Chalupáři

• Slovensko Chalupári
TV spot
Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 39–55 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová (více)

Epizody(11)

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky, který již od své premiéry v roce 1975 potěšil řadu diváků mnoha generací, čerpá svůj humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro základní tón, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění. (Česká televize)

fantoci

Když máš v chalupě orchestrion ... Takovými slovy v písni začíná každý díl seriálu. Pamětníci si jistě vzpomenou na jednu z repríz seriálu (na konci osmdesátých let) kdy úvodní znělka byla doprovázena pouze melodií a nikoliv písní v podání Waldemara Matušky. To byl jeden z projevů hlouposti minulého režimu. Seriál je místy dosti prostý, místy hodně zábavný. Určitě mohu napsat, že patří mezi seriály lidové. Trochu jsem a vlastně stále mám problém s jeho hodnocením. Do hodnocení musím zahrnout další fakt, který u seriálů nebývá píliš častým jevem - herci si při jeho natáčení toto natáčení hodně užívali. A to je velký plus. ()

Tyny

Česká klasika na kterou jsem se s rodinou vždy večer dívala. Můžeme být pyšní, že tady máme takový poklad. ()

filmmovier

Klasika všech klasik a zároveň také asi nejlepší český seriál všech dob, opravdu můj milovaný televizní kousek. Jsem rád, že se stále vrací na obrazovky. Kromě úžasné písně Waldy Matušky a její nezapomenutelné melodie to tady stojí hlavně na hercích. Sovák s Kemrem se vyřádili fakt naprosto parádně a ostatní naši milovaní herci jim jako vždy báječně sekundují. Spoustu povedených zápletek a výborných hlášek dělají tento seriál z pohodové české vesnice to, čím opravdu je. Nesmrtelnou klasikou. 100%. ()

LadyPupu

"Na nějakej velkej pořádek to tady nevypadá, spíš to vypadá, jako kdyby tady žil pes Filipes". Evžen Huml :-) Pro mne nejlepší seriál (společně s Nemocnicí na kraji města a Písaři), který byl za minulého režimu natočen. Klasika, která se neomrzí. ()

Helmutek

Jestli je o tomhle někdo schopnej říct, že je to plný socialistickejch agitek, tak je buď slepej, přecitlivělej a nesoudnej, a nebo jsem se koukal na jinej seriál. Když už něco (já bych to ale sám od sebe jako žádnou charakteristiku seriálu nevytahoval, ale když už to tady každej druhej omílá pořád dokola, tak mi to nedá nereagovat), tak spíš naopak: tuhle jsou cikáni v JZD a rozhodně to soužití s nima neni nijak idylický, tamhle furt někoho otravuje maloměstská (chováním i duchem) fúrie Fuchsová, tady je starosta, kterej si furt stěžuje, jak toho má moc a na nic nemá čas ani peníze, tamhle skupinka senilních důchodců hlavně nechce nic měnit ani dělat a pokrytecky proplouvaj tim svym šedym vesnickym životem (vizte např. geniální rozvahu ohledně způsobu a formy ocenění Bohouše), každej každýho pomlouvá a všechno se hned rozkřikne atd. Pokud timhle podle 90% z vás chtěli komouši ukázat, jaký to jsou machři a jak to na těch našich vesnicích uměj zařídit, tak se jim to dost žalostně nepovedlo, o to víc mě ale překvapuje, že to dneska po pětadvaceti letech po pádu režimu někoho vůbec napadá vytahovat. Jasně, seriál samozřejmě nemůže zapřít dobu, ve který byl filmovanej, ale to je tak jediný - působí maximálně přirozeně a uvěřitelně, nic člověku nenutí ani nepodsouvá a rozhodně na něm neni nic prvoplánovýho nebo šroubovanýho. Tečka. Ale k seriálu: herci jsou prostě užasní snad všichni (občas mi trošku vadila až moc cikánská Skořepová /navíc modrooká/, ale rozhodně nijak zásadně), je jich tam celá plejáda, a ten scénář vypadá, jak kdyby byl psanej na míru Kemrovi a Sovákovi. Že tam původně měl hrát Marvan a že zprvu nebyl Sovák z Kemra nijak nadšenej, to mi dneska vůbec nejde do hlavy, protože celý to na mě působí tak samozřejmě, že mi připadá, že to nikdy nikdo ani nemoh zamejšlet jakkoliv jinak. V podstatě nemám žádný výhrady, pro mě je to jeden z nejlepších seriálovejch počinů vůbec a určitě se k němu mnohokrát vrátím. A před Kemrem a Sovákem klobouk dolů, k tomu se nic jinýho říct nedá - tam snad neni ani písmenko, který by jim člověk nevěřil, nebo scéna, která by se dala udělat líp. Ta chemie mezi nima je naprosto strhující a v seriálu to funguje bezvadně. A Maciuchová, to je kočka neuvěřitelná. Filip sice o sobě sám řiká, že nikdy nedělal žádný velký umění, ale já s tim tak úplně nesouhlasim; někdy totiž perfektně zvládnutá "obyčejná" forma, která si nehraje na nic, čim neni, je totiž uměnim většim, než když si nějakej neumětel rozjíždí svoje l´art pour l´art na místech, kde to nemá co dělat. Pro mě jednoznačně absolutní hodnocení a obrovský překvapení - celej život Chalupáře notoricky znám z televizí, který to reprízujou snad každej rok, doteď jsem se na ně ale nikdy v klidu a cíleně nedíval. WTF moments: Možná tak maximálně to, že nechápu, jak takovejhle obyčejnej a "hospodskej", notoricky známej seriál může bejt tak neuvěřitelně dobrej! ()

Thommie

úsměvné, vtipné momenty, jindy opravdové se pozastavení nad mentalitou vesničanů (můžeme-li to vůbec nazvat mentalitou). Ale jinak je tento seriál propagandou téměř nezastižen, což je pochopitelně pozitivní. Herci - vyjma Sováka a Kemra - jsou naštěstí nepříliš výrazní a tudíž je nezastiňují. Bohdalová mi tady víc než jinde nesedí. ()

sallyann

Můj nejoblíbenější český seriál. Hraje zde celá plejáda vynikajicích herců, kterých si nesmírně vážím. A že někomu vadí, že to běží několikrát do roka? No a? Pořád lepší poslouchat pana Sováka a Kemra než Jessicu Fletcherovou, Columba a Texas Rangera. ()

anli

To nejlepší z české seriálové tvorby!!Skvělí herci,kteří mají co hrát,neb jsou jejich postavy výborně napsané.Perfektně komediální režie Františka Filipa,který jednotlivé postavy výborně propojil,vdechl jim život a ukázal,že příběh nemusí být o ničem zvláštním,ale může být vlastně úplně obyčejný,stejně jako lidi v něm.Výborně napsané a zábavné dialogy baví celé generace diváků a budou bavit stále.Je to nadčasový pohled na život ve vesnici,i když se tam prolínají dobové totalitní znaky(JZD,soudruh předseda),jsou tak nějak vzadu a působí spíše vtipně(nevím,jestli to byl záměr tvůrců,nebo se to tak prostě povedlo)a dokreslují děj.Takže z toho dobová propaganda nečiší a celé je to jedna eskapáda vtipů a zábavných scén za sebou.A co se týká herců,jeden jako druhý odvedli mimořádně kvalitní práci a proto jí čas nemůlže ublížit.Stejně jako příjemné hudbě a vesnické výpravě,včetně kamery.Ač nejsem revizor a hlava mi doufám taky nestydne,dávám jasných 100% a kdo s tím má problém,ať si zkusí sehnat nějakou pokrývku na hlavu-možná to pomůže. ()

pytlik...

Jeden z těch horších českých seriálů, působí mi depresi. Oslava malosti, průměrnosti, nízkého života, pravé socialistické bodrosti. Humor vytlačovaný co to jde, i s ukázkovým zesměšněním Američana nakonec, jenž by ale místo toho zasloužil uznání, neboť z USA přifrčel autem, a to jen tak někdo nedokáže. Ale vzhledem k tomu, že jsem vesnicí Višňová jezdil často na kole a že se v seriálu mihlo několik známých mých známých coby poskakující dětské křoví, dávám za dvě. ()

Duoscop

Každý ale úplně každý zúčastněný herec i když třeba jen s malou rolí byl obrovská osobnost a je naprosto nemožné že by se něco tak úžasného mohlo natočit dnes. Postavu revizora Evžena Humla měl původně hrát Vladimír Menšík ale myslím že Jiří Sovák stejně jako všichni ostatní herci předvedli dokonalou podívanou. ()

Kmotr76

"Když máš v chalupě orchestrión..." Normalizační seriál, který baví lidi hlavně proto, že oni sami měli chalupu a tak se můžou s hlavními hrdiny jednoduše ztotožnit. Samozřejmě v době, kdy seriál vznikal patřil k těm lepším, protože nic jiného nebylo. Ale na druhou stranu v porovnání s dnešními českými seriály jako je ordinace v růžové zahradě je vážně skvělý! ()

dANo

Podarený seriál o tom, aké sú rozdiely v živote v meste a na vidieku. Niektoré epizódy boli trochu slabšie, ale ako celok ma to veľmi dobre pobavilo. ()

Krysa SPK

Spolu se seriálem Byl jednou jeden dům špička televizní tvorby. Bolševické vsuvky typu rozhovorů J. Věrovce s J. Moučkou o plnění plánu jsou stravitelné právě díky jmenovaným hercům. Tento seriál je tak komunistickými zásahy poskvrněn jen velmi málo a přímo z něho sálá krásná česká nenásilná komika. ()

Trustme

Ultimátní herecké obsazení a životní výkony. Při sledování tohoto seriálu si vždy říkám: tam prostě někde běžela kamera a oni tam žili aniž by se soustředili na to že se tu točí seriál. Možná první reality show u nás... ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová