The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

papuchalk

Podíval jsem se na to po strašně dlouhé době, a zpětně musím uznat, že Doors patří do top 3 filmů Olivera Stonea. Jeho vrchol patří právě asi do doby 1989-1991 s tím, že četa trochu předběhla toto období. Jako mladík jsem si všímal jen ústřední postavy a známých písniček, ale dnes se na mě vylilo velice komplexní umělecké dílo. Doors není jen o té skupině, je především o stavu rozdělené americké společnosti ve velice složitém období (zaujala mne zpráva vysílaná v televizi, že v Detroitu hoří díky protestům 1400 budov.. proti tomu je dnešní USA naprosto v klidu). Film je o celém hnutí hippies, a pokrývá jak jeho kladné stránky, tak i ty záporné, a to poměrně objektivně stejným dílem. Ovšem jak směřuje film ke konci a k destrukci, v záběru převažuje velice dekadentní a pokleslá morálka umělců, ale i dalších, kteří se stavěli proti estabilishmentu. Film je také o nesouladu, nepochopení, a určité nesnášenlivosti Morrisona s diváky na jeho koncertech. V Americe byla celá řada konzervativně a nábožensky založených regionů, kde lidé chtěli vidět skvělou hudební show ve stylu Beatles v oblecích, a nikoliv extravagantního opilce tropícího jednu nemravnost za druhou. V zemi svobody je taková nesnášenlivost a vzájemné nepochopení velice zajímavé téma, a nutno podotknout, že velice dobře a nestranně zpracované. Velice silná linka příběhu je ta fiktivní indiánská. Za vrchol filmu považuji právě záběr z koncertu v Miami, po kterém skupina prakticky skončila, kdy ve snové sekvenci přijde na jeviště indián a orlím perem udělá odmítavé gesto přímo před zpěvákem. To je symbolický konec Morrisona, odsouzení od jeho duchovního spojence, který mu tímto gestem dá jasně najevo, že ho nebude dál chránit. Film je o tom, jak složitě se mladý a tvůrčí člověk srovnává se slávou a bohatstvím, ke kterému přišel prakticky přes noc. Je to past, ze které nemá šanci uniknout. Z technické stránky filmu mě velice překvapila kamera. Takové hrátky s optikou, hloubkami ostrosti, prolínáním multi-expozic, a hrátky s barevnými filtry a osvětlením obecně, se už jen tak nevidí. Přispívá to k velice uměleckému dojmu z filmu. Navíc minimálně 20% stopáže zobrazuje drogové sekvence, což dodává dokonce spirituální zážitek z filmu. Magická kamera ve spojení s místy až spirituální hudbou tvoří velice originální audiovizuální koláž. Po letech musím uznat, že Oliver stvořil masterpiece dalece přesahující žánr hudebního filmu. Film, který neobhajuje ani nezbožšťuje Morrisona, ani členy skupiny, ale ani nekritizuje nechápající diváky, prudící novináře, ani policajty zasahující na koncertech. Nechá každýho, ať si udělá názor sám. Srovnání s nedávno uvedeným životopisem Freddie Mercuryho bohužel není možné. To byl v podstatě průměrný film. **************************************************************************************************************************************************** EDIT 2012 - Když mi bylo asi 18, a celý léto jsem mohl dělat co jsem chtěl, objevil jsem hudbu Doors. Poté co jsem se do ni neodolatelně zamiloval jsem ještě to samé léto viděl film Doors a ten se okamžitě zařadil mezi nejlepší filmy, které jsem kdy viděl (dodnes). Magické propojení hudby, filmu a skutečných událostí na mně zafungovalo velmi silně a hluboko. Později když jsem zjistil, že bývalí členové skupiny Doors mají k tomuto filmu dost výrazné výhrady a naprosto se od něj distancují, jsem byl lehce zklamán. Ovšem poté, co jsem přečetl celou řadu knížek a viděl mnoho dokumentů o Doors fakt nechápu, co se jim na tom tak nelíbí. Musí se asi jednat o nějakou osobní averzi ke Stoneovi. Dovolím si tvrdit, že natočil Doors asi nejpřesněji a nejvěrohodněji jak to jen šlo, k tomu přidal uvěřitelnou a do konceptu Doors zapadající uměleckou licenci. Jako velký fanoušek Doors nemám výhrad a 15 let poté co jsem viděl tento film poprvé tleskám tomuto nádhernému dílu. () (méně) (více)

chucky

Naprosto skvělá věc!!! Tuhle psychedelickou bombu by měl zhlédnout každý fanda této skvělé bandy. Atmosféra filmu je fascinující, hudba exelentní a Jim Morrison je zde ztělesněn výborným výkonem Vala Kilmera. ()

AnnaW

Val Kilmer tady nebyl za sebe, ale skutečně za Morrisona. Vynikající atmosféra, přesvědčivé herekcé výkony, samozřejmě skvělá hudba :)) Doors mám mác ráda, tenhle film taky. ()

Sekel

Pekny Stoneuv snimek fascinujici hlavne ty, kdo nevidel Jima Morrisona v te dobe a nevi nic o tom, jaky to byl clovek doopravdy. Val Kilmer ve sve zivotni roli se prekonava. Vkusne natocena umirnenejsi verze zivota kolem the Doors. ()

madsenka

Skupina Doors boli len obyčajní sfetovaní hipisáci,ktorí robili vynikajúcu hudbu-to sa musí nechat...Film o nich bol zábavný,skvele natočený,ale nič mi nedal...Herecké výkony-Kilmer,Madsen skvelé a Ryanová prekvapivo tiež. ()

gu-staff

Když jsem tenhle film viděl poprvé, myslel jsem, že v něm hraje Jim (byl jsem malej). Až potom jsem zjistil, že ne. A dodneška nevim, kdo je na plakátě, kterej mám v kuchyni, jestli to náhodou není Val. Pro fanoušky Doors povinnost, pro ty ostatní "jen" skvělej zážítek. A to, že songy nazpíval Kilmer tomu dodává jenom šťávu navíc. Pokud chcete zažít atmosféru té doby, tady máte jedinečnou příležitost alespoň na 2 a půl hodiny. A fakt to funguje. ()

Skretule

Val Kilmer je až neuvěřitelně podobný Jimovi a tenhle film je prostě výbornou ukázkou toho, jak to asik tenkrát bylo. ()

tala

Jeden by neveril, že svoju postavu nehrá sám Morrison... Na tento film síce treba mať správnu náladu, ale je to skvost medzi biografickými a hudobnými dielami. Odporúčam všetkým, aj nefanúšikom The Doors, mňa zaujal od prvej minúty. Zvlášť upozorňujem na Kilmera, ktorý je neskutočne presvedčivý a tento film považujem za jeho najlepší herecký výkon. ()

Trinculo

Tenhle film je pro mě důležitý. Přiblížil mi hudbu kapely The Doors a něco odstartoval. Myslím si, že nejsem jediný a svým způsobem to je i účel filmu. Včetně toho, že poskytne sondu do temné stránky legendy - po pravdě, bez této temné strany by legenda ani nebyla. ()

Elvis1994

Oliveruv vyber herce jakošto Val Kilmer byla absolutní trefa do černého. Mezi Jimem Morrisnem a Kilmrem neni žadný rozdíl. Kilmr byl s Jimem jako přes kopírák a to i zpěvem. Kažou píseň co je ve filu si nzpival sám a to s takovou přesnosti , že zmát i manažera skupiny The Doors. Nejvice se mi zamlouvá že Stone zde točí Morrisna jako samosttnou kapitolu , v některých hudebních biografických dílech se režisér zaměřuje jenom na hudbu skupiny , kolik toho nazpívali a pod. ,ale tady povídá o Morrisnovy , jeho fetování,užívaní si s holkama, a skánaly jako třeba když byl postven před soud za obnažování na veřejnosti a to při koncertě v Miami. Osobně mě film velmi potěšil a díky němu se ze mě stal Doorsofil.Proto mu dávám plný počet hvězdiček! ()

beruskaska

Skvělá muzika, geniální Val Kilmer jak Jim Morrison, autenticky zachycená atmosféra konce 60. let. to se prostě Stoneovi podařilo na výbornou. Nestárnoucí hity z pera the Doors, ale i divoké večírky plné drog a alkoholu, sexuálních orgií a našlapaných koncertů a v neposlední řadě nezvládnuté popularity telentovaného zpěváka na pozadí pohnutých událostí. Pokud šlo o to zachytit příběh Jima Morrisona a skupiny Doors, tak jako to tehdy asi bylo, není pochyb o dobře dobře odvedené práci, silný film, silné a nesmrtelné melodie, silný zážitek pro toho, kdo na The Doors a jejich hudbě vyrůstal jako já... ()

gipper

Davy, které se účastnily koncertů The Doors mluví za vše. Jim Morrison se jednoznačně zapsal do historie. Film Olivera Stona ho ukazuje jako chytrého a sečtělého šílence, který měl v sobě obrovské množství démonů, se kterými se vyrovnával po svém. Vlastně je tak trochu zázrak, že s takovým životním stylem vydržel až do 27 let. Všechna čest lidem, kteří mu doslova pomáhali stát na nohách. Všechna čest Valu Kilmerovi za ztvárnění Jima Morrisona. Všechna čest Oliveru Stonovi za tenhle snímek! ()

Gynekolog007

Film o mé oblíbené kapele! Pět hvězdiček dávám, ale asi hlavně kvůli Valu Kilmerovi, protože předvedl jeden z úplně nejlepších hereckých výkonů co jsem viděl. Navíc ve filmu slyšíme jeho hlas a ne Jimův. Pokaždé když tohle vidím, nemůžu se zbavit dojmu, že žádnej Val Kilmer v tom nehraje, ale že se hraje sám Morrison. Tak dobrej v tom je! Ale myslim, že film má i pár přehnaných scén, ve kterých Jim působí spíš jako zběsilej násilník, takže jako celek to nepůsobí uplně nejlíp, ovšem pět hvězd si zaslouží. ()

veverysiak

Šialený kúsok sveta v šialenej dobe s komunitou šialených ľudí, z ktorých niekoľko jedincov vybuchlo do jednorozmernej šialenej geniality, pre tých ostatných zostal tento psychodelický pekloraj chtiac či nechtiac uzatvoreným svetom bez možnosti pochopiť ho pri udržaní si zdravých zmyslov, tento film nie je výnimočný pre odkaz nejakých, prepytujem, hlbokých myšlienok, ale pre formu a performácie hlavných aktérov, Stone si požičal námet zo života jedného z najbizarnejších postáv umenia 20. storočia a vymodeloval z neho úchvatné audio-vizuálne dielo bez akéhokoľvek náznaku vysvetľovať, ovplyvňovať či glorifikovať, no a Kilmer sa po všetkých stránkach doslova odbavil na svojej životnej úlohe, nepochopiteľné a predsa geniálne, takže 95%. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix