Kdo chce zabít Jessii?

• USA Who Wants to Kill Jessie?
TV spot
Československo, 1966, 81 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Vladimír Menšík, Karel Houska, Ilja Racek, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st. (více)

Co všechno se může stát, když ráno potkáte svůj sen, vypráví česká filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka. Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková se zabývá somniologií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z Beránkova snu – krásná Jessie, superman a pistolník. Začíná velká dobrodružná honička… (Česká televize)

dvopet

Komiksová alegorie na omezené možnosti "snění" v komunistickém Československu, od jejíhož pravého poselství odváděla pozornost soudruhů Olga Schoberová. ()

Lachtaan

Další extrémně poutavá a originální česká komedie, která nadčasově využívá nejrůznějších sci-fi prvků a za pomoci nestárnoucích triků servíruje krátkou, ale velmi zábavnou podívanou. Vorlíček i Lipský se zkrátka zasloužili o ty nejlepší komedie naší historie. [viděno na Youtube Česká filmová klasika 25.3.2022] ()

Tomasso001

40 let starý film a komixové zpracování jak víno s dokonalými kresbami nejlepšího komiksového chlapíka v Čechách Káji Saudka. Úžasná parodie, komedie. Škoda jen, že se tak originální záležitosti netočí i dnes ()

honz

Vtipná sci-fi komedie s hvězdným obsazením (Sovák, Menšík, Medřická, Schoberová...) A navíc jako comics z šedesátých let - smekám klobouk! ()

BS

Ona je sen, ona je božská, ona je skvělá. A teď k filmu: překvapivě zábavná komedie s velmi originálním námětem, dobrým hereckým obsazením a pár trapnými scénami. Jinak Juraj Višný je můj hrdina. ()

lennyd

Docentka Beránková (Dana Medřická) ve své laboratoři pro výzkum snů vyvinula zbrusu nový preparát. Ten dokáže kohokoliv zbavit zlých nočních můr. Preparát má ale jednu nevšední vlastnost - to, oč jsou sny ochuzeny, se stává součástí reálného života. To docentka ale zjistí až poté, co preparát použije na svého manžela, jenž má divoké sny po přečtení několika sérií komiksů o krásné Jessie, a dvou nebezpečných lotrech... Skoro by se dalo říct, že československou filmovou chloubou druhé poloviny minulého století byly sci-fi komedie - a představitelem většiny z nich byl Jiří Sovák. Jak zabít Jessii je jednou z nich, a rozhodně svému žánrů ostudu nedělá - už samotný nápad je velmi originální. Samotné zpracování sice trochu pokulhává, nicméně i tak jsem se perfektně bavil (i několika možná nechtěným vtípkům, např. když se řidič jednoho z náklaďáků, který má Jessii rozervat na kusy stará o řidičský průkaz). Každopádně Václav Vorlíček už tímto filmem zabodoval, a zapsal se nesmazatelně do podvědomí široké veřejnosti.. ()

pytlik...

Překvapilo mě, že tenhle film komunisti pustili, když v něm byla tak nelichotivě vykreslena veřejná bezpečnost, obrněná to pěst dělnické třídy (viz policajt hlídající kanál a vyšetřovatel Proboural-stěnu-prokousl-trubku-vypil-mlíko). Naopak inteligence byla znázorněna ideologicky na jedničku jako značně nespolehlivý a zvrácený živel (krutý docent Medřická podléhající erotickým pudům, které by jakýkoli dělník bez problémů sublimoval do vysokého překračování plánu, dále pak zpátečnicky reakční ředitel výzkumného ústavu, který kategoricky zakáže Medřické další pokusy, když zjistí, že potlačené sny se zhmotňují, přitom je nad slunce jasné, že po vychytání much (ovádů) by se jednalo o naprosto převratný objev, který by rázem katapultoval socialistické země před kapitalistické, protože stačilo domyslet ovládání obsahu snů a rázem by se vyřešil problém nedostatku moderních výrobků, aut, kol, nábytku, televizí, počítačů, o toaletním papíru ani nemluvě.) Na filmu mi vadila jeho černobílost, protože komiksovému žánru by barva určitě slušela a dále krutost a lhostejnost, s jakou lidé přihlíželi upalování supermana a trhání krasavice. Ale na druhou stranu mě o hodně obohatil o spoustu fíglů v určité oblasti... Takže jsem se naučil vzorec: c2(s-t)2-(x1-y1)2-(x2-y2)2-(x3-y3)3=c2(s´-t´)2-(x´1-y´1)2-(x´2-y´2)2-(x´3-y´3)2 a vyrážím do ulic, tomu nemá žádná blondýnka šanci odolat! ()

noriaki

To je divné, měl jsem dojem že jsem před lety viděl výbornou taškařici plnou hlášek, ale ona je to docela nemorální a průměrná komedie, na níž je skvělá akorát forma a námět. A Olga Schoberová pochopitelně. I Vorlíček se musel do svých nejlepších let dostat přes slabší začátky. Geniální nápady ještě nebyly dotaženy, charaktery ještě nejsou správně bláznivé, a humor se nestupňuje v pozvolných vlnách, jak je zvykem v jeho pozdějších filmech. Tři hvězdičky si to nezaslouží, ale čtyři nemám to srdce dát. ()

Master19

"- Jak vypadá trojka? - Ten se mi nelíbí. - Jakto? Nežere?? - Ne, má takový zlí oči..." :-)) Skvělá komedie, plná drobných vtípku a jemných narážek. Přesně takový styl humoru se mi líbí a myslím, že potenciál byl (s ohledem na dobu a možnosti) využit beze zbytku. ()

lucascus

český film, který mě v poslední době naprosto uchvátil, díky Kájovi Saudkovi a jeho skvělým kresbám, dostal tento film skvělou atmosféru...a díky Olince Schoberové se mohl zhmotnit sen všech mužů....:-) ()

jitrnic

První z řady Vorlíčkových opatrných satir založených na dosti prostém humoru. Jessie má oproti Einsteinovi a dalším svým následovníkům body navíc aspoň za komiksy Káji Saudka, pro které mám slabost a za dvě snad nejkrásnější herečky českého filmu - Olgu Schoberovou a Jitku Zelenohorskou. ()

Koryntos

,, Buď hodnej pejsek, nezlob, nebo zase dostanu.“ Bezkonkurenční ,,komiksová“ komedie a možná i jediná svého druhu. Mrzí mě, že české programy neustále omílají staré komedie a tento film jsem v televizi viděla snad jednou jedinkrát. Černobílé zpracování filmu ho dělá jedinečným. Dana Medřická, jako dominantní docentka je naprosto výborná a Jiří Sovák, jako její uťápnutý manžel jakbysmet. Ke komiksovému trojlístu Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, nelze dodat nic víc než, že opravdu vypadají jako dokonalé komiksové postavy. ()

Dreadd

Vorlíčkova tvorba z druhé poloviny let šedesátých a celých let sedmdesátých je, bohužel na rozdíl od současné (a to jak Vorlíčkovy tak české) produkce, pokladem českých komedií. Jessie stála na samém počátku tohoto období a v mnohém se podobá (o dva roky mladší) francouzské Barbarelle. Obě hlavní hrdinky měly především hezkou tvářičku a oplývaly humorem (byť Barbarella byla ještě odvážnější). Nápad s bublinami funguje stejně dobře jako spojení komiksového a reálného světa. ()

Autogram

O ceste do snov a zo snov vzniklo mnoho filmov rôznych žánrov a keď je to starý český film, tak to musí byť jednoznačne komédia. Miestami bláznivá, prípadne sa tvári ako sci-fi, ale vždy zábavným spôsobom. Traja herci nemuseli povedať ani slovo. Teda takmer, okrem úplného záveru, ktorý sladký happy-end trochu uzemňuje. –––– Co je to za ženskou? Tys ji kousal! –––– Prorazil zeď a vypil dítěti mlíko. –––– Miláčku, ale bude se ti zdát vždycky jenom o mně! ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010