Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Philoun1

Je mi jedno jak moc se děj filmu blíží ke skutečnosti, jestli byl Oskar Schindler opravdu lidumil nebo jen další německá svině té doby, nebo je to jen snaha tvůrců o to co nejvíce lidi dojmout. Dojmutí se jim podařilo a odvedli kus skvělé práce. Bezchybný a silně emotivní příběh. Neberu ho však jako historický fakt. ()

Styxos

Jeden z nejlepších filmů, jaký byl kdy natočený. Spielbergovo životní dílo, které na vás dolehne svou atmosférou a zanechá ve vás hlubokou stopu, kterou v sobě ještě dlouho ucítíte. A to nejen díky brilantnímu scénáři, hereckému koncertu Liama Neesona, Bena Kingsleyho a Ralpha Fiennese, ale i díky dokonalé hudbě skladatelského mága Johna Williamse. Schindlerův seznam je zkrátka filmové dílo, které by nemělo v žádném případě ujít filmovému fanšmejkrovi, ale fanouškovi páně Spielberga vůbec! ()

kitushka

Schindlerův seznam je tak bolestně krásný jako příběh pana Nicholase G. Wintona. Tito dva pánové si zaslouží za svůj čin hlubokou poklonu. Smekám také panu Spielbergovi za odvahu natočit film s touto tématikou. ()

Aqualung

Film je jistě aproximativní.Už jen proto, že ani režisér, ani herci tohle nezažili.Černobílý film, je velmi působivý. Podtrhuje základní myšlenku pekla holokaustu.Holokaust sám je čisté zlo, a také cesta nikam.Do něj vstupuje postava, která má mezi řádky vzdbudit dojem spasitele.Ovšem čím je tento veden.A tady to začíná být zajímavé.Je to zisk nebo spasení? Můžeme debatovat.Umím si představit zuřivé zastánce toho, či onoho pod pláštíkem toho druhého.Ale ať tak, či onak, tak to byla jedna z cest, jak pomoci určité skupině lidí před existenciálním peklem a smrtí.Slušný film. ()

Pecival

Přemýšlel jsem jestli drtivá síla filmu vychází z šíleného námětu, nebo je to díky mistrovsví tvůrců. Nakonec bych řekl bych, že asi obojího. Natočit dojemný příběh na toto téma by asi zvládl leckdo, ale tohle byla přeci jenom hodně vysoká liga. Nejsem schopen posoudit hodnověrnost vůdči realitě, ale jako film to funguje skvěle. ()

Amputace

1) Schindlerův seznam se stal takřka nejkultovnějším filmem ve zobrazování historických hrůz holocaustu a naprosté bezvýznamnosti člověka jako takového. Ačkoli mu dávám plné hodnocení, nemohu se zbavit pocitu, že je fatálně přeceňovaný a naprosto neuváženě glorifikovaný. Nejen, že se ve svém pohledu až příliš vehementně soustřeďuje na banální rozdělení dobra a zla, ale především k tomuto záměru užívá až přepříliš okázalých a vykonstruovaných prostředků. Vezměme si ústřední dva hrdiny; "kladného" Schindlera (Neeson) a "záporného" Goetha (Fiennes); jejich kontrapunkt je především ve střední části filmu, kdy spolu tyto dvě postavy prožívají nejužší kontakt, vyobrazen zcela bezchybně, i psychologicky je zvláště postava Fiennese velmi rozmanitá a nepředvídatelná (zosobnění zla nechává svůj obzor poznamenat dobrem, ale zároveň si stále uvědomuje svou skutečnou přirozenost, která ve své konečnosti nezná hranic), ovšem důvěryhodnost charakteru Schindlera v mnoha důležitých okamžicích pokulhává a paroduje sebe sama, v důsledku čehož má divák dojem, že sleduje pohádku, nikoli rekonstrukci válečných tragédií. Diametrální rozdílnost dvou stěžejních elementů tak narušuje vyznění filmu, které nechává zapomenout na všechno utrpení, na tu spoustu silných a věrně vyobrazených scén a je nahrazeno jakýmsi planým dojmem o vítězství dobra nad zlem. Skutečnost je ale jiná. Skutečností je šest milionů mrtvých židů, které chtě-nechtě zastíní tisícovku zachráněných životů. Film bohužel tuto skutečnost pojímá po svém, sice velmi neobratně, až kýčovitě. Přece jen; nalézt v centru tragédie svého nepřekonatelného hrdinu není nic natolik vznešeného a originálního, aby člověk jen bezmocně lapal po dechu. Naopak, je to aspekt, kterým disponuje notná většina průměrných válečních snímků. O dobru a zlu zkrátka válka není, válka je pouze o zlu. Celé to okaté pojetí protichůdnosti (ne)lidství film v mých očích hodně sráží. 2) Další otázkou je (ne)korespondence se skutečností. Tak tedy; Schindler v tomto filmu musí být brán čistě (!) jako umělecká postava (a jako umělecká postava zaniká v naivním, přehnaném vyobrazení - viz. bod. 1), protože realita byla úplně jiná. Schindler nepochybně lidi zachránil, ale to, že pro jejich "pohodlí" obětoval všechny peníze a že se prakticky vzdal své národní hrdosti snad nemohlo být myšleno vážně! Byl to obyčejný průměrný nácek, který šmelil kde mohl a židé pro něho představovali výhodnou obchodní příležitost, nic víc, proboha! 3) Vrcholem snímku pro mě tedy zůstává naprosto bravurní formální zpracování a emociální dopad (spíše ve svých jednotlivých sekvencích, než jako celek). Černobílost všemu dodává tragickou autentičnost (poslední třetina mohla být klidně barevná jako obrázek) a v závěru dostává i svůj hlubší význam, což oceňuji; hudbu netřeba příliš komentovat - snad jen, že mohla dostat malinko více prostoru - a herci ze sebe vydávají absolutní maximum; především tedy ústřední dvojice Neeson, Fiennes. Jsem si vědom toho, že můj komentář vyznívá veskrze negativně, ale ve skutečnosti tomu tak není. Nasadil jsem příliš vysoká měřítka, která zkrátka Schindlerův seznam omezený nekontrolovanou prostoduchostí nedokázal naplnit (takový Pianista byl řešen mnohem stylověji), ale pořád z něho zbyl unikátní filmový skvost, který si své místo na kinematografickém piedestalu nepochybně zaslouží. () (méně) (více)

Specs

Hlášky: Wilhelm Kunde: - "Tak prostě žijí. Přečkají bouři. Ale tahle bouře je jiná. Žádní Římané. Tuhle bouři sejí SS." & Itzhak Stern: - "Pane, ze zákona vám musím říct, že jsem Žid." Oskar Schindler: - "Já jsem zase Němec. Takže to bychom měli." & židovský obchodník: - "Jak máme vědět, že uděláte, co říkáte?" Oskar Schindler: - "Protože jsem to řekl. Chcete smlouvu? Vždyť jakoby nejste. Mé slovo, to je naše smlouva." & Itzhak Stern: - "Vnímáte mě?" Oskar Schindler: - "Co jste to říkal o SS a sazbě? Co?" Itzhak Stern: - "Plat židovských dělníků odevzdáte přímo SS. Dělníci nedostanou nic." Oskar Schindler: - "Ale je to méně, než bych platil Polákům." Itzhak Stern: - "To je." Oskar Schindler: - "To se vám snažím naznačit. Poláci stojí víc. Proč tu tedy mám mít Poláky?" & Chaim Nowak: - "Jakto, že 'nejsem nezbytný'? Učím historii a literaturu. Odkdy to není nezbytné?" & (Poté, co Schindlerovi nechtějí vojáci pomoct najít jeho účetního.) Oskar Schindler: - "V pořádku, páni, postarám se o to, aby jste do měsíce byli v Jižním Rusku." & Diana Reiter: - "Jmenuji se Diana Reiter. Vystudovala jsem stavebnictví na Milánské univerzitě." Amon Goeth: - "Vzdělaní Židé... jako sám Karel Marx. Zastřel ji." Diana Reiter: - "Cože? Herr Kommandant, já se jen snažím dělat svou práci." Amon Goeth: - "Ja, a já dělám svoji." & Oskar Schindler: - "Moc je to, když máme veškeré oprávnění zabít a nezabijeme." Amon Goeth: - "To je podle tebe moc?" Oskar Schindler: - "Tak to bylo za císařů. Člověk něco ukradl, přivedli ho k císaři. Vrhne se na zem, žadoní o milost. Ví, že zemře. A císař... mu promine. Tomu nicotnému člověku. Nechá ho jít." Amon Goeth: - "Myslím, že jsi opilý." Oskar Schindler: - "To je pravá moc, Amone. To je moc." & Amon Goeth: - "Pravda, Heleno, je vždy ta správná odpověď." & Amon Goeth: - "Ty chceš tyhle lidi?" Oskar Schindler: - "'Tyhle lidi'? Své lidi. Chci své lidi." Amon Goeth: - "A kdo jsi? Mojžíš?" & Oskar Schindler: - "Sterne, pokud tato továrna kdy vyrobí nábojnici skutečně vhodnou k střelbě, budu hrubě nespokojen." & Itzhak Stern: - "Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět." & Oskar Schindler: - "Mohl jsem jich zachránit víc..." & závěrečný titulek: - "Dnes v Polsku žije méně než 4000 Židů. Schindlerovi Židé mají více než 6000 potomků." ()

jamalka

Téma holokaustu je samo o sobě vždy velmi strhující a fascinující. Ale seznam mi opravdu nepříjde mezi všemi těmi ostatními filmy se stejnou tématikou (kterých je opravdu dost) nijak vyjímečný. Každý takový film je především připomenutím toho jací vlastně lidé dokážou být; bez iluzí, že dnes by tomu bylo jinak. Velkým mínusem tohoto filmu je navíc jeho délka- zbytečně rozvláčnělý- mnoho scén děj filmu nijak neobohacuje. ()

Sir-Filip

Velice dlouho jsem oddaloval chvíli, kdy se na tento legendární snímek konečně podívám. Na filmy podobného ražení totiž není vždy nálada. Přesto jsem se k tomu nakonec dokopal a 3 dny po sobě jsem sledoval filmy s tématikou holacaustu. První den to byla "Ďáblova dílna", druhý den "Pianista" a na závěr jsem si nechal "Oscara Schindlera." Naprostým vítězem těchto 3 dnů se pak jednoznačně stal oscary ověnčený Schindler´s list. Je až s podivem, že Spielberg režíroval toto drama ve stejném roce jako "Jurský park." Přesto jsou oba tyto filmy úžasné. Jednou z nejsilnějších scén z prvně jmenovaného pro mě asi zůstane ta, kdy v plynových komorách lidé čekali, až začne vycházet plyn a místo něj začala téct voda. A samozřejmě nesmím zapomenout na Amana Goetha a další fantastickou scénu. Dopolední hra na odstřelovače byla naprosto jedinečným, nechutným zažitkem. Ralph Fiennes mu propůjčil opravdu brutální hereckou tvář. Kdybych měl říct, co chybělo pianistovi, pak to byla absence hlavního zaporáka. Ve Spielbergově dramatu nechyběl a bylo to znát, Ralph byl skvělý. Ostatně jako celý tento snímek...... "ENJOY IT !!!" ()

U.Tarare

Pro mě tři hodiny nudy. Ne že bych se nad utrpením Židů za války nepozastavoval, ale co se filmu týče, silně mě zklamal. Ze Schindlera je dobrák, Židi si v koncentráku žijou docela slušnej život a vůbec celá historie je taková překroucená. Z historického hlediska to nemá žádnou váhu. A ten dojebanej konec, kdy Schindler brečí při myšlence, že kdyby střelil prsten, tak by zachránil o dva lidi více, mi tam více než neseděla. ()

Almásy

mám radšej drsný realizmus v Pianistovi a v Katyň. ale uznávam, scéna s dievčatkom v červenom je hodná miesta v dejinách kinematografie. ()

nickfisher

Neuvěřitelně silný zážitek kdy konec filmu nenechá žádné oko suché. Můžeme spekulovat či skutečnost byla tak jako v tomto filmu, ale nemůžeme zpochybnit že Oskar Schindler nezachránil skoro 1200 lidí, kteří za 72 let od konce války splodili několik generací. ()

voleman

Velmi silný divácký zážitek. Naprosto dokonalá Spielbergova režie, výborný Liam Neeson i ostatní herci a jako vždy velmi podařená hudba Johna Williamse. Nejlepší film z prostředí holocaustu a určitě jeden z nejlepších filmů vůbec. Když film skončí tak na vás dolehne síla tohoto filmového veledíla, která nemá konkurenci. Černobíle natočený materiál skvěle dotváří tíživou atmosféru holocaustu. Schindlerův seznam je ve všech ohledech opravdu jeden z nejlepších filmů v historii. ()

Linkyc

Dlouho jsem se k tomu nedostal, ale po zkouknutí musím konstatovat jediné...na film jako je tento se nesmí nikdy zapomenout. Přiznávám, že ke konci jsem opravdu brečel, což se mi nestává často. ()

Jello Biafra

Majstrovsky natočený a brilantne vyrozprávaný príbeh továrníka, ktorý počas 2. svetovej vojny zachránil 1200 Židov pred plynovou komorou. Prvá polovica mňa nechala v kľude, v tej druhej som mal slzy na krajíčku. No a záver to všetko zaklincoval. ()

lenulii

Kdyby šlo hodnotit dvojnásobkem hvězd, Schindlerův seznam by si ho rozhodně zasloužil. Neuvěřitelně silný zážitek, kde je nesčetněkrát zfilmované téma 2. sv. války zpracováno naprosto skvostným způsobem. Vzhledem k více než 3 h stopáži smekám, že film ani na chvíli neztrácí dech. Vynikající herecké výkony, scénář, kamera, střih, hudba... Spolu s "Habermannovým mlýnem" vysílat každoročně v TV! ()

spikey1

dokáže vás nějaký film rozesmát, rozplakat, vyburcovat tak moc že chcete bojovat proti nacismu? Představte si všechny emoce a shrňte do 195 minut. Toto je Spielberg ve své nejsilnější a nejniternější zpovědi, toto už přestává být filmem, stává se životním dílem, potvrzuje jak silným Spielberg v režisérském křesle dokázal být. ()

fiLLthe3DD

Moderní dějiny mi nikdy nic neříkaly a Spielbergovu práci přespřílíš neuznávám, díky čemuž jsem zhlédnutí tohoto snímku dlouho oddaloval. A byť jsou zde zločiny proti lidskosti zobrazovány na výbornou, v konečném důsledku ve mne tento třihodinový epos nezanechal žádnou výraznější citovou stopu - rozhodně ne takovou, jakou prožívám při sledování (mnohdy sotva pár minut trvajícím) rozhovorů s pamětníky, kteří tyto hrůzy zažili. I tak ale vřele doporučuji. Lepší tři. ()

Ne__Ty

Kvůli tomuto díluvznikla kinematografie. Vidět ho je povinností a nesmí se zapomenout na to, co se kdysi dělo. Tolik emocionálních scén, tolik krutosti, tolik naděje. A závěrečné Schindlerovo: „This pin... two people. This is gold. Two people. He would have given me two more, at least one. One more person. A person, Stern, for this,“ mě zlomilo. Jako jediný film u mě vzbudil neskutečný vztek a rozlícenost. Už to nechci prožít znovu. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna