Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (více)

Luke Skywalker nechce nechat svého přítele Han Sola uvězněného v karbonitu, a proto přilétá na svou rodnou planetu Tatooine, aby ho zachránil. Solo je teď v rukou Jabby Hutta, který Sola získal z rukou lovce, Boba Fetty. O záchranu Sola se však pokusila i princezna Leia se svými přáteli. Bohužel neuspěli a jsou také v držení odporného Jabby. Luke se nechá Jabbovými poskoky naoko chytit a ve chvíli, kdy mají být on a jeho přátelé předhozeni pouštnímu monstru, všechny osvobodí. Luke následně odlétá na planetu Dagobah, kde vyhledá starého mistra Yodu. Luke po něm chce dokončení výcviku, místo toho se však od umírajícího Yody dozvídá, že je hotovým Jediem. Yoda také Lukovi oznámí, že je poslední nadějí Jediů při boji s Temnou sílou a jejími představiteli, Darth Vaderem (Lukův otec) a císařem Palpatinem. Po smrti Yody se Lukovi zjeví Obi-Wan a oznámí mu, že princezna Leia je ve skutečnosti jeho sestrou. Císař zatím dokončuje novou bitevní stanici, Hvězdu smrti. S ní hodlá úplně rozdrtit povstalce a donutit Luka, aby přešel na jeho stranu. Společně s Lukovým otcem, Darth Vaderem, by pak byli navěky neporazitelní. Luke se vrací za svými přáteli a společně s nimi plánuje útok na Hvězdu smrti. Plán je jednoduchý – část povstalců vedená Solem se má vylodit na měsíci Endoru, kde je ovládací stanice ochranného štítu Hvězdy smrti. Solo se svými lidmi má tuto stanici zničit, a tím Hvězdu připravit o její ochranu. Toho mají využít letecké jednotky povstalců a mají na Hvězdu smrti zaútočit a zničit její energetické zdroje... (TV Prima)

filmmovier

Bravurní zakončení velkolepé ságy z předaleké galaxie. Návrat Jediho je společně s Pomstou Sithů a Epizodou V naprostým vrcholem Hvězdných válek, navíc předchozí díl ještě o něco málo překonal. Richard Marquand je pro mne absolutně neznámým režisérem, ale Irvina Kershnera a Lucase v režii Star Wars ještě překonal. Dějová linie Hana Sola a Lei je trošku slabší než ta Lukova, ale zase se aspoň trochu pobavíme u části s Jabba Huttem a u ewoků. To, co ale dělá tento film nezapomenutelným, jsou další informace Luka Skywalkera o jeho rodině a sestře, geniální hudba a zavěrečný souboj otce a syna Skywalkerových. Darth Vader je ještě mazanější a nahání ještě větší hrůzu než kdy dřív. Po celou délku filmu mě mrazilo v zádech, stejně jako u závěru nové trilogie. Nejlepší díl staré trilogie ovšem dle mého názoru mohl vypadat o něco jinak, přesto jsem s jeho podobou spokojen. Uvidíme další osudy postav i pád Impéria, což je věčná škoda. Do naprosté deprese mě uvedla smrt mistra Yody, nezůstalo u ní však dlouho, protože znovu nastupil na scénu Imperátor Palpatine Sidious. Bylo by fajn, kdyby natočili Vaderovi a Palpatinovi samostatnou týmovku:D Nemám slov, prostě další maximálně záživný film, který jen potvrzuje, jak je svět Star Wars propracovaný. Impérium navždy! Temný, temný, temný a děsivý film s výbornými efekty, koncem a příběhem. Pomsta Sithů ale stále zůstává nejlepším filmem v sérii. Ještě musím vyzdvihnout scénu, kdy Luke sundá tatíkovi masku. 200% bez legrace. ()

chelseaman22

Ne úžasné, ale stejně dobré jako díl předcházející. Luke je rytířem Jedi během dvou týdnů, Mr. Joda je na odpis a princezna Lenka zjevně brzy přijde o panenství s Hankou Sola (sola znamená italsky slunce, čtěte: só-la). Ti filištínští kocouři byli vážně perfektní. To se ovšem nedá říct o odlákání vojáka Hankou (ten poklep na rameno byl děsivě hrozný!). Celá tahle "stará" série dosti pokulhává za EII a EIII., což je přirozeně veliká škoda. Celkové hodnocení definitivně přehnané (alespoň na IMDb mají rozum). Konec jako z pohádky, bohužel. 85% ()

matezzz

Jeden z největších příběhů světové kinematografie. A co se týče tří původních dílů - viděl jsem je až po třiceti letech a až po chronologicky prvních třech dílech a hodnotím všechny maximem - to je co říct, že 30 let staré filmy mě dokázaly maximálně nadchnout. ()

David.Darco

Nebyť tradičnej veselice a infantilnej zložky v podobe malých tvorov na lesnom mesiaci, iste by dopadol The Last Jedi lepšie. Zároveň tento diel pôsobi roztrieštene. Neucelene, keďže v prvej (pomerne dlhej časti) Ide o záchranu Sola, bez nejakých väčších presahov do problému a konfliktu s Impériom. Posledný diel pôvodnej trilógie ju teda uzatvára tak, aby bol spokojný každý divák, vo veľkom vekovom rozpätí, pri najmenšom sa teda o to aspoň snaží, čo mu však nie úplne vychádza. KU STARŠEJ TRILÓGIÍ: Staršia trilógia má výhodu v nádherných kulisách a kostýmoch, čo žiaľ neskôr nahradilo CGI. Praktické efekty však starnú niekoľkonásobne pomalšie. Tak isto je sympatická ucelenosť trilógie a aj obsadenie hlavných postáv, ktoré dosahujú vyššiu hereckú kvalitu ako ostatné diely. Čo však budem navždy vyčítať Star Wars je pre mňa nedostatočný priestor pre vývoj postáv. Jednoducho mám pocit, že postavy nedostávajú dostatočný priestor pre vývoj či demonštráciu sily a všetko sa dozvedáme viac-menej z dialógov. Ale lepšie raz vidieť ako tri krát počuť. SW je super. Ale má rozhodne svoje slabšie miesta. ()

UhLee

(9/10). Přesně takhle si představuji zakončení jedné velké éry.. Konec dobrý, všechno dobré.. A tak to má být :) Vůbec nic mě na tom nenaštvalo a to mě zaráží.. Většinou tvůrci ty konce podělají.. Ale zde to završili s velkou parádou.. Vader si zasloužil takový (skvělý) osud. ()

Motinski

V mojich očiach trochu slabšie ako Imperium, no príbehovo opäť svieže a zdá sa mi že aj viac dobrodružné. Proste lahôdka pre fanušíkov. Ewokovia iritovali ale viem to prepáčiť hlavne kvôli silnému koncu. Ako celok je stará trilógia veľmi vyvážená. Ani jedna časť vyslovene nezaostáva, všetky sú dejovo bohaté a udržujú si to čo mám na Star Wars najradšej. Naivnosť, osudovosť, veľkoleposť a postavy čo mi prirástli k srdcu. Návrat Jediho síce nie je 5* záležitosť ale v rámci sci-fi ide stále o obrovskú klasiku. ()

adams89

Mistrné zakončení jedné z nejlepších filmových sérií, co kdy vůbec vznikla. I když obě dvě předchozí epizody byly asi o něco málo zdařilejší, mé hodnocení i tak zůstává stejné. Ten jediný malý nedostatek se samozřejmě neskrývá v ničem jiném než v otravných Ewocích, obyvatelech planety Endor. Téměř polovina filmu se odehrává právě zde a chápu, že někomu ti medvídci můžou pořádně lézt na nervy. Pravdou však je, že právě oni vyvolali po premiéře filmu ještě větší fanouškovskou euforii než kdy byla předtím. Lepšími momenty ve filmu tak pro mně zůstávají osvobození Hana Sola na Tatooinu a rozhodující bitva rebelů proti druhé Hvězdě smrti. Třešničkou na dortu je potom závěrečný souboj světelnými meči Luka Skywalkera a Dartha Vadera a vítězné oslavy nad poraženým Impériem. Jestli si to Lucas nerozmyslí s natočením další nové trilogie, Návrat Jediho bude zatím tou poslední epizodou. Stará trilogie Hvězdných válek bude asi napořád tou moji nejoblíbenější, vždyť ani Pán prstenů ji nepřekonal.90% ()

Samuel7

No tak tohle byla prostě krása! Celou sérii jsem viděl relativně pozdě a sledoval jsem ji podle chronologie příběhu, takže tento díl jsem viděl jako poslední a můžu bez nejmenších pochyb říct, že Návrat Jediho je ten nejlepší díl ze všech a vůbec, jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl! Jako jediný tento díl neměl žádné hluché místo, přímo přetékal zajímavými a působivými scénami už od samého začátku. Ti maličcí ,,medvídci" mě také dostali a jsou rozhodně nejroztomilejší rasou celého vesmíru :) A ten konec... ano, ten dopadl přesně tak, jak jsem doufal. Vader byl dříve moje oblíbená postava, ještě než jsem tušil, co se z něj stane a tak se mi pochopitelně velmi líbilo, jak to celé dopadlo. A na konci jsem byl úplně v šoku, když jsem viděl ducha Anakina, říkal jsem si, že je nějak až moc podobný Haydenu Christensonovi :) Potom jsem se dozvěděl, že to bylo upraveno v nové dvd verzi, kde nahradil herce, který tam byl, než vznikla nová trilogie. Mně osobně to velmi potěšilo. To jen, kdyby to někomu vrtalo hlavou, tak jako mně :) Abych to ukončil, jednoznačně můj nejoblíbenější díl, který zakončil jeden úžasný příběh v dějinách vesmíru i kinematografie. 95% ()

Honzíno

Chtěl bych se jmenovat Han Solo, vypadat jak Harrison Ford před třiceti lety, mít za ženu princeznu Leiu (velká kočenka ve všech dílech), mít za kamaráda potažmo švagra Luka Skywalkera, který by mi občas půjčil svůj světelný meč na hraní a mít svého Millenium Falcona, se kterým bych se proháněl vzdálenou galaxií a to by se dělo kdysi dávno.. E VI má své mouchy, ale ty zahanbí neskutečný závěr. Finální bitka nemá obdoby a celý snímek obsahuje opravdu veliké množství nezapomenutelných scén, krásné hudby, dynamické a teatrální akce a krásné atmosféry. Bombastické zakončení nejlepší trilogie všech dob. ()

Sokkk_y

Jestliže o některých filmech píši, že jsou epické, tak ve srovnání s Návratem Jediho to jsou pouhé roztoky. Tím pravým sirupem je právě závěrečný díl původní trilogie a celé hvězdnoválečné epochy. Lucas nemohl naservírovat důstojnější, epičtější, akčnější, úžasnější konec, než jaký nám před třiceti lety dal. Skončil něco, co mělo začít až v budoucnu za 16 let. Měl v hlavě jasnou vizi, kterou si musel udržet více jak čtvrt století, aby ji mohl načít a zkompletovat tak celou ságu. Prostě dokonalé. Klobouk dolů, herr Lucas! ()

karlik4801

Příběhově je šestá epizoda naprosto nezvládnutá. To se vážně nepovedlo. Dějová linka není nijak zajímavě obsáhlá a tím pádem se stává špatnou. Ale klasicky to celé vyvažuje obrovská horda sci-fi podívané. Vizuální honičky vesmírem, neuvěřitelné bitky doprovázející svižnými dialogy. Pár scén u kterých se dá pozastavit. To vše ale až u konce tohoto dílu. Což je vážně škoda, protože si Návrat Jediho mohl najít kouzelnější děj. Dopadlo to, jak to dopadlo. ()

Mirokukii

Až teprve svou "závěrečnou" epizodou si mě tahle galaxi sága získala. Pravda rozjezd hodně pomalý, snad i rozpačitý. Netrvá však dlouho a slavná parta je opět pohromadě, připravena čelit nebezpečným výzvám, a rozhodnutá skoncovat se zlem jednou provždy. A že je to velká bitva, odehrávající se hned hned na několika frontách, přičemž to hlavní určují osudy Luka a Vadera. Sympatický Solo. Věrný Žvejkal. Endořané. Na nervy mi věčně lezoucí C3PO. Ovšem nikdy bych si neodpustil, kdybych se ochudil o princeznu Leu, a její rozkošné zlaté bikinky. "Nechť Vás provází síla." ()

Dado

Záver pôvodnej trilógie bol u mňa veľmi dlho na hranu medzi 4 a 5 hviezdami. Na jednej strane samotnému filmu rozhodne nechýba nič, čím si jeho predchodcovia získali také obrovské zástupy fanúšikov. Problémom je skôr to, čo pribudlo. Úvod filmu s Jabbom v hlavnej úlohe totiž scenáristi značne prestrelili a efekty remasterovanej verzie to celé doslova zaklincovali. A Ewokovia, tých si získajú srdce menšieho diváka, no kvôli nim pôsobí na dospelých značná časť celej snímky naivne, priam až detinsky. Všetky však našťastie zachraňujú scény s Darth Vaderom a najmä záverečný súboj a úplný koniec, ktorý (ospravedlňujem sa starším fanúšikom, ktorí majú v pamäti ešte pôvodnú verziu) aj zásluhou úžasnej Williamsovej skladby Victory Celebration patrí medzi tie najhrejivejšie scény, aké mi filmový priemysel doteraz ponúkol. (90%) █ O slovenskom dabingu platí to, čo som uviedol už v prípade Novej nádeje. ()

Blacks

Episodu VI jsem nikdy neměl moc rád - tedy alespoň v porovnání s předchozími ....teď musím říct: Byla to chyba! Skvělé zakončení skvělé série. Harrison Ford je skvělý, Carrie Fisher taky a k tomu je krásná, no a R2D2, to je kapitola sama pro sebe. A vůbec: kdo hrál Anakina Skywalkera v závěrečné pasáži? Byl tak podobný Christensenovi, až přemýšlím, jestli nebyl doplněn později. 93% "May the force be with us" ()

Mrkvič

Nebýt osudů Dart Vadera a Luka Skywalkera a famózní hudby Johna Williamse, byla by to dost průměrná pohádka. Masky, herci a hlavně ty hlášky, ach ty hlášky, všechno je místy otřesný. Má to ale tu výhodu, s jakými filmy je to spojeno, a tak i přes ty místy nepovedené dvě hodiny divák žasne a je nad míru spokojen, když začnou závěrečné titulky. ()

Johnny.ARN

Finálne zakončenie. Ale nebolo to také epické, ako keby to robil Lucas. Dialógy boli klišoidné, veľa zbytočnej výplne a podobne. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)