Texaský masakr motorovou pilou

• USA The Texas Chain Saw Massacre (více)

Sally se dozví, že vandalové údajně znesvětili hrob jejího dědečka. Spolu se svým ochrnutým bratrem Franklinem a přáteli se pouští do vyšetřování. Po návštěvě staré rodinné farmy zjistí, že v jejím sousedství žije skupina šílených, vraždících psanců. (Cinemax)

GOREGASM

Alma mater všech hororových řezničin, která svým syrově vtíravým nasnímáním nemá absolutně konkurenci. Je to stejně špinavé jako třeba I Spit On Your Grave, ale narozdíl tohoto dobového "konkurenta" nemá žádné hluché místo, tady se jede na plný plyn od samého úvodu, kdy poznáváme oběti, chci říct jednotlivé postavy, až k jateční druhé půli, kdy se nestačí divák divit tomu, jak rychle se může ocitnout na večerní tabuli průměrně vzdělaného Texasana. Má to říz jako máloco současného a důvěryhodná úchylnost herecké sestavy v týmu kanibalů hraničí pocitem, že ti pánové nemůžou být normální i mimo kameru. Tady to není o hektolitrech krve, ale o hrůze, kterou Texas Chainsaw Massacre umí navodit parádně. 100% ()

domirovec

Je třeba Texaský masakr vůbec představovat? Já myslím že ne.. Tak či onak, tohle je podle mě rozhodně jeden z nejlepších, nejintenzivnějších a nejděsivějších hororů vůbec, který staví jednu nechutnou a bizarní situaci na druhou a dělá to famózně! Toto stejné se sice už nedá říct o dalších dílech a rebootech, ale co se dá dělat že jo... Tenhle kousek, který se jen tak pro zajímavost inspiroval skutečností, což je mimochodem poměrně děsivé, ale stojí za zhlédnutí i v dnešní dobu. 5/5 ()

panvasik

Měl jsem teda větší očekávání a možná se až moc ukvapil, že to bude paráda, ale ono to moc nefungovalo, musel jsem přivřít všechny oči co mám a dal tomu 4* i když si myslím, že si to ten film nezaslouží. Bylo to co se týče slasherů nejspíš revoluční, protože si nevybavuji, nic staršího. Bylo to opravdu šílené, brutální a jednocestné. U filmu mi hodně pomáhá délka, která je se svými 80 minutami naprosto parádní. ()

helloween93

Jako druhý letošní halloweenský film padla volba na původní Texas Chainsaw Massacre, který zařadilo HBO Max do své nabídky. Jde o naturalistické Hooperovo dílo, které se dost vymyká mainstreamové hororové produkci té doby. Po dlouhém rozjezdu jsou 3 postavy zlikvidovány ve velmi rychlém sledu po sobě. Z 5 postav facto čtyři dostanou insta-kill bez jakéhokoliv hraní si s divákem. Ačkoliv ve filmu není krev, díky chytrému střihu a lekačkám jsou minimálně dvě smrti natočeny skoro bych řekl průkopnicky. Člověk musí pochválit i dlouhou naháněčku final girl a Leatherface, která je legendární. Rodinná večeře byla vyobrazením tohoto filmu, šílená, úchylná, brutální a rozpolcená. Hooper musel být úplný magor. Spoiler - Jediná přeživší filmu je později zlikvidována v rebootu Texasu z roku 2022. // Fun fact: hodně věcí z původního filmu je included ve hře Texas Chainsaw Massacre, jak Cooka, Hitchhikera nebo Bubby, tak i třeba krásný Leatherfacův tanec s motorovkou. 4* ()

Johny M.

Na to, jakej je to kult a osobně jsem na to slyšel velkou chválu, poměrně sklamání. Na ten dlouhej a ubohej rozjezd dost rychlej konec a ani nijak zvlášť brutální. OK, tehdy to asi bylo něco, ale popravdě, radši si pustim masakr od Nispela nebo Liebesmana. Ale i tak, ta perverzní rodinka mě prostě dostává: 3,5* ()

Filmárik

Plne si uvedomujem že v dobe svojho vzniku musel tento film spôsobiť obrovské haló medzi filmami aj divákmi a hoci žiadny neskorší pokus o jeho oživenie nedopadol lepšie tak som aj tak čakal viac. Vrchol filmu bola pre mňa nočná naháňačka v lese inak celý film pôsobil dosť nepresvedčivo aj na tú dobu. Carpenterov Halloween z podobnej doby vzniku na mňa jednoducho spravil väčší dojem bez ohľadu na rozpočeť. ()

Al44...

Na svou dobu velmi drsný film, který se s divákem opravdu nemazlí. Děj je sice velmi jednoduchý a postavy (oběti) se bohužel chovají přihlouple a nelogicky - toto ale přebíjí samotné zobrazení jednotlivých vražd. Vše je natočeno naturalisticky a chladně - vrah jakoby nerozlišoval mezi porážením dobytka na jatkách a vražděním lidí. Velmi zajímavá, různorodá a hlavně šílená rodinka má hold zvrhlé choutky. Velmi mě iritoval ten vozíčkář, toho měli vyhodit z jedoucí dodávky již na začátku filmu - úplně zbytečná postava. ()

foundation

Špinavé, násilné, autentické, výborné. Neviem či som bol iba špeciálne naladený na takýto kúsok ale sadol mi ako uliaty. Remeselne takmer perfektne odvedená práca, Hooper si poradil prakticky so všetkým na jednotku, jediné čo by som trochu vytkol je že mu to trochu sekalo v tých čisto akčných sekvenciách ( napr. naháňačka v noci na poli ) kde to chcelo malinko lepšiu organizáciu. Film má ale až priveľa plusových bodov aby ho niečo také v tomto prípade degradovalo. Po veľmi, veľmi dlhej dobe som totiž pozeral niečo u čoho som mal miestami pocity, ktoré by mal každý správny horror v divákovi vyvolať. Znepokojenie, rozrušenie, napätie, a v jednej či dvoch scénach dokonca niečo podobné strachu. Žiadne tupé postupné ,,vyvraždovanie,,. Žiadne zbytočné klišé dialógy. Žiadne cool vraždy a kopu krvi. Iba 80 minút vysoko nadpriemernej auteničnosti. Záver v tej žiare vychádzajúceho slnka nemal chybu. Objektívne to tentokrát naozaj ohodnotiť neviem pretože Texas Chainsaw Massacre mi padol do rúk práve vtedy keď som to potreboval. Chladnou hlavou dávam 85 percent a supersilné 4. Hodnotenie ale v najbližších dňoch pôjde skoro určite na maximum. UPDATE : I tak sa stalo. 90 percent. 5 hviezd. ()

Fat'Fatal

Není to špatný film, navíc po přečtení několika komentářů mám pocit, jako bych viděl nějaký jiný film. Mám mnohem radši horor, jako měl být tenhle - temný, ne přehnaně brutální, stavějící na pochmurné atmosféře a přesně takový měl být první masakr motorovou pilou. Byl a nebyl. Povedlo se na půl, konec mě teda moc neoslnil a spíš mi to přišlo jako dokument než horor stavějící na reálných základech. Pořád ale lepší než remake! // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

Kadas97

Každopádne lepšie ako remake z roku 2003. Atmoška bola jak sa patrí, len ten Leatherface mi nejako nesedel lebo mal účes jak domácí hospodyňka. Dokopy som z vrážd nič nevidel, ale mohol som si predstavovať a to k tomuto filmu sedelo oveľa viac. Možno keby si to pozriem ešte raz tak dám viac, ale takto 7 z 10. ()

S.Robie

No, zážitky z tohoto filmu jsou rozporuplné... Je fakt, že dnešní hororový-krvákový-dleskutečněudálostivý žánr je už někde jinde jak obsahem, tak pojetím, ale něco to do sebe mělo. Pocit bezmoci, když se všichni ocitli ve spárech vyšinuté rodiny, kdy nebylo kam utéci a kde se dovolat pomoci, mě uchvátil a z atmosféry přímo sálal. Vidět tuto verzi jako první a neslyšet o tomto příběhu dřív, byly by to rozhodně vystrašené a silně znepokojené 4 hvězdy. S takovou 3. ()

CharlieSs

3 hvězdičky sem dám, zejména protože je to originální verze úžasnýho filmu, ale na rovinu přiznávám, že se mi tolik ani nelíbila. Přišlo mi to celý jako směsice náhodných zvuků.. Pila, řev, pila, řev, pila, řev... Pořádně mě z toho bolí uši, ale zážitek nic moc. Třetí hvězdičku přidal taky konec, ten byl dobrej. ()

Razzor_82

"Moje rodina vždycky dělala do masa"  Tobe Hooper stvořil čistokrevný Slasher horor. Unikátně vygradovaný příběh krutého příběhu z farmy rodiny Hewittů. Běsnící strach vás zasáhne natolik, že ho doslova prožíváte s postavami. Neustálí dívčí křik a bezmocné prchání před motorovou pilou je opravdu šílené. Mistrovsky promyšlená práce s kamerou, záběry do bezmocných očí oběti. Bravurní sedmdesátková artovost ze které mrazí až do dnes! 8/10 ()

Keramos

Nádherně natočený kousek sluncem prohřátého Texasu, který je na 110 % certifikovaný jako žánrová klasika – horor ve své nejčistší podobě. ()

PATJA

Tento film byl nechutnou ukázkou toho, jak se správný horror nemá dělat. Je mi jasné, že většina těch provařených klišé se stala tím, čím je, až následujícími snímky, nicméně to debilnost stiuací typu "počkej tady, já se jdu zatím podívat..." neomlouvá. To, co taková scéna v divákovi vzbudí totiž není strach - ani omylem, dámy a pánové - to je pouze vrcholně nepříjemný pocit, kdy si člověk říká "No to snad ne!!! Co seš to za kreténa?? To nevidíš, že tě tam ten magor sejme?" Vzpomínáte ještě na film Četník a mimozemšťané? Tam většina komediálních scén operovala s tím, že vy jste něco věděli a filmové postavy jednaly tak, že jste se mohli zbláznit, protože vy jste věděli to, co ony ne. Ale bylo to vtipné? Nikoliv. Stejně tak tady to není strašidelné. Jako klad bych viděl vizuální stránku, která je docela působivá, nicméně mnoho z toho dělají prostě jen záběry na lidské kostry a zohavená těla, což je tak trochu pomocníček tam, kde filmařská invence nestačí. Nejvíc mě na tomto snímku deprimoval "útěk" hrdinky před magorem s pilou. Vážení, toto byla parodie na útěk - vysvětlete mi, proč někdo, kdo je naplněn adrenalinem až po okraj, utíká jako po obrně a dokonce se v několika momentech docela zastaví, protože si snad myslí, že už utekla - jistě, motorová pila, řvoucí za uchem, přece není vůbec slyšet. Což mi připomíná, že ten řezník měl patrně místo očí baterky, protože viděl utíkající oběť na desítky a desítky metrů v naprosté tmě (slyšet ji nemohl, v rukou mu řvala motorová pila, kterou bylo zapotřebí neustále tůrovat). Děj byl tak předvídatelný, že jsem jednotlivé zlomové body hlásil s dvouminutovým předstihem. Zajímalo by mě, jaká sračka musí být ten remake, když má menší hodnocení a přitom tohle je už snad skoro filmové dno. Brrrr. ()

marshall

I v pravé poledne se mi orosila záda hrůzou! Ačkoliv to bude znít jako protimluv, tak je už neoddiskutovatelnou pravdou, že nové a moderní horory, které tak moc těží z technického pokroku a veskrze si zakládají pouze na digitálních efektech, jednoduše postrádají tu pravou tísnivou atmosféru. Stejně tak mají svoje nepopiratelné kouzlo napůl skryté rádoby drastické scény, které nevydají zrakům diváka víc, než je třeba a ponechávají tak volnou ruku divákově představivosti, která může mnohdy zapůsobit silněji a intenzivněji než sebelepší trik. Vezmu-li za příklad konkrétně tento více než tři desítky let starý film, tak mi navždy zůstane na paměti, jakou bezmoc asi zažil chlapík upoutaný na křeslo, když se na něm motorovkou vyřádil vrah s maskou, to vše se obešlo takřka bez jediné spotřebované kapky umělé krve! Od syrovosti k odtažitosti, totˇ směr kterým se ubírá dnešní hororová produkce, proto je dobré někdy přeladit na jinou notu. ()

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

13.04.2020

James Wan chystá Prokletí Salemu

James Wan chystá Prokletí Salemu

24.04.2019

Éra filmových adaptací hororů od Stephena Kinga pokračuje. Producent a režisér James Wan (V zajetí démonů, Insidious) teď čerstvě oznámil novou verzi Prokletí Salemu, které bylo v minulosti… (více)

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky