Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

Renfield

Od prvního záběru zcela pohlcující atmosféra, která se Inchabodovým příjezdem do Sleepy Hollow ještě zintenzivní. Tohle je opravdová temná romantika, věčná mlha, nádherná městská architektura, okolní příroda, ale třeba i kostýmy. Je to též pocta klasickým hororům, zkrátka Tim Burton nikoliv v nejlepší, ale stále ve formě. Příběh má totiž své rezervy, zajímavý by byl finální návrat k soudu, nebo větší prostor alespoň pro několik vedlejších postav. Ale tady je třeba říci, že herci to své zvládají i na malé ploše. Je to zkrátka romantika, čili prostor pro, v podání Johnnyho Deppa, až neurotického Inchaboda a blonďatou, avšak stále démonicky charismatickou Christinu Ricci, musí být. Temnou stranu tu krom zmíněného okolí reprezentuje "spičákovitý" Christopher Walken, jenž je záporákem (i když), jak má být. Bez hlavy mu to potom jde ještě lépe, ale tady už patří zásluha jiným. A když jsem u těch zásluh, Emmanuel Lubezki přidává právě v těch akčních částech několik parádních kompozic. No a co by to bylo za temnou romantiku bez Dannyho Elfmana! 80% ()

Emo-haunter

Příjemná pohádka. Hvězdné obsazení zaručilo herecké kvality, velmi fajná hudba a atmoška jak se sluší a patří. Jen jsem se teda bohužel pořádně nebál, protože tomu chyběla větší porce vážnosti, film se místy snaží být komediální, ne, že by to nesedělo, ale pak je nějaký strach fuč. Také trošku škoda, že mezi Deppem a Riccim nebyly silnější chemické vazby, a celý film se jen tak oťukávali. I tak ale natočil pan Burton velmi fajnovou podívanou, kdy předloha je fakt celkem basic kromě brilantního závěru, ale díky svému umu a práci s výpravou a navozením atmošky, udělá z předlohy umělecký produkt.  Skvělý, že se tu sešel Saruman, Císař Palpatine, kapitán Jack Sparrow, Vernon Dursley a Wednesday Addamsová! 8,3/10 ()

deiwitch

Nádherná stylizace a atmosféra, miluji ty bizarní vynálezy, tvary a vůbec vše, co se v tomto snímku vyskytuje. Jde o vinikající film, který bohužel trpí slabším scénářem a snad i slabším Deppem, snad po dalším shlédnutí poopravím svůj názor. ()

FunThomas

Legendární příběh byl zpracován opravdu skvěle. Johny Depp byl vybrán víc než vhodně. Jeho výkon obsáhl všechny potřebné vlastnosti a chování záhadologa a by zasloužil pořádnou pochvalu. Prostředí lesa je skvělé. Tajemné, strašidelné a napínavé. Díky Time Burtone. ()

Vronsky

Sleepy Hollow spíše než horor připomíná americkou pohádku, podtitul Heads will roll přesto jasně napovídá, že o dětskou podívanou stejně nepůjde. Největší podíl má na děsuplné vrstvě příběhu oscarový Christopher Walken, jenž ve svých scénách s hlavou krvelačným řevem a zuby zabroušenými do špičky suverénně nahání hrůzu nejen obyvatelům Ospalé díry. A pokud jsem již nakousl jablko hereckého obsazení v místě záporného červa, nutno zmínit také kladnou stranu nevyrovnaného souboje. Ichabod Crane je jednou z nejpodivnějších postav stříbrného plátna poslední doby, a i když jeho víra ve zdravý rozum nezíská v novém působišti příliš pochopení, zásluhou Johnnyho Deppa si téměř okamžitě zasloužil mé sympatie. Těžce se Ichabod popisuje, z počátku působí velmi odměřeně, posedlost vědou je ale brzy vystřídána vztahem, jehož vzniklá láska působí až magicky. Po tajemně se rozvíjející story následuje studie složitých místních vztahů, jejich rozpletení má bohužel za následek lehkou překombinovanost děje. Vzácně snímek sklouzává dokonce až těsně nad průměrnou vyvražďovačku, vše ovšem proloženo vynikajícími pohledy do minulosti. Burtonův vizuální styl pokroucených stromů a zahalující mlhy, podpořen neméně působivou hudbou Dannyho Elfmana, však nemálo vychyluje pomyslné váhy, na kterých jsem zjišťoval závažnost jednotlivých kladů a záporů. Režisérova nezpochybnitelná výjimečnost ve spojení s aktérovou nezaměnitelnou schopností přiblížit odtažité osobnosti tak nasměrovala výsledné ohodnocení k označení čtyřhvězdičkového výkonu. ()

Kroupa

Celkem zajímavý začátek, skvělý Depp (mám pocit, že drží nad vodou nejeden mizerný film). Opravdu, ale opravdu příšerný závěr. Dokud se film pohybuje v maloměstské společnosti, ještě se to dá, ale pak už to jde hodně z kopce. Vidět vybuchnout větrný mlýn patří k mým doživotním filmovým traumatům. ()

Oxymoron

Ospalá díra byl můj první "dospělácký" film, na kterém jsem byl v kině bez rodičů (ostatně předtím to bylo už jen Toy Story :) a tak je to pro mě taková srdcovka. Navíc se mi v celé své kráse představila parádní dvojka Tim Burton a Johny Depp. No a pak se nezamilujte do kinematografie, když hned na začátku zkouknete takový kus ;) ()

Brejlil

Překombinovanou zápletku (ve scéně v kostele jsem se neorientoval ani na druhý pokus) zachraňuje jen vizuální stylizace. Burton sice umí navodit atmosféru, ale občas selže ve vyprávění příběhu. Zrovna u tohoto filmu je to škoda. ()

Pennyzka

Tak takové hodnocení jsem opravdu nečekala. Původně jsem chtěla dát dvě hvězdičky, ale bylo mi to blbý, když je tu tak dobře hodnocený a tak přidávám jednu hvězdu za Johnyho...Možná je to taky tím, že jsem se na to dívala ve dvě ráno :P ale od Tima Burtona mám jinak všechny jeho filmy ráda :) ()

Kingpin

U tohoto filmu mi to doslo, Burton opravdu toci sve filmy stejne. Dalce vic nez u jineho rezisera si muzete rict ano to je opet on, on Burton. Navic ano, Depp jako obvykle skvely, pricemz Burton postavil dej na tolik omletem tematu jako je tajemna zapletka a predvidatelne rozuzleni, kde podezrivate 2-3 lidi od zacatku. Ovsem pojeti je to, co z prumerneho nametu dela nadprumerny zazitek. Opet gratuluji a opet se klanim... ()

werewolf69

Vo filme sa dá veľmi viditeľne spoznať Burtonov rukopis. Ta pochmúrna až groteskná atmosféra je uchvacujúca, vytvoriť niečo také je skutočne obdivuhodne i keď Burton s tým asi problém nemá. ()

RomanHyde

S Ospalou dírou mám trošku problém. Je to jeden z těch filmů o který nevím co si mám myslet, a který mi jako celek příliš nedrží pohromadě. Tim Burton je skvělý mistr obrazu, výpravy a "atmosferik", ovšem zde mám pocit, jako by se nakazil od Bessona, který více odporujících si žánrů míchá dohromady (viz. např. Pátý element). Ospalá díra v první půlce docela dobře aspiruje na povedený temný horůrek, ale v té druhé, kdy už počet useknutých hlav, včetně ztvárnění těchto "exekucí" , zavání až parodií. K tomu když vezmu v úvahu zvláštní pojetí role Johnnyho Deppa, který vše jakoby zlehčuje, povedený začátek a vybudovaná atmosféra mysteriózního thrilleru jsou brzy tudy tam. Já osobně jsem se již nemohl dočkat konce, natož abych v napětí čekal na rozuzlení. Bohužel tohle mi moc nesedlo. Buď točím horor, thriller, krimi nebo točím komedii. Vše v jednom, alespoň na mě, nepůsobí. ()

Tichošlápek

Velmi napínavý snímek od Tima Burtona. Krásná atmosféra, děj i záhady vražd. Do filmu jsem se pohltil téměř okamžitě. Johnny Depp i Chriistina Ricci jsou tu velmi sympatičtí herci a velmi jsem jim fandil, aby masakr bezhlavého jezce přežili. :-) Johhny Depp je tu vynikající stejně jako i v jiných filmech a opět nezklamal. Jednoznačně 5 hvězd. :-) ()

Andresito

Ospalá díra je nádherně stylizovaný horor. Ale krimifilm? S takhle nudným a prázdným příběhem? Ani ve snu. Burtonova neschopnost vyprávět příběh v té nejryzejší podobě. Někomu to vadí, někomu ne a já prostě patřím do té první skupiny. 70% ()

Mortemiss

Tento film má šmrnc a když je v hlavní roli Johny, je ještě lepší :). Moc se jim povedl, nechyběla typická ponurost pro režiséra Tima Burtona. ()

ChillThomas

Tim Burton hodně vsází že jeho nedomyšlení filmy s plno chybami vždy zvedne klasik a herecký bohém Johnny Depp a je to tak tento, film nebyl zrovna zas tak úžasný ale Depp a jeho výkony to dotáhli na 80% ještě se mi zde líbil mrtvý jezdec Christopher Walken .. a ta pochmurně tajemná atmosféra to z průměru dostala na nadprůměr ale režie a efekty fakt pozadu ! ()

Steel32

Nechápu proč jsem zkouknutí Ospalé díry tolikrát odkládala. Johnnymu role sedí - jako vždy ve filmech Tima Burtona- perfektně. Stejně tak Christopher Walker jako Bezhlavý jezdec působí naprosto fantasticky a dokonale! Způsob jakým je vše zpracováno uchvátí na hodně dlouho. Dílo, kterým Tim Burton dokazuje, že rozhodně umí točit filmy s nejfantastičtější atmosférou vůbec. ()

Kerbello

Ale jo, pěkné to měli. Sice taková kravinka, Indiana Jones hadr, ale tak je to Burton. Ikdyž pravda ne úplně klasický. Některé hororové scény a některé vtípky byste od něj v dnešní době rozhodně nečekali. Pět nedám. Nic echt ve mě asi nezůstalo, jako odreagování ale fajn. A klidně bych vzal půl bodu dolů za pár nelogičností a nesmyslů, ale vem to čert. V podstatě se tam i hodí. Ať žijí naše vybuchující mlýny. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)