Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Šimpy

Tak třetí díl a vyvrcholení trilogie jsem si nemohl nechat ujít na stříbrném plátně a v originálním znění.( ačkoliv český dabing byl též velmi kvalitní). Nejlepší výkon tohoto filmu - bezpochyby Sean Astin. "Tři prsteny pro krále Elfů pod nebem, sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene, devět mužům, každý je k smrti odsouzen, jeden pro temného Pána, jenž dlí na trůně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem." P.S. Když jsem byl na filmu v kině a přišel závěr (ano, ten mnohačetný ze všech stran kritizovaný konec), při každé zatmívačce jsem se modlil, aby film ještě nekončil a vždy jsem byl vyslyšen. Akorát všichni okolo mě neustále reptali, že to ještě nekončí....ono taky byla jedna v noci v letním kině ;-) ()

Davosh

Všechno, co nakousl Jackson v předchozích dílech, došlo v Návratu krále k dokonalosti. Po zhlédnutí rozšířené verze jsem se ujistil, že nikdo a nikdy nedokáže natočit Pána prstenů lépe. Za tohle by se nemusel Jackson před Tolkienem stydět. ()

DominikV

Jestliže byla tato trilogie označena jako nezfilmovatelná, pak Jackson je Bůh. Knížky jsem sice nečetl, ale i tak jsem v kině seděl a nevyšla za mě ani hláska. Bazchybný film plný bitev, vizuálních efektů a úžasných hereckých výkonů. 100% ()

WolfR

Jeden z nejlepších filmů všech dob! Výborný epický a strhující závěr celé trilogie. Jackson zaexceloval a předvedl něco, o čem jsem si myslel, že to nedokáže. Naprosto dokonale mě dokázal vtáhnout do děje, do poslední bitvy o celou Středozem. Knihu jsem četl, takže jsem věděl, jak to dopadne. Ale přesto mi filmový závěr vyrazil dech úplně dokonale. Film byl ověnčen Oscary po právu! Díky Petere! Naprosto dokonalé dílo! 5 hvězd. ()

BoXBe

Návrat krále dokázal dvě věci. Za prvé, že fanoušci Tolkiena i sám Peter Jackson jsou velmi silný faktor pro adaptaci a proto se v Návratu krále nesmělo zapomenout na žádnou linku. Za druhé, uzavření trilogie bylo ještě mohutnější než předchozí dva filmy a pořád stejně dokonalé. Já osobně tleskám. Přes dvanáct hodin prvotřídní filmové podívané, která mě vrací do doby, kdy jsem snil o vlastní jezerní kotlině nebo o prudké jízdě na koni prérií :-) P.S. Nedokážu si představit, s vědomím, že existuje, pustit si dnes jinou než rozšířenou režisérskou verzi, která jasně ukazuje, že měl Jackson opravdu hlubokou studnu režijních nápadů. Platí pro všechny tři filmy. Trailer: Mega epický trailer toho času https://www.youtube.com/watch?v=r5X-hFf6Bwo ()

messiah

Vizuální podívaná je to u všech třech dílů naprosto velkolepá, ale již u Dvou věží se začala nenápadně projevovat jakási rozvleklost a změna sympatií k hl. postavám. U Návratu krále to dosahuje vrcholu, rozvleklost pohřbívá úplný konec filmu do nechutného a nekoukatelného bahna. Sypatie k hlavním hrdinům se definitivně mění v antipatie a zatímco donekonečna vtírajícího se Sama by jste zaškrtili na potkání, Frodovi by stačilo jen říct "Jetsli tě to nebaví, tak se na to vys**!". Pro mě nejočekávanější díl série, ale zároven i nejslabší. Škoda... ()

dr.fish

Čekání na poslední díl trilogie jsem si zkrátil sledováním rozšířené verze předchozích dílů, které jsou ještě o dost lepší, než kinoverze. Napětí před velkou bitvou bylo veliké. Bitva však byla ještě větší a masivnější, než jsem čekal. Jackson opět překvapil. Scénář tentokrát opravdu nešetří ani diváka ani hrdiny. Dostává je do kritických momentů každou chvíli, už ani naděje nezbývá, i nejsilnější klesají v kolenou. Tváří v tvář armádám zla i znalec knihy zapochybuje o happyendu. Rozhodující chvíle jsou tak skvěle dramaticky vystupňovány, že se člověk zapomíná i při druhém, třetím shlédnutí. Střetnutí s oliphanty je vrcholem bitvy na Pellenorských polích. Král se vrací, prsten je zničen, Elfové odcházejí, začíná věk lidí... Konec je zdlouhavý, ale pokud se podíváme do knihy, skutečně celé dvě třetiny Návratu krále popisují, co bylo po vítězství u Black Gate. Pokud navíc člověk vidí všechny tři díly v kuse, konec pak už časově odpovídá... Strávil jsem tři roky čekáním na jednotlivé díly, Pán prstenů skončil...všechno skončilo. Bude ještě nějaký tak dobrý film? Doufám. ()

forsythia

Dodnes mám v sobě ten zvláštní pocit, když jsem usedala v kině na sedadlo a s velikým napětím očekávala filmovou podobu Společenstva prstenu. Jako mnoho dalších Tolkienových fanoušků, s nimiž jsem pak o filmu mluvila, jsem měla velmi smíšené pocity. Ano, asi ano, ale... spousta věcí v mých představách vypadala jinak. A tak se mísil vlastně očekávaný pocit zklamání s nadšením. Čeho bylo víc? Nicméně po zhlédnutí Dvou věží už převládalo to druhé. Zvykla jsem si a mohla se víc kochat. Návrat krále byl však skutečně triumfální. Takovou gradaci bych přála každé filmové sérii. ()

papaJA21

Zrovna jsem dočetl Pána prstenu, následně dokoukal celou režisérskou verzi Pána prstenu a mám chuť napsat, že to je snad opravdu poprvé kdy film je lepší než knižní předloha. Pane Jackson klobouk dolů. Mít tak takovou rozvinutou fantasii a tak bujnou představivost. Rozhodně nejlepší filmová sága všech dob a odvážím si říct i nepřekonatelná. Těžko už někdo natočí s takovým citem tak ryzí dobrodružství, boj dobra proti zlu. Co dodat jen snad, že se moc těším na Hobita. ()

mortak

Velkofilm se všemi klady a zápory. Kritizovat by se dalo lecos, Jackson v mnoha věcech moc tlačí na pilu, jak v patetických, sentimentálních, či bojových scénách, ale čert to vem, kdyby každý rok Hollywood vyprodukoval alespoň jeden takový srovnatelný biják, nezlobil bych se. ()

Mol

RIDE TO RUIN AND THE WORLD'S ENDING! DEATH!! Gandalfe, to si říkáš čaroděj? Zase bez many, mno ale aspoň to umíš s tím mečem. Frodo byl strašnej a všechnu práci táhl Sam. Temní lordi se opět nepoučili a tak místo zabíjení zase mají plnou hubu keců a pak je někdo ze zálohy zabije. Glum konečně padl a to je podle mě to nejdůležitější. ()

animaxis

Z celé filmové trilogie se mi Návrat krále líbí asi nejméně, ale i tak patří mezi mé nejoblíbenější filmy a rozhodně je to skvělá součást a zároveň zakončení Pána prstenů. Zatímco předchozí díl byl z větší části spíš komornější, tady se naopak sází na velkolepé bitvy, scenérie a emoce. Konkrétně bitvy tvoří opravdu největší část tohoto dílu, přičemž mi místy připadaly opravdu skvělé a v každém případě dobře natočené, ale třeba u bitvy u Minas Tirith jsem se po nějaké době i maličko nudil, i když i zde se najde mnoho skvělých scén. Občas tu neškodila troca nenuceného humoru, především mezi Gimlim a Legolasem, i když takové scény se většinou nachází jen v rozšířené edici. Právě díky rozšířené edici se do filmu vešlo skoro všechno z knihy a vybavuje se mi opravdu minimum scén, které by byly v knize a sem se nevešly. Vše tu opět doprovází skvělá hudba a herecké výkony a samotný závěr se povedl, i když ten možná mohl být o něco kratší. Celkově jsem rád, že všechny filmy v sobě mají kus atmosféry z knih a že knihy adaptují opravdu s láskou. ()

otík

Skvělé a důstojné zakončení celé ságy, která je podle mě naprosto nejlepší ságou filmové doby. To, jak skvěle to bylo natočeno, je až neuvěřitelné. Vše od herců přes kameru a režii až po hudbu je na špičkové kvalitě. Snad jen střih při bojových scénách mohl být lepší, ale to vůbec neubírá na skvělosti tohoto filmu. Je to nádhera. ()

Apophis

Monumentální film, jinak to nazvat nemohu. Tento film je asi z celé trilogie nejlepší (ovšem ne věrností filmového přepisu). Pokud jste četli mé komentáře k ostatním dílům, asi víte, co nyní bude následovat; rozbor věrnosti filmového přepisu. Tento film nebyl tak věrný, jako Společenstvo prstenu, ale Dvě věže prozměnu předčil. Musím k tomu ale také říct, že tento díl si podle mého (režisérem navrhované) rozdělení na dva díly zasloužil. Zatímco v předchozích dílech bylo mnoho dílčích dějových zápletek, které šly snadno vypustit, zde byl celý děj důležitý. Takže se např. stalo, že byl velice zkrácen konec (v knize příběh hobitů ještě chvíli pokračoval). Dále mě vadilo podání příběhu Froda a Sama. Frodo sama NEODEHNAL!!! V knize byla tato linie založená hlavně na jejich velikém přátelství, a proto mi tento zásah připadal zbytečný a nehezký. No a nakonec v knize byl mnohem lépe vylíčen vztah Éovin a Faramira, které (pro ty, co nečetli knihu) vyléčil Aragorn, neboť Králův Lístek má v rukou krále zázračné léčivé účinky. To by asi k odchylkám stačilo, protože nechci vypadat jako šťoural. K hereckým výkonům platí to samé, co jsem řekl k minulému dílu. Jen bych k těm vyzdviženým rád přidal Johna Nobleho, z jehož Denethora šla téměř hrůza. Co se týče hodnocení ostatních hodnotitelných položek, rovněž platí to, co v předchozích dílech. Jen se mi velice líbilo zpracování závěrečných titulků... Na závěr jen řeknu to, že filmové zpracování této, dnes už klasiky Fantasy, se podle mého povedlo velice dobře, ale tomu, kdo nečetl knihy velice doporučuji si je přečíst, stojí to doopravdy za to! ()

Sabrewulf

V kině jsem seděl a ani nedutal. Díky spoustě krásných scén mi zvlhly oči. Úchvatné!!! A prodloužené edice DVD jsou vyloženě lahoda. ()

kubin.

Peter Jackson to dokázal. Zakončení jak se patří a určitě nejlepší film roku 2003. Přes veškeré bitvy a boje jsme se konečně dostali až na úplný konec, který byl nádherný. Ano, bylo to přeslazené, jak loď mířila směrem k moři a na obzoru zapadalo slunce, a všichni hobiti ubulení (a já taky) a právě na to jsem čekal. Po všech těch bojích už jsme si to určitě zasloužili a proto mě to tak dostalo. Annie Lenox v titulkách už byl pouze krásný bonus, který dokonal celé balení papírových kapesníků. Howard Shore poprávu dostal oscara a vytvořil jeden z nejvelkolepějších soundtracků všech dob (myslím tím celou trilogii). Zážitek v kině ohromující a jestli někdo někdy natočí hobita, musí to být Peter, jinak nevim. ()

wendelin9

Po malinko slabších Dvou věžích celá trilogie nabrala dech a dospěla do misterióního, geniálního, velkolepého a emocionálního konce... Ikdyž jsem věděla jak film skončí, stejně jsem se nestačila divit trikům a vypjatým scénám, které mi skvělý režisér Peter Jackson nabídl... Mezi scény, které na mě nejvíce zapůsobily patří scéna, ve které správce Gondoru Denethor chce upálit syna Faramira a následně jeho běh v plamenech, který končí skokem z bílého nádvoří, dále boj Éowyn s jedním z přízrků a v neposlední řadě závěrečná scéna - loučení Froda se Samem, při kterém jsem v kině brečela jako želva.... Snad jedinou věc kterou bych filmu vytkla, je jeho unáhlený konec, který se ani malinko nezmiňuje o devastaci kraje - ale tento snímek má tolik plusů, že to Jacksonovi mile ráda odpustím :)........ ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert