Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

SniperG1

Lepší válečné drama o holocaustu jsem ještě neviděl a stydím se za to, že až teď !! Právem 6. nejlepší film na čsfd ! Výborná práce pane Spielberg...95% ()

Motinski

Objektívne najlepší Spielbergov film (nemýliť si s najobľubenejším) a zároveň najkomplexnejšia historická biografia akú som kedy videl. Neeson a Fiennes idú bez zaváhania a veril som im každú jednu vetu, výraz tváre aj pohyb ktorý spravili. Atmosféra a spracovanie je proste neuveriteľné, z veľkej časti aj vďaka čiernobielej kamere a Wiliamsovej hudbe (ten človek tvorí asi najikonickejšie soundtracky). Nechcem viac k tomu písať toto treba proste vidieť. Schnidlerov zoznam je povinnosť pre každého bez ohľadu na to aký druh filmov preferuje. Nechutnosť režimu ukázaná tak aby ju divák pochopil a pri tom si ešte aj užil filmárčinu. ()

filmmovier

Další film, který mě neucvhátil tak, jak jsem čekal, ale přesto ho dokážu ocenit - v žánru válečných filmů rozhodně jeden z těch lepších, u Spielberga (dle mého) slabší, ale v obou kategoriích rozhodně vysoký nadprůměr, kterému zatraceně pomáhá černobílá kamera. Famózní je Liam Neeson, ale Ralph Fiennes je ještě mnohem lepší, a nebýt Voldemorta, je ten nácek i jeho nejlepší role. 80%. ()

LeoH

S trochou nadsázky – je-li tato vypulírovaná pohádka nejpopulárnějším filmem (a tedy pro spoustu lidí prvotním zdrojem představ) o holocaustu, není se čemu divit, že přibývá jeho popíračů. A dál už bez nadsázky: Filmy, kterým se daří aspoň trochu představitelně zprostředkovat tehdejší peklo (namátkou Obchod na korze, Pasažerka, samozřejmě Šoa, nakonec s výhradami i ten Polańského Pianista), se vesměs zaměřují primárně na osudy konkrétních obyčejných lidí, ať už obětí nebo koleček ve stroji holocaustu; postavím-li doprostřed glorifikační příběh příslušníka elity podřízený každému myslitelnému hollywoodskému klišé, zatímco Židy i esesmany zobrazím jako masu (z níž se pravda pro názornost tu a tam vyloupne nitka jednotlivé osobnosti, ale těch nitek je příliš mnoho a příliš schematických – absolutní vrchol představuje červená holčička, u níž navíc Spielberg pro jednorázový efekt nesmyslně opouští formální hřiště „černobílého umění“, které si sám zvolil, vydává se na území kýčovitých pohlednic s londýnskými telefonními budkami a vyvolává absurdní zcizující otázky typu „vidí hrdinové Schindlerova seznamu svět černobíle? Pokud ne, čím děvčátko Schindlera na tu dálku zaujalo a podle čeho ji později poznal?“), může výsledek dojímat o sto šest (což taky dojímá, to mu nelze upřít), ale nemůže ani vyznít autenticky, ani jít na dřeň, nelze si z něj odnést žádnou zvnitřněnou zkušenost, maximálně tak povrchní pohnutí (a jistě diváckou slast, ale o tu by u tohoto tématu mělo jít až v druhé řadě). ()

eJacques

Po tolika letech na ČSFD jsem se dokopal a podíval na tento film z TOP10, dávali ho v televizi... Snad nejlepší ztvárnění holocaustu, ale také čirá deprese, jen pro silné žaludky... ()

rasttea

Skvělý snímek, na který jsme tehdy šli jako dítka školou povinná v rámci školy. Už tehdy mi bylo jasné, že vidím něco speciálního. Černobílá kompozice umocňuje atmosféru, člověk ji přestane vnímat, ale Spielberg to vrací úderem při scénách, kde hraje důležitou roli červený kabátek..... Hudba, kamera, o hereckých kvalitách ani nepíšu - to vše tvoří Spielbergovo kultovní dílo jeho kariéry. Po dlouhé době jsem si loni v televizi zopakovala, že tento silný příběh ještě nemám to srdce vidět znova. Zkoušela jsem prvních pár minut, ale nedokázala jsem to. Někdy už má člověk těch hrůz prostě dost. Každopádně to nic nemění na mém pětihvězdičkovém hodnocení a na faktu, že je dobře, že se na takové příběhy nezapomíná, přestože to nikdy nejsou veselé příběhy. Nutno podotknout, že do Čech jezdí nespočet zahraničních produkcí, aby zde válečné příběhy točily. ()

DragonnCZ

Smutné, depresivní, zdrcující a fantasticky zobrazený. Těmito slovy bych popsal tento snímek. Proč tedy uděluji 4 hvězdičky? Asi možná, protože mi bylo dost divně z toho co jsem sledoval a líto těch zvěrstev. Možná na to nemám srdce? Možná. Ale o to víc se klaním panu Spielbergovi, který mi umožnil vidět tento zdrcující příběh. Černobílý filtr mě i navzdory té neúprosné tříhodinové délce dokázal pomoct se vcítit do tohoto filmu, ale délka mě mnohdy nudila a nebyl dobrý pocit se podívat na minutáž, že mi ještě hodina a půl zbývá.  Potom co jsem byl začátkem září s rodiči v Terezíně a to místo na mě dýchlo tou smutnou atmosférou, kdy bylo až nepopsatelný si vybavit co se na těch místech muselo dít a také jsem tam měl možnost vidět krátkometrážní snímek Město darované (1965), které jsem si tímhle snímkem připomněl. Je dechberoucí vědět kolik životů bylo takhle zbytečně zmařeno a pak vidět příběh člověka, který se snažil aspoň menšinu pro svůj prospěch z toho zachránit. No prostě... Ano zdrcující nepopsatelný filmový požitek. I přesto, ale pořád nedokážu vypotit 5 hvězdiček neboť na silné 4 mi to příjde obstojné. Pane Spielbergu, klobouk dolů a podobně i excelentnímu panu Liamu Neesonovi a famóznímu Ralphu Fiennesovi ()

baruss

Pozorujem už dlhší čas fakt, že divácky obľúbené filmy riešia hlbkomyselnú tému. Áno, dať pánu Schindlerovi akékoľvek iné hodnotenie ako dobré, by bolo rúhanie. Pán Schindler už svoje ocenenie dostal - Spravodlivý medzi národmi. Z princípu tento film slúži na popularizáciu, už možno časom zabudnutej osoby. Ja som sa rozhodol hodnotiť film a nie historickú udalosť, ktorú opisuje. Konieckoncov aj tie štyri čo dávam sú s prižmúrenými očami a je v nich zohľadnený aj historický význam udalosti. ()

Qitek

Nevím co napsat o filmu, který už všichni vynesli do nebes. Je dokonalý. Viděl jsem Schindlerův seznam poprvé, když mi bylo 12 nebo 13 let. V té době jsem ho viděl na třikrát a nebavil mě. Zajímala mě v té době Belgická roztahovačka nohou Van Damme a jeho debilní filmy. Byl jsem kokot no. Ale to nemění nic na tom, že když jsem seznam viděl asi o tři roky později... Začal jsem si doopravdy uvědomovat (ne jako na hodině dějepisu) co se to vlastně stalo. Špatně. Ne co se doopravdy stalo... Já jsem díky Spielbergovi "prožil něco", co nechce prožít nikdo nikdy! Nechci věřit tomu (jak naivní myšlenka), že něco takového se dělo, děje a dít bude. Nechápu, jak jsem vůbec mohl po shlédnutí tohoto filmového klenotu ještě někdy v klidu usnout, smát se , bavit se a vyhodit byť jen kousek nechtěného jídla... Budu se bavit, smát a spát vesele dál, o tom žádná, ale kdykoli se podívám na Schindlerův seznam, sklopím hlavu a zase si budu na několik hodin vážit toho co mám, v jaké době žiji, kde žiji, kdo jsem a co mám. Děkuji Panu Režisérovi. Nikdy jsem o Spielbergovi nepochyboval ani na vteřinu, ale tady předčil veškerá (!!!) očekávaní. ()

DaUr

Nač popisovat nepopsatelné, říkal jsem si. Ale ono to nejde, nechat okolo sebe tento filmový zážitek projít bez jediného slova. Dlouho jsem se ho bál, bál jsem se těch dlouhých tří hodin, bál jsem se těch nadšených ohlasů - bál jsem se že budu zklamán. Ale nebyl jsem. Spielberg, ačkoliv nepatřím k jeho obdivovatelům, zde vytváří příběh tak silný, že ty tři hodiny utečou jako jedna a my po celou dobu zůstaneme nalepení na obrazovce a budeme téměř bez dechu sledovat herecký koncert ústřední trojice za doprovodu geniální hudby Johna Williamse. Reálný Schindler možná nebyl tím, kým je díky tomuto filmu pro většinu lidí, ale co na tom sejde. Nebýt něj, nevzniklo by tohle. ()

black.mao

Tři hvězdíčky ze slušnosti a za roli Bena Kingsleye. Jinak tento film je pro mě jen ukázkou toho čím trpí holywoodská filmová produkce. Povrchnost, naivita a jednoduchost jedotlivých postav a lacině dojímavý závěr. Po formální stránce velmi slušné, ale jinak nic. Hlavně diváky moc nezatěžovat přemýšlením o postavách ve filmu, o jejich jednání, pohnutkách. ()

karlik4801

To nejlepší na tomhle snímku jsou prostory postav, všech postav. Celé se to netočilo jen kolem Oskara Schindlera nebo kolem Amona Goetha, našlo se tolik vedlejších postav. Nebo se jednalo o postavy, které vystupovali ani ne minutu. A bylo jich tolik, taková snaha zakomponovat do děje vše co se dá, se jen tak nevidí. Scénář je precizní a popisuje mnoho událostí a Spielberg si s tím na mistrovské úrovni poradil. Zastřelení ženy kvůli radě jak něco stavět a podobné scény, ty dodávali ukázku krutosti. Nebo Amon Goeth střílející bezdůvodně na Židy. Tolik pravdivých scén. Postavy byli bravurně zahrané, takže takový nominovaný Ralph Fiennes toho Oscara měl proměnit. Neskutečná atmosféra nechyběla. Lepší provedení hrůzy z druhé světové války si ani neumím představit. ()

Dio_Padre

Jsem rád, že jsem s některými filmy počkal, až budu starší. V případě Schindlerova seznamu bych si (být mladší) zadělal na pořádné trauma a zcela určitě bych nedocenil kvality bezesporu nejlepšího počinu Stevena Spielberga. Ústřední skladba ve mně zůstane hluboko vryta, asi stejně jako Now We Are Free od Hanse Zimmera z Gladiátora. Neuvěřitelný Ralph Fiennes, který ve své roli nacistického důstojníka správně postrádá veškerý lidský faktor. A pak je tu samozřejmě Liam Neeson a jeho skvělé ztvárnění Oscara Schindlera, německého obchodníka, který se svým činem přidal k hrdinům tohoto temného období naší historie, jako byl například také Sir Nicholas Winton a samozřejmě mnoho dalších. ()

Mrkvič

Skvělí herci v obrovsky silném příběhu. Od začátku do konce jsem i při druhém shlédnutí film zhltnul jak malinu. Všechno zde má svůj smysl a každá vteřina je koukatelná. Snad jen ten teatrální výstup Neesona alias Schindlera při závěrečném opouštění pracovního tábora nemusel být tak přehnaný. ()

Ryuuhei

Téma období války pro mě osobně není tím pravým šálkem kávy, zde jsem se navíc zdráhal zhlédnutí kvůli až příšerně dlouhé stopáži, ale rozhodl se to risknout kvůli zajímavě vyhlížejícímu zpracování. A hle, dalo se na to koukat. Nejsem historik, toto období mě zajímá ze všech historických období nejméně a nevím o detailech okolo prakticky nic. Ale udělal jsem si alespoň obrázek o tom, jak tragická doba to musela být a co si kvůli tomu museli židi vytrpět, a navíc co pro ně dokázal udělat Schindler, jenž je podle mě zatraceně velký frajer. No, podruhé bych se rozhodně nekoukl a dle toho budu muset i hodnotit tento jinak hodně dobře zpracovaný film. 70% ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna