The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Huntelaar

Show me the way to the next whisky bar, show me the way to the next little girl........."show me the way to the next perfect movie like that." ()

Eldrick

Richardsonova kamera je sice úžasná, Kilmerovo převtělení dokonalé, ale jinak mě to vůbec nepoznamenalo. Nedoporučuju pouštět s českým dabingem. Jen na vlastní nebezpečí. ()

Chrysopras

"Acid and hell". Jen ze soucitu k vynikajícímu Kilmerovi nedám ještě menší hodnocení. Tohle mi fakt nesedlo - přišlo mi to takový plytký se snahou o nějakej lacinej šok. Jeden iniciační zážitek lnoucí se celym filmem a pak už de facto jen chlast, ženský, lsd a destrukce. A samozřejmě music. Ale nic hlubšího. Nic, co by mě opravdu zajímalo. A konec? Prostě výsměch s kýčem na hřbitově. ()

Carlossss

Jedním slovem: DOKONALOST!!! Val Kilmer exceluje. Přesně takhle jsem si Jima představoval. Z ostatních členů mi nejvíce pasoval Kyle MacLachlan jako Ray. To prostě je paráda. I když jsem film viděl až po přečtení knížek o The Doors, tak mě nezklamal. Je skvěle natočený a po právu mu patří pětihvězdí. ()

Joe321

Úžasná autentická jízda v drogovém opojení a alkoholovém delíriu. The Doors je geniální kapela a toto je dobrá adaptace jejich kariéry. A to co tady předvádí Val Kilmer je další věc, která mě uvádí v úžas. Splynul s Jimem Morrisonem do morku kosti. - "I'm a fake hero." ()

MartinNDL

Oliver Stone je geniální režisér, The Doors jsou (byli) geniální skupina, Val Kilmer je Jim Morrison. Co z toho asi tak mohlo vzejít. ()

Nuala

Hodně zajímavý film. Nejen svým příběhem, ale také skvělými hereckými výkony. Film je zaměřen hlavně na zpěváka Jima Morrisona v podání úchvatného Vala Kilmera. Jeho vzezření, zpěv, pohyby, vyznění... to vše je prostě dokonalé. Navíc mám písničky The Doors opravdu hodně moc ráda, hlavně díky jejich zvláštním textům. Takže fanouškům i nefanouškům doporučuju, je to opravdu zajímavý snímek. ()

M.i.k.e

Hodně tripoidní počin,který divák bude místy pobírat pouze za pomoci nějakého toho halucinogenu,nicméně hodně věrně vystižená doba,Doors a hlavně samotný Morrison,který je bezpochyby Kilmerovou životní rolí.On ho opravdu nehrál,ale byl jím.Jeden z vůbec nejpřesvědčivějších výkonů co jsem kdy viděl...85% ()

Martin741

Vyborny film o hudobnej legende, akou bol moj oblubeny Jim Morrison /1943 - 1971/ a jeho The Doors v podani skveleho Vala Kilmera. Tento herec nehral Morrisona, tento herec sa vo filme stal Morrisonom, aby pripravil mne ako fanusikovi hudobnej tlupy zvanej Doors neopisatelny a nezabudnutelny zazitok. A to vsetko za doprovodu pesniciek Doors, ktore su proste genialne. Ako megafanda Dveri Vnimania musim dat 100 % ()

Rodriguez

Skvělý výkon Vala Kilmera ztvárňující hudební legendu Jima Morrisona s kapelou Doors. Oliveru Stonemu se vydařil skvělý kousek, který dokázal zachytit vše od jeho začátků až po samý tragický konec. ()

BarryLyndon

Dveře hodně můžu a moc lepších kapel neznám, ale ufffff tohle bylo neskutečné utrpení. Pod 6 jít nemůžu už jen kvůli Kilmerovi a soundtracku. Ty nejzajímavější věci o Morrisonovi tam byly podány tak neskutečně rozplizle a nudně. Nemluvím teď o poetice, ta fungovala, ale nějak mi přišlo, že dějová výplň nedržela pospolu. Začínám mít Stonea zaškatulkovaného jako ukecaného komouše, co radši, než aby točil filmy okolo děje, tak radši onanuje sám nad sebou a svou kritikou USA. Nesnáším ho a začínám upřímně pochybovat nad tím, co mne kdy u WS nebo Četě bavilo.6/10 ()

cubajz

film věnovaný hlavně velkému Jimu Morrisonovi, kterého zcela bezkonkurenčně ztvárnil Val Kilmer - zajímavé, v dost místech jsem se pousmíval, v dost místech nevěřícně kroutil hlavou a občas se nudil, ale celkově nelze Jimovy upřít obrovskou sílu osobnosti, charisma a hlavně předurčenost k tomu stát se romantickým hrdinou, v jeho případě dospět až k úplné sebedestrukci řízené heslem "Live fast, die young..." ()

Kity162

Na tuhle parádu slova nestačí. Tak zkusím aspoň něco málo: Jim Morrison byl pěkně zvrhlej a to, si myslím, má Stone rád a tak se mohl ve filmu vyblbnout. K Valu Kilmerovi - Val postavu Morrisona nehrál, ale žil. A mnoho mých kamarádů neposlouchalo nikdy Doors a spíš je neměli rádi, ale po shlednutí filmu, jich hodně změnilo názor a začalo je poslouchat, takže opravdu povedené, když to dokáže člověku takhle uvíznout v hlavě, že kvůli tomu pomalu přeorientuje svůj hudební vkus. A poslední věc: film je plný zajímavých myšlenek, skoro se dá říct, že každá druhá věta znamená tolik... Nenechá vás to jen tak koukat, všímavější a bádavější lidé můžou stále přemýšlet. ()

tomtomtoma

Velmi dobrý film o zajímavé postavě, která vzešla z generace, která protestovala proti rodičům svoji odlišnou kulturou a experimentováním s drogami, které jim rozšiřovalo smysly a vnímání světa. Pronikali tak ke svému bohu, jež se nejednou měnilo v útěk před realitou, kterou je tak těžké pochopit a ještě těžší přijmout ke spokojenému obrazu společnosti. A tak se Jim Morrison (dobrý Val Kilmer) dostává, díky svému vnímání světa prostřednictvím poezie písní jeho skupiny Doors, až na vrchol popularity a slávy, která ho dokázala tak mámivě uspokojovat ve svých nejzvrhlejších představách, které jsou uvolněny přes práh rozšiřování obzorů a hledající spíše už naprostý únik a záchranu. Kterou se tak často stává vysvobozením prostřednictvím smrti. Jim si uvědomoval nelogičnost fungování systému, popírání sama sebe a lidství jako odlišení. Ale nenachází uspokojivé odpovědi a zmatením přes svůj strach a neschopností přijmout daný stav za pochopení nemožnosti změny a častější myšlenky ke konečnému vysvobození prostřednictvím sladké smrti, míří nezadržitelně a bouřlivě ke svému spásnému konci. Další zajímavé postavy: spoluhráči ze skupiny kytarista Robby Krieger (Frank Whaley), bubeník John Densmore (Kevin Dillon) a klávesista Ray Manzarek (Kyle MacLachlan), Jimova osudová žena Pamela (Meg Ryan), kerá podlehla Jimovou životní cestou, Jimova milenka a novinářka Patricia (Katheen Quinlan), Cat (Billy Idol) a herec Tom Baker (Michael Madsen). O nepoddajnosti a vzpouře, která pod tlakem života volí smrtící vysvobození. ()

annihilation

Příběh se samozřejmě točí kolem kapely The Doors, jak vznikli a jak - kvůli brzké smrti Jima Morrisona ve věku sedmadvaceti let - zanikli. A také proč nikdy neupadli v zapomnění. Ale nemusíte patřit mezi zapřisáhlé fanoušky, abyste si snímek oblíbili, protože je úplně oproštěn od dokumentárních prvků a natočen jako dynamický příběh se skvělou gradací, který dostane do správného rozpoložení téměř kohokoliv. Velmi příjemně v hlavní roli překvapil Val Kilmer, který perfektně odpozoroval pohyby, mimiku, chování i zpěv známého umělce, který se pohyboval na tenké hranici mezi šílenstvím a genialitou. Zároveň tento film divákovi věrohodně vykreslí atmosféru přelomu zlatých šedesátých a sedmdesátých let, takže je doplněn o velmi příjemnou hudbu nejen v podobě The Doors, ale i třeba The Velvet underground. Navíc byla muzika použita velmi mistrně, protože vždy doplňuje smysl scény a dává jí tak lepší tvar, který je pro diváka lépe čitelný a neunikne mu tak smysl dění. Jediné, co je škoda je, že Jim Morrison je zde zobrazen jen jako blázen s převelikou zálibou v alkoholu a drogách a tvůrci, stejně jako dnes většina populace, zapomněli zobrazit jeho rozervanou, inteligentní a ryzí osobnost pravého poety. http://www.youtube.com/watch?v=e9TmQQQGddQ ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix