Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Mistickzz

Som nesmierne rád, že som nezažil tú dobu a som nesmierne rád, že som mohol vidieť tento film, aj keď trocha neskoro. Famozne výkony hercov. Liam Neeson ukázal eleganciu a šarm, Fiennes bol neuveriteľne desivý a presvedčivý, zlo mu priam sršalo z tváre a Kignsley bol ozdobou filmu. Do toho skvelá réžia Stevena Spielberga, ktorý vykresáva každý jeden detial a tvorí tak nielen svoje osobné umelecké dielo ale aj celéj svetovej kinematografie. A všetko to je podčiarknuté skvelou hudbou Johna Williamsa. Do teraz videné 3x. 95% ()

Kratas558

"Kdo zachrání jeden život, zahraní celý svět". Víte, ono tomu dost přidává fakt, že je to opravdové. Černobílé provedení se mi líbilo a moc. Bylo to všechno tak reálné, až se mi tomu nechtělo věřit. Oskar a jeho doutníky. Vybraná společnost. Dým ohně. A holčička v červeném. Jako celek vynikající film s vynikajícím režisérem. Vlastně když to shrnu... Židi měli Schindlera. A Schidlerův list měl zase Spielberga. ()

dj-chrosto

Neskutocne dlhe, prilis nudne a prehnane hrane na city. Ak mal niekto ziskat za tento film Oscara, tak jedine Ben Kingsley. Ale inak nevidim dovod, preco je tento film na 5. mieste. Pre mna slabe 2* ()

see_sawandrew

Spielberg měl vždycky tak rád pohádky, že nic jiného nikdy netočil. S tím je třeba přijímat všechny jeho filmy. Přijímám, nejásám. 70% ()

adam9

Je to filmový skvost. Spielberg sází všechno především na jednu kartu, a to ukázat neskutečnou nelidskost těch nacistických ku*ev. Samozřejmě se mu to daří na jedničku podtrženou. Takový typ filmu jsem si pustil hlavně proto, že patří k základům kinematografie, ale zopakovat si ho? Už raději nikdy víc...Jen si opět ještě neodpustím rýpnutí do tříhodinového filmu - kdo to má sakra vydržet?! I když kvalita je po celou dobu stejná, tak opravdu nechápu to nutkání vše pořádně natahovat. ()

Zagros

Jeden z filmů, které si nezaslouží své přehnané hodnocení. Je vysoce nadhodnocen jenom díky tématu, přeci nejde dát nízké hodnocení podobnému filmu, nebo ano? Popravdě spíše ne, protože Schindlerův seznam není ani špatným filmem. Řemeslně je natočen dobře a téma si vybral zajímavé. Nicméně jsem viděl vcelku hodně lepších válečných filmů, které si například dokázaly najít méně okázalá témata, různé směry pohledů a vytěžit z nich ještě více. Jen namátkou Pianista, Obchod na korze, Nepřítel před branami, Vyšší princip, Všichni moji blízcí, Smrt krásných srnců… každý se na válečné hrůzy díval jinak, ale všechny jsou lepší než Schindlerův seznam. ()

sQelle

Naprosto fenomenální od hereckých výkonů, přes zdrcující příběh až přes emoční závěr. Nedokážu si představit, zda by šla citlivěji znázornit vzpomínka všem židovským obětem. Od teď už Spielberg, pro mě, znamená tenhle film. ()

FilmysMartym

Tak vtahující, propracovaný a emotivní film jsem už dlouho neviděl, jednoznačně nejlepší Spielbergův snímek. Černobílá kamera tomuto nehostinnému a nelidskému období naší historie jen dodává na autentičnosti a k tomu ještě geniální hudební podklad, se kterým každý záběr funguje. Neeson a Fienes, možná i jejich vizuální podobností, hrají oba neskutečně a je nádherně vidět kontrast mezi jejich postavami. Miluju to. ()

cold

Suveréně nejlepší film o největší hrůze novodobých dějin, zachycující krutosti 2. světové války. Černobílá kamera dává tomuto snímku autentičnost i depresivní nádech. Jen v jedné chvíli je zde povoleno trochu barvy (na červený kabátek malé holčičky - a pak již na ni nezapomenete). Po tomto filmu si člověk uvědomí, že i za knoflík na kabátu se dal koupit život člověka. "Na co je ti kabát s vlny, když márnice jsou těl plny" "Ty se třebas třeseš chladem, ale oni už lítájí s prachem" U tohoto filmu snad uroní slzu i dehydrovaný člověk. Smekám pane Spielbergu. ()

Davej

Přese všechny plusy je to jen film. Vidíte, jak se před vámi mění člen NSDAP a později ochránce stovek Židů Oskar Schindler. Jste na večírcích s krakovskou nacistickou smetánkou, zjišťujete, že v bezpečí není vůbec nikdo a život často visí ne na vlásku, ale na schopnosti rychle zareagovat a vtipně překroutit fakta. Před vašima očima se odehrává každodenní loterie, při které je jedinou odměnou pro vítěze pokračování v nuzné existenci a ti, kteří při losování neměli štěstí jsou z rozmaru stříleni do hlavy. Uvědomujete si, jaké odvahy je třeba jen pro to, aby člověk ulehčil druhému cestu na smrt, natož aby jej, i když k tomu má prostředky, zachránil. Opět se přesvědčujete, že i ti největší vrahové jsou často jen citliví lidé, kteří si nedokážou sami se sebou poradit. Máte prostě pocit že před vámi probíhá skutečný život. Je to ale JEN film a vy za to můžete být rádi. Takhle totiž máte možnost si jej přes tři hodiny užívat. Pokud by to byla realita, mohli byste počítat v nejlepším případě leda tak s léty koncentrovaného utrpení a strachu. ()

Theraphosa

Válečný snímek, který se mnou otřásl do základů. Neuvěřitlený pohled na válku, kde faktem je i to, že cena jednoho lidského života se může rovnat i pozlacené svastice o velikosti pětikoruny. Dokonalý Ralph Fiennes v roli německého důstojníka, který si o sobě myslí, že je snad polobohem. Překrásné černobílé zpracování, které se v průběhu filmu stalo velice líbivé a mělo i svoje opodstatnění. Nemám, co bych dodal. Bezpochyby jde o jeden z nejlepších válečných filmů. 96% ()

joshula

Velmi zajimave tema, ktere bylo zpracovano ve velke lehkosti. Jsem byl mile prekvapeny nad prubehem a vypravou. Jsem rad, ze jsem tento film videl. Dal mi toho hodne. ()

Revolver

Scénář:Thomas Keneally(předloha), Steven Zaillian(adaptace), Hudba:John Williams, Produkce:Branko Lustig, Gerald R. Molen, Steven Spielberg.......Zlatý glóbus:3 - režie, film, scénář, Nominace - Hudba, herec Liam Neeson, herec vedl. role Ralph Fiennes.......Bafta:7 - Film, režie, herec vedl. role Ralph Fiennes, kamera, hudba, střih, scénář, Nominace - Herec Liam Neeson, herec vedl. role Ben Kingsley, kostými, masky, výprava, zvuk.......Žebřícky: Afi 2007 - 8.místo, Digital Dreamdoor 13.místo........Od začátku po konečné titulky neskutečně silný(né-li nejsilnější) filmový zážitek. Pan režisér Spielberg mě ''Schindlerem'' utvrdil v přesvědčení, že je ''nadrežisér'' , jelikož Scindlerův seznam je určitě nejlépe natočený film všech dob. Ovšem vedle dokonalé režie nabízí film mnohem mnohem víc. Jako vždy hudební doprovod jednoho z nejlepších filmových skladatelů Johna Williamse. Perfektní kamera, střih, výprava. A na závěr herecké výkony. Liam Neeson v roli Oskara Schindlera podal pravděpodobně životní výkon. Ben Kíngsley jako tichý účetní je prostě dokonalý. Ovšem všechny zastiňuje Ralph Fiennes coby (démonický) Amon Goeth. Nedokážu si vysvětlit, že nevyhrál oscara(částečně si to vynahradil těmi sedmi cenami, které vyhrál naprosto zaslouženě), podle mého osobního dojmu byl značně lepší než Tommy Lee Jones. Nejlepší válečný film všech dob a rovněž můj osobní Spielberg number 1. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna