Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 127 min

Keďže som na Indianoch nevyrastal, neočaril ma až do takého veľkého WOW, aby som dal plné hodnotenie. Aj keď brilantné vtípky a la Spielberg medzi Fordom a Connerym fungujú, ostatok je slabší. V prvom rade aj keď možno uveriť spoločnú viazanosť Conneryho a Forda, Conneryho škótsky akcent ma stále držal pri Zemi, že ide len o hercou. Potom tu máme vybuchujúce lode, (prvá lo´d vybuchne, druhá sa nemožným spôsobom rozbije o lodnú vrtuľu), nemožne uviazané lano v nemeckom hrade (stačilo sa postaviť a bolo by dole), alebo kameň, ktorý roztrhol tankové delo. Inak však po všetkých stránkach pekné dobrodružstvo, aje keď po niektorých stránkach dosť preceňované. Nebyť výborného humoru fakt by to dopadlo ešte horšie...(31.5.2009)

Rozhodně nejlepší díl. Šílené tempo, spousta honiček, výborná hudba - ale to nejlepší jsou společné scény Forda a Conneryho. Jejich vztah dává filmu trochu hloubku, ale i velice příjemný humor. Snad nejhezčí scéna je, když si Connery při honičce motorek začne řídit hodinky a zpraží juniora pohledem.(20.7.2003)

Pro mě nejlepší akční Indiana Jones a chutnej tah Spielberga pro postavu vynikajícího Seana Conneryho, který výborně ztvárnil otce. Vykreslení jejich vztahu je skvělé a objeví se tu i několik opravdu dojemných scén. Nejlepší dobrodružná trilogie. Vmáčknutí další hlavní postavy do zaběhnuté série většinou nekončí dobře, ale tady všechno funguje skvěle. Film má na rozdíl od Chrámu zkázy ohromný spád, všechno se řítí kupředu v neupadajícím tempu a napětí střídané humorem se valí dějem jako "živelná pohroma". Nostalgie, teskním po tomhle filmu :) u kterého jsem strávil spoustu večerů a stále baví a baví!(19.11.2011)

„A nehovor mi Indiana!“ V tejto sérii sa ťažko hľadá favorit. Originál je originál, ale mne sa veľmi páčili aj odsudzovaná (často aj samotným Spielbergom) hororová dvojka a štvorka. Takže prečo si vyberať obľúbený diel, keď môžeme mať obľúbené všetky štyri? INDIANA JONES A POSLEDNÁ KRIŽIACKA VÝPRAVA okrem znova skôr štandardného scenára prináša do hry predovšetkým jedno fantastické plus – postavu hrdinovho otca. Galantný pacifista Bond Sean Connery je famózne vtipný, hoci do príbehu nastupuje relatívne neskoro. Potom z plátna však už nezmizne a jeho iskrenie s Harrisonom Fordom je vtipné i po desaťročiach. Nevraviac o bombastickej akcii, monumentálnej výprave a jedinečnej dobrodružnej atmosfére.(1.11.2004)

Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi.(10.5.2009)