Kdo chce zabít Jessii?

• USA Who Wants to Kill Jessie?
TV spot
Československo, 1966, 81 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Vladimír Menšík, Karel Houska, Ilja Racek, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st. (více)

Co všechno se může stát, když ráno potkáte svůj sen, vypráví česká filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka. Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková se zabývá somniologií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z Beránkova snu – krásná Jessie, superman a pistolník. Začíná velká dobrodružná honička… (Česká televize)

Martrix

Když přistoupíte na to, jak naivní a absurdní myšlenka za tím příběhem stojí, tak vás tato hříčka dobře pobaví. A to především díky skvělému obsazení, několika dobrým fórkům a pak také svým výtvárným zpracováním. I když je to film černobílý, je v něm jistá nadčasovost. Tvůrci měli dostatek nadhledu a netlačili na pilu, takže těch osmdesát minut uběhne jako voda. ()

Bush13

Kam se na tohle hrabe Marvel. Ne vážně, kam se hrabe Scarlett Johansson na Jessie, Profesor X na Danu Medřickou, nebo Tony Stark na Jiřího Sováka. Přitroublé a skvělé zároveň. ()

mortak

Napadla mě věta z Hovorů H, pomocí které Horníček popisoval scénu válečné operety: "Nu, jak si český režisér představoval bar na Riviéře" To samé platí o tomto filmu. Spousta dobrých hlášek i vizuálních vtípků (bubliny, domovnice s koštětem) je ubita nekomiksovostí komiksových postav - Svalovec se chová jako dement (žravost - co to má proboha vyjadřovat?), zatímco Effa je prostě herec, který nám pořád svým přehráváním říká, že to je jako parodie. Ještě k tomu je tu filosofická rovina, která tehdy hýbala Československem. Medřická je parodií na pozitivistické vědce, zatímco Sovák je ten dobrý technik - inovátor, který bere inspiraci z fantazie, a dokáže ji převést do reálné techniky (dnes by mu šel brainstorming). Na českou kinematografii slušný pokus, ale je to "jen" takové amatérské blbnutí - jedna rána do terče, dvě úplně vedle. ()

c.tucker

Některé scény jsou opravdu velice ztřeštěně komické a je tu spousta dobrých hlášek, hlavně od Vladimíra Menšíka, ale celkově nevím co si mám o tom myslet. Protože u toho procesu jsem si nějak vzpomněl na Postavu k podpírání, která je založena na kafkovském tématu. Celé to bylo takové bizarní, ale mě se to líbilo a to také díky Olze Schoberové. ()

TomPrusik1

Vorlíček, Macourek tak to je dvojice která vymyslí něco skvělého (ať už ,,Arabela" či ,,Saxána" ehhh teda ,,Dívka na koštěti"). Od Jessie jsem tedy čekal něco převratného (což splnilo moje očekávání) a zábavného (to až tak úplně ne). Přeci jen se zde prohodilo pár vtipných dialogů (,,A vy pojedete do Chuchle"), většinu toho na sebe vzal Menšík, a přeci jen jsem vážně čekal, že se budu víc bavit. Po stránce příběhu to bylo jak je u Vorlíčka zvykem zajímavé, nejvíce se mi však film líbil komiksové. Ten nápad se vydařil. Film je tedy poměrně zajímavý, ale nezabaví 70% ()

dr.fish

Kdo chce zabít Jessie je nepochybně film na světové úrovni, to jak scénářem, tak celkovým provedením. Olga Schoberová byla sexbombou let šedesátých, a musím přiznat, že jsem z ní nedokázal celý film spustit oči. Krom toho ovšem do detailu vypilované detaily i dialogy, ve kterých si i při desáté repríze člověk vždycky najde něco nového. Zcela nadčasová záležitost a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. 100% ()

bartias

Ve své době nebývale originální podívaná je krásnou parodií "pokleslého" komiksovéhon žánru i často podobně absurdního měšťáctví v tehdejším Československu. Olga Schoberová je v ní i dnes krásná doslova jako obrázek. 7/10 ()

tomeek

Nejvíc jsem se smál, když na začátku vleze parta do kanálu a policajt to jistí shora... když vylezli na druhé straně, děj se ubírá dál, ale na konci filmu při honičce po ulici vidíme, jak ten policajt POŘÁD stojí na tím kanálem... Napsané to není k smíchu, to se musí vidět... Mám rád tyto vtipné detaily v pozadí :) ()

Mylouch

Originální nápad s jemně dobarveným komiksovým humorem, režie, kamera, poctivé dialogy a plejáda přesvědčivých herců ve stylově převratné čb sci-fi se střídáním akčních, vědecko-technických a konverzačních scén. O snových crazy touhách párku vědců s ♫ lyricko-dramaticko-komediální hudbou S.Havelky, stále za 3-4*. Já sním o kombinaci Medřické, leštící bicepsy, a Olinky před tabulí s rovnicemi...přestože dnes není čtvrtek. ()

Radiq

Saudkovy komiksové kresby ani krása Olgy Schoberové z toho opravdu nevytřískají víc, než jak by se mohlo na první pohled zdát. Pravda, originalita zde nějaká je a propojení s komiksem je úctyhodné, ale vtip tomu zoufale chybí. Duo Vorlíček/Macourek předvedli později mnohem lepší kousky. ()

Doudis19

Výborná sci-fi komedie z dob zlatého věku české filmové tvorby. I když o naplnění potenciálu tak vynikajícího námětu se dají vést diskuze. Přesto humor, obsazení, roztomilé efekty i jistý protisocialistický nádech působí tak mile hravě, že o oprávněnosti kultovního statusu nemůže být nejmenší pochyb. ()

LeoH

Báječný základní nápad, ideální obsazení trojice komiksových hrdinů a náznaky odvážných myšlenek (orwellovské varování před totální kontrolou lidské psychiky) se tlučou s nedotaženým scénářem, kolísavou úrovní humoru a dobově opatrným provedením. ***1/2 ()

filmmovier

Na všechny hvězdičky to nevidím, ale je to jen těsně :) Naprosto boží nápad proložený mnoha geniálními menšími nápady, fantastická vizuální stránka, kupa skvělý pronesených i "pronesených" hlášek, nádherná Olga Schoberová a jeden famózní herecký výkon vedle druhého, což ovšem v té době nebylo nic nezvyklého. Naprosto nejlepší role Dany Medřické. Výtečná záležitost. TOP komedie, TOP komiksový film, prostě další český veleklenot. A klidně to mohlo být i o něco delší, a tenhle pocit opravdu často nemívám... 80%. ()

RonaMidu

tak tohle byl skvělý nápad a pro diváky pochutnání,zvlášť kdysi pro lidi komiksů lačné.....postavy se moc povedly,sexbomba i superman, ti zrovna jakoby právě vylezlí "z podpera" Kájovi Saudků...jo,a bez Dany Medřické by to nebylo ono.... ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010