poster

Přepadení vlaku z Pelhamu

 • český

  Pelham 123

 • anglický

  The Taking of Pelham One Two Three

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1974, 104 min

Komentáře uživatelů k filmu (94)

 • Tuxedo
  ***

  Mám tyhle staré krimi filmy rád a rád se na ně dívám, především kvůli zajímavým a dobrým hercům a zručné režii navozující tu správnou atmosféru. Toho se mi slušnou měrou dostalo i v případě Přepadení vlaku z Pelhamu, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to šlo natočit lépe, stejně jako mohli být zajímavější konečné osudy jednotlivých lupičů (stačí si vzpomenout na Zabíjení od Kubricka). 3,5*(26.5.2007)

 • Gemini
  ***

  Nečekaně zajímavý thriller, když uvážíme, že jde o únos něčeho tak neflexibilního jako je metro. Když se to vezme za správný konec, a tím je tu hlavně verbální stránka a prokreslení postav (i když by mohlo být jasnější "proč vlastně" a takové ty věci), může to vyjít nad očekávání dobře. A když se toho chopí takoví schopňáci jako Robert Shaw a Walter Matthau, je to sázka skoro na jistotu. Bohužel trochu laciný závěr (a tím nemyslím pana Šedého ani pana Modrého) mi zážitek z filmu docela pokazil, takže se rozejdeme se 70%ním hodnocením.(13.10.2007)

 • Matty
  ****

  Parádní dobový thriller, který sice stojí na místě, přesto je velice dynamický. Potěšující je snaha o pečlivější vykreslení psychologie únosců i zobrazení zoufalosti jejich rukojmích, kterým nezbývá než se spoléhat na pomoc zvenčí. Když nakonec starosta souhlasí s vyplacením výkupného, pak pouze s vědomím, že tím získá osmnáct jistých voličů. Politické satiry a ironického humoru je zde požehnaně, aniž by tím byla zpochybněna vážnost tématu. Zamrzí, že motivy únosců nejsou přesněji definovány, potěší vědomí, že sledujete zjevný inspirační zdroj Tarantinových Gaunerů ("barevná" jména skupinky nesourodých gangsterů). Opravdu jsem nečekal, do jaké míry mě bude bavit přes třicet let starý americký film vysílaný v sobotu dopoledne na ČT2 a už vůbec by mě nenapadlo, jak svižně bude zrežírován, jak hravě nasnímán. Ve všech ohledech příjemné překvapení. 80%(26.5.2007)

 • lebowski
  ****

  Pan Modrý, Zelený, Hnědý a Šedý dávno před Tarantinem při únosu vlaku new-yorského metra(26.5.2007)

 • Malarkey
  ****

  Už tehdá se řešil problém terorismus, sice v jiném měřítku než dnes, ale i tak se tento film můžu zdát nadčasový dnešní době. Velice povedeně natočený únos vlaku v metru a napětí, které je od samotného začátku až po konec a nedá se u něj nudit. K tomu dopomáhá výborný ironický humor a řada opravdu skvělých hlášek. Neni to sice žádné arcidílo, ale i tak za shlédnutí minimálně stojí. Na tehdejší americkou společnost neskutečně faktický a nijak přehnaný film. --- Jsem kousek od toho vlaku. Právě zastřelili náčelníka. - Je mrtvý? - Vy byste nebyl?(26.5.2007)

 • J*A*S*M
  ****

  Netradičná nápad týkající se dopravního prostředku, který v tomto filmu vyděrači unesou, není vlastně ve finále úplně uspokojivě obhájen, ale jinak vlak z Pelhamu šlape jak dobře promazaný thrillerový stroj. Minimum akce, ale nadprůměrné množství dialogového napětí - u mne spokojenost.(14.7.2011)

 • Djkoma
  ***

  Velmi obyčejný film o únosu vlaku v New Yorském metru, který prakticky ničím nepřekvapí. Možná byl Walter Matthau skvělý herec, ale z mého pohledu je obyčejný a nevybočuje z řady. Chtělo to trochu inovace a novinek, které film nepřinesl a naopak se vrátil k hře, v které mají únosci skvělý plán jenž bohužel nevyjde v posledním okamžiku jak čekali. (Pro někoho možná spoiler) Někdy by také mohla vyhrát jiná strana než ta s největší hvězdou filmu. Bylo by to pro diváka určitě velké překvapení...(14.9.2007)

 • Radek99
  ****

  Hodně zajímavý detektivní film, na němž je dnes výborně vidět, kam se posunula americká kinematografie za oněch více jak třicet let. Film s minimem akce, s důrazem na mluvenostní stránku komunikace, film s hrdiny, jimž je v průměru hodně přes padesát a kteří vypadají, přemýšlejí a jednají jinak než většina dnešních postav amerických kriminálních thrillerů, film o terorismu, ovšem ještě ne politicky a kosmopolitně laděném, film s obrovskou dávkou černého humoru, ale ovšem jen kdesi uvnitř, vespod, ve spodních vodách (,,Už vím, jak se tamodtud dostanou" ,,Jak?" ,,Uletí s tím metrem na Kubu"), jinak film vážný a jaksi sociálně a civilizačně posmutnělý (New York jako špinavé město plné zločinu - podobně jako třeba Půlnoční kovboj), s hlavním hrdinou, starým znuděným detektivem, který řeší svůj velký případ tak nedramaticky a neokázale, že se dnes skoro nechce věřit, že ho natočili v tom samém Hollywoodu... PS: Film s gaunery, kteří se asi ne náhodou jmenují úplně stejně jako gauneři Quentina Tarantina...(14.9.2007)

 • DaViD´82
  ****

  Spíše než o klasický únosový film jde o satiru přeplněnou cynickými prupovídkami a hláškami. Až v závěru to začne naplňovat žánrové škatulky. Naštěstí v obou polohách je to více než pouze zdařilé.(8.8.2010)

 • KarelR
  ****

  Docela mě zajímá, co na tom chce Scott remakeovat. Jedinou vadou toho filmu je, že některým postavám jasné věci docházejí dost pomalu a od Tonyho akčnější verze určitě nečekám, že bude uvěřitelnější než originál :) Sargent totiž nabízí 104 sakra napínavých minut, během nichž není nouze o překvapení a vypečené hlášky, které padají snad z každého, kdo projde okolo kamery. Žánrová lahůdka.(16.2.2009)

 • Rob Roy
  ****

  Unáší se spousta dopravních prostředků, ale metro? Originální sedmdesátkovej thriller, který si vystačil s minimem. Metro, pár interiérů, a božsky hláškující zpruzení zaměstnanci a šéfíci dopravního dispečinku ( "Co se děje?" "Tomu nebudeš věřit" "Budu. Věřím všemu" "Unesli metro" "Kecáš" -- "Už vím, jak se tamodtud dostanou" "Jak?" Uletí s tím metrem na Kubu" -- starosta: Co když na mě únosci začnou střílet" "Proč by na vás stříleli?" "Takže myslíte, že nejsou odtud z města?" "Oblečte se. Vtípky budu dělat já" ). Únik sice není zdaleka tak ohromující, nebo nečekaný, jak by stimulovaná představivost vyžadovala, ale pořád se jedná o nadstandardní zábavu. -- Tarantinovská connection pro Gaunery: únosci mají krycí jména - Mr. Green, Mr. Blue, už se chytáte, ne? :))(23.1.2007)

 • Oskar
  ****

  Takových filmů o souboji dvou individualit - strážce zákona a zlosyna - je spousta, mění se v nich rekvizity a prostředí, ale obvykle v nich zůstává takový ten bohorovný americký machismus, který je mi silně protivný. Tak protivný, že se vlastně vyhýbám celému žánru. :) Film s Walterem jsem ovšem vynechat nemohl a nelitoval jsem. Už sám únos vagonu metra je čin tak nevídaný a zdánlivě pošetilý, že mě ani z hlavy nenapadá srovnatelný film. Celé to navíc přineslo zajímavou inovaci. Obrazně řečeno, Walter Matthau hraje s Robertem Shawem imaginární šachy se zavázanýma očima. Aby uspěl a zneškodnil z komunikační centrály únosce, tušeného kdesi v útrobách metra, potřebuje "poslepu" odhadnout všechny varianty jeho příštího tahu, což může a nemusí vyjít. Nepostupuje proto s onou protivnou nabubřelostí, s neochvějným přesvědčením, že "dobro" zvítězí nad "zlem" jaksi á priori, buď jak buď. To je asi hlavní důvod, proč mě tento film bavil a napínal víc než jiné, vnějškově podobné. 80%(3.1.2008)

 • movie
  ****

  Pokud máte rádi filmy, kde jednu z hlavních rolí hraje město a naturel jeho obyvatel, dejte si TAKING OF PELHAM ONE TWO THREE. Herecky a režijně propracované do posledního detailu, perfektní akcenty a charaktery postav, spičkově obsazené a celkově docela nekompromisní a neokoukaný thriller. Navrch skvělá hudba (David Shire). A taky zjistíte, odkud si Quentin Tarantino "vypůjčil" nápad na pojmenování postav v RESERVOIR DOGS.(9.3.2014)

 • Jossie
  ****

  Velmi příjemná dramatická kriminálka s dostatečnou dávkou humoru. Až mě překvapilo, jak moc dobré a zábavné to bylo. Walter Matthau byl úžasný policajt a rozhodně to neměl v dispečinku řízení provozu metra lehké, s tím rebelem, co měl poznámku ke každému jeho rozhodnutí. Ovšem to bylo na filmu to nejlepší.(11.5.2008)

 • EdaS
  *****

  Pan Modrý, pan Zelený, pan Šedý a pan Hnědý unesou vagon metra s rukojmími, aby pumpli starostu New Yorku o milion dolarů. Zatraceně svižné tempo, zabijácké hlášky prakticky všech hlavních i vedlejších postav, napětí, které by se dalo hlavně ke konci krájet... asi tisíckrát lepší film než trapný remake s Travoltou.(20.2.2019)

 • RHK
  ***

  Slušný thriller, místy - jako bonus - i dost humorný . Žádné bombastické trikové scény však nečekejte, jedná se o klasický film z počátku 70-tých let, což je na něm trochu znát. "Zdravíčko!"(24.1.2009)

 • dobytek
  ****

  Já jsem si nejdřív přečet hromadu nejrůznějších komentářů a informací a až podle toho jsem se rozhodnul, že se na film podívám, protože jsem si řikal, že by se mi to mohlo líbit. A ono se mi to i líbilo a to hodně, jenže jsem dopředu věděl, co se bude ve filmu odehrávat a tak jsem si to neužil úplně na 100%. Ale to je moje smůla. Skoro mam chuť dát 5 hvězdiček, ale ten konec mi připadal lehce odfláknutej. Přesto film vřele doporučuju.(1.6.2008)

 • choze
  ***

  Nevzrušený Walter Matthau vs. superchladnokrevný Robert Shaw v realistickém sedmdesátkovém thrilleru. Chtělo by to osobnější verbální výměny mezi hlavními postavami (jako v remaku), víc napětí, víc politiky (aspoň mě scény se starostou přišly nejzajímavější)...(26.12.2010)

 • Gilmour93
  ****

  Kdo si myslí, že nejvýraznějším bodem Pelhamu 123 bude Matthauova žlutá kravata, toho Sargent rychle vyvede z omylu. Svižný, špínu New Yorku oslavující i zatracující thriller protkaný nekorektním humorem, výtečným partem psychouše v podání Elizonda (vůbec jsem ho nepoznal), či originálními žánrovými vychytávkami (dobrovolná poprava na kolejišti) a de facto vůbec nevadí, že všechno čitelně směřuje k poslednímu osudovému kýchnutí.. Co se slaboučkého remaku týká, Robert Shaw si dává Travoltu k snídani podobně jako šerif Wiggum koblihu..(5.5.2014)

 • genetique
  ****

  Až doteraz som tiež pripisoval prvenstvo s menami podľa farieb Tarantinovým 'Reservoir Dogs', takže aj preto najprv spomeniem originalitu tohto kvalitného akčného thrilleru. Premyslenosť a inteligentnosť únosu pripomína mnohé zo súčasných akčných trhákov, ktoré viditeľne čerpajú inšpiráciu aj zo scén už v tomto filme dávno natočených. Nekompromisnosť, triezvosť a v podstate (v porovnaní s dnešnými snímkami) jednoduchosť dávajú značný pocit reálnosti. A Matthau ako akýsi Bruce Willis po telefóne bol tiež zaujímavý, ten jeho finálny kukuč si zapamätám. 80%.(23.4.2008)

 • 3DD!3
  ****

  Fajn thriller a když přihlédnu k tomu, že jsem v době vzniku ještě nebyl na světě tak i docela současný. Samozřejmě nemyslím techniku, ale spíš chování postav. Minimum akce doplňují hodně dobré dialogy a černohumorné hlášky. No a vůbec celý ten nápad s tím unášet metro je dost dobrý a netradiční. Celkem se těším co s tímhle příběhem udělá Tonny Scott, který právě točí remake. Doufám, že nepřijdeme o scénu s panem Modrým na kolejích v závěru filmu.(18.4.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace