poster

Ohnivá eskadra

 • USA

  Fire Birds

Akční / Dobrodružný

USA, 1990, 85 min

 • kingik
  *

  Znáte ty budoucí herecké mega hvězdy, které kdysi braly role u podřadných režisérů, aby se proklestily na vrchol. Takovou obtížnou cestu zvolil Nicolas Cage, který v roce vzniku filmu zdaleka neplatil za hvězdného herce. Tenhle film mu vůbec nic nepřinesl. Pilot vrtulníku, kterého ztvárnil, je v tomto případě role poměrně plochá, která se neopírá o kvalitně vystavěný scénář. Ten je sepsán dost bídně z hlediska akčnosti a postupně zabředl do schematických kolejí, ze kterých nevyjíždí ani velmi schopná herecká sestava, kterou bezvýznamný režisér David Green nijak nepodporuje. Z filmu se mohla udělat mimořádně atraktivní akční podívaná, ale nic takového nečekejte. Nick Cage se bez zájmu plazí z jedné nezáživné scény do druhé nezáživné scény, když se zadaří, plazí se po lepé Sean Young. Tommy Lee Jones měl už také lepší herecké období. Alespoň nepůsobil tolik nesympaticky. Zápletka není úplně nezajímavá, dokonce je i neotřelá, ale ještě ji optimálně zpracovat. Režisér se s něčím takovým ani neobtěžuje. Akci se film vyhýbá úplně. Ta je ve filmu jen velmi řídce rozložena. Ničím výrazným na sebe neupozorní. V konečné fázi je akční složka téměř neznatelná. V lepších chvílích film nabídne nějaký pěkný záběr na letící vrtulník v zapadajícím slunci nad pouští, v horších chvílích film pekelně nudí. Drama se dá vnímat jako pocta vrtulníkům AH-64 Apache, ale s tím ostatním už je to bída. Zamrzí, že tak zdatnému hereckému obsazení nebyla poskytnuta živná půda v podobě stejně zdatného scénáře a především zdatného režiséra, který pokurvil, co se dalo. Výsledkem je slabý, schematický snímek, který absolutně v ničem diváka nepřekvapí, ani ničím nestrhne. Pár hodin po skončení filmu si z něj nelze vybavit vůbec nic. 20%(21.7.2015)

 • Kenji
  ***

  Tri hviezdy z nostalgie, ale teraz po rokoch je to fakt už len óda na AH-64 a pár hlášok. To najväčšie mínus je vlastne dokonalé nevyužitie možností Apachou v bitke proti pozemným cieľom, miesto toho je to len o vzdušných súbojoch. Navyše Kiowy dokážu zameriavať terče pre Apache a oni potom likvidujú cieľ hellfiramy na kilometre. Žiadne vzdušné súboje a použite neriadených rakiet Hydra na stíhačky a nepriateľskú helikoptéru čo je vlastne blbosť. Vlastne Hellfire použili len ako stinger proti tej stíhačke a to je tiež kravina. Mali radšej zaplatiť pár ruských helikoptér naviac. Keď to tak čítam, tak by som mal tomu dať vlastne hviezdy dve :D(23.4.2013)

 • aLPaC
  odpad!

  Tady se někdo chtěl očividně přiživit na úspěchu Top Gunu. Je to vlastně až na malé výjimky to samé, akorát stíhačky tentokrát vystřídaly helikoptéry (takže to nemá takový drive a akční scény jsou o poznání horší), jelikož skončila studená válka tak "zlé Rusy vystřídaly zlé drogové kartely", nesympatického Cruise nahradil zde také nesympatický Cage (v jiných filmech ho mám rád) a skvělý osmdesátkový soundtrack z Top Gunu tentokrát neuslyšíme. Patriotismus, trapné dialogy, ženská, závěrečná málo akční sekvence, to nemůže chybět. Rozdíl je ale v tom, že i přes svou podobnost mě Top Gun baví, ale tohle bylo vysloveně utrpení.(2.9.2014)

 • Lacike
  **

  Top Gun s vrtulníkmi. Co nie je prave kombinacia pre mna kedze ma Top Gun a ani väcsina filmov o vzdusnych subojoch nebavila a tento film na tom nic nezmenil. Tuctovy pribeh s namachrovanym hlavnym hrdinom a nie prilis zaujimavou misiou. Dialogove sceny su nudne. A akcie je minimum. Prakticky sa jej dockame az v zavere a je dost rutinne natocena. Takze 2 hviezdicky davam len za sympatakov Cagea a Jonesa. 4/10.(15.11.2015)

 • harfuska
  **

  Bojové filmy môžem, ale v tejto púšti skapal pes. Mala som pocit, že sledujem dokument o trénovaní pilotov, bez nejakého veľkého príbehu, emócií a napätia. A čo zo srdca neznášam, keď do akčného bojového filmu pchajú romantiku. Tak buď sa bojuje o život, alebo sa flirtuje a cicmá. Keby tá ženská aspoň stála za hriech.. Nakoniec predsa len dojde k rýchlej prestrelke a rozprávkový romantický happy end je na svete! Nad vodou to udržal len typicky sebavedomý Nicolas a dobrák Tommy.(20.4.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace