Už dlouho jsem neměl při sledování nějakého sci-fi snímku tak příjemně nepříjemný, mrazivý pocit v zádech jako u tohoto Zemeckisova díla. Ellie Arroway, která celý svůj život zasvětila posloucháním vesmírných signálů je za svou nekonečnou výdrž odměněna a rozjíždí se napínavá podívaná. Povedený film s příjemnou Silvestriho hudbou a kvalitním hereckým obsazením. A Jodie Foster to tady moc slušelo.(16.6.2010)

Kontakt jsem si od první chvíle opravdu zamiloval a nepřestal mě udivovat až do samého závěru. Už jméno Carla Sagana jako autora předlohy je zárukou, že ve filmu spíše než o šokantní ztvárnění prvního kontaktu se zelenými mužíčky (či dalšími podivnostmi), půjde o hluboké mudrování na téma věda, víra, pravda. poznání... A film kupodivu všechna výrazná podobenství i myšlenky vstřebává bez větších obtíží, byť se někdy jejich dalekosáhlost a explicitnost jejich vyjádření pohybuje na tenké hraně kýče. Přesto je pátrání sympatické vědkyně po "prvním kontaktu" (spíše však po samé podstatě vědění) strhující a dobře natočené. Škoda jen, že Zemeckis nedokázal vizuálním zpracováním napodobit Kubrickův epos Vesmírná odyssea... Ale to bych chtěl až příliš...(30.3.2004)

Robert Zemeckis si možná na první pohled ukousl příliš velký kus mimozemského letajícího talíře, ale po shlédnutí tohoto velkého snímku musím říct, že vše zvládl skvěle. Při délce bylo těžké udržet rytmus a plynulost děje a to jediné mu dělá menší problémy, ale jinak se vše vydařilo. Obsazení nemá chybu a Jodie Foster se stane miláčkem diváka stejně jako William Fichtner, který stále stoupá na mém žebříčku oblíbenosti. Závěrečná cesta, která je ve výsledku jen několika hodinovým šumem, je dech beroucí a nechává vzpomenout na svou sestřičku z Vesmírné odyssei. Barevná a působivá cesta do jiného světa.(19.6.2004)

Podivuhodně plynulý, příjemně rozvláčný a přesto občas do poněkud populárnějších oblastí zabruslivší zamaskované vyprávění o lidské touze, poznání, víře i vůli. Celým filmem se táhnoucí nesmyslný souboj vědy i víry zůstal na konci příběhu chytře vyřešen-nevyřešen a nabízí nám tak kupu materiálu pro zamyšlení a libovolnou interpretaci na všechny strany. Konečně důkaz toho, že i "hlouběji" myšlené "sci-fi" nemusí postrádat trvanlivější vazby na skutečné problémy.(7.4.2005)

Když jsem na to před lety koukal vožralej, tak se mi to hrozně líbilo a já tomu dal 4 hvězdy. Dneska odpoledne to dávali v televizi, tak jsem to tak jednim okem sledoval (střízlivej) a nějak jsem se marně snažil vzpomenout, co se mi na tom tolik líbilo. Nemůžu napsat, že by ten film byl špatnej, ale spíš taková hloupoučká pohádka. Dívat se na to dá, ale nedá se to brát vážně. Zejména ten naprosto debilní konec je na ránu. Holt musim v tomto případě jít s hodnocenim trochu níž, takže svůj předchozí verdikt opravuju na 3 hvězdy (a možná i to je až moc).(14.10.2007)

• - Jena Malone, která si zahrála mladou Ellie Arroway, má hnědé oči. Musely být proto digitálně upraveny, aby odpovídaly modré barvě očí Jodie Foster. (HellFire)

• - Spoiler: Knižní předloha „Contact“ Carla Sagana ve od filmu liší v několika ohledech. Zaprvé v ní byly postaveny tři stroje na vesmírnou cestu, jeden v USA, jeden v Sovětském svazu a třetí v Japonsku. Druhým podstatným rozdílem je, že stroje pojaly pět lidí, takže s Ellie cestovali další čtyři vybraní lidé z celého světa. Kniha se nakonec vůbec nezmiňuje o vztahu s Jossem. (HellFire)

• - Podľa amerického astrofyzika Neila deGrasse Tysona obsahuje film nehorázny astronomický blud. Eleanor Arroway (Jodie Foster) v jednej z najdôležitejších scén hovorí, že keby v našej galaxii bolo 40 miliárd hviezd a len jedna z milióna by mala planéty a len na jednej z milióna planetárnych sústav by bol život a ten by bol v jednom prípade z milióna inteligentný, stále ostanú milióny planét, ktorým by sme mali venovať pozornosť. Lenže podľa tohto výpočtu by ostalo 0,0000004 planéty, čo je podstatne menej než milióny. (Zdroj: Eurotelevízia) (krasomama)