Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

tomeek

Liam a Ralph se mi strašně pletou a tady jsou vedle sebe. Snad je už konečně rozeznám. Co napsat k filmu? Asi radši nic, protože máloco dokáže popsat hrůzy, které se tehdy děly. Scéna v plynové komoře je šílená. Přesto mě to nevzalo tolik, abych dal plný počet. ()

MJMilan

Velice silný příběh z dob minulých, které si asi nikdo nerad připomíná. Těžko říci u filmů, jako byl tento, do jaké míry byl děj přibarvený a do jaké míry se autor pokoušel o umělecké dílo či o vystižení situace nebo doby. Každopádně ne nadarmo Schindlerův seznam dostal toliko ocenění a tím hlavním důvodem je právě vystihnutí situace. Za sebe mohu říci, že si nemyslím, že by se Oscar Schindler vzdával nějakých peněz za záchranu nějakých lidí, ale to je práce pro historiky a ne pro filmové milovníky. ()

misulka03

Takovéto filmy by se měly točit. Nejen díky tomu, že tento film dosahuje obrovských kvalit, že zde byla použita naprosto dokonalá hudba a byli zde prvotřídní herci, ale také díky svému příběhu, který ukazuje krutost a na druhé straně rozporuplného člověka Schindlera, který nakonec najde tu správnou cestu. Celý film mě zasáhl a obzvláště závěrečná scéna, kdy se Schindler loučí a utíká. ()

E=mc2

Kedysi dávno som to videl. Ale teraz som reval ako malý chlapec. Nádherná sila ľudskosti. Mráz po chrbte z krutosti a radosť z tej zakrývanej ľudskosti za účelom zisku. No obrovská výčitka ostatným. Kde boli ostatných obchodníci ktorý mohli podobným spôsobom pomôcť? A záver, vyobrazenie Schindlera ako sabotéra nemeckých úmyslov v podobe zlých nábojníc je naozaj vystihujúci. Dokázal toho ten človek veľa. Kiež som tam mohol byť vtedy s ním a tiež tak pomáhať ako on. Tento film je ozajstným Mementom ľudskosti. ()

panMartin

Opravdu nevím co k tomuto filmu napsat myslím si že když si přečtu komentáře ostatních tak budu jen a jen souhlasit! Asi jeden ze 3 nejlepšich filmů Spielberga. Natočit takhle realistický film o židech to myslím že už nikdy nebude. Budu se opakovat Spielbergu fakt bomba!!!! ()

Nivenx

Vynikající film. Tohle Spielberg umí, skoro jako všechno a Válečné drama to mu jde moc dobře a zde dokázal, že je velkým režisérem co dokáže natočit filmy tam, že Vás vtáhnou a nepustí dokud nezačnou konečné titulky. Parádní dílo. 85% ()

eisha3

Skvělý Spielbergův snímek znázorňující hodně citlivé téma, možná to nejcitlivější vůbec. Režisérsky výborně zvládnuté a vizuálně takřka dokonalé. Obzvlášť mě bavil pure evil herecký výkon Ralpha Fiennese. Na prdel jsem si z toho ale nesedla. Bohužel to na mě nefunguje tak, jak by mělo. ()

Radiq

Vsadim se, že Spielberg je taky žid. A kromě toho o něm taky vim, že je to pěkná měkota. Všechny ty krutosti, hnusy a vraždění mohl natočit mnohem drsněji. Neřikám, aby to byla jedna velká krvavá lázeň, ale prostě dycky udělal přesně to, co chce průměrnej divák vidět. Až moc hraje na city, dělá tam z lidí chudáky (tak oni byli chudáci, že), hlavně taky ukazuje utrpení dětí, no to on prostě umí. Teda neumí, ale dělá to. Pamatuju si, že když jsem to viděl poprvé, zaujaly mě střelby, popravy, mrhání lidskejma životama a celkově ten německej přístup k válce, prostě docela šok. Když jsem to viděl teď po letech, už mě to tak moc neoslovilo, přestože se to asi docela drží pravdy. Schindler sice zachránil několik stovek židů, ale tak nějak mi to k němu rozporuplně nesedí - na jednu stranu ho většinu filmu zobrazujou jako vypočítavyho chamtivyho němčoura, kterej chytá příležitost za levnej peníz, aby se napakoval, a pak najednou se v něm něco hne a začne být dobrák. Ze začátku jsem si myslel, že to měl v plánu, ale myslim, že to přišlo až tak nějak náhodou. Navíc Liam Neeson ani Ben Kingsley se mi tady moc nelíbili, ostatní herci taky zapomenutelné tváře. Vystupuje jediná a to je Ralph Fiennes, ale ono to není nic extra složityho, když má takovou roli, že. Ta délka je ale skutečná trýzeň, hlavně třeba pro vzdělávací účely, kdyby to pustili děckám ve škole. To by si asi s radostí stouply do fronty na popravu. Takže po zralém uvážení musim konstatovat, že ten film není vůbec tak dobrej, jak se obecně říká. Není ani zlej, ale prostě můj vztah k židovskému národu se tímhle filmem nikam nepohnul a moje stanovisko na náboženství jako celek bude furt stejny: je to blbost. ()

CinemaRanger

Dnes, tedy 27.1. jsem zase po roce uctil památku obětem holocaustu a podíval se na tento audiovizuální majstrštyk. Spielberga chválím, že k tomu odhodlal, v Universalu vydupal a natočil tento snímek o hrůzách II. světové války, respektive vyvražďování židů. Je to realistické, nepřikrášlené a nemilosrdné, přesně jak se to stalo a doufejme že se již nikdy více nestane. Černobílá kamera dodává na autentičnosti, herci hrají skvěle. Liamovi sedí i komornější role a Fiennes jako nacistická stvůra - jasní Oscaři. ()

octopuska

Dnes jsem četla článek a Ralphovi, který je v reálu zlatíčko, ale umí zahrát neuvěřitelné parchanty s naprostou lehkostí. A právě náckovskej ultra zloduch Amon je pro mě tou hlavní devízou tohohle slavného filmu. Jak se objeví na plátně, film se přesune do úplně jiné dimenze. Ralph si umí film ukradnout pro sebe i ve vedlejší roli, což už několikrát dokázal (Červený drak, V Bruggách....). Tenhle sadistický, psychopatický pohled umí jen on. Nekonečně talentovaný aristokrat, který opravdu zahraje cokoliv. Když viděl Spielberg Bouřlivé výšiny a Ralpha v roli Heathcliffa, byl z něj u vytržení. A já taky." Vyzařuje z něj zlá sexualita a to je přesně to co hledám." Hned věděl, že on je ten pravý pro roli Amona. A je ostudné, že nebyl odměněn zlatým prdeláčem. Neznám jiného filmového nácka, který by ho překonal. V těsném závěsu se na něj lepí Hans Landa, ten byl teda taky řádně ve formě. O filmu bylo vše řečeno, nemá smysl se opakovat. Paradoxně jsem tenhle skvost viděla celkem dlouho po natočení. A tuhla mi krev v žilách. Třeba ve scéně, když seděl na balkonku, pokuřoval a z nudy střílel do židovských vězňů v táboře. Pro role záporáků byl stvořen a je stále můj nejoblíbenější, zatím ho nikdo nepřekonal a s největší pravděpodobností, ani nepřekoná. Spolu s Chlapcem v pruhovaném pyžamu, jsou to válečné filmy, které mě hodně zasáhly. ()

Decker

Monumentalni dilo obrovske hodnoty vypovidajici o nejvetsi katastrofe novodobych dejin; o nelidske genocide spachanou nacistickym Nemeckem na zidovske populaci. Herecke vykony jsou DOSLOVA dechberouci. Je to jeden z nejsilnejsich, nejsugestivnejsich a nejhodnotnejsich filmu jaky kdy byl natocen. I pres nelidskost straslivych zlocinu pachanych na zidech, ktere jsou ve filmu zachyceny, se filmem prolina i ohromna lidskost a solidarita a soucasne varovani pred tim, ze nic podobneho se v civilizovanem svete jiz nikdy nesmi opakovat. Film na me zapusobil o to vice, protoze jsem Osvetim - Brezinku videl na vlastni oci a ony sprchy, kominy, prijezdovou branu a rampu mi v tomto filmu ozili a ja si mohl zive predstavit jake silenstvi to bylo. ()

fantoci

Pokud se jen trochu zajímáte o nedávnou historii, tak je Schindlerův seznam něco co nesmíte propást. Jeden z nejlepších filmů o druhé světové válce a o holocaustu vůbec. ()

hans500

Nejlepší film Stevena Spielberga a jeden z nejlepších vállečných filmů. Ne délce tří hodin rozehrává brilantní film, jehož scénárista (Steven Zaillian) si zaslouží velkou poklonu (právem taky získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář), jeho scénář je famózní a realistický a má excelentní dialogy. Nejinak než v superlativech se dá mluvit o hercích, Liam Neeson v titulní roli odvedl svůj životní výkon (zasloužil by za něj Oscara, ale velkou konkurencí mu byl Tom Hanks, který získal plešouna za Philadephii). A Ralph Fiennes předvedl také něco neuvěřitelného v roli Amona Goethea, filmový záporák na jakého se nezapomíná (jemu Oscara bohužel vyfoukl Tommy Lee Jones za Uprchlíka). O Itzhaku Sternovi se ani není třeba zmiňovat, další z mistrovských výkonů mistra Kingsleyho. Schindlerův seznam navíc nabízí i úžasnou filmovou stránku. Celý natočený černobíle získává na působivosti, obzvlášť s takovou znamenitou kamerou Janusze Kaminskiho (v kombinaci se střihem Michaela Kahna), zkrátka strhující výtvarná stránka a také ohromná výprava a mnoho dobových kostýmů. A nezmínit fantastickou hudbu Johna Williamse, to prostě nejde (zaslouženě získal svého pátého a prozatím posledního Oscara za nejlepší hudbu). Spielberg naprosto fascinujícím způsobem film zrežíroval (z nezmíněného např.: pomalé tempo, nechybí napětí, znamenitý závěr...) a Oscar je v tomto případě skutečně zasloužený (mnohem více než za "Ryana"). ()

drexik

Mistrovsky zpracovaný příběh o neuvěřitelných zvěrstvech spáchaných na židech ale i lidskosti z nejhoršího období dějin. Jen doufám, že už nikdy nebude zapotřebí podobných Oskarů Schindlerů, ikdyž je patrné, že i on sám přišel na to co je správné až časem. ()

chelseaman22

Úžasné. Sledovat, jak se O. Schindler mění z majetkuchtivého nacisty a na solidárního dobráka je vskutku zážitek. Fakt, že S. Spielberg si samotný film vydupal ještě zvětšuje můj obdiv k tomuto snímku. Černobílé zpracování filmu přidává na efektivitě. 95% ()

Estrellita

Oh... Další z těch filmů co mě po skončení přinutily zírat do titulků a po titulcích ještě dlouho do prázdné obrazovky. I teď, den po shlédnutí, nemůžu setřást ten pocit. Nedá se vyjádřit. Člověk jen sedí, čumí, a říká si "tohle se přece nestalo"... Neuvěřitelně silný zážitek, krutě realisticky natočený snímek a velmi emotivní finále... "Neudělal jsem dost! Proč jsem si nechal tohle? Za tenhle kousek zlata, kousek ničeho, by mi dali dalšího člověka... živého člověka! Mohl jsem zachránit o jednoho víc!" 100% ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna