Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Indiana Jones and the Last Crusade

• slovenský

Indiana Jones a posledná krížová výprava

• slovenský

Indiana Jones: Posledná krížová výprava

Dobrodružný / Akční

USA, 1989, 127 min

Pro mě nejlepší akční Indiana Jones a chutnej tah Spielberga pro postavu vynikajícího Seana Conneryho, který výborně ztvárnil otce. Vykreslení jejich vztahu je skvělé a objeví se tu i několik opravdu dojemných scén. Nejlepší dobrodružná trilogie. Vmáčknutí další hlavní postavy do zaběhnuté série většinou nekončí dobře, ale tady všechno funguje skvěle. Film má na rozdíl od Chrámu zkázy ohromný spád, všechno se řítí kupředu v neupadajícím tempu a napětí střídané humorem se valí dějem jako "živelná pohroma". Nostalgie, teskním po tomhle filmu :) u kterého jsem strávil spoustu večerů a stále baví a baví!(19.11.2011)

Možná nejlepší díl z trilogie, a to nejen díky Seanu Connerymu.(23.12.2005)

Třetí a poslední díl je podle mě jednoznačně nejlepší, protože ke skvělým Fordovi se přidala další herecká hvězda Sean Connery, který do toho přines takový dobrý oživení a víc vtipnosti. Co se týče ostatních herců, tak sice nějak zvlášť nevynikaj, ale dokonale zapadnou do propracovanýho příběhu. Scénář a režie jsou samozřejmě absolutně bez chyby, jak jinak když to zase točil Spielberg a hudba je taky super. Je to určitě víc než důstojný zakončení jedné z mých nejoblíbenějších sérii(6.5.2005)

"TOMU ŘÍKÁŠ ARCHEOLOGIE?" Dle mého nejnabouchanější a na každý pád můj nejoblíbenější Indy. Hned na dvakrát se od Lucase a Spielberga dozvídáme, jak se Indy zrodil - v úvodu z jeho mládí jsme svědky toho, jak přišel ke svému biči, klobouku i strachu z hadů, a zároveň je na nás celou dobu pomrkáváno symbolickým obsazením Seana Conneryho coby Indyho otce (krom toho, že bondovky byly jedním z hlavních inspiračních zdrojů jonesovské série, byl Connery i kandidátem na roli Indyho) či narážkou na odvození hrdinova jména od jména (Lucasova) psa. Nechybí honičky po zemi, po vodě i ve vzduchu (vzducholoď!), infantilní humor (výjimkou je naprosto boží Connery) a finále s honičkou pouští a překonáváním překážek ve svatyni s grálem, kteréžto si řadím do svého osobního top tenu nejlepších filmových konců všech dob.(6.6.2008)

Leden 1992, dlouhatánská fronta před Lucernou, desetileté já se zmrzlinou, taťka a konečně první Indy, kterého jsem měl možnost vidět na plátně a ne na ošoupané VHSce. Jako celek sice o chlup kočky Sphynx či krůček nechodícího kojence slabší Dobyvatelů co se akce, příběhu i upozadění (ne)přátel Indyho týče, ale to jsem si uvědomil až po x-té projekci. Ovšem všechny tyto nicotné "problémy" jsou smazány tím druhým Jonesem. A i do třetice jak tak Junior na vrcholku sil a v plné polní. Prostě láska na první pohled do filmu, který dokázal nemožné a má nesmírná očekávání ještě překonal. Respekt.(20.8.2006)

• - Když Marcuse Brodyho (Denholm Elliott) seberou nacisté a dají jej do auta, brána, kterou projedou, má znak Africa Korps, který byl zaveden až v roce 1941. (GreatestFan)

• - Když mladý Indy (River Phoenix) bojuje na jedoucím vlaku, je vidět, že už stojí na posledním vagonu. Poté se však otočí kolem tyče, která je napravo od kolejí, a dopadne zase zpět na vlak, který má více vagonů než předtím. (ELBobes)

• - Před natáčením diagnostikovali Denholmu Elliottovi, který hrál Marcuse Brodyho, AIDS. (GreatestFan)