The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

baribal

film, který dnešní generaci ukazuje, jaký kult doors ve skutečnosti byly... vala kilmera jsem takhle v životě hrát neviděl, jen jestli za tim nebylo LSD :D... nejlepší momenty byly koncerty, hudba doors se mi líbí, takže tohle je bez debat... naopak mě nejvíce nudily vztahové scény a hádky... asi jeden z nejlepších filmů, které popisují kariéru a pád blues-rockové scény ()

LV.Helter

Nenapodobniteľná 60s excelentnosť. Naprostý obdiv! tak ako ku Doorsakom, tak k Stonovi, ktorý to napisal, zrežíroval a všetkým natrel prdel. Snáď už všetky slová zamna povie táto pesnička.90% ()

Asgy

Díky jednomu dobrému kamarádovi jsem někdy v 16-ti letech objevil kapelu The Doors, kterou pravidelně poslouchám dodnes. Knihu Nikdo to tu nepřežije jsem četl a viděl jsem i dost videonahrávek koncertů a nejenom díky tomu si myslím, že lepší film o téhle kapele, resp. o Jimu Morrisonovi natočit nešel. Val Kilmer Jima nehraje, on jím v tomhle filmu prostě je. Zkrátka výborný film o ještě výbornější kapele a jedné rockové hvězdě, na kterou se nezapomíná. ()

mysiak

Vynikajúci hudobný film,ktorý je konfliktný, politický a ukazuje pravú tvár skupiny The Doors a hippíkov, ale má jednu vadu na kráse...v jednom momente na konci sa sekne a dosere to, čo bolo skvelé, ale celok je stále vynikajúci..a Val Kilmer je tu skvelý, aj tie pesničky čo spieva... ()

aluna

Jim byl asi ve skutečnosti poněkud tišší a jemnější bytost než je představován nám a z těch jeho hadích jazyků a ještěrčích králů jsem taky nebyla dvakrát moudrá, ale překonám Oliverem mi tlačený prvotní pocit, že to byl jen šílenej ztripovanec a budu věřit tomu, že to byl génius nepochopenej průměrnou populací, protože tomu věřit chci. Ale k filmu - nechybí vznik, vzestup, sláva ani pád kapely, nenašla jsem jediný hluchý místo, Vala Kilmera si odteď budu víc vážit, takže jediný, co by mi ve spojení s tímhle filmem chybělo, by bylo, kdybych to už nikdy neviděla. ()

GodComplex

Fantasticky hudebni bio-film, ve kterem Val Kilmer pusobi doslova jako reinkarnace Jima Morrisona. The Doors sice nejsou vylozene muj salek caje a podobne rockstars na kokainu nezeru, ale i oni maji par povedenych kousku typu Raiders Of The Storn, nebo The End, diky kterym si to muzete uzivat po zvukove strance a diky stylovym zaberum Olivera Stonea (drunk-mode, indianske haluz sekvence..) i vizualne. Pribeh The Doors jsem nikdy nejak vyrazne neanalyzoval a proto mi tenhle kousek zafungoval i jako kvalitni a poutava nahrazka dokumentu, ktera vam poskytne tour o tom, co jsou The Doors a kdo byl Jim Morrison. "Hatred is a very underestimated emotion." 8/10 ()

Laxik

Jen jeden hipísáckej režisér mohl natočit film o The Doors. A i kdybych do do něj neřekl, je jen jeden herec, který mohl Jima Morrisona zahrát. Co zahrát, stát se jím! (Snad mi velký Jim odpustí tohle klišé, ale Val Kilmer se jím opravdu stal.) Jeden z těch filmů, co vás bezpodmínečně zničí. Mám milion depek a největší z nich je, že se asi nikdy nestanu tím velkým básníkem, pokud nezačnu chlastat jak duha a nerozvrátím si svou duši vejpůl. People will never forget your name, when you're strange! ()

Pierre

Tohle je vskutku takový trip. Kdybych přemýšlel, jestli to kromě doby hippies, kontrovérzního tématu i osoby režiséra neovlivňuje i doba natočení, kdy brzy začaly bodovat filmy od Quetina Tarantina nebo Trainspotting asi bych už dost spekuloval, když jsem navíc oboje neviděl (:D).   The Doors mě bavili  především hudebními pasážemi nebo sekvencemi  s koncertů. Chování Jima Morissona (hlavně ke svojí partnerce) bylo pro mě mnohdy ale  dost odpudivé.. Z těchto momentů alespoň na druhou stranu dokáže působivě zamrazit. Naopak to neustálé filozofování o smrti spláchnuté v mžiku do chlastu   už mi  začínalo být ke konci stereotypní a otravné...i když skalní fanoušcí The Doors to můžou vnímat úplně naopak. A možná je dobře, že režisér Stone nestaví   Morissonovi (doufám) až takový pomník a divák si vlastně může vybrat, co si o něm pomyslí a je vlastně správné, že je film o takovém rebelovi sám nevybouřený a provokativní.  Hlavní herecký výkon je adorován zcela právem stejně jako celková skvěle vytvořená atmosféra. Ve výsledku se mi to více líbilo než nelíbilo, protože to na druhou stranu Stone fakt skvěle natočil. A to, že jsem jsem film neplánovaně po krátké domluvě viděl v krásné remastrované verzi na velkém plátně může být pro těsnou čtvrtou hvězdu rozhodující. Nejenom, že to bylo zajímavé zpestření běžného dne, ale v  takovém rozpoložení mě skutečně dokázal strhnout  i příběh plný drog, rituálních procesů a obnažování. Můj šálek kávy to úplně nebyl, ale díky, že jsem to mohl zažít.  Pochopitelně  na to jen tak nezapomenu. ()

Vojcl

Skvělý životopisně-hudební snímek, který obsahuje všechny atributy jaké by projekt daného žánru měl mít a věrně vystihuje osobnost Jimmyho Morrisona. Film je postavený zejména na strhujícím nejen hereckém, ale i pěveckém a tanečním výkonu Vala Kilmera, jenž si tu na počátku své kariéry hned střihnul životní roli. Nápaditá je i kamera se spoustou záběrů v doprovodu psychedelické hudby, jež navozují pocit, jakoby sám divák byl pod vlivem drog. Jen by se to možná dalo trochu sestříhat. 90%. ()

blackrain

Val Kilmer byl neuvěřitelný. Ten se do Morrisona snad převtělil a některé písničky sám přezpíval. Film skvěle zachycuje dobu, ve které se odehrává. Morrison byl rebel s velkým R. Škoda, že nad ním vyhráli jeho vnitřní démoni. Čtyři roky drog, alkoholu, sexu, filosofování a samozřejmě rock´n´rollu si vybraly svou daň. Muzika Doors mě nenechává chladnou, i když poslouchám něco úplně jiného. Já jsem si film užila. ()

Tony.cs

Už první záběry na poušť a píseň Riders on the Storm, mě přikovaly. Něco neskutečného. Ta hudba, ta poezie, ten život. Jim Morrison byl možná chlívák a sobec. Ale uměl žít, nebo naopak neuměl. Vynikající film. Val Kilmer byl skvělej. ()

salalala

Kdo jiný by měl natočit film o kontroverzním umělci než kontroverzní umělec? Stone na příběhu Jima Morrisona (Doors tam příliš nefigurují) ukazuje šedesátá a sedmdesátá léta v plné kráse. Nádherná psychedelická kamera, drogové vize samotného Morrisona, úžasně kýčovité barvy. Stone navíc opět rýpe do USA, když nechá Morrisona promlouvat o rádoby svobodě ve Státech, ačkoli někdy šel opravdu až za hranu únosnosti. Film navíc stojí na Valu Kilmerovi, který tady předvedl něco neskutečného. Vstoupil do něj Morrisonův duch, který mu umožnil odehrát Morrisona možná líp, než kdyby tam byl Jimmy sám. Ostatní herci zůstávají v Kilmerově stínu, i když jde o docela velká jména, tak nikdy nemají zásadnější prostor, a film se tak stává exhibicí dvou mužů - Kilmera a Stonea a pochopitelně i fenomenální a nadčasové hudby The Doors. Nicméně to Stone někdy s těmi psychedelickými exhibicemi mírně přestřelil a mohl film o malinko zkrátit. Přesto výborné dílko. 80% PS: Před lety jsem si tak úplně nevšiml, jak dokonale esteticky, výtvarně a barevně je film řešen. Některé scény jsou geniální (rituál a sex podbarvený Carminou Buranou) a skutečně výborně vymyšlené. Už tady vlastně Stone započal to, co o tři roky později rozvedl v Natural Born Killers, to znamená indiánská kultura, psychedelické vize atd. Pořád famózní film. ()

JohnMiller

Som veľkým fanúšikom The Doors a poznám ich všetky skladby takže môžem uznať že Oliver Stone asi tiež. Pretože vybral tie najlepšie kúsky do filmu a svojim režisérskym umom natočil trocha brutálny ale skutočný príbeh rockového velikána. Všedci herci sa naozaj podobali skutočným postavám. Dokonale natočené najdôležitejšie udalosti skupiny ako by som čítal ich životopis- Chýbala mi tu iba časť keď nahrali svoj predposledný album Morrison Hotel tam sa na chvíľku dal Jim do poriadku a pre mňa to s prvým albumom bola ich najlepšia nahrávka. Klobúk dolu pred Valom Kilmerom. ()

Skip

Jim Morrison nám může připadat geniální nebo šílený, to každý podle svého gusta. Faktem ale zůstává, že Oliver Stone natočil velmi působivý film, který někomu řekne hodně a někomu vůbec nic. Ti druzí ho po několika minutách nejspíš vypnou. ()

Vědma

Nikdy jsem se skupinou The Doors ani Jimem Morrisonem hlouběji nezabývala. Vím, že Jim patří do sebezničujícího spolku 27 a po zhlédnutí tohoto filmu ho obdivuju, že se dožil tak požehnaného věku. Tento film, přes spoustu jiných kvalit je postaven na naprosto dokonalém, Oskara hodném výkonu Vala Kilmera, který se proměnil v Jima Morrisona. Nevím, jak se mu to povedlo, ale je to tak. ()

Anglie

Povedený životopis vlivné skupiny přelomu 60. a 70. let. Opravdu věrohodně přibližuje tehdejší dobu. Stone opět prokázal, že umí. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix