začátky a následný pád do temnoty války. Jenže ve druhé polovině přestává fungovat atmosféra a film se strhne k běžnému klišé, kdy svatořečení brání svou vlast před absolutním zlem, které se snaží ovládnout Ameriku. Nevylepšuje to ani závěr filmu, který sice poukazuje na PSS, ale také zabíjí všechno a místo soustředění na psychologii, tak prostě napíší na obrazovku, že ho někdo zabil. Asi stejně na hlavu, jako když se díváte na Pána prstenů a místo celého finále se na obrazovce objeví titulky: "Nebojte. Souron bylo nakonec poražen a Frodo hodil svůj prst do lávy. Konec." ()

Sandai

Povedený a vyvážený film, ve kterém se podařilo udržet propagandu v rozumných mezích. Taky je třeba říct,že příběh hlavního hrdny je silný sám o sobě. ()

kysilkalukas

Pořád filmy se stejným tématem a na jedno brdo.Buď se pokoušej dostat Usámu a nebo odstřelovače.Žádnej převratnej film to určitě není.A osud který ho potkal....že by oko za oko??? ()

radimhasalik

Dobrý počin, překvapivý konec. Snaha ukázat i lidskou stránku zabijáka ve válce. Líbí se mi filmy, které jsou natočeny podle skutečných událostí. Viděl jsem ještě jeden z podobného prostředí (byl o pyrotechnikovi) a ten se mi líbil mnohem více. Ale tento také není špatný, takže čtyři hvězdy. ()

sobol1

podle traileru jsem se hodně těšil ale mirné zklamání vždycky to u těhle tipů filmu zachrání konec když si uvědomíš že ten človek opravdu žil a něco podobného se mu stalo ()

macot odpad!

Takovú proamerickú pičovinu sem dlúho neviděél. To dokážú fakt enom ti idioti za mořem, opěvovať několikasetnásobného zabijáka. ()

RioGrande

Clint Eastwood filmy umí. Americký Sniper není vyjímkou, já osobně v něm příliš patriotismu ani patosu nevidím. Je pravdou, že postava Mustafy a vzájemný ,,souboj,, mohl být rozveden víc do hloubky, na druhou stranu ale Nepřítel před branami už tu byl. Solidně zvládnuté válečné drama s výborně postaveným koncem. Za mě 95% ()

Killerrade

Tak já nevím film jako celek se mě líbil ale občas sem měl takovej pocit že už jsem to někde viděl a ten se neztratil až do konce. Často jsem tam viděl Černého jestřába a u scén se ženou a řešení problémů s návratem do války Smrt čeká všude. Už mám pocit že o tomhle tématu bylo natočeno vše co se dalo ale snad se mýlím, o druhé světové válce sem si to myslel taky až do doby než jsem viděl Bratrstvo neohrožených nebo Železná srdce takže doufám že mě ještě někdo překvapí. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu