Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

Džejkop

Preciózní seriálové zpracování, které se vyrovná knížce. Sám nedokážu přesně určit, které zpracování u mě vítězí. Jak knižní, tak televizní má v sobě srdce a styl. Opakované projekce nenudí, stále a stále baví. ()

aluna

Krásně poetickej a hřejivej seriál. Malinkej Péťa je k zulíbání a maminka Veškrnová-Havlová tvoří s Navrátilem věčně nahánějícím vlnu před zrcadlem rozkošnej manželskej párek. ()

PKD

Na knížku to nemá ani omylem! Tam,kde Poláček naprosto exceluje v popisu kohokoli a čehokoli,tak ve filmovém tv přepisu dochází zákonitě k tomu,že to,co všechny rozchechtává na celé kolo,je zde vizuálně ukázáno a nic na tom nezmění ani vnitřní monolog hl.klučíka. To Saturnin se povedl o něco lépe. Ale i tam je znát,že některé knihy jsou prostě nenatočitelné z důvodů toho,že jde hl.o styl popisu a ten ve filmovém médiu nahrazuje obraz. Takže v tomto př.tu máme vlastně něco jako vizuální doprovod ke knize. Ale o 4 či snad dokonce 5 hvězdách...nemůže být ani řeči. ()

Orlau32

Kdo četl román Karla Poláčka "Bylo nás pět", tak k tomuhle seriálu nepotřebuje komentář. Dobré, vtipné, výborně napsán scénář. ()

Siegmund

Knižní předlohu tohoto filmu znám jen v podání Františka Filipovského. Její filmové zpracování v podobě televizního seriálu se mi velmi líbilo. Skvělé herecké obsazení a vynikající herecké výkony. Kromě pětice kluků v čele s Adamem Novákem se mi velice zamlouval Oldřich Navrátil i Dagmar Veškrnová. Seriál jsem viděl už několikrát a myslím, že se na něj ještě několikrát rád podívám. Skvělý počin Karla Smyczka. (Sobota 17.04.2010.) ()

blackrain

Všechno stojí a padá s malými představiteli, ale i ti dospělí se nemají za co stydět. Nemůžu říct, že bych seriál úplně zbožňovala, ale když běží v TV, tak nevynechám ani jeden díl. ()

rt12

Výborně zachycená dobová atmosféra, skvěle vybrané typy dětských představitelů a milý Poláčkův humor. ()

CageDepp

Sandra Nováková už ve 12 letech byla velice sympatická a hrála dobře. Navrátil a Nárožný zvedaly taky průměr nahoru. Po prvních čtyřech dílech to by byly krásný 4 hvězdy, ale ten poslední díl bych ohodnitil tak 1 hvězdou, takhle to posrat na konci. ()

L_O_U_S

Velmi poetický, inteligentní a vtipný seriál, ze kterého čiší prvorepubliková atmosféra. Kniha se mi nelíbila (pro svůj archaický jazyk), ale seriál je opravdovým skvostem. Bravo, pane Smyczek! "Nevemu, nevemu, ty jsi prase, včera jsi chtěl, dneska zase..." (51.) ()

kajas

Myslím, že se tohle zpracování knihy Karla Poláčka povedlo. Dokonce mi přijde lepší než sama knížka. Poznali byste v malé Evičce Svobodové sestru Šímovou ze seriálu "Ordinace v růžové zahradě" :)? ()

higuain

Z Poláčka, kterého jsem četl a který mě nebavil, si to bere převážně to dobré a zbytek si upravuje vesměs ku prospěchu věci. Z herců vyniká Navrátil a geniálně seriál zvěčnil Hapka. ()

hygienik

Ja som na 5-ke nevyrastal, takže k nej necítim sentiment a knižku nepoznám. Striedajú sa tu silné momenty, ktoré nebojím sa to povedať, sú hviezdnymi chvíľami českého rodinného TV filmu (nemám čas na alotria, blúznenie o Indii) s dlhšími nudnými pasážami (cirkus). Chýba mi tam väčší dôraz na reálie 1. republiky a častejšie zmeny tempa deja. Veľakrát je to idylicky pomalé. Keby to netočili Smyczek s Vogeltanzom, ale trebárs Bočan s Pelantom, určite by to bolo dynamickejšie s vyhranenejšími konfliktami. Na druhej strane, ak by sa seriál natočil neskôr, mohol dopadnúť oveľa horšie, asi ako Aneta. Nová generácia dobrých českých TV režisérov ešte neprišla, a tak všetko stojí a padá na Jiřím Strachovi. ()

Trevor

Opäť jeden zo seriálov, ktorý sprevádzajú spomienky na detstvo. 3 epizódy boli podstatne lepšie ako ostatné a seriál patrí k tým, ktoré už nemám v pláne pozrieť tak ako tomu bolo povedzme pri Hřišnich lidech, ktoré som si pamätal z detstva tak dobre, že som ich zatúžil pozrieť ešte raz. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka