Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

marhoul

Život se u mě dělí na před Matrixem a po Matrixu. Více není třeba dodávat. Vážně je to dvacet let, co jsme z kina Luna odcházeli úplně omráčení? :) ()

Yardak

Kultovní film...ve kterém Keenu Reeves (Neo) podává strhující výkon. První hoďku sledujeme pomalý, ale za to velmi jistý rozjezd příběhu, jenž se zvrtne v naprostou akční lahůdku s nezapomenutelnou akcí (trénink, sloupy). Záporák Hugo Weaving též hraje znamenitě. Škoda že pokračování laťku neudržela. Film roku 1999. ()

heyda

Matrix se mi strašně špatně hodnotí, protože si fakt nejsem jistý, jestli to nebyl jen ´´matrix´´, to co jsem právě viděl. 10/10 ()

Stanislaus

Matrix jsem si nechával v chládku své skříně opravdu dlouhou dobu (vlastně celou dekádu) a na jednu stranu je dobré, že jsem počkal, protože bych to ani nemusel tehdy pochopit, ale zase na druhou stranu jsem se ochuzoval o scénáristicky a technicky perfektní filmařský kousek, který je bezpochyby hodný ke zhlédnutí. Všechny vizuální a zvukové efekty se mi nesmírně líbily, stejně jako samotný problém s Matrixem, který měl rozhodně něco do sebe. Z herců se mi nejvíce zamlouvala drsňácká Carrie-Anne Moss a extra slizký Hugo Weaving. Zkrátka film, který mě sice nesrazil na kolena jako jiné snímky, ale co se kvality týká, tak jí disponuje ve všech směrech. ()

Nettrass

Je opravdu realita to co tady žijeme? Netváří se to jenom tak? Nežijeme souběžně v jiných dimenzích? Nežijeme náš život až po smrti? Tohle jsou některé z otázek, které film otvírá... Při použití drog, nebo v hluboké meditaci se člověk dostává do jiné reality, která mu připadá stejně reálná jako ta naše... Která je reálnější realita ??? ()

Dr.film

Revoluční a přelomoví „techno film“ se strhujícím dějem, nevšedním námětem a výtečnou režii. To vše podávají bratří Wachowští ve strhujícím tempu. Matrix je moderní sci-fi, která nepřinesla divákům jen nové a neokoukané vizuální efekty ale zároveň stanovila nový postoj ve svém žánru. ()

Darneth

Netradiční sci-fi kult, který poukazuje na přetechnizovanou dobu, je napěchován filosofií, vírou, pořádnou akcí, latexem, dnes už relativně profláklým bullet timem a mnoha otázkami. Nezbývá než nasadit Matrixky M-499G a následovat bílýho králíka! Finally....check a red pill or a blue pill my dears? ()

Jinny

"Jediná možnost, jak přežijete, je přesunout se na další místo. Jen jediná další forma života se tak chová. Virus. Lidi jsou nemoc, rakovina planety, jste mor a my jsme lék."... Promyšlené, vcelku originální, zábavné a hlavně je to autorský film a přitom stále komerční záležitost... "Zavěsím telefon a pak ukážu lidem, co nechcete, aby viděli. Svět bez vás. Svět bez pravidel a hranic, příkazů a omezení. Svět, kde je možné všechno. Co se stane pak... je jenom na vás." ()

Roman.Ticka

Pořád je to jeden z nejlepších scifáčů, ne-li nejlepší, ať obsahem (nadčasové), formou (invenční) nebo trefou do černého (doslova) hereckého výběru. Kíenu Rívs je charismatický bourec vyvolený, který snad zastavil čas, v jeho případě určitě. Prdel maková je v tom, že ač se snažili tvůrcové o velikou honosnou myšlenku žít skromně s pokorou, stejně vsadili nejvíc na cool styl akci, která je funkčně namakaná dodnes. Lidský virus je beztak nepoučitelný, vždycky (ne)bezpečně šáhne po tom krásném, pohodlném, půjde přímou cestou do pekel a jak rád. Kdyby nebylo té proklaté lásky, jak by bylo teploučko v blažené nevědomosti. Červík vrtáček se ptá: "Co je to realita?";-) ()

honajz

Dobře a akčně natočené podobenství na téma, co by, kdyby. Co když je náš svět jen snem, co sníme, a za ním je něco daleko horšího? (I když, v době nadvlády finančně mafiánských korporací, co může být horšího?) Příběh má logiku, myšlenku, spád i velmi dobré akční scény. A mělo zůstat jen u tohoto filmu, obě pokračování jsou zcela zbytečná a o ničem. ()

TheEvilTwin

Matrix – místo, ve kterém všichni nosí sluneční brýle i v tom nejtemnějším podzemí, místo, ve kterém skupina nejrůznějších rasových míšenců všech odstínů včetně mulletí ženy skáče deset metrů vysoko a místo, ve kterém ohebnost kyčlí nezná hranic. 1. díl: Absolutně famózní, dnes už kultovní film, skvělý úvod do univerza a nejednou husí kůže. 2. díl: První hodina značně zaostávající, pak už ale 90minutová akční jízda, která nezná konce, bojová choreografie je znatelně lepší, ba místy až excelentní a euforická! Spolu s hudbou naprosto bezkonkurenční zážitek, který mě na tehdejší dobu posadil na prdel. CGI někdy kvalitní, někdy zase naprosto otřesné (viz bitka se Smithem na hřišti), každopádně akce táhne celé první dva díly nahoru a takhle dlouhé choreografie se jen tak nevídají a nemám tušení, jak se tohle někdo mohl naučit a zahrát. 3. díl: Nuda, děs a hrůza. Tohle šlo úplně mimo mě a naprosto se odlišuje od obou předchozích dílů. Hodinové prázdné dialogy místo klasické matrixové akce vystřídá digi-bitva strojů a jen marně v závěrečném díle hledám náznaky, které by jej spojovaly s předchozími díly. Začátek nudný, průběh neoslnivý a závěr neuspokojivý. ()

Othello

Ve svém amatérském bádání pozdní americkou filmovou historií jsem dospěl k přesvědčení, že od šedesátých let se filmová témata a přístupy obměňovaly více méně po dekádách a reflektovaly tak aktuální stav zámořské společnosti a popkultury. Každá taková obměna se dá vysledovat v nějaké kontextové množině filmů, ať už sledujeme snímky z éry Nového Hollywoodu ovlivněného probuzením společnosti po Vietnamské válce, období osmdesátkového hédonismu ve stínu raeganovského hospodářského rozkvětu či naopak vyčerpání a vzrůstající paranoia z 'konce dějin' let devadesátých. Na konci 90. let pak ale nepřišla nějaká další filmová množina, přišel jeden film - Matrix. A ten určil témata a podobu audiovize na dalších zatím dvacet let. Všechny ty současné filmy s undergroundovými hnutími odporu, s multikulturními týmy bojujícími proti útlaku, jinotaje na vymanění se z otroctví (až nyní mi došly všechny scény s Morpheem, kulminující přetržením řetězů, kterými je spoutaný, zatímco v reálném světě stroje sbírají lidské plody jako na bavlníkových polích) i queer manifesty v rámci žánrových filmů - všechno to začalo tady. Co je ale nejdůležitější, Matrix aktivoval do té doby naprosto uncool subkulturu nerdů a to hned tím, že jí v roce '99 umožnil být prakticky jedinou skupinou, co dokázala Matrix docenit nad rámec kolekce hustých scén. Až po Matrixu začalo být obecně 'in' sledovat anime, číst mangu, hrát videohry, nebo se třeba jenom oblékat do kožených plášťů a brouzdat tak ulicemi. Není tedy pravda, že by Matrix zahájil novou subkulturu, jak se často chybně říká, Matrix akorát některé subkultury prostě vyzvedl. A nezůstal s tím jenom ve filmovém rámci. Od doby prvního Matrixu se dá pozorovat i vzrůst obliby gotického a industriálního metalu, případně zavedené rockové kapely začaly do své hudby často vkládat elektronické vlivy. Mým dalším oblíbeným důsledkem úspěchu prvního Matrixu je pak stopa, kterou zanechal ve světě módy (a teď nemyslím, že by se něco změnilo na molech, nýbrž v ulicích). Zatímco Robert Halford z Judas Priest zařídil, aby se dosud metalisti oblíkali jako z Laaksonova obrázku, Wachowští zařídili, aby doposud fetišistická queer móda byla všeobecně uznána jako večerní garderóba. Důsledek svého vlivu nicméně Matrix samozřejmě nemohl domyslet a z poselství filmu, kde ti, kteří nezapadají do systému se stávají přirozenou součástí boje proti jeho estabilishmentu, kde se bojuje bez rukaviček, protože každý, kdo je na systém napojený, je nepřítel, se stal první kámen do inkluzivity subkultur pod hlavní proud, přičemž tento trend nešťastně pokračuje dodnes. ()

MM11

Triková revoluce netrpící syndromem Jurského parku - úžasné efekty přebíjí samotný děj. O filmu se těžko mluví, byl zaznamenáván i ze zcela šílených úhlů, vyvolával diskuze, jenž byly mnohdy na ťukání si do čela, vytvořil trendy, ovlivnil kinematografii.... a mohl bych pokračovat dál. Mluvit o něm je nosit dříví do lesa. Ukázal, že nové tisíciletí bude přinášet na pohled nemožné vize. Ať na něj máte jakýkoliv názor, něco ve Vás zanechá. ()

Ivoshek

Akční sci-fi s nápaditým scénářem. Skoro jako Predátor. Pokud ale v tomhle někdo hledá filozofický přesah, měl by se občas podívat na nějaký normální film. ()

GigaPudding

Často se o matrixu říká jak vykradl tohle a opsal tamto a podobně, ale nikdo by nikdy nedokázal pořádně zpochybnit, že je to dost možná nejlepší akční film devadesátých let s do detailů propracovanou stylizací a příběhem. Dneska se už nedá natočit něco co už nebylo někde jinde a matrix nabízí dokonalé propojení všech možných akčních, cyberpunkových, kungfu a animé nápadů do perfektního a poutavého celku. Prostě je to úplná pecka od obrazu přes soundtrack a příběh až po herecké obsazení. Keanu ukázal že je frajer, objevuje se tam spousta odkazů na kdeco z dnešní kultury, několik scén se stalo úplnou klasikou milionkrát citovanou a prostě jako je to úplně největší pecka no :). A taky kterýmu filmu se jen tak podaří, že každej najednou chce mít stejnej mobil, kabát a brýle jako hlavní hrdina? ()

Pítrs85

Kultovní a v mnoha směrech zásadní film- to je Matrix, po kterém už akční sci-fi filmy nebyly nikdy takové jako předtím. A ten soundtrack... ()

hansel97

No, no. Asi to není na úplně čistých pět hvězdiček, ale až překvapivě skvěle mi to sedlo a tak to aspoň prvnímu Matrixu hodím, ještě když přepočtu, že na svou dobu to bylo celkem neokoukané. Je to pořádná jízda, která neuvěřitelně baví svěžím tempem a dokonale provedenou akcí. Takže s minimem výčitek tohle hodnocení. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)