poster

Indiana Jones a Poslední křížová výprava

 • USA

  Indiana Jones and the Last Crusade

 • slovenský

  Indiana Jones a posledná krížová výprava

 • slovenský

  Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 127 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • berg.12
  *****

  Možná své názory na film jednou změním, zatím však tahle trilogie u mě dokonale naplňuje jeden z významů pojmu film a kouzelného slůvka stylizace. Film, který se nesnaží být ničím jiným než filmem a proto se možná líbí tak širokému publiku, od dětí až po nejzavilejší kritiky. Film, u kterého stojí za to překročit svůj intelektuální stín i zamyslet se nad podstatou téhle zábavy v kontextu filmové historie. Zábavy, kterou především chtěl od počátku Indy nepokrytě být. Film z doby, kdy si oba pánové, Lucas i Spielberg, ještě mnohem více hráli než přemýšleli. Doufám, že na to nadobro nezapomenou.(28.9.2005)

 • Radyo
  *****

  Takhle má vypadat kvalitní film pro všechny diváky. Pobaví se u toho jak -náctiletí puberťáci, kteří si chtějí jen užít v šeru kina se svou holkou první polibky, tak i jejich rodiče, kteří jinak sledují spíše psychologicky zaměřené snímky.(24.8.2002)

 • Kulmon
  *****

  Zajímavosti: Aby se dosáhl zvuk tisíců pištících krys, pracovalo se se zvuky tisíců kuřat. *** K natáčení třetího dílu přiměla Spielberga za prvé dohoda s Georgem Lucasem, a za druhé chtěl odčinit kritiku druhého dílu Indiana Jones a chrám zkázy. *** Spielberg tento film považuje z celé trilogie za nejlepší. *** Hudba ve scéně, kdy Indy potká Hitlera, je adaptace "Königgrätzer Marsch" od Johanna Gottfrieda Piefkeho (1815 - 1884). *** Indiana Jonese měl původně hrát Sean Connery. *** Harrison Ford a Pat Roach jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech třech dílech trilogie. *** Bylo vyrobeno 1000 mechanických krys, které se do krysí scény daly společně se stovkami krys skutečných. *** Štáb měl dva tanky. *** Tanková scéna se filmovala deset dní namísto původně plánovaných dvou. *** Když se filmovalo v Jordánsku, navštívila natáčení královská rodina včetně královny Noor. *** Pravý chrám, který se objevuje na konci filmu skutečně existuje, ale ne v Alexandrii, nýbrž ve městě Petra v Jordánsku. *** Manželé Donovanovi byli hráni skutečnými manžely - Julian Glover a Isla Blair. *** Štěkající pes, kolem kterého mladý Indy prochází je aljašský malamut, stejný druh psa, kterého měl koncem 70. let George Lucas. *** Ve scéně, kdy Indy honí tank, má Harrison Ford klobouk "přišit" k hlavě. Jiný způsob včetně lepidla totiž nepomáhal. *** Ačkoliv je Sean Connery od Harrisona Forda starší jen o 12 let, hrál jeho otce. To si zopakovali i ve filmu Rodinný podnik (1989). *** Indyho klobouk, plášť a bič jsou nyní v Smithsonianově Národním Muzeu Americké Historie. Je otázkou, zda v případném pokračování, bude muset muzeum tyto věci vrátit. *** Kůň Indiana Jonese se objevil také jako kůň Johna Ramba ve filmu Rambo III (1988). *** Když George Lucas natáčel Hvězdné války (1977), měl psa, který se jmenoval Indiana. Skutečně se tehdy ptal, zda Indyho pojmenovali po psovi. *** Toto je jedinný díl trilogie, ve které má Indy kravatu. *** V tomto filmu je odhaleno Indyho pravé jméno. Je to Henry Jones Junior. *** Amanda Redman měla hrát hlavní ženskou roli, ale odmítla ji kvůli strachu z krys. *** Mnoho nacistických uniforem ve filmu jsou pravé a ne kostýmy. *** Umírající scéna Juliana Glovera se točila týden. *** Zbraň, kterou užíval Sean Connery je ta samá, kterou měl ve filmech o Bondovi.(10.5.2009)

 • Cival
  *****

  Neuvěřitelná jízda, jedna pefektní scéna za druhou v precizně naštěrchané lehkovážné smršti. Žádný hollywoodský dobrodružný film nemůže být lepší!(30.10.2002)

 • movie
  *****

  Tohodle Jonese mám ze všech nejraději.(13.6.2002)

 • - Spoiler: Když Indy (Harrison Ford) oživuje vodou z grálu svého otce (Sean Connery), ve scéně, kdy se Henry staví na nohy, Indy grál ještě drží, pak je ale pohár najednou na zemi a zvedá jej Elsa (Alison Doody). (GreatestFan)

 • - Před natáčením diagnostikovali Denholmu Elliottovi, který hrál Marcuse Brodyho, AIDS. (GreatestFan)

 • - Pálení knih ve skutečnosti proběhlo v květnu 1933 a ke všemu ve městě Bebelplatz. (GreatestFan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace