Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

Guran

Pěkný fantasy horor s Johnym Deppem v hlavní roli. Příběh vás nenchá přemýšlet, kdo je vlastně vrah, jestli je opravdu bezzhlavý, nebo ne. Pěkně natočený. Jeden z lepších filmů Caspera Van Diena. ()

XXXXXXXX

Na svou dobu překvapivě vynikající historické krimi s nádechem mysteriózna. Škoda, že celkový dojem kazí na některých místech až příliš laciné speciální efekty (krev připomíná sirup, vykulené bulvy čarodějnice mi přišly jako něco, co by v hororu nemělo co dělat) a místy jsem přemýšlel, jestli to náhodou nekoukám na komedii. ()

Gamekeeper77

Pastva pro oči i pro uši, zkrátka Burton jak má bejt. Míň bizarní, klasicky postavenej horor á la Dog of Baskerville plnej napětí a useknutých hlav se skvělým (i když tentokrát trochu jiným) Deppem. Ale designově je to vážně třída. 82%. ()

mrclTV

Tim Burton, opäť som na teba natrafil a opäť som tvojmu štýlu neprišiel na chuť. Tento film mi pripadá ako veľmi divná čierna komédia s nádychom fantasy a nie ako horor. Ja mám tento problém u Burtona vždy - nikdy neviem, či je tá humornosť zámerná, alebo to len mne príde jeho spôsob prezentácie vtipný (čo je vskutku zaujímavý poznatok, lebo naposledy som od Burtona pozeral Mars útočí, čo mala byť komédia, no pri nej som sa paradoxne vôbec nebavil). ()

subic

Viděl jsem to v kině a líbilo. Ale už je to 20 let a o čem že to vlastně bylo? Taky to byla ještě doba, kdy Honzik Depka hrál normální roce a piráti ho teprve čekali. ()

PlayEasy

Dechberoucí výprava. Neopakovatelná atmosféra. Vyšperkovaná zápletka. Brilantní herci. No prostě dokonalost... 100% ()

adamix

Kedysi originálny Burton so svojím typickým rukopisom a vzťahom k zobrazeniu temného prostredia a pútavosti. Je síce pravda, že postavy sú trochu necitlivé a vzťahy medzi nimi okaté, aspoňže Depp si tu prišiel na svoje so svojím hereckým stereotypom miernej padavky. Zubatého Walkena tu ale mohli ukazovať častejšie, ten je v tomto filme to najhrôzostrašnejšie, dokonca oveľa viac, ako jeho bezhlavá verzia. ()

Pitryx

Skvělý vizuál i herci. Velmi dobrý snímek, jenže ke konci už to bylo silně překombinované a zdálo se mně, jako by to ztrácelo celistvost. Ty konečné kličky a nastavování kaše příběhu dost ublížilo. Za to dolů desítka a další za flashbacky, byť byly účelné. Ale jinak není snímku co vytýkat. Takže osmdesát kousků. Nebo procent, jak komu libo. 20180720 9939/10519 s.u. dab ()

helrohir

Áno, aj po rokoch ide o najlepší Burtonov film, ktorý ponúka prvotriedny vizuálny zážitok. Prakticky každý záber dýcha neskutočne ponurou atmosférou, ktorá ma v histórii kinematografie len málo rovnocenných partnerov. Elfmanove pochmúrne tóny len podčiarkujú celkový uhrančivý zážitok. Výborne zvolené herecké obsadenie na čele s Burtonovým dvorným hercom Johhny Deppom je tiež dôležitým kľúčom v úspechu filmu. Je nutné priznať, že samotná zápletka nie až tak objavná a originálna, keďže ide o klasické detektívku s nádychom mysterióznosti a hororovej atmosféry, ale svoj účel v rámci budovania a gradácie atmosféry spĺňa dokonale. 90%. ()

jayman

Áno, áno, dokonalá atmosféra, set design, kostýmy, svetlá (!) ale strihovo (a teda dejovo) to pokrivkáva oboma nohami. Ichabod je okamžitý odborník na okultizmus po jednej nadprirodzenej skúsenosti, Katrina sa v priebehu niekoľkých dní stihne emocionálne saltá. Hudba takisto nie je zapamätaniahodná, nuž, bol som sklamaný. ()

Blazkowicz

S přivřením všech očí to zvýším tentokrát o jednu hvězdu. Vizuál je jako vždy perfektní, tak jak se na Burtona sluší a patří. Vyprávění příběhu už ale trochu víc drhne. Začalo mě to ani ne za hodinu nudit, protože bylo vidět, že lepší už to nebude. Pořád stejně pomalé tempo, žádné překvapení, prostě zmar. Nijak mě to nedokázalo vtáhnout do děje. Spíš obráceně - odtahovalo to od děje. Přitom to nemělo ani dvě hodiny. 4-* ()

R.O.man

Jeden z mnohych filmovych spojeni dvojice Burton-Depp (Strihoruky Edward, Mrtva nevesta, Karlik a tovaren na cokoladu, Alenka v risi divov). Milujem tuto klasicku pochmurnu a tajomnu atmosferu aku dokaze Burton vytvorit - vyzdvihne to filmovy zazitok o cely level. Johnny Depp je tu ako moderny priekopnicky detektiv (treba to brat s rezervou, pribeh sa odohrava na konci 18.storocia) s malymi komedialnymi vsuvkami kde posobi ako amater. Akokolvek, v tej dobe a v nasom filme velmi respektovana a vazena osoba detektiva. Je to jeden z filmov ktory som videl uz niekolko krat a som rad ze bol cas sa k nemu vratit. 1.krat cca 20r dozadu, posledny krat na Fetch TV - Movie Box - 18.11.2023 ()

ostravak30

Ospalá díra na mě působila jako vizuálně atraktivní horor, který ale na tento žánr působil trochu slabě. Díky vykreslení Ichaboda Crana jsem chvíli přemýšlel, zda nejde o komedii. J*A*S*M napsal, že to viděl jako gotickou pohádku a já bych s tím skoro souhlasil. Prostě fantasy zkazka, pověst z jednoho města, která působila atraktivně k zfilmování. Johnny Depp byl výborný, Christinu Ricci mám rád od dob Addamsovy rodiny, kostýmy i exteriéry výborné, celkový vizuál stojí za to. Jen příběh samotný, průběh vyšetřování i odhalení mě zaujal méně. ()

Johny_MH

Co dodat? Že film je poctou horroru? Že Depp je skvělý? Zbytečné. Raději se přesvěčte sami o kvalitách tohoto snímku. ()

Napoleon-B

Excelentně převyprávěný příběh. Tim Burton je naprosto nejlepší vypravěč pohádkových, mistických a vůbec všech příběhů. Skvělý režisér, který ve spojení s Johnnym Deppem vždy předvede něco úžasného. ()

weasel.p

Tim Burton dokáže navodit hororovými kulisami tu správnou atmosféru, Johny Depp se do tohohle filmu přímo hodí a Walken se špičatými zuby fakt naháněl hrůzu. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)