Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

eexDon

Für mich - 90%, - /jen 6 dílů, poslední 6. díl mě nikdy moc neoslovil/, + /herecké výkony, hudba, nekolísavá úroveň, charakter knihy dobře přenesený na obrazovku, ztvárnění českých lidiček - pan Fajst, buřta zblajs/, hodnocení - nejlepší seriál naší české zemičky stojící na 2 pilířích - dětské dobrodružství/malé české postavičky, poznámky - "tak copak ste dneska měli k obědu??" ()

NikoKovac

Všudypřítomná atmosféra První republiky, která na nás dýchá z každého záběru, je neskutečná. Při sledování Bylo nás pět má divák chuť se vrátit do té nádherné doby, byť seriál zmiňuje i hospodářskou krizi 30.let. Pan Smyczek dal světu opravdový skvost, hereckým obsazením počínaje, přes hudbu Petra Hapky, skvělou atmosféru, povedenými vtipy konče. Tomuto seriálu prostě nejde nic vytknout. Každý díl má své kouzlo. Těžko si vybavuji seriál, který by byl lépe ztvárněn než tento. ()

Zanian

Nemám rád Poláčka ani předlohu a tv zpracování mě nijak nepřesvědčilo, Bajza by potřeboval řezat od rána do večera... ()

Jinpachi

Česká kinematografie už není taková, co bývala. Pravděpodobně už nikdy taková nebude. Místo toho, aby se někdo pokusil natočit něco lidského, normálního, citlivého, vtipného a záživného, jako je tento seriál, čerpáme raději ze studny hlouposti ze zahraničí a společně kouříme z jedné fajfky demence v kruhu pod jedním nebem s Američany, odkud bereme inspiraci, kterou se nám nikdy nepodaří zrealizovat právě proto, protože zapomínáme, kde je naše místo. ()

Peregrina

jojo...v díle "pokoj lidem dobré vůle" jsem se přistihla při tom, že strašně obdivuji scénář a dospělé herecké výkony.. Jasně, smála jsem se jako blázen při sypání "ohnivé uličky" pro pana Faista, následný Zindulkův pád a kontrování na Péťovo: "pan Fajst buřta zbajz..." "To je Bajza Pééétr, udělal hovna mééééétr!!!!:-)) Ale co mně dostalo - kulábr Bajzy st a ml v hospodě...a pak jak zve Bajza starší Zilvara na panáka a zkpívají -"hoooši od Zborova klidně v zemi spíte, vy se nikdy více domů nevrátíte, vy se nevrátíte nikdy více zpátky, nikdy nezříte svou zem!!" což je nádherná písnička od Karla Hašlera, je i k mání na youtube,,,,a strašně moc se mi tam líbí Jirka Strach...jak jen pozoruje svého otce a Zilvara, má takový výraz jakože: "je to dojemný, nechám ho zazpívat.." a přitom si modrou křídou jen tak jakoby mimochodem natírá tágo....nádherná scéna, asi nejlepší z celé historie českých seriálů.... ()

lineker

Příjemně plynoucí seriál plný laskavého hůmoru. Karel Smyczek ani o píď nedehonestoval literární předlohu. Naopak ji dokázal velmi vkusně převézt na televizní obrazovku. ()

BigJohn02

Poslední část, ve které Petřík Bajza blouzní v horečkách o Indii, mě strašně nebavila už v knize, za to Smyczek nemůže. ()

maestrum

Mladí zde hrají kupodivu lépe, než zkušení herci. Od nich jsem čekal víc. Jinak vcelku průměrný seriál, byť celkové hodnocení tomu nenapovídá. ()

Vodin

Ani nevím jestli jsem četl knížku, třeba ve skole,fakt netuším. Stejne mám radši filmové zpracování. Moc se mi to líbilo, ať jako klukovi, nebo v dospělém věku, je to určite nejlepší Český seriál, snad už me napadá jenom létající Čestmír.Me na tom sedi ta doba,doba utrhanych knoflíků, rozbitych kolen a spousta chlapeckých rostaren a hlavně taky,že si to pak sliznou,ne jak dnes,že jim to všem projde.Ja osobne jsem si tohle taky prožil a rad na to stim serialem vzpomínám ☺ 95% ()

horskejvlk

Smyczek natočil výpravný seriál, je dobře zasazený. Oldřich Navrátil se mi moc jako tatínek nelíbil připadalo mi že přehrává, těžko říci jak by obstál Abrhám. Knihu jsem nikdy nečetl ale věřím že seriál je lepší neboť je přeložen do moderního stylu vyprávění, nicméně Adam Novák jako mladý Bajza moc nenadchl, připadá mi to že seriál měl za komunistů stopku natáčení z důvodu idealizování 1.republiky a proto byl natočen jako z povinnosti nebo dluhu. ()

mart93

Bude těžké se přiblížit slovy k vyjádření mých emocí mě provázející při sledování. Je to seriál mého dětství a musím říct, že mě překvapilo, jak zásadně odlišně ho nyní vnímám a prožívám. Například jako  mladý jsem ho vždy vnímal jako pozitivní a šťastné vyprávění. Nyní ve svých skoro 30 letech se to úplně obrátilo. Všímám si mnohem více i těch dětsky najivních radostných prožitků, vše je nové, stereotyp nula! To dobrodružství a podobně. Ale to co mi při sledování v mládí unikalo ta BOLESTNOST sžívání se se světem, to neporozumění, křivdy, omezenost dospělích, starosti dospělích, přísnost.. Ty dva odlišné světy, dětský a dospělácký. Každou chvíli jsem se tetelil jak je to krásné a zachvíli naopak sledoval se slzou na krajíčku. Naprosto mě to dojímá a když někdo napíše že seriál neměl žádnou atmosféru oproti knížce, dost se mě to dotýká. Mě tento seriál zasahuje jak jen to je možné. Herecké výkony snad všech jsou hrozně vysoké.. jak mladých tak tatínka a maminky.. Všichni jsou tam pro mě úchvatně uvěřitelní. Skoro se mi chce napsat že škoda, že není více dílů.. ale možná je to právě dobře, že o to je to koncentrovanější.. ()

5tipes

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec s krásným scénářem, poetickou a opravdu filmovou kamerou včetně geniální hudby Petra Hapky. Naprosto skvělá je i Smyczkova režie, která neznásilňuje scénář ani látku samotnou, ale slouží dokonale atmosféře, době, Poláčkovu odkazu. Takhle krásné věci už se dnes netočí. ()

milos.bradik

V tomto seriálu mi chybí hlavně to, co u knížky miluji a to je židovský humor. Kdybych neznal tu knihu, tak bych dal tři možná i čtyři, ale takto bohužel. ()

Verbudrak

Já to prosím nechápu. Ani jedno velké herecké jméno snad s výjimkou Pechy (Navrátil, Zindulka, Nárožný, Dáša... samá druhá liga, v případě Vydry, Cimrmanů, Srncové, Šantal či Stracha snad i třetí, vo těch šesti kidech ani nemluvě), a přesto to nevadí, chemie jim fungovala ukázkově, bylo vidět, že si to užívali. Mluví se tam šroubovaně, některý nápady jsou fakt pitomý, občas to drhne (horečka), no ale celkově to nějak nevadí. Ne, že bych to musel vidět každých deset let, ale smekám a tleskám, toto se povedlo. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka