Po hudební retro lahůdce s názvem Jersey Boys natočil veterán Clint Eastwood v roce 2014 ještě jeden životopisný snímek - válečné drama Americký sniper. Příběh odstřelovače Chrise Kylea, kterého výborně ztvárnil Bradley Cooper jsem až do dnes prakticky neznal a jsem rád, že jsem se s ním mohl díky tomuto filmu seznámit. Eastwood zde střídá scény z Iráku s těmi civilními a tak poznáváme Chrise jako muže dvou tváří. Nejprve je to trochu nesmělý, sympatický mladík, který se přihlásí k jednotkám SEAL a projde náročným výcvikem. Stane se z něho zarytý vlastenec a válka ho pak změní natolik, že je pro něho strašně obtížné vrátit se do života a být dobrým otcem i manželem. Když už se zdá, že ho jeho válečný syndrom opouští a začíná znovu nacházet štěstí a radost ze života, tak... Je určitě dobře, že se režie chopil právě Eastwood a ne Spielberg (kterého mám jinak v oblibě), protože se bojím, že by z filmu udělal spíše uslzené, rodinné drama. CLINT ALE VŮBEC NESTÁRNE, NEUSTUPUJE OD SVÉHO STYLU VYPRÁVĚNÍ. Je to pořád ten drsný a nekompromisní režisér a zde to opět prokázal. Některé scény jsou tak silné (např. vrtačka, zastřelení dítěte, telefonát s manželkou za zvuků střelby, dobře zvolený závěr), že jsem žasl nad tím, co je možné natočit a co si musí někteří lidé prožít. Absence hudby (až na výjimky) není vůbec na škodu, film díky tomu působí syrově a realisticky - prostě žádný patos a ždímání emocí za každou cenu zde nenajdete. Americký sniper je již šestý Eastwoodův snímek oceněný minimálně jedním Oscarem, což je hodno velkého uznání. Ve Spojených státech film rozlámal divácké rekordy a ve mě zanechal hlubokou stopu. Potlesk vestoje, opona dolů.(27.2.2015)

• xxmartinxx

Tenhle film by nepůsobil divně tak před deseti lety. Ale hádám, že Clintovi už na nějaké té dekádě nesejde. Sejít mu už mohlo na tom šíleně špatném střihu, který film ve všech ohledech znepřehledňuje (a nechoďte na mě se záměry). Každopádně produkt starého republikána bez smyslu pro nadhled jak ze škatulky.(28.1.2015)

Na nového Eastwooda jsem se původně hodně těšil, ale s oddalovanou českou premiérou postupně nadšení opadalo. A výsledek? Tak nějak splnil mé očekávání. Typický americký vlastenec, jeho život a banálně podané problémy, které už jsem viděl tolikrát, že to považuji za takové klišé. Hlavní postava mi byla nesympatická, tím nechci říct, že byla špatně zahraná, jen se mi s ní ani nechtělo sžívat, protože mi nepřišla zajímavá. Od půlky filmu už je to lepší, akce je povedená a písečná bouře se mi líbila.(20.3.2015)

Škoda, že se to ještě více nesoustředilo na konflikt s nepřátelským sniperem Mustafou. Ten mě na tom bavil a zajímal nejvíc. Jinak to je solidně zvládnutý válečný film, který ale ničím extra nepřekvapí. Wahlbergovo Na život a na smrt, také podle skutečné události, bylo o dost lepší.(29.3.2015)

Brutální, akční, silné, emotivní, správně americky vlastenecké a jednoduše krásně převyprávěné story legendárního snipera z aktuální války. Film je velmi akční, často se zde střílí, tempo je slušné, dialogy na úrovni, kamera úhledná, Bradley perfektní, potěší také Mustafa zákeřný arabský sniper a největší Bradleův konkurent, který dá zavzpomínat na film Nepřítel před branami. Snad jediný zástupce letošních oscarovek, který by si to opravdu zasloužil. Lone Survivor se mi sice o trošku líbil více, ale i tohle je velmi solidní a poutavá záležitost 80%(21.1.2015)