Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)

Série(5) / Epizody(63)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Seriálový klenot z dílny Alana Balla prohlašuji z neoblomným přesvědčením za svůj životní prožitek před televizní obrazovkou. Z každého dílu sice bolí hrudní koš, ale pro diváka bez předsudků přijde království nebeské. Ale abych nehodnotil Six Feet Under jako celek, začněme pěkně popořadě pilotem, který vás sice vrhne do života Fisher & Sons bez servítek, ale zároveň si po pátém shlédnutí můžu dovolit říci, že šlo o zjevné oťukávání audience a například funebráckým humorem přetékající reklamní spoty se již v dalších dílech neobjevily. Brilantní nápad otevřít každý díl úmrtím do dané chvíle anonymní postavy, kterou nám pojmenuje až následné zbělení obrazovky se stala poznávacím znamením Six Feet Under a způsob jakým takto zemřelí ovlivňují osudy a životy našich hrdinů je v každém díle nezaměnitelný. Miluju emocionálně vypjaté filmy, ale hmatatelnost a intenzita prožitků jednotlivých postav (všichni herci zralí na Golden Globe) se podařila celému týmu přenést na diváka způsobem, že tento seriál nesleduje, ale prožívá. Pokud hledáte způsob, jak změřit, jestli ještě žijete, nebo už jste dávno mrtví, pusťte si Six Feet Under, kde se sice tématu smrti neoprostíte, ale tím silnější zážitek vás díky tomu čeká. A to jsme teprve na začátku. 2.série - ***** (100%) Ufff, je těžké zhodnotit komplexně celou sérii, která rozvíjí plnohodnotně všechny postavy a jejich osudy, když je poslední díl tak dokonalou kulminací a koncentrací toho nejlepšího, co umí Six feet Under nabídnout. Pulzující srdce v divákově hrdle. Srdce mi bilo nejen za Natea, i když logicky především za něj. Ve druhé sérii se příběh rodiny Fisherů rozvětvuje až nečekaně do široka, zapojuje několik nových postav, přičemž každá má svou váhu a posouvá seriál myšlenkově, pocitově, nebo dějově dál. Časté flashbacky mistrně doplňují mozaiku vazeb mezi postavami a emocionální náboj, který kulminuje díl co díl a mnohokrát zmrazil můj pohled při zbělávající obrazovce (dokonalé poznávací znamení Six Feet Under). SFU si i přes svůj citově těžký kalibr stále udržuje svůj specifický, místy bizarní a černý, přesto naprosto přirozený humor, kterým velmi doplňuje onen lidský rozměr, který v divákovi zažehne. 3. série -***** (100%) První díl sešlápne pedál emocí ihned skrz podlahu a způsob jakým si pohrává s divákem a jeho kolabující nervovou soustavou je neopakovatelný (tedy pokud nevlastníte, tak jako já, DVD Collection ;-). Následuje několikadílné intermezzo, během něhož divák může nabýt nepravdivý dojem, že se karta obrací, ale pero scénáristovo opět projeví svou nadvěcnou genialitu a při posledním zbělení obrazovky jen těžko dokážete vyslovit jméno, které se nevyhnutelně objeví. Ne, že by to nebylo patrné od začátku, ale až tato série tučně podtrhává jak dramaturgicky, příběhově, režijně a herecky vybroušené SFU je. Protože jak jinak vysvětlit to němé civění do každých závěrečných titulků jednotlivých epizod? 4. série - ***** (100%) Silný cliffhanger z konce třetí série má své logické pokračování ihned na začátku čtvrté, a jelikož začínáme přesně tam, kde jsme skončili, je úvodní díl „Falling Into Place“ jedním z nejsilnějších zážitků celé show. Cesta pro Lisino tělo a konečné Nateovo rozhodnutí splnit její přání zacloumá nejen s postavami samotnými, ale zejména s divákem. Každá z hlavních postav si projde silným dramatickým okamžikem, kdy zejména Davidovo posttraumatické trápení (extrémně intenzivní díl „That´s My Dog“) a Nateovo hledání sebe sama táhne mistrně vrstevnatou vypravěčskou strukturu silou dvou parních lokomotiv. Michael C. Hall a Peter Krause mají svými výkony doživotní místo v mé soukromé síni slávy garantováno. Ale to platí úplně o všech hercích a jejich postavách, protože jakkoliv se v každé sérii rozšiřuje počet postav, která připlouvají a odplouvají, celistvost a komplexnost vyprávění to nikterak nenarušuje, ale naopak otevírá kapitoly v osudech Fisher Family, které kompletují zdůvodnění, proč mi tahle v tom nejlepším slova smyslu svérázná rodina tak přirostla k srdci. Vyprávět o životě a smrti s citem a nadhledem Alana Balla a jeho scénáristů by chtěl asi každý z nás… 5. série - ***** (100%) Žádný jiný seriál diváka neprobere a neotevře mu oči, tak jako to dokáže Six Feet Under. Mnohokrát se mi stalo, že mi postavy přirostly k srdci, ale nikdy to nebylo tak intenzivní a opravdové a především vás to donutí přemýšlet, jak nakládáte s každou zasranou vteřinou svého zatraceného života. Hluboce smekám před všemi, kteří se na seriálu podíleli a jen s respektem dodám… Everything. Everyone. Everywhere. Ends. () (méně) (více)

burton

Miluju tenhle seriál. A taky miluju černý humor. A tajemno. A drsno. A syrovo a upřímno. A krásně lidsko. A když se dareba polepší. A když se utiskovaný vzepře. A když se raději odejde a zavřou se dveře. A když se vášeň rozhoří. A samozřejmě nikdy nevynechám příležitost bádat nad možností komunikovat s duchy. ()

Hapretor

První série i dost vtipná ... pak to je o ničem ... já si musím pogratulovat ... dokoukal jsem poctivě všechny díly tohoto "emočně" výživného seriálu ... gratuluji taky tvůrcům ... vymyslet tolik dementních, otravných, zbytečných, psychoblbých, úplně zvrácených, kreténských, ... no ... abych se neopakoval ... postav, kde ani jedna není sympatická, protože každá se chová v nějakých situacích jako hovado ... je fakt nářez ... a k tomu milion tun dialogů, kde zpětně gratuluji hercům a herečkám ... myslím, že do jednoho-jedné podali excelentní výkon ... občas ze sebe chrlit tolik blábolů a nepřipadat si po dobu natáčení jako mentál a vydržet až do skončení seriálu, a přitom umělecky gestikulovat s brilantní mimikou, je opravdu hodno nějaké ceny a čirý úkaz profesionality... viz David - M. C. Hall - na něj to platí snad nejvíc ... dobré na zabití času ... ne-dobré na pobavení ... není to z mého pohledu černá komedie ... ani omylem ... spíš užvaněné, myšlenkami přeplněné, od druhé série notně otravné drama plné debilních postav a ubíjejích rádoby poutavých a "filozofických" dialogů ... ()

martiňák

V detstvi jsem mel spoustu oblibenych serialu, ktere jsem zpetne v csfd ohodnotil peti hvezdickama – napr. Navstevnici, Arabela ci Letajici Cestmir. V soucasne dobe naopak serialy temer nesleduju, a to z toho duvodu, ze me malokdy zaujmou. Vyjimkou je Six feet under, ze ktereho jsem shledl prvni tri serie (pokazde po 13 epizodach; jeste byly natoneceny serie 4 a 5) a ktery coby celek muzu s klidem zaradit po bok svych uplne nejoblibenejsich filmu. Na uvod bych chtel upozornit pripadne nove divaky, ze kdyby mi serial nedoporucili, z neho uplne nadseni, kamaradi, mozna bych ho po prvnich 2 – 3 dilech prestal sledovat, rozjizdi se a ziskava si divaka dost pozvolna. Pote jsme mu ale propadnul. A cim to, ze je tento serial tak vyjimecny? Urcite to neni v prekvapivem a napinavem deji, ten se naopak totiz nijak zvlast po celou dobu nevyviji. Six feet under je vyjimecny predevsim tim, jak je lidsky v tom nejlepsim slova smyslu. Vsechny charaktery jsou velice realne postavy, sice sympaticke, ale zdaleka ne dokonale, casto chybujici a pochybujici. Serial taky, vystizneji a vkusneji nez jina dila, ukazuje tenkou caru, ktera deli zivot a smrt. Navic vykresluje, dost citlive, presne a zaroven humorne, komplikovane vztahy deti a rodicu, partnerske vztahy a prolinani fantazie a reality. Cele kultivovane pojeti vypraveni i skveli herci jsou rovnez jednoznacne na pet hvezdicek. Serial pusobi na prvni pohled dost nenapadne az nevyrazne, ale ve skutecnosti se jedna o (trosku utajeny) skvost. ()

LANSA

Tak nějak jinej seriál! Jediný, proč nedávám za 5* je to že se tam skoro každá postava mnohokrát chovala zcela iracionálně a to mě v daných okamžicích dost štvalo, jinak je to ale skvělá práce. Tleskám za posledních 10 minut celého seriálu, kdy byl ukončen životní příběh všech hlavních postav v pozadí s výbornou muzikou. Poslední scena při smrti claire jako 102 letý ženy se zakalenýma očima pod fotkou jejího manžela z mládí mě vzala hodně za srdce. všechno jednou končí ()

Kalimero13

Vedle Dextera nejlepší seriál co jsem kdy viděl. Jděte do háje se všemu Prisony a Heroesy. Toto je seriál, který opravdu něco řekne...až se chytíte u toho, že berete postavy ze seriálu jako své známě, poznáte o čem je řeč. ()

cuneus

Skvělý seriál o životě. Skoro bych řekl, že lepší už asi neuvidím. Poslední díly jsou opravdu emocionální a na konci čeká překvapivý "vhled" do budoucnosti, zároveň se tím uzavírá jakákoliv možnost pokračování. WOW ()

longercz

Už dlouho mě nic tak nevtáhlo do děje jako teď - Six feet under. Nejzajímavější na tom je, že bych se nedokázal ztotožnit se žádnou z postav, protože všichni zde mají tolik chyb a špatných vlastností, že to prostě nejde. Přes to přeze všechno z nich nemůžu spustit oči a bezmezně jim fandím. Ať tak či onak, pojem Rodinná večeře dostává úplně nový rozměr... ()

foundation

Po prvych troch seriach to nadobro prestavam sledovat. Kvalita jednotlivych dielov velmi kolise od naozaj vynikajucich po naozaj zle. Bohuzial tych vynikajucich je ovela menej ako tych zlych. V podstate to ale nie je nic tragicke. Vcelu normalny serial nicim sa nelisiaci od inych takehoto druhu akurat ta zmena bezneho prostredia v porovnani s inymi serialmi za prostredie domu smutku mu urcite prospela. Herci vyborne zvoleni aspon s tym som problem ja rozhodne nemal. Uveritelne herecke vykony, dobre rozpracovane postavy. Ale jednoducho ma to nejak nechytilo. Pribeh je velmi biedny a hlavne po vacsinu casu NUDNY. Ta epizodovost je u takto dlheho serialu asi na mieste ale nemozem povedat ze v tomto pripade by to celku nejak prospelo. Hlavna dejova linka je na pozadi a kazdy diel vlastn sledujeme to iste. Pripravu pohrebu. House ktory je zalozany na podobnom koncepte ma vsak neporovnatelne lepsi scenar a neporovnatelne lepsieho Hugha Laurieho. ()

Ziggy Zagg

Tak zvláštní seriál jsem ještě neshlédl. Tolik morbidních situací a podivných charakterů propletených do sebe, že je mohl rozetnout kosou jen všudypřítomný smrťák. Na konci páté série jsem musel také zatlačit slzu. ()

Mukunda

Určitě jeden z mých seriálů č. 1. Prostředí pohřebního ústavu, rodinka, jejíž každý člen má nějakou zvláštnost a série jinak každodenních problémů. Humor, místy až černý, zároveň ale dramatické chvíle, tragédie mísící se s momenty štěstí, každý si v tom najde své. Mám rád Davida Fishera a Ruth, která je pro mě obrazem správné matky, slabost mívám i pro Brendu, která k tomu chudák přišla jako slepá k houslím. Nate mi ovšem neskutečně lezl krkem a když byl konečně pryč, byl jsem neskutečně šťasten. Poslední díl, zejména těch cca 10 minut považuji za nejlepší závěr seriálu vůbec. ()

tranquill

Vynikající rodinná sága o denních i nočních můrách. Někdy to tedy jsou můry, jindy vize. Někdy humorné, jindy smutné či dramatické. A takový tento seriál je, dramatický, skutečný, na nic si nehraje. Úvodní díly byly poněkud bizarní a vůbec celý seriál je protkán mysteriozitou, jinak řečeno představami, které jsou skvěle zrežírovány i zahrány. Ano, herecké výkony všech protagonistů jsou vysoce nadprůměrné a vyzdvihnout musím především Lauren Ambrose v roli Claire. Děj i dialogy jsou tak uvěřitelné (samozřejmě nelze moc porovnávat s naší českou mentalitou, chováním a možnostmi), všechny postavy si procházejí silným psychologickým vývojem, který se v předposlední a poslední sérii zdá být příčinou zániku rodiny. Jak to dopadne nebudu spoilovat, jen svůj komentář zakončím jednoznačnou definicí tohoto seriálu: "Komplexní rodinná sága". ()

bull!nka

Tento seriál mě chytl okamžitě, už v prvních minutách při smrtelné nehodě způsobené cigárem...hodně nerada jsem se loučila s touto povedenou rodinkou...dost mi lezla v průběhu na nervy Lisa, ale to byl určitě skvělý psychologický tah ;o))) ()

IronFan

Naprosto geniální televizní seriál. Člověka doslova upoutá svým černým humorem a stiuacemi, za kterýma zůstává rozum stát. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)