The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Yaan

Moc se mi líbil začátek - básničky, scéna na poušti... O určitého momentu mi ale přišlo, že se koukám na film o starém Římě - zobrazování úpadku, úpadku a nějak už ničeho dalšího. Těšil jsem se, že se tahle monotónní linie přetrhne až Jim s Pam odjedou do Paříže. Jenže Jim si po procesu zašel už jen na jednu dětskou oslavu, a pak už byl ve vaně; mrtvý. To mě trochu zklamalo. I tak je to ale moc pěkný film. ()

Garch

Naprosté převtělení, které předvedl Val Kilmer. To je největší šok pro fanouška The Doors. Té zvláštní kapely, která se dodnes nedá nikam přiřadit. Natož ve své době - nepatřili ke květinové hippie scéně San Franciska, ani do N.Y. undergroudové Factory (byť by si to Andy Warhol přál). Jsou dodnes jedineční a nepřekonaníi v namíchání jazzu, rocku, cirkusově pouťové psychedelie a indiánského šamanství Jima Morrisona. ()

Renfield

Více než dvouhodinový drogový a alkoholový trip, šedesátá léta především "jedné komunity", bez nějakých příkras, tak jak je zřejmě prožíval i Oliver Stone. Jeho pohled na věc je z filmu cítit, přesto ty zásadní reálie zůstávají, což je samozřejmě dobře. Vyprávění a vlastně i celou atmosféru Stone nestaví na hudbě The Doors, ta silný příběh pouze vhodně doplňuje. Čímž rozhodně nechci říct, že by koncertní pasáže byly slabší, tak tomu určitě není. Přesto, styl vyprávění příběhu je fantastický, atmosféra šedesátek v něm naprosto opojná, hudba je skutečně už jen dokonalým doplňkem. Až neskutečně dokonalým, co říci k Valu Kilmerovi? Je Jimem Morrisonen, to vlastně stačí. Udivuje mě jediné, jak je možné, že po tomto neskutečném výkonu, nepřibývaly v jeho filmografii žádné velké hity, ale spíše béčka, či vedlejší role. Tohle je opravdu velká škoda! Každopádně tak jako The Doors nejsou pouze o Jimovi, filmový The Doors zase nejsou pouze o Valovi. Velmi mile překvapila jinde ne až tak výrazná Meg Ryan a fantastický byl i například Kyle MacLachlan. Ono obsazení kapely se vůbec povedlo a ne jen ji, ale i jejího blízkého okolí, herci do rolí opravdu sednou. Stejně tak filmu sedne i jeho kamera, taková snová, zase opojná... vlastně ty Jimovi snové pasáže, jsou dokonalým únikem z reality světa a oddechem v nepřetržité jízdě. 85% ()

mira007

Asi jediné přesvědčivé zpracování života legendárního zpěváka Jimi Morrisona se skvělým Valem Kilmerem. Myslím, že hodnota tohoto filmu klesá úměrně s počtem pamětníků, kterým to jméno něco říká. Come on baby, light my fire .... ()

Oralfabet

"I am the lizzard king, I can do anything." Stone si v mých očích konečně polepšil. Co jsem tak slyšel, je tam hodně věcí dost nepřesně a něco si Stone prostě vymyslel, jsou tam věci, co se daly rozhodně vypustit a některé aspekty příběhu, co by mě víc zajímaly, jsou zase jen nakousnuty... Ale to všechno je mi nakonec tak nějak jedno, protože tenhle film ve mě zanechal velice silný dojem a posílil mou (už tak silnou) lásku k The Doors... Nejvíc si tady cením toho, že psychedelická, trippy kvalita hudby kapely se promítla i do způsobu, jimž byl film natočen. Jo a Kilmer je absolutně fantastický, v tom se asi všichni shodnem. My Ranking of Jims and Pams: 1. Jim a Pam z Kanclu 2. Jim Morisson a Pamela Courson.9/10 ()

jednaveta

Typický Stone: neschopnost rytmizovat zahlcené vyprávění, symbolika pro základní školy a exaltované opájení se trivialitami. ()

bidja

Dlouho jsem si tento film užíval a do doby jeho slhlédnutí jsem DOORS nijak moc neznal. To co předvedl Val Kilmer pod dohledem p.Stone... ()

Gore

Ten film jsem viděl poprvý někde v polovině 90. let, v tu dobu jsem byl hudebně někde úplně jinde (to jsem snad poslouchal Industrial nebo EBM) a ani jsem ho snad nedokoukal a po více jak deseti letech, jsem ho zkouk podruhý, už taky proto, že kapelu The Doors teď uznávám a např. album Waiting for the Sun pokládám za jedno z nejlepších alb vůbec a byl jsem z toho filmu absolutně nadšen. Sice moc nemusím macho režii Olivera Stonea, ale zde se docela krotil a soustředil. Atmosféru a ducha té doby zachytil tak úžasně, že nejeden člověk by zatoužil po úplný svobodě duše, těla i mysli, tak jak to prožíval Jim Morrison. Co se musí Stoneovi uznat je to, jak se vypořádal filmově s Morisonovou smrtí, o které se vedli dlouhou dobu debaty, dokonce se nekonala ani pitva, takže se pravda neví dodnes. Navíc Val Kilmer mile překvapil, když Morrisona nehrál, ale byl Morrisonem doslova a do písmene, dokonce veškerý texty sám odzpíval (kam se dívala akademie, když ho ani nenominovala na oscara, když si ho bez debat zasloužil za tuto roli na místo Anthony Hopkinse, který by si ho zas zasloužil spíš v roce 1993 za Soumrak den, ale to je už jiná historie). Meg Ryan nebyla nikdy sladší a sexy, a co jsem viděl její poslední filmy, tak už ani asi bohužel nebude. Ve filmu zazní snad všechny slavný písně kapely i míň slavný, zůstává jen otázkou, proč byl tak skromnej soundtrack. No v každým případě jde o vyjímečný film a žádnýmu milovníku filmu by neměl zůstat nepovšimnut. Bezkonkurenční psychedelický trip. ()

RomanHyde

Vynikající autobiografický snímek,opravdu jeden z nejlepších co jsem viděl. Val Kilmer je skvělý a postava Morrisona mu sedla tak že ji snad ani nemusel hrát. Film má spád a díky výborné réžii ani chvíli nenudí. (což u autobiografických snímků nebývá pravidlem) Určitě bych ještě vyzvedl obrazovou a výtvarnou stránku snímku,jelikož si to zaslouží. Lépe příběh o krátkém ale vyčerpávajícím životě Jimmyho Morrisona asi nešel natočit. ()

Pawlisman

Snímek se bohužel nevyrovná jiným hudebním (např. Ray nebo Edith Piaf). Jde samozřejmě o trochu odlišné ztvárnění - s menší dějivostí a naopak více emocionální až fantazijní. Tak jak je k zdrogované partičce ze 60. let třeba přistupovat. Pro mě osobně silně citová záležitost, hudba, doba i feťácké úlety jsou prostě extra parádní, ale film mě zcela neuspokojil. Něco tomu na plné hodnocení schází, či přebývá? 8/10 ()

wampire23

Musím sa priznať, že na hudbe Doors som nikdy príliš neulietaval (nie že by som nepoznal žiadnu ich pesničku). Ale po tomto snímku som si zohnal čo najviac ich pesničiek. To, čo tu predvádza Val Kilmer je neuveriteľné (a to som ťa doteraz príliš nemusel Val:D). Podoba so skutočným Jimom Morrisonom je až zarážajúca. A výkon sa proste musí vidieť. To malo byť na Oscara. 90%. ()

JanPancir

Na tomto snímku je krásně vidět, že hudební géniové jako Cobein, Hendrix, Morrison a mnoho dalších nemají na růžích ustláno. Val Kilmer snad v tomto filmu ani nehraje, ale to Jimiho Morrisona oživili pro natočení tohohle filmu, jinak si to vysvětlit neumím. Pro fans Doors povinné! ()

JoVanGogh

Jeden z najúžasnejších hudobných filmov, aké som mala možnosť vidieť, ak nie ten najúžasnejší. Nezabudnuteľná scéna počas piesne The End. Skvelé. ()

Gagner

Film mne jako fanouška bavil po celou dobu, užíval jsem si 60.léta, písničky a hlavně výkon Jima Morrisona, pardon, tedy Vala Kilmera :) ()

ChillThomas

Tento film ve mě dlouho dozníval, po prvním dokoukání jsem měl rozpoložení pocity a dal jsem 3* ale s odstupem času jsem se hodně zaposlouchal do The Doors a ten film si mě po druhý získal na plný počet. Val Kilmer zahrál jak král Jima Morrisona a jeho rocknrollový styl ... Samí drogy,debky, alkohol,děvky, záchvaty, halucinace, sláva, zpěv, texty, fanoušci, hotely, sex, kapela, život, Francie, smrt, konec..... THE DOORS ()

twiks

S jistotou mohu říci, že Val Kilmer podal , sice akademií neoceněný, famózní oscarový výkon, jeho zpěv byl tak autentický, že jsem si ho zpletl s Jimem a to o sobě mohu říci, že jsem velkým fandou The Doors. Vynikající režie v podání Oliver Stone - parádně zpracované schýzi, zpěv a všechen ten bordel, jak to Jim dělal. Díky Valovi, mohu s potěšení říci, že lepší film na toto téma jsem neviděl. Proto jasných ***** ()

petikacka

Tenkrát ještě točil Oliver Stone sqělé filmy...Miluju jejich hudbu a Val Kilmer tady předvedl své geniální převtělení do Jima Morrisona...Navíc hudba 60.-ých let je prostě (alespoň pro mě) fenomenální...Za mě 100% ()

WinstonS

Val Kilmer tady nehraje Jima Morrisona, Val Kilmer je Jim Morrison. Lepší ukázku vrcholného hereckého umění těžko hledat. Nicméně na mě té psychedelie bylo až moc, asi bych spíš ocenil jasnější strukturu filmu a možná i větší prostor pro jiné postavy. Jinak o hudbě se samozřejmě nemusíme bavit, The Doors byli jednou ze zásadních kapel mého dospívání a s chutí jsem si je po letech zase poslechnul. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix