Reklama

Reklama

Kontakt

Trailer

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (32)

 • Když doktorka Arroway (Jodie Foster) nastupuje do letadla, tak je vidět vlajka státu Burkiny Faso. Červená symbolizuje socialistickou revoluci a zelená přírodní bohatství země. Vlajka byla přijata v roce 1984, kdy byla země po sérii vojenských převratů přejmenována na Burkinu Faso, v překladu „Země nepodplatitelných“. Barvy zároveň referují k solidaritě vůči ostatním africkým státům a zlatá hvězda připomíná vůdčí světlo revoluce. (Tomas.Jezek)
 • Nevidomý vědec (William Fichtner) se jmenuje Kent Clark, což je přehozené civilní jméno supermana – Clark Kent. (awful)
 • Natáčelo se od 24. září 1996 do 28. února 1997 ve státech Kalifornie, Nové Mexiko, Florida, Washington (stát), D.C., Arizona, Virginie a v Kanadě, Portoriku a na Fidži. (Varan)
 • Teleskop na začátku filmu se nazývá Arecibo a nachází se v Portoriku. Má průměr 304 m, poloměr křivosti 265, a s plochu 70.000 m2 obsahuje 40.000 hliníkových segmentů. Funguje nepřetržitě od roku 1963 dodnes. (San Miguel)
 • Natáčení probíhalo v astronomické observatoři Very Large Array v Socorru v Novém Mexiku. (Terva)
 • Film vyhrál cenu Hugo 1997 za nejlepší dramatickou prezentaci. (Terva)
 • Jodie Foster byla jedním z 2400 dárců, kteří v létě 2011 finančně přispěli k znovuobnovení programu SETI poté, co federální vláda i americký stát Kalifornie zrušily státní granty pro výzkum mimozemských civilizací. (Lasskoun)
 • Jodie Foster se o film zajímala od roku 1995, ale nakonec od produkce odstoupila. Vrátila se až s novou verzí scénáře. (HellFire)
 • Během produkce zemřel autor knižní předlohy a producent filmu Carl Sagan, kterému je film věnován. (HellFire)
 • Předlohou pro postavu doktorky Arroway byli dva průkopníci radioastronomie ze 30. a 40. let 20. století, Grote Reber a John Kraus. (HellFire)
 • Barevná škála, začínajíc červenou a konče zlatou, kterou vidíme při cestování tunelem, odpovídá barvě čaker. (HellFire)
 • Jena Malone, která si zahrála mladou Ellie Arroway, má hnědé oči. Musely být proto digitálně upraveny, aby odpovídaly modré barvě očí Jodie Foster. (HellFire)
 • Poznámka doktorky Arroway z konce filmu, že kdyby byli lidé jedinou živoucí formou ve vesmíru, tak “by to bylo ohromné plýtvání místem“, je slavná věta vyřčená Carlem Saganem. (HellFire)
 • Vystoupení Billa Clintona bylo převzato z tiskové konference z Bílého domu z roku 1997 a mírně poupraveno, aby ve filmu dávalo smysl. (HellFire)

Reklama

Reklama