Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

PaRi

Výjimečně převedená geniální Poláčkova kniha do TV cyklu. Že se to tak povedlo, tak za to může především režisér Karel Smyczek, který patří k těm již téměř vymřelým režisérům, umějícím režírovat děti v hereckých rolích. Uměl to stejně skvěle ještě Jindřich Polák a Karel Kachyňa a potom Marie Poledňáková. ()

Boulderman

Aj ta krajta :) Vynikající seriál, který prostě miluju! Stoprocentní herecké výkony, skvělý děj, žádná hluchá místa. Postavy jako "Mařka z chudobince" mi v dětství způsobovaly záchvaty smíchu, ale i inspiraci k různým klukovinám. No prostě klasika ()

amyth

Zdařilé převedení knihy do televizního seriálu. Mohlo to být i lepší, ale také mnohem horší. Je zajímavé, že v čechách se více daří ztvárňovat prvorepublikový materiál. Možná je to tím jak je první republika podávána - nezkažená, prosperující, ráj na zemi ()

Hrabovo

Nebudu hodnotit, protože jsem se nedokázala opakovaně dodívat ani na první díl. Připadalo mi to nezábavné, rozvleklé, podbízivé, nudné. Úplně zničený Poláček, se kterým to nakonec nemá nic společného... ()

vitac.

Velmi zdařilá adaptace Poláčkova románu, s milou atmosférou, pěknými hereckými výkony (můj favorit, mimo Zilvara z chudobince samosebou, je táta Bajza:)), spoustou legrace a výrazným hudebním doprovodem. Zkrátka výborná zábava pro celou rodinu. Duch knihy je zachycen tak věrně, že i pasáž, kterou jsem v knize nesnášel, jsem nesnášel i zde (horečka - orient). ()

Stejšn

U tohohle seriálu - krom pěkného zpracování knížky i dobrých hereckých výkonů - musím dát aspoň jednu hvězdičku navíc za výpravu. Prostě tomu tu První republiku uvěříte. ()

Havala

Knížku jsem nečet, pamatuje se jak jsem se těšil na každý nový díl, pro děti opravdu pěkná seriál, ale nikterak vyjímečný. ()

lolaloka

Seriál se vydařil naprosto po všech stránkách , bravurní dílo, geniální herecké výkony, hudba atd. atd. tohle prostě nemá chybu. Víc nemá smysl psát, protože bych jen opakovala, ale na druhou stranu- chválou zde nechci šetřit. Takže ještě jednou: nejlepší seriál posledního čtvrtstoletí(možná bych mohla ještě přidat). Seriál, který neomrzí a věřím, že mu propadnou další a další generace. ....stálo prase na terase, houpalo se na ocase spadlo dolů udělalo bác.... Do Péti jsem byla zamilovaná v šestý třídě, když seriál poprvé dávali, vystřihla jsem si jeho hlavu z novin, ještě jí mám někde schovanou :-))) ()

donnovann

Kolik referátů na toto dílo od Karla Poláčka já udělal do školy no jéje. Bylo nás pět je upřímně srandovní seriál který přesně vykresluje dobu ve které se odehrává. Vždy si ho rád pustím zas a zas. ()

anyonecek

Na tomhle seriálu jsem vyrůstal a přesně jsem sdílel Petrovi problémy a celé jeho party (myslím, že nejsem sám ;)). Velice pěkná Česká komedie u které jsem se nemálo zasmál a několikrát jsem si projel všechny díly. Jediný díl, který se mi až tak moc nelíbil je poslední, ale jinak v 6. dílech to pořád nic nemění na plném počtu. + Obsazení bylo perfektní, všichni mi tam sedli do jejich rolí. ()

Kolosseum

Tak na tomto seriálu jsem vyrůstal. Ke knížce jsem se dostal až později a je těžké posoudit co je lepší. Každopádně jeden z mých nejoblíbenějších českých seriálů! Podobně jako u Obecné školy jsem se tomuto seriálu smál a zároveň se učil! 89% ()

Anteia

Pamatuji si, že jsem literární předlohu k tomuto seriálu chtěla přečíst asi ve 2 třídě a vůbec se mi nedařilo se prokousat tou řečí doby, takže mi to připadalo dost nijaké. A absolutně mě udivilo, že v seriálu mi ten příběh připadá neskutečně vtipný! A tomu je i dnes, Bylo nás pět je klasika a kdo se nemůže prokousat knížkou od Poláčka, ať sáhne po tomto seriálu, jelikož je bezmezně báječný. ()

kaktusacek13

Karla Poláčka nemám moc ráda, ale přesto, tohle má něco do sebe (jak v knižní, tak televizním zpracování). Musím souhlasit, že vedlejší role jsou nezapomenutelné (p. Nárožný). Nejraději mám scénu, kdy dá Petr Bajza myš do kufru služce Kristině, a ta začne ječet. Samozřejmě z toho má pak Petr mnoho problémů :D ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka