The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

BlueNeon81

Film som videl viackrát s tým nešťastným "kúpeľňovým" dabingom a moje hodnotenie bolo len 4*, ale pred chvíľou som ten film dopozeral v pôvodnom znení a musím jednoznačne dať maximum. Val Kilmer ako Morrison je proste neskutočne vynikajúci. ()

Moud

Ale jóó, Valíkovi se rozhodně nedá upřít jistá podoba se samotným velkým Jimbem. Dost přesně simuluje Jimovu uvolněnou, bezstarostnou chůzi, jeho držení těla, gesta a pochopitelně vizáž. Jako ne úplně vydařená se naopak jeví Kilmerova (marná) snaha o temně hypnotizující pohled rockového boha, který v jeho podání tak občas působí spíš směšně než zlověstně. To, že se Stone rozhodl dát hodně prostoru hudbě The Doors do té míry, že mnohé "songy" nechává dohrát až do konce, skutečnost, že si Kilmer troufl jednotlivé písně odzpívat sám, sugestivní atmosféra divokých koncertních představení 60. let a koneckonců i poměrně vhodný výběr herců do vedlejších rolí (umírněný Manzarek, věčně nasranej Densmore, indiferentní Krieger, Pamela Courson mnohokráte na pěst, jindy k zulíbání) je jednoznačným pozitivem. Problém nastává (aspoň tedy pro mě - samozvaného fanouška The Doors) s vyobrazením nejdůležitější postavy celého toho spektáklu - Jima Morrisona. Stone bohužel nenašel, respektive se nesnažil ukázat tu správnou hranici, na které se stírají všechny povahové rysy hlavního hrdiny(?), které by se měli vyznačovat nejasnou distinkcí mezi šílenstvím a genialitou, pozérstvím, nevyužitým potenciálem, provokací a hlubším záměrem, vysokou inteligencí, buranstvím, šaškovstvím, cynismem, ale i vnímavostí. Naopak se evidentně přiklonil k variantě prezentovat sexuální symbol éry hippies jako nezvladatelné zvíře, monstrum bez jakékoliv příčiny či konceptu, co se utápí v alkoholu, drogách a zběsilých sexuálních dobrodružstvích zřejmě jen z nudy, což se mě docela dotýká, jelikož je Jim v mým představách, které jsem si vytvořil prostřednictvím jeho textů, pročtením několika knih a nakoukáním několika dokumentů, někým naprosto jiným - víc člověkem než rockovou karikaturou. Tenhle fakt je pro mě nicméně určujícím faktorem pro hodnocení, a jelikož se nedokážu smířit s tím, že tento snímek, co podle mě víc než je zdrávo dezinterpretuje chování a některé úseky života Jima Morrisona, má "neuvěřitelných" 86% a svádí tak potencionální zájemce o The Doors a jejich vůdčí postavu na špatnou cestu, nezbývá mi než dát "jen" tři hvězdy. 6/10 ()

lepo

No comment. Absolútne bravúrne spracovaná záležitosť. Sám sebe sa čudujem, že to píšem po 20-ich rokoch od mojeho prvého vzhliadnutia. To je to , čo som dlho potreboval vidieť. ()

wick

Kilmerova životní role. Určité pozměněné situace a události vznikly jen pro účely filmu, jinak Stoneova výborná režie, když byl ještě na vrcholu a samozřejmě zazní všechny hity Doors. ()

Desmi

Tak trochu mi tenhle film vyrazil dech. Oliver Stone vykreslil legendu šedesátých let, totiž Morrisona, jako neuvěřitelného bohéma, hudebníka, básníka, feťáka, šaška a já něvím co ještě, s dětskou duší a neochvějně pevnou ,svou, představou o světě, kterou mu od úplného začátku až do úplného konce nemohl vzít nikdo. Tahle svobodná mysl musela ve své době uchvátit mnoho lidí, a i dnes je elektrizující. Kilmerovi jsem to žral každou vteřinu a ani jsem netušil, že to vyzpíval sám. Stone a Kilmer to jednoduše zvládli.! ()

ludovit14

Kedže mám rád životopisné filmy tak je to povinnosť pozrieť si životopis Jima Morrisona,jedného z najväčších feťákov všetkých čias (ktorý sa nedožil ani 30-tky).To že mal hud,talent je druhá vec.Film som už zhliadol 4 krát,keď ma stále neprestáva udivovať herecký výkon Vala Kilmera-ktorého hlas bol tak autentický, že dokázal nachytať aj manažérov Doors!!!.Tento príbeh je veľmi nudne podaný od Olivera Stona,je to veľká škoda lebo príbeh tu bol.Scenár to chcelo lepšie spracovať a film prestrihať!HOD:86%. PS: za STONA -40%....za VALA 126%,takýto herecký výkon som ešte nevidel!!! ()

ZetDaElO

Pokiaľ sú filmy o iných hudobníkoch (Walk To Remember, Ray, Notorious B.I.G.) príbehovo podmanivejšie, The Doors je predovšetkým veľmi hlbokým pohľadom do hlavy Jima Morrisona. Práve tento filmársky prístup dáva obrovský priestor Val Kilmerovi na rozohratie nezabudnuteľnej hereckej úlohy, ktorý samozrejme naplno využil. Film The Doors je veľkým drogovým tripom, psychologickým výplachom ústrednej postavy, pohľad na dobu hippies a najmä vynikajúcej hudby. 8/10 ()

rigby

Výborná učebnice pro muzikanty o jednom ze základních stavebních kamenů současné hudby. Skvěle se na to dívá, každá scéna přitahuje oko diváka přímo magneticky. Je to nejen zásluha režiséra, ale také představitele hlavní role. Těžko uvěřit, že to není opravdový Jim Morrison. ()

Delmondo

Strhující herecký výkon předvedl Val Kilmer, který si roli poctivě oddřel a nejen že je Morrisonovi podobný vzhledově, on ho také dokázal napodobit hlasově což se během písní které sám nazpíval nedalo skoro poznat. Tady myslím že americká filmová akademie Kilmerovi ukřivdila že mu neudělila oscara, protože tenhle výkon už nikdy nepřekoná. Dalším koho musím osobně pochválit je pochopitelně Oliver Stone za to jak vyprávění uchopil, nesnažil se zmapovat působení skupiny The Doors ale samotnýho Jima Morrisona a všechny jeho pocity, tripy a skandály, a vytvořil tak jeden z nejlepších životopisnejch filmů. ()

Jimmoris

The Doors: Tento film jsem viděl ve 14letech a ukázal mi skvělou kapelu a skvělého zpěváka, básníka Jima Morrisona, který se stal mým průvodcem života. Od roku 2002-2005 jsem se načas stal Jimem. Tak jako on, jsem se dal na cestu objevování života v plném rozsahu - bohužel byla to cesta destrukce. Až úmrtí mého půl ročního synovce mi otevřeli oči. Nalezl jsem životní ženu a mojí rodinu, po které jsem tolik toužil. Děkuji Ti Jime. Pochopil jsem Tvá slova,,Víš co lidi chtějí, něco posvátného, to lidi chtějí." To posvátné je:zrození nového života - narození mé dcery. ()

PeteBuck

Oliver ma fakt nesklamal. Ja som tento film videl prvýkrát hodne dávno, nič som si z toho nepamätal, tak som to ako fanúšik skupiny The Doors musel zopakovať a teda bola to jazda, ako sa patrí. Val Kilmer ma šokoval, podľa mňa Morrisona stvárnil úžasne. Meg bola tiež fajn, rovnako aj ostatní herci. Bolo by fajn, keby sa natočilo viac takýchto filmov o kapelách a ich ústredných osobnostiach. Jim bol týpek, básnik, rocker ako sa patrí. Film je spravený skvele, na chvíľku to človeka vtiahne do druhej polovice šesťdesiatych rokov a pocítite ich atmosféru. Ak ste fanúšik rockovej hudby a filmu, toto musíte vidieť. ()

Amalberga

U filmu jsem vydržela jen do půlky. Je to neskutečně nudný snímek o bouřlivém životě Morrisona plném drog, sexu a nesmyslných blábolů. Od Jima Morrisona znám akorát píseň Love street a jednou jsem poslouchala nějaké jeho album. Ve filmu je vykreslený jako pošuk, který je neustále sjetý nebo aspoň opilý, mele nesmysly, klátí holky a občas si skákne na pódium a zakřičí se nějakou písničku. K této "karikatuře" jsem cítila silný odpor a jeho "filozofie" a dílo mě nijak nenadchlo. Film mi dost připomínal Warholku. Herci jsou velmi podobní svým postavám, ale film mi moc životopisný a podle skutečnosti nepřijde. V obou filmech se objeví Nico a vypadá absolutně příšerně a mimo. Nechápu, jak může mít tento film tak vysoké hodnocení. ()

bmx6

Dlouhá extáze od které jsem nemohl odtrhnout oči.Val Kilmer v životní roli předevedl strhující výkon.Písně,které miluju doprovázejí celý film a já si tu jízdu Jima Morrisona užil. ()

jjjerry

Nejsem žádný velký fanoušek kapely. Začátek zajímavý, pak jsem se už nudil. Určitě zajíamavý příběh hudební hvězdy co skončila své strasti na dně lahve a s jehlou v ruce... ()

Syndrom

Kromě toho, že Stone je dost obyčejnej (filmu by daleko víc slušely rámcové etapy než sled s koncerty jako orientačními body a rozhodně lépe a komplexněji profilované postavy), mi tu extrémně chybí celá jedna dimenze Morrisonovy osobnosti, potažmo i příběhu. Ta intelektuální. ()

Talita1

Životopisný film ako dvojhodinová rocková a tak trochu psychedelická jazda, ale veľmi zaujímavá. Jim Morrison zakladá kapelu The Doors. Píše básne, spieva, má úspech a ponára sa do drogového opojenia. Film ma úplne vtiahol do deja a veľmi ma to bavilo. Val Kilmer bol skutočne presvedčivý aj ako citlivý muž píšuci poéziu aj ako nepríčetný frontman kapely. Kto má rád životopisy z hudobnej scény, ten bude spokojný ako ja. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix