Sázka na smrt

• slovenský

Stávka na smrť

Krimi / Thriller / Drama / Akční

USA, 1988, 91 min

Není to tak špatné jako Enforcer (teď už mohu napsat, že je to pro mě nejhorší díl série), ale už to zkrátka není ono. Clint Eastwood za těch pět let od předchozího dílu neuvěřitelně zestárnul a ani jeho charakter není v tomhle filmu ve své kůži. Všechno tu funguje tak na 50% procent, ať jde o Harryho nebo o scénář. No ale série mohla skončit i hůř, tohle ještě není tak hrozné... Na závěr ještě moje pořadí jednotlivých dílů od nejlepšího po nejslabší: Magnum Force, Dirty Harry, Sudden Impact, The Dead Pool, The Enforcer.(9.8.2010)

Předchozí díly se jaksi snažili tu a tam alespoň něco sdělit, tohle je prostě jen takové - někdo chce Callahana zabít, někoho (všechny) zabije Callahan, tu a tam vybublá nějaká dějová linie. Přesto je to vcelku obstojné rozloučení s nejdrsnějším a nejsvéhlavějším filmovým poldou. Mám hrozně rád scénu z věznice, kde si Callahan hraje na pošťáka. G'N'R docela trapní.(11.7.2018)

Poslední díl z Callahanovské série není vůbec špatný. Není to už sice taková pecka jako Magnum Force, ale stále se na to dá pěkně dívat. Od prvního Dirty Harryho už tvůrci urazili pěkný kus cesty a je to vidět. Zápletka není nijak extra zajímavá, což je pro Harryho docela škoda. Mohlo být trochu víc popřemýšleno nad scénářem. V každém případě je zde pár zapamatování hodných scén, jako například ty s autíčkem. Podobně jako v předchozím díle někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami.(23.1.2012)

Guns, No Roses.. Vzorový pacifista a Vyjednávač roku S.F.P.D. jde opět do akce! Tentokrát zažije Warholových 15 minut slávy, odnaučí hyenismu bulvární televizní zpravodajku, se Slashem si zahraje na velrybáře a přitom všem pochopitelně cedí hlášky a krev grázlů. Pobavily scény žádost o autogram či pouliční honička s modelem na dálkové ovládání (akorát nevím, jestli to byla směrem k Bullittovi a Silversteinovu hororu Auto ze 77´ pocta nebo vykrádačka). Jinak to jede podle tradičně nepříliš oduševnělých notiček akčních krimi z osmdesátých let až do trpkého zločincova konce a já oceňuji, že do pětice všeho dobrého to byla od detektiva Callahana derniéra (byl bych totiž nerad, kdyby mu začali říkat Dirty Harry kvůli problémům s inkontinencí).. Zase na druhou stranu, už dlouho nosím v hlavě nápad na crossover. Clint se má pořád čile k světu, T.Shalhoub je ještě de facto mladík, co ty dva nejlepší detektivy sanfranciské historie (sorry, Bullitte) dát dohromady? Úplně slyším ten kňouravý hlas: „Ehm, pane Harry… Mohl byste příště vystřílet do zločince jen pět kulek namísto šesti? Víte, pětka je takové pěkné půlkulaté číslo…“(16.1.2015)

Po TAKEN dostává scéna, kde Eastwood vyhrožuje Neesonovi, úplně jiný rozměr :) Pětka zapadá do osmdesátek výrazně líp než čtyřka, ale pořád nemá - stejně jako bondovky - šanci udržet krok s konkurencí v podobě SMRTONOSNÉ ZBRANĚ, PASTI a trojek RAMBA a INDYHO. Harry má sice stále styl (čtení vzkazu ze sušenky štěstí ozbrojenému lupiči), ale akce je na dobové standardy málo a utkví jen fajn honička s dálkově ovládaným autíčkem. Fakt nechápu, proč dali tvůrci dle tehdejší módy Harrymu za parťáka asiata ovládajícího bojová umění, když ho pak nechali jen dvakrát kopnout v jedné scéně. Tedy ona je celá linie s parťákem, jakož i zápletka s hrou smrti dost nedotažená. S povděkem naopak kvituju Patricii Clarkson, která je v mých očích výrazně fešnější než Sondra Locke. Každopádně je SÁZKA NA SMRT sice nijak výjimečným, ale důstojným zakončením série.(12.11.2012)

• - Spoiler: Ve scéně na hřbitově při pohřbu Johnna Squarese (Jim Carrey), lze mezi truchlícími spatřit i členy kapely Guns'N Roses. Zejména nelze přehlédnout kytaristu Slashe v jeho typickém klobouku a rovněž si lze povšimnout i zpěváka Axla Rose. (Posheidon)

• - Jediný film zo série o Drsnom Harrym, kde si nezahral Albert Popwell. V predchádzajúcich filmoch stvárnil postupne postreleného bankového lupiča - Drsný Harry (1971), pasáka - Magnum Force (1973), Big Ed Mustafu - Násilník (1976) a Horacea Kinga - Náhly úder (1983). (tiradentes)

• - Až v tomto pátém pokračování se postava detektiva Harryho Callahana konečně dožila věku, který mu na počátku určili tvůrci cyklu Harry Julian Fink a Rita M. Finková. (ClintEastwood)