Trůn egyptského vládce obsadil nemilosrdný bůh temnoty Set (Gerard Butler). Kdysi mírumilovné a prosperující impérium se kvůli němu zmítá ve válce, chaosu a strachu. Setově krutovládě si troufá vzdorovat jenom hrstka odvážných povstalců. Překvapivé spojenectví s cílem zastavit Setovo řádění nakonec uzavřou obyčejný zlodějíček Bek (Brenton Thwaites) a mocný bůh Horus (Nikolaj Coster-Waldau). Jejich dech beroucí dobrodružství a boj proti Setovi a jeho krvežíznivým poskokům je zavede do podsvětí i na nebesa. Smrtelník i bůh musí projít zkouškami odvahy i obětavosti a postavit se monstrům, o kterých smrtelník do té doby pouze slýchával. Jinak nebudou mít nejmenší šanci nakonec zvítězit. (Bontonfilm)

Thorn

Bohové Egypta jsou filmem, který rozhodně potěší jak každého milovníka fantasy, tak i fanoušky egyptské mytologie. Já sám musím přiznat, že tento film byl pro mě svého času splněným snem. Vůbec poprvé jsem totiž mohl spatřit velkolepý, vizuálně úchvatný snímek, v němž vystupovali všichni mí oblíbení egyptští bohové a hrdinové z dětství. Vzpomínám si, jako by to bylo dnes, když jsem poprvé četl onu pozoruhodnou báji o Setově zradě vůči jeho bratru Usirovi a jeho následném boji s Horem o egyptský trůn. Jistě si tedy dokážete představit, jak velké bylo moje nadšení, když podle této mojí milované báje někdo natočil výpravný film plný úžasných triků, fantastických lokací a neobyčejných bohů a netvorů. Bohové Egypta jsou v tomto ohledu plnohodnotným vizionářským dílem, které si zaslouží můj upřímný respekt. Létající kočár nesený hejnem ptáků, bojový vůz tažený dvěma obřími skaraby, Reův sluneční člun nebo brána do podsvětí. Všechny tyto nápady bylo naprosto skvostné a nesmírně působivé. Nedokážu si ani představit, jak lépe by se staré egyptské báje ještě daly zpracovat. Obrovskou zásluhu na tom má samozřejmě vizionářský režisér Alex Proyas. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že Bohové Egypta byly doposud zdaleka nejambicióznějším projektem tohoto revolučního filmového génia. A Alex Proyas se s tím vypořádal se vší grácií a parádou. Na celém filmu je přitom krásně vidět, že režisér i jeho tvůrčí tým měli zcela jasnou představu, jak by měli všichni klíčoví bohové vypadat a jaká by měla být jejich základní premisa. Nevím do jaké míry je tvůrce tohoto filmu fanouškem egyptské mytologie, ale musím uznat, že to všechno ztvárnil naprosto věrně a dokonale. Usir je laskavý a obětavý, věří v dobrotu lidského srdce a k nikomu se neobrátí zády. Právě tato jeho dobrotivá povaha však zároveň vede k jeho zkáze. Set je naopak krutý a nemilosrdný ale zároveň také lstivý a vychytralý. Na jednu stranu páchá nevýslovné zlo, ale na stranu druhou tak činí ve jménu většího a promyšlenějšího plánu. Horus je pak statečný a čestný ale zpočátku také příliš prchlivý a horkokrevný. Je to hrdina značně nedokonalý, který má celou řadu negativních vlastností. Jeho postupný vývoj a nabývání moudrosti a zkušeností rozhodně patří k nejzajímavějším aspektům filmu. Důležitá ponaučení a moudra, která původní báje nabízí, tu byla interpretována zcela přesně a troufám si říct, že možná i výstižněji a smysluplněji. Klíčovou složkou úspěchu je pak samozřejmě také skvělé obsazení. Gerard Butler si svého hlavního padoucha dokonale užívá. Je to poctivý záporák, kterého si divák skutečně vychutná. Nikolaj Coster-Waldau zase dobře vystihl Horovu rozvrácenost a komplikovanou povahu. Rozhodně se hned od začátku nejedná o bůhvíjak sympatického hrdinu a tak je to taky správně. Geoffrey Rush jako nejvyšší bůh slunce Re pak velmi přesně ztvárnil jakousi nejednoznačnost a nerozhodnost své postavy. Velmi se mi líbila také ústřední dvojice lidských hrdinů, kteří mají představovat jakýsi názorový střet mezi bezmeznou vírou v bohy a vyšší moc a vírou v sebe sama a své vlastní schopnosti. Film nakonec dospěje k poznání, že k tomu, aby člověk uspěl, potřebuje od každého trochu. Za zmínku pak ještě stojí také bohyně lásky Hathor, která dokáže stejně jako sama láska poplést komukoliv hlavu a bůh moudrosti Thovt. Zejména Thovtovo vyluštění hádanky, kterou hrdinům položila sfinga, stálo rozhodně za to. Tohle totiž bylo opravdu chytré a chytrost je něčím, čeho si u filmů cením ze všeho nejvíc. Největší radost mi však udělalo úžasné ztvárnění mých velkých oblíbenců - šakalího boha mrtvých Anupa a strašlivého hadího ničitele Apopa. Ačkoliv já osobně preferuji spíše jména Anubis a Apophis, která u nás zpopularizoval seriál Hvězdná brána, způsob, jakým tady byli oba bohové vyobrazeni, byl fascinující. Zejména Apophis jako nepředstavitelná ničivá síla a ztělesněný chaos. Jeho nástup na scénu mě dočista usadil. Co víc k tomu ještě dodat. Myslím, že z výše uvedeného je už asi celkem zřejmé, proč si ode mě Bohové Egypta vysloužili maximální hodnocení. Stoprocentní věrnost předloze, tvůrčí zápal, chytrost a nápaditost, pořádná dávka fantazie a neskutečně podmanivý vizuál. To vše ve výsledku tvoří zcela dokonalý a bezchybný celek. A právě proto si tento film nezaslouží žádné jiné hodnocení než to nejvyšší možné. Bylo mi ctí. () (méně) (více)

majo0007

Prečo si niekto myslí, že čím viac digitálnych trikov do filmu napráska, tým to bude väčšia pecka. Naopak, a je to rovnaká sračka ako napr. Titáni. Pritom výsledok vyzerá ako priemerná PC hra. Najhorší Proyasov film. ()

SeanLSD

Totálne zholoúdenie egyptskej mytológie. Už v prípade JA, ROBOT, som mal pocit, že Proyas sa nebezpečným hazardom so šablónovitým mainstreamom zapredáva komercií, a BOHOVIA EGYPTA sú toho len dovŕšením - ale neuveriteľným. Režisér si spomenul na svoj rodný kraj a chcel mu dať poctu v podobe fantasy spektáklu, ktorý prekoná všetky tie staroveké filmové megalománie posledného desaťročia. Zatiaľ čo antická a biblická mytológia sú už do veľkej miery prevarené a vyčerpané (= sprznené), starý Egypt vyzeral veľmi čerstvo a neopozerane. A pustili sa do toho teda masívne, výsledné dielo je estetické (a preestetizované) tak opulentne, že je chvíľami až nechutné, hlavne prepáleným digitálom. Zmysel pre dizajn a architektúru siaha do výšin, ako v ostatných Proyasových výtvoroch, ale s príbehom a atmosférou už je to horšie. Ani sa nezdá, že by tu bola nejaká snaha o budenie emócií (okrem ohromenia z veľkoleposti), podstatné bolo dostať nejakým spôsobom postavy staroegyptských božstiev do tradičného akčne-hrdinsko-romantického mustru. Ak je to jediná cesta k záchrane starých bohov pred zabudnutím, budiž, necítil som sa tým nijako urazený a užíval si to vyslovene vizuálnym spôsobom (čoho som nebol schopný pri formálne veľmi podobnom JUPITER ASCENDING). Temný Proyas 90. rokov mi síce lahodil ďaleko viac, ale aj tento manieristický onanizmus, vskutku hodný egyptských faraónov, som si dokázal bez väčších problémov náležite vychutnať. ()

URBAN

Je to taková slátanina, ale něco do sebe to má. Jediný herec, který stojí zato je Gerald Buttler a to v tomto filmu něják zvlášt nevynikal. Moc jsem od toho nečekal a to co jsem tak něják čekal jsem dostal. Žáden zázrak, žáden šlágr, ale bez mozku to jde. ( 1.8.2016/Kino Luna/Sčítání lidu.13 ) ()

StanislachKo

Neviem prečo mám všetky tie predsudky voči takýmto historickým fantasy záležitostiam. Asi pozostatok z čias minulých, keď som vo všetkom hľadal nejakú hodnotu, alebo čokoľvek, čo by presiahlo hranicu "zábava". Možno za to môže ten nezdar, ktorý sa udial remake-u Súboja titánov. Každopádne toto bolo skrátka fajn. Obsadenie sympatickými týpkami a krásnymi bohyňami spravilo svoje, ale vizuál to vyhral na plnej čiare. Tu som myslel, že na dlhšiu dobu zaujme prvenstvo Favreau s Jungle Book, ale pred tou predstavivosťou a hlavne jej zrealizovaním musím uznanlivo začapkať. Keby to bolo dotiahnutejšie aj po ostatných dramaturgických stránkach (čo teda nebolo...), by to bola paráda. ()

alisa.upir

Jednu dobu jsem koketovala s myšlenku studia egyptologie... A bohužel tohle moje já nemůže překousnout jakou sracku se snaží ten old Egypt vyobrazit... Ne a ne a ne. ()

Sabrewulf

Trikově přeplácaný digitální hnus. Je to strašně pitomoučké - rozuměj - PRIMITIVNÍ, psané snad osmiletým školáčkem (už jenom celá scéna s hady mluví sama za sebe). Úplně mi bylo stydno to sledovat, stejně jako Rushovi v tom hrát (na jeho výrazu šlo po celou dobu vidět, jak si přeje, aby už měl to šaškování za sebou). Nevím, čí byl nápad udělat scény v západu slunce (a že jich tam bylo) v SYTĚ červenočerné - nic vizuálně odpudivějšího už jsem dlouho neviděl. Jedna hvězda za sfingu, která mi typově připomněla bossy v Devil may cry. Zasloužený propadák. P.S. Ta Sommersova Mumie je opravdu klenot. ()

Triple H

Vrana, Dark City, Ja robot, Knowing. Prvé dva filmy krásne spravené a nápadité klasiky žánru, druhé dva veľmi slušne a znesiteľne spravené popcorny. K tomuto resumé si Proyas pridáva nehoráznu sračku, ktorá proste musela byť buď nejaký tunel, alebo to na papieri a pri schvaľovacích mítingoch muselo vyzerať omnoho sľubnejšie. Pri scenári sa mi to nechce veriť, keďže je blbý, postavy nie sú dobre napísané a pozostáva len z v podstate videoherných levelov a súbojov s bossmi. Hlášky a humor zlyhávajú na celej čiare - kolekcia cheesy one-linerov tak trápnych, že by ťažko nachádzali cestu aj do ľubovoľného béčka čo ide rovno na video. Herci sú katastrofálne obsadení, nemajú čo hrať, nie sú ani dobre vedení a teda ani oni nedodávajú blbému scenáru aspoň trošku šmrncu. Je to škoda, lebo lepšie obsadenie mohlo čo-to zachrániť. Ale Geoffrey Rush ako boh Ra? To bolo seriózne vážne úplné WTF. Boli zúfalí dostať do filmu okrem Butlera ešte aspoň jedno relatívne známe meno? Alebo ten britský Bolek Polívka, čo hral Osirisa? Vyzeral ako keby strávil pred natáčaním každej scény celú noc na dne fľašky - nie práve ksicht, ktorý si spojím s egyptským, mytológiou opradeným, bohom. Thoth, boh múdrosti, je priteplený mladý černoch? Vážne, bol to všetko nejaký vtip, alebo si naozaj niekto v castingu myslel, že akú podarenú zostavičku dal dokopy? Butler bol na zloducha nevhodne odsadený, čo platí aj o predstaviteľovi Hora. Mladé slečny s vypučenými kozami mi síce nevadili, ale pri už tak nefungujúcej atmosfére len podčiarkovali ako tupo je celý film uchopený. Vôbec som mal pocit, že Proyas na hercov aj dej zvysoka serie a jediné na čo sústredil svoju pozornosť bol vizuál, ktorý je určité plus. Miestami príliš digitálny, ale inak správne opulentný a veľkolepý. Druhé plus je Marco Beltrami, ktorý buráca o stošesť a na samostatné počúvanie môže soundtrack stáť za pozornosť podobne ako svojho času Cutthroat Island, alebo Van Helsing (tzn. soundtracky, ktoré svojou kvalitou vysoko prevýšili samotný film). Tieto dva svetlé body však film nezachránia. Proyas a Butler to IMO evidentne robili len pre peniaze a celú vec odzívali, u Proyasa ma vzhľadom na jeho schopnosti takto mizerný výsledok aj mrzí. Snáď si zaplatí hypotéku, rozvod, drogy alebo čokoľvek ho k tomuto projektu "pritiahlo" a nabudúce predvedie niečo zaujímavejšie. Keby to po prvých 45 minútach nebolo tak útrpne nudné a otravné, kandidát na guilty pleasure. P. S.: Celý štáb tvorili z veľkej časti tí istí ľudia čo robili minuloročného Mad Maxa. Holt, bez dobrého režiséra čo vie čo chce, dobrého scenára a dobrého obsadenia to jednoducho nejde, nech už sa maká akokoľvek. ()

chelseaman22

Bavil jsem se do té doby, než jsem uzřel, že hlava rodiny sídlí na oběžné dráze v kosmické lodi směle konkurující již zničené Enterprise. Prostý lid s láskou konzumuje činy hrdinských reků a odvážné snahy prosťáčků, jež pro svou milovanou choť nakopou pozadí nejednomu urozenému papaláši. Věčná škoda uhynulých kober, jež snad každému evokovaly představu majestátní kobry z dílny Carrolla H. Shelbyho. 73% ()

4ct10n

Měsíc zpět jsem viděl trailer a hrozně jsem se mu smál. Týden zpět jsem dostal možnost jít na předpremiéru, a i přes to, že jsem čekal hrůzu jsem kejvnul. V den projekce jsem se začínal lehce těšit. První sprchu jsem dostal od pána v kině v podobě 3D brýlí a druhou o 5 minut později, když na mě začal mluvit film česky. Od té chvíli už to šlo jenom nahoru, a když jsem po půl minutě filmu zjistil, že mě nečeká nic co by se dalo podobat naší realitě, tak jsem zpětně pochopil i trailery. Je to jízda, občas CGI jízda s někdy až propastným rozdílem mezi kvalitou jednotlivých triků, ale přesto má film spád a nenudí. Nevím jak to působí v originálním znění, ale v češtině na mě fungoval možná jeden dva vtipy, zbytek humoru obstarala plochost dialogů, špatné triky a absurdnost některých scén. Herci mi nevadili až na hlavního lidského hrdinu, kterej mi připoměl Sedmého syna, tedy jak může špatnej casting zkazit film. ()

Ryuuhei

Viděno podruhé a musím uznat, že mě to hrozně nebavilo. Film příliš spoléhal na speciální (a těžce digitální efekty), přepálené a utahané akční scény, no zkrátka takovou tu klasickou popkornovitost. V tomto případě ani ta moc nefungovala. Cesta za pomstou, při které se z arogantního boha plného jeho samým stane spravedlivý vládce, přímočarý záporák, jehož jediným důvodem ku konání byla zjevná psychopatická povaha, či lidský hrdina, který má v celém dobrodružství tak nějak prsty, na lepší snímek nestačí. Pár hlášek by se tu našlo, i sympatický vztah mezi hrdinou a bohem, ale to je tak vše. ()

LadyPupu

Totálně zhovadilý bizár s úplně dementními dialogy, idiotským scénářem a všudypřítomným CGI, díky kterému má člověk pocit, že kouká na psychedelické omalovánky. Tvůrci by se měli modlit, aby na ně skuteční bohové Egypta neseslali za tenhle brakoidní blábol klatbu. ()

Mrkvič

Dobře, každý druhý to tu srovnává s novým Soubojem Titánů. Tak já tedy taky. Souboj Titánů byla celkem zbytečná předělávka, ale po technické stránce byla velmi zdařilým nástupcem svého předchůdce. V Bozích Egypta není po technické stránce zdařilé snad nic. Tam, kde jsou jinde kouzelné masky nebo aspoň části kulis jsou vybudované šikovnýma ručičkama, tam Bohové mají jen a pouze počítačové triky. Chvíli se tedy mluví o ničem a potom tam poletují okřídlení bohové s uměle nasazeným ksichtem Butlera nebo Waldaua. Nebýt těch dvou, byly by nezapamatováníhodné úplně všechny postavy (vlastně až na boha chytrolína). Alex Proyas mě poprvé strašně moc zklamal. ()

Johnny.ARN

Ďalší zo série digi výplachov bez zmyslu, pri ktorom je zaujímavý len vizuál. Proyas tam chcel vtesnať všetkých, každému dať dôležitú úlohu a približne rovnaký priestor pred kamerou. Miestami to ale bolo kontraproduktívne. Z toho plynie aj dlhá minutáž a mrte hluchých miest. Ale fighty boli fajn. Lebo čo sa deja týka, šablónka jak sviňa. Slabé 3 z 5 ()

ecceHOMMO

Na môj vkus až príliš hollywoodsky komerčné. Musím ale uznať, že pozerať to v kine asi by som bol viac unesený a viac by som si to užil. Samozrejme, ako jednohubka naplnila moje očakávanie. ()

Lachtaan

Mí velcí oblíbenci, vládce televize i jeden z vládců filmu, se loni sešli v očekávaném fantasy snímku, který z trailerů vzbuzoval dojem, že se dočkáme alespoň podobné řežby, jež mi byla servírována v jinak také v mnohém nedotáhnutém Souboji titánů. Počínaje Pompejemi, přes právě Bohy Egypta, pomalu ale jistě docházím k přesvědčení, že vymejvárny mozku z oblasti antiky nejsou ničím, co by ve mě zanechalo pozitivní zážitek. Ba spíše naopak. ()

BROKEN_

Když má film 140 milionový rozpočet, musí to vypadat trikově velmi dobře.... bohužel tady to je neskutečně béčkový! Film vypadá jsko videohra, ve které hrají skuteční herci. Dlouho jsem neviděl tak prázdný film, přitom stačilio aby triky byly dobré, plus funkční akční scény a bylo by to fajn, takhle je to nekoukatelný. Nechápu jak režisér filmu Já, Robot mohl natočit tohle. :( ()

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

26.04.2015

Gerard Butler se vrací do starověku

Gerard Butler se vrací do starověku

27.09.2013

V Řecku mu šlo válčení pěkně od ruky. Tentokrát se pro změnu vypraví do Egypta a zahraje si hlavního padoucha. Kultovní režisér Alex Proyas se poté, co mu studio Warner zatrhlo biblický epos Paradise… (více)