Ukko

Jedna z mých nejoblíbenějších českých pohádek vůbec, která je prostě užasná ve všech směrech. Nutno podotknout, že krom dětí je určena taky pro starší osazenstvo a můžeme v ní spatřit prvky alegorie a satiry... no prostě skvělý počin, netřeba více. ()

mira007

Tahle pohádka mne moc nedostala, ale body dávám jako respekt natočit něco takového nebudovatelského ba s antisocialistickou tematikou v padesátých letech. ()

Movie Gourmet

Vtipná pohádka a nejlepší na ní je asi právě hlavní hrdina Josef Bek a jeho mluva. Skvělí jsou ale jinak všichni, to se musí nechat. Verdikt: 5* a 85 %. ()

Klajnik

Velmi humorná pohádka, kterou má silný estetický výraz a lze ji označit za ucelené dílo. Postavy v sobě něco z bodré prostoduchosti běžného člověka a švejkovské vychytralosti. Lada, který udělal ilustrace k Švejkovi, ostatně vytvořil i kulisy a kostýmy. Skvělý herecký projev a archaické verbální vyjadřování napomáhají tomu, aby to celé fungovalo navzdory jisté afektovanosti a polopatičnosti. Vzhledem k tomu, že v příběhu vystupují různí čerti - pokušitelé a hlavním tématem filmu jsou lidské neřesti, pokoutné či neupřímné motivace k těm či oněm jednáním (dobrou roli v příběhu má starý asketa, za jehož uměřeností je cítit pýcha) a povahové nedostatky, tak to celé vrhá i silný Fimfárovský dojem (ostatně je to taky pohádka). Křesťanské motivy jsou klasickým českým způsobem shozené z piedestalu své nabubřelé vážnosti a zlidovělé, takže můžeme vidět čerty snažící se přesvědčiti švejkovskou postavu, aby vsadila svou dušičku a zahrála si s nimi cinklé karty. Mně takové pojetí přijde vážně zábavné. ()

thunnus

Povedená pohádka s kultovními postavičkami jako Sarka Farka. Bohužel je tu až příliš vidět komunistický duch, ale přesto se mi líbí. ()

Greg25

Klasická česká pohádka se svižností, humorem, nápady a pohádkovou atmosférou. Zlatý fond českých pohádek. 85% ()

kubyno

Klasika české pohádky, nezapomenutelné, dnešní děti to asi už moc neocení (i já jsem ji jako malý tolik neocenil, ovšem protože jsem nepochopil, včem spočívá její kouzlo). ()

Kratoc

Naprosto neodolatelné kulisy a čerti jak má být. Do toho Josef Bek. No prostě klasika, která se neomrzí ani po x-tém pohledu. Jedna z nej pohádek šedesátých let. ()

Brejlil

Pohádka docela zvláštní. Káča i princezna jsou dvě "mrduchtivé" (omlouvám se útlocitným duším, ale jinak to opravdu nejde napsat) holky, které jejich touha dovede skoro k hrozným koncům. Ještě že je tu vysloužilý voják a ranař každým coulem Martin Kabát, který skrotí tu pekelnou imperialistickou čeládku. Kdysi jsem tuhle pohádku z duše nenáviděl, čím častěji ji ale vidím, tim více mne fascinuje. Hlavně ta hra se sexualitou. Jak asi v roce 1957 vysvětlovali rodiče dětem, co znamená celá ta scéna s lilií, kterou nesl anděl princezně Dešperandě (nomen omen)? ()

waits

Cim jsem starsi, tim ji mam radsi. A nenecham si ujit nejen marias, ale hlavne navstevu Martina Kabata v pekle. Rudolf Deyl ml. najednou v papirovych kulisach stvori s Peskem a Razem peklo, ze ktereho jde strach a Bek reaguje slovy, ktera na me vzdycky mocne pusobi. Drda je napsal za valky jako povzbuzeni za protektoratu, ale daji se pouzit mnohokrat v jinych dobach. Proktrtoratni i komunisticti cenzori pustili, co pustit nemeli. ()

Vesecký

Bezesporu jedna z našich nejlepších pohádek. Z pera Jana Drdy vedle Dalskabátů nejznámější, nejhezčí a nejpopulárnější. Režie Josefa Macha je skvostná, napomohly tomu netradiční kulisy, jedno z posledních děl Josefa Lady, ale především skvělí herci. Jak se nepoznat tak trochu v Otci Scholastiku (F. Smolík) či Sarkovi Farkovi (pro mne nejlepší role Jaroslava Vojty). Také Alena Vránová jako princezna Dešperanda hraje krásně naivním a milým stylem, kdežto Eva Klepáčová jako Kačka svou roli spíš jen odehrává. A pak ta nejkrásnější scéna - pekelný mariáš se Stanislavem Neumannem a Františkem Filipovským. A ovšem zásadní scéna v pekle: "Martine, oni se tě bojí..." Zcela jasně víme, koho máme pokládat za pekelné řinčení řetězi a vyhrožováním vládou nad světem, však i to pekelné lože je alegorií na hirošimskou atomovou bombu. Člověk napadne, že jsou dějiny nevyzpytatelné, a že většinou nedopadají tak, jak bychom si přáli, takže se mnozí s peklem spřahají... ()

Heero

Velmi stará, ale jedna z těch nejlepších pohádek. Spousty vynikajících herců, hlavně Josef Bek alias Martin Kabát. Těším se na ní každé Vánoce. Scénář Jan Drda, kulisy Josef Lada, jak víc českou pohádku si přát :-) ()

nonick1

Přes šedesát let (!!!) stará pohádka, jejíž jazyk, použité hlášky i svižný způsob natočení jako by předběhly svou dobu až do třetího tisíciletí. Boj o lidskou duši a prosby o Boží milost? "Kobylkový program"? Nahé svůdnice, pokoušející poustevníka? Píše se rok 1956 (!!!), od procesu se Slánským s 11 rozsudky smrti uplynuly sotva 4 roky, v ČR vládnou komunisté a Antonín Zápotocký a v Maďarsku je potlačeno protikomunistické povstání. Natočit v téhle době TAKOVOU pohádku (a pouze v kulisách!) - to nezbývá nic jiného, než smeknout... ()

axiom

Nebe a peklo v době běsnění socialistického realismu - to je věc. Je však nutno přiznat, že pohádka má své kouzlo a skvělé herecké obsazení. Ale je to budovatelský film - práce polidští loupežníka i poustevníka. Má však svůj půvab a patří k době, ve které vznikla. ()

Gastovski

Jedna z mála pohádek, které mám v oblibě a vždycky se na ní rád podívám znovu. Prostě klasika, kterou nemohu hodnotit jinak. ()

missbee

Průpovídky otce Školastika jsou bezva (př. "Hříšná nádobo!"), čerti budlikují naprosto kouzelně a Dišperanda, která přiběhne za Školastikem, že potřebuje radu či co, a nakonec spustí, že spíš než radu potřebuje chlapa, asi nemá konkurenci. PS Mariáš hraju ráda, akorát ty sázky jsou jiné, než v pohádce. :) ()