Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

O´Hara

Wow, celkem solidní psycho...Teda je to jinší kafe než celovečerní romanťák!! Bohužel to takové v té době bylo a my už s tím nic neuděláme...Jinak, Oskar Schindler si zaslouží náš největší obdiv! ()

c.tucker

Bririlantní filmařský počin Stevena Spielberga, na kterém pracoval několik let než ho dovedl do takové podoby jaká je. K té perfektní syrovosti je ještě přidán fantastický výkon Ralpha Fiennese, který na mě zapůsobil asi nejvíc. ()

čidlo

Mislím si že je to nej. film ukazující zvěrstva páchající za 2 svět. války!! Spielberg je mistr v tom co dělá a vždy to dělá zatraceně dobře. Tento snímek je tak emotivně a mistrovsky spracován že po projekci jsem byl jak zdřevěnělej se slzami v očich jsem kroutil hlavou nad věcmi které jsou ve filmu tak autenticky vyobrazeny!100% Zvedám na 6.. ()

Šimpy

Víte, Spielbergovy filmy pro mě vždycky představují problém. Půlku jeho filmů fakt nemám rád, jedná se především o kýče typu E.T., Navždy apod. Ovšem druhou jeho půlku tvorby miluju, např. vynikající Jurský park či Hook. Schindlerův seznam se naštěstí řadí do té druhé skupiny. Sice jsem ho viděl až teď, takže se všem omlouvám za pozdní shlédnutí, ale pojďme na hodnocení. Film je samozřejmě výborný. Celé tři hodiny jsem se vůbec nenudil, pořád se bylo na co dívat. Co se týče zpracování tématu, tak bych jen nosil sirky do sirkárny. Přesto má film pár chyb. Nepříliš reálné efekty při zabíjení, ale hlavně kýčovitý závěr. (scéna "mohl jsem jich zachránit víc"). Oproti tomu úplně poslední záběr (kombinace skutečných Schindlerových židů a herců je ztvárňujících) je geniální. A díky tomu, že se sejdou nad Schindlerovým hrobem, tak to není tak kýčovité jako závěr filmu Všichni moji blízcí. Celkově bych dal 4 apůl *, ale díky hereckým výkoným dávám 5. Liam Neeson zde předvádí nejlepší roli své kariéry. Jeho přerod je naprosto úžasný. Vynikající je rovněž Ralph Fiennes, kterého jsem si v té roli zamiloval, byť jako Voldemorta ho neberu.:-) A pak je tu vždy skvělý Ben Kingsley. Díky nim tenhle film stojí za zhlédnutí. Není divu, že stojí v prvních nístech žebříčků nej filmů..... ()

DominikV

Dost drsný, ale sakra pěkný film. Baznaději a téměř jistou smrt střídá naděje a finále filmu nedá spát ani tomu neotrlejšímu. Ano, Oskar Schindler je možná historicky překreslený, ale tento fakt nemění nic na tom, že tu tisícovku lidských životů zachránil. Je jedno jakým způsobem, důležité je, že (přes) tisíc plamenů života nezhaslo. Jednoznačně dokonalý film. 100% ()

forsythia

Tímhle filmem se Spielberg zavděčil asi hodně širokému spektru diváků. Dokonce i pár mých přátel, kteří jinak jeho dílem pohrdají, dokázalo Schindlerův seznam ocenit. Já mám Spielberga ráda tak jako tak a tohle je prostě jeden z jeho majstrštyků. ()

WolfR

Knihou jsem nedotčený, ale tohle je Spielbergovo veledílo. Umělecká hodnota tohoto skvostu je nevyčíslitelná. Je to velké historické drama, které šokuje, doslova vás přiková k obrazovce. Film o nelidské zvrhlosti a krutosti nacistů vůči židům za druhé světové války. Velice silný příběh. Liam Neeson a Ralph Fiennes vytvořili jedny z nejcharismatičtějších postav filmové historie. Ztvárnili ovšem muže, kteří skutečně žili. Jeden zachránil přes tisíc nevinných židů, druhý jich tisíce nechal zavraždit. Úchvatné dílo, 5 hvězd. ()

dr.fish

Přestože jsem za ta léta holokaustových filmů na tohle téma trochu alergický, přijde mi Schinlerův seznam jako jeden z nejlepších z oboru. Vynikající kamera, černobílý materiál a způsob vypravování příběhu vyhovuje. Příběh zachycuje život obou stran (Němců i Židů), což se v jiných filmech moc nenosí. Ralph Fiennes coby velitel tábora je dokonale vykreslená figurka, která nutí k zamyšlení. Otázky kolem Schindlerovy podnikatelské a záchranné činnosti- to je kontroverze sama. Kolaborant, vyčůránek nebo hrdina? Do jaké míry můžeme soudit čina let dávno minulých? Myslím, že se tenhle film fakt povedl a až na trochu přestřelený patos na závěr nemá film chybu. 90% ()

FrankSusta

Zprvu zamýšlené čtyři hvězdy jsem zaměnil s čistým svědomím za těch pět, protože aby mě film rozbrečel jak na konci, tak na začátku a i uprostřed, to se zas tak často nestává. Steven Spielberg si s neuvěřitelnou hravou lehkostí pohrává s neuvěřitelně citlivými tématy - vždyť on sám je žid, dává si pozor, aby největší hrůzy nezlehčoval a podával je v co nejpřesnějším, nejtemnějším a nejsmutnějším světle. Po stránce filmařské se jedná o ohromný opus, jehož vizuální strana není sice bůhvíjak výrazná, ale právě to jí dodává jakousi krásu. Černobílá kamera, ohromná výprava koncentračních táborů či prvorepublikových ulic, a do toho všeho ta hudba mistra Williamse. Liam Neeson s oponentem Ralphem Fiennesem dodávají... došla mi slova, pardon, zkrátka nevím, jaké přídavné jméno mé nadšení vystihuje. A i přes to, že konec je až moc dokumentaristický, jsem spokojen. Perfektní film!!! Vše je tak realistické... sakra, já už zase brečím!!! ()

otík

Velmi silný a dojemný film, natočený syrově, černobíle a s dívenkou v červených šatečkách. Film se mi velmi líbil, ale má to takovou sílu, že nevím, jestli se na něj budu moct ještě jednou podívat. Jeden z nejlepších filmů historie. ()

Flyer

Se slzou v oku vzpomínám na první zhlédnutí Schindlerova seznamu. Bylo to v rámci několika hodin dějepisu na základní škole. Nejdříve jsem si říkal, jaká to asi bude otrava, ale šeredně jsem se mýlil. Jen málo filmů mě tak citově zasáhlo, jako tento. Nelze mu prakticky nic vytknout, herci výborní, příběh strhující a závěr, který hrne slzy do očí. Ještě doplním, že nedávno jsem tento film zkouknul znova (tentokrát v celku, ne po částech jako na ZŠ :)) a zážitek byl ještě silnější. ()

Sharlay

Je zřejmé, že takový film má k dokonalostio tak blízko, jako měli nacisti ke zrůdnosti a totálnímu zanevření na základní principy humanity. Až když jsem viděl Schindlerův seznam, jsem si naplno uvědomil, jak temná tato stránka naší historie vzhledem k holokaustu byla. A abych tady nenadával na Hitlera a ostatní, chci jenom říct, ať nezapomeneme na to co se stalo, abychom nezapomněli na ty, kteří položili život za správnou věc a abychom věřili v to, že nakonec všichni lidé dostanou rozum a konečně budeme žít v míru, protože ti, kteří neznají svou minulost, jsou odsouzení k tomu opakovat její chyby. ()

wendelin9

Snímek ve mě vyvolal neuvěřitelné množství pocitů a emocí - od zuřivosti přes lítost až k slzám. K masovému vyvražďování židů v Krakovském ghettu, plynovým komorám v Osvětimi a vůbec ke všem nelidským činům, které jsou ve filmu zachyceny není snad potřeba nic dodávat... Narodila jsem se sice hodně let po tom, co se tohle odehrálo, ale stejně mi při slově "holocaust" přecházím mráz po zádech... Geniální film, jasných 5* ()

SoolenJV

Těžký film, který je ale zvláště v závěru plný naděje a optimismu do budoucna. Spousta postav, ale všechny jsou moudře obsazeny výraznými typy, takže záměny nehrozí. Finnes nezapomenutelný, Neeson stejně tak. Kamera naprosto úchvatná, film je i přes svou hodně nadprůměrnou délku strhující. Spielbergovo osobní téma proměněné v nenapodobitelný kus filmařiny a velkou poctu všem, kteří válku nepřežili. ()

moviefilm

Ja neviem, možno to bude dabingom, ale mňa ten film neoslovil až tak, ako drvivú väčšinu. Aj Zachráňte vojaka Ryana spm videl s dabingom a dal som 5*...Pri tejto téme dám radšej prednosť oveľa, ale oveľa lepšiemu a dojímavejšiemu Polanskiho Pianistovi. Schindlerov zoznam by mal trvať 90 minút a všetko by bolo v poriadku. Je tu neuveriteľne veľa zbytočných scén, ktoré nešokujú, nedojmú, akurát unudia. Pripomenulo mi to (tiež veľmi ospevonaný, ale pre mňa) nudný a nepodarený Hotel Rwanda. Schindlerov zoznam je len o niečo lepší. Aj tie 4* dostal horko-ťažko za skvelý záver... ()

sir-dave

Spielberg jisto jistě natočil skvělý film ale 2. světová nebyla nikdy mé oblíbené téma, obzvlášť pokud se jednalo o židovskou tématiku... Všechny ty záběry mi příjdou stále dokola, které se každý víkend ráno opakujou v dokumentech. Celou tu dobu to Schindler's List zachycuje dost dopodrobna a lidem (zvlášťě židům) jsem to nezáviděl ale jako filmu nemůžu dát větší hodnocení jak jsem řekl. Moc na tohle nejsem.. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna