Já, Mattoni

• angličtina I, Mattoni (festivalový název)
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Režie:

Marek Najbrt

Předloha:

Petr Zikmund (kniha)

Scénář:

Petr Zikmund

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (více)

Epizody(12)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

jjbaraque

Čtyři hvězdy proto, že: a) tvůrci, na rozdíl od ostatních "tvůrců" jsou schopni pracovat s detailem, ctí historické skutečnosti a tak opravdu před první světovou válkou má katedrála sv. Víta opravdu jednu věž. Jenže, to by si takových drobností musel někdo všimnout, jako velmi nenápadného, ale zcela evidentního vzestupu českého národa, což lze vidět na tom, jaké pstavení zaujímají Češi v úvodních dílech seriálu a kým jsou v posledních dílech. b) proto, že výkony herců nejsou rozhodně statické, naopak, opět je potřeba se dívat pozorně, neboť sdělení není na povrchu. c) proto, že je seriál podhodnocen. ()

nufanek

Díval jsem se na to jako neznalec (lidi klidně mě mučte) dějin okolo hlavní postavy. A musím říct - ano bylo to zajímavé. Dozvěděl jsem se spoustu věcí, i když po přečtení velice stručného životopisu asi bylo vše jinak. Pojďme se ale bavit o zpracování. Kostýmově je film velice přesný, a kostýmy jsou na velmi dobré úrovni (pro fanouška této doby asi opravdu pastva pro oči). Herecké obsazení mi nevadilo a musím říct, že obsazení D. Švehlíka vítám daleko více, než plánovaného Bartošku. Obě Tatiany byly také bez chyby a to, jakým způsobem hrály ženu hlavního hrdiny, bylo místy opravdu velmi věrohodné (někdy bych jim asi sám nakopal...). Trikové záběry (hlavně plavba na lodi) nejsou také jako z některých západních filmů pochybné produkce, takže vůbec neurazí. Hodnotím zde celý seriál, nikoli díly jako takové. Musím říct, že pro strávení delších zimních večerů tento seriál splní účel. ()

zuzam

Původně jsem dala 3 hvězdičky, protože se mi líbila výpravnost seriálu, ale po druhém shlédnutí asi změním na pouhé dvě. Havní postavy - Mattoni a jeho žena jsou vykresleni tak nesympaticky, že se mi skoro nechce už na ně koukat. Být Mattoniho potomek, asi dám tvůrce k soudu, seriál je jen na motivy jeho života, hodně se liší. Celé by se to dalo zkrátit do polovičního počtu dílů, pokud by se vyřadily naprosto zbytečné scény. Vykreslení postav taky nic moc, některé poměrně významné postavy jsou úplně bez příběhu, některým je zase dáno až příliš prostoru. A hudba se tam podle mého nehodila, neustále opakovaný motiv je iritující. Kladně hodnotím výpravnost seriálu a taky se mu podařilo ve mně vzbudit zájem o skutečnou historii týkající se Mattoniho a Lázní Kyselka . ()

Coody

Unikátní pohled do doby Rakousko-Uherského mocnářství, které Vás může okouzlit klidnou krajinou Karlových Varů, či vyzařující elegancí tehdejších pánů a dam a zároveň příběhem o splněných snech jednoho mladíka, který se nesmířil se svým, dopředu naplánovaným osudem a vybudoval, za pomocí těžce vydřených kontaktů, jedno z nejméně očekávaných impérií a totiž impérium kyselé vody, která dobyla svět. Tak nějak lze popsat to, co jsem od tohoto seriálu dostal a myslím, že ani více bych od něj nechtěl. Nechat se unášet poklidným hlasem hlavního vypravěče A. Švehlíkem a pouze vnímat to, že se malému klukovi splní sen, i když ho to možná stojí víc, než sám chce unést. Z výpravy celého seriálu se dá odnést i více, ale to už záleží na každém z Vás. Já musím říci, že soucítit se dá s každou postavou, protože každá z nich má svůj život nesnadný, když se díváte na věc z jejich úhlu pohledu, a proto je svým způsobem tento příběh krutý ke všem, k někomu více a k jinému méně, ale nakonec všichni musí schytat těžké rány života té doby. ()

MM1979

Mě se to líbilo! A to tak, že moc! Moc pěkně zpracovaný životní příběh člověka. Doporučuji na to mrknout a nehodnotit po prvním dílu. Je to úžasné vyprávění z pohledu umírajícího starce. I když nebyl vždy ten správňák, tak si ho zamilujete a budete mu fandit do posledního dílu. Fakt, že je to dle skutečnosti je až neuvěřitelný. A kritici, děte se bodnout, nelibi se vám hrdina? Tak nebyl svatý a co? To je život! Mě těch pár milionů líto není, ba naopak! Dobrá práce ČT! ()

BigJohn02

Nápad s využitím obou Švehlíků je dobrý, výprava se také povedla. Ale bohužel je to velmi nudné, natahované a celkově tak nějak mdlé. ()

Honjanmach

Baví mě číst komentáře lidí, kteří mají hodnotit film, ne konfrontovat své pocity s hlavním představitelem a porovnávat se. Většina komentářů je konfrontační, vymezující se vůči hlavnímu představiteli. Filmovem povedený seriál. Za mě skvěle připravený příběh, velmi dobře natočený, výprava, kostýmy, obsazení, kamera, scénář. Skvělé! ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý