Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

kocik1

Marie Terezie se navzdory mezinárodnímu obsazení od počátku potápí ve sladké domácí limonádě. Nic není, jak by mělo být, vyjukané Marušce by nikdo nesvěřil ani vládu nad kuchyní a do Františka by se zamilovala leda kuchtička. Co ale nejvíc vadí, je "dobová" řeč. Je fajn, že my jí v 21. století rozumíme dokonale, pochybuji ale, že by jí rozumněla tehdejší šlechta. A jako jo, kdyby to měl být romantický film o fiktivní císařovně z Horní Dolní, budu spokojená. ()

nineweh

Ano, na české poměry je to hodně, hodně slušné. Na Kotka si člověk zvykl, role mimoně, který se nechce nechat svazovat dvorskými konvencemi, mu nakonec docela sedla. Ale: já už fakt nemám nervy na "historické" filmy, kde postavy mluví a jednají až příliš moderně, kde se o důležitých bitvách jen mluví, a na velkolepých plesech tančí deset komparzistů. Výprava a lokace tedy super, jako film(y) to fungovalo, a kdyby mohl historickou věrnost vzít čert, celkem by to bavilo (třeba to, že v habsburské říši nikdy nesněží, a to ani během únorové (!!!) svatby Marie Terezie s Františkem Štěpánem). Jenže v popisu stojí "historické životopisné drama" a my dostali výpravnou kostýmní romantickou komedii v prvním díle a pokus o dvorské intriky (včetně šaškárny se záměnou dam na maškarním plese) s příměsí hrdinského eposu (včetně máchání mečem z koňského hřbetu) ve druhém, na což se pochopitelně dá koukat, ale výš jak průměr opravdu jít nemůžu. P.S.: Tím neříkám, že nad Marií Terezií je třeba zlomit hůl. Jejímu příběhu by slušelo obsadit starší herce a natočit další díly, po vzoru mnohokrát zmiňované The Crown. Ale chápu, že tolik peněz ani v koprodukci dohromady nedáme. ()

andrii

Období bílých paruk s lokýnkami, barvitých míst v historii. Lásko, zdob. Mládí, vládni v epochální hierarchii. ()

Skuby47

Vzhledem k tomu, že se tento film natáčel z velké části v našem zámku a parcích, neodolala jsem a podívala se v předstihu na slovenskou premiéru. Jako lokální patriot samozřejmě oceňuji krásné prostředí, bohatou výpravu a kostýmy. Je zřejmé, že si tvůrci nemohli stěžovat na nedostatek financí. Taky herecké výkony si zaslouží pochvalu s ohledem na to, že se na place mluvilo čtyřmi jazyky, aniž si mnozí aktéři spolu rozuměli. Když si ženy nasadily paruky, byly těžko k poznání, ale obě Zuzany - Stivínová i Mauréry byly v rolích matek nepřehlédnutelné. Vojta Kotek, jak ho nemám v lásce, mne velmi příjemně překvapil. Osvícená panovnice Marie Terezie si svůj životopisný film zasloužila už jen za reformu školství více než vrahové Hepnarová a Kajínek. Historickou věrnost nebudu posuzovat, protože se jedná o film, který má diváky bavit, nikoliv nudit a konec konců od čeho tu máme historické dokumenty. Je pravdou, že je tam dost politikaření, což historie neznalého diváka může přimět k nahlédnutí do učebnice dějepisu. Také velká spokojenost se slovenským i naším dabingem. ()

fantassia

Mám radost z téhle spolupráce čtyř států, protože v nich koření i naše vlastní státnost, kdo rozumí, pochopí, protože díky současné politice bere naše historie za své a už zbývají jen pařezy vykopat a bude dokonáno. Film není nějak světoborný, ale je to dobrá práce, takže bych se těch kořenů držela a hodnotím dobře za tři. ()

Johnny.ARN

Čakal som väčší dríst. Čakal som, že budú lietať v rokoch, riešiť niečo čo sa ešte neudialo, alebo, že to bude zle obsadené. Namiesto toho som len dostal ultra prečančanú a vysladenú lovestory, s peknými kostýmami a jedným pekným zámkom. Obsadenie fajn, čajka sa tam hodila, Kotek to držal, tri slovenské barónky si polku druhého dielu ukradli pre seba. Historicky to tiež nebolo až tak mimo ako som čakal. Je to síce pozerateľné, ale malo to svoje trhliny. Chýbali mi úvodné popisky lokácií, rokov, mien jednotlivých postáv, aby divák hneď vedel, kto je kto. Pre nezainteresovaného mohlo byť celkom zmätočné dozvedieť sa, že Štokinger z Rexa ( do konca života môže ďakovať za tú rolu!! ) je vlastne Eugen Savojský až v závere prvého dielu. Taktiež bolo cítiť tie milióny, čo sa tam vložili. Digitál exterierov na zelenom plátne určite niečo stál. A samozrejme kostýmy a prenájom zámku. V konečnom dôsledku je to príjemná historická telenovela, pri ktorej by som si rád pozrel aj ďalšie časti. Z čisto historického hľadiska samozrejme. 2 z 5 ()

LadyPupu

Proč to má dva díly, když se v tom prvním celkem houby dělo? S hodnocením počkám. Tu jednu hvězdu můžu doplnit vždycky... ()

Lachtaan

Obrovská středoevropská spolupráce ve snaze přivést na televizní obrazovky nejzajímavější pohled na život jedné z nejvlivnějších žen nejen evropské historie. Není se čemu divit, že se našlo spousty scén, které vyloženě nudí a vadí konečnému vizuálu tohoto experimentu. Ale casting se povedl na jedničku a České televizi i následný dabing všech nečeských herců. Jen já osobně mám za to, že by se podstatnější náhled do Mariiných nejdůležitějších životních chvil dal smrsknout do kratší, pohodlnější stopáže. ()

terunka003

Historické, zdobné, kostýmové, hezké, navoněné x zdlouhavé, bez akce. Celkem dobré, nicméně jsem se toho o Rézině výrazněji moc nedozvěděla. Chvílemi dost nudné scény skoro o ničem. Co herecky dobré, obzvlášť představitelka Marie Teresie, a velmi mě překvapil Vojta Kotek (až na ty urážlivé a ublížené chlapské scény, ale to je vina scénáře). ..jediná ženská, co kdy vládla na našem území.. ()

Pavlínka9

To si tak jedete na dovolenou do Jižních Čech a najednou Vám kamarádka vypráví, že se zde na zámku v Kroměříži točila Marie Terezie :) Jelikož nejsem fanouškem českých filmů - nalákala mě na to, že je to mix :) A jsem ráda, že jsem to viděla :) Zajímavé ztvárnění panovnice, matky a manželky. Skvělý Vojta Kotel, krásné interiéry a oblečení a doplnění si základních historických faktů (ovšem s mírou). Taky jsem ráda, že prvně natočily dva díly a podle "úspěšnosti" se rozhodli pokračovat dál :) ()

Eleanor05

Takže, podle tohoto seriálu byla Marie Terezie rozmazlený fracek, navíc nevzdělaný, protože se vlastně veškerou politiku a zřejmě i dějiny učila až, když zjistila, že se nejspíš stane vládkyní. To ji ale nudilo, myslela pořád jenom na Františka Štěpána Lotrinského, jehož způsob vyjadřování a chování se vůbec nehodil do doby, do níž byl příběh situován a mrčela, že ho musí mít. Alžběta Kristýna (matka Marie Terezie) byla alkoholička, která se chovala jako křupanka, Evžen Savojský byl intrikán, pomalu jako ve Hře o trůny. Jediný, kdo svým chováním a vyjadřováním alespoň trochu zapadal do historického kontextu, byl Karel VI. Děj prvního dílu se hlavně točil okolo toho, kdo koho miluje, politika byla zmiňována okrajově, a pokud jste čekali, že bude seriál Marie Terezie vyprávět o povinnosti a zodpovědnosti (podobně jako třeba současný seriál o královně Alžbětě - The Crown), kterou skutečná panovnice za svou velkou říši musela nést, tak jste se šeredně spletli. Byla to špatně okostýmovaná telenovela (ty šaty bez jakýchkoli výšivek z pochybných, lesklých materiálů, jako z každé druhé české televizní pohádky byly hodně WTF?) s podprůměrnými herci a špatným scénářem. O jakékoli uměleckosti, či velkoleposti se vůbec nemusíme bavit. Absurdně trapné "milostné" scény vypadaly, jako kdyby je točil Renč s veškerým svým nevkusem, dokonce tu i hráli dva protagonisté z Lídy Baarové. Za ty velké peníze by s dobrou režií, dobrým scénářem, dobrými kostýmy a daleko lepšími herci mohlo vzniknout něco alespoň lehce nadprůměrného, ne tahle nevkusná "vztahovka". Na druhý díl jsem se ani nezvládla dodívat, takže 1*. ()

fabecc1222

Je dobře, že se na takovéto projetky spojí hned několik produkcí, aby mohla být výprava o to větší, a také herecké zastoupení se může vybírat hned z několika národnostní, a snáze najít vhodné typy. Je jasné, že na velké bitvy ve stylu Statečného srdce to v našich podmínkách to stále není, a armáda pochodující kolem Vídně čítá stovku vojáků... Ale kostýmně, interiérově i technicky se tomu nedá moc co vytíkat. Řekl bych, že doba vládnutí Marie Terezie a poté Josefa II je u nás trochu idealizovaná vlivem reforem, které přinesli, a stejně tak i jejich osoby, a tak je dobré si ukázat celé pozadí tehdejší doby. U herců škodí jen špatně zvolený i technicky provedený postsynchron. Kotka zde na ČSFD spousta lidí vyloženě nesnáší, ale tohle je zatím jeho nejlepší role. První díl, který ukazuje cestu Marie Terezie směrem k trůnu mi přišel lepší, jelikož se v něm více pracuje s charaktery, kdežto druhý už se zaměřuje více na samotné událostí okolo války o Rakouské dědictví, a možná až moc rychle tak přechází z módu Marie Terezie dcera na Marie Terezie panovnice. ()

rumczeis

Obří projekt v koprodukci 4 zemí bývalého Rakouského arcivévodství. Ačkoliv by se asi rád rovnal západní produkci historických filmů, má k tomu ještě daleko. Kdyby ale šlo o pilot připravovaného např. desetidílného seriálu, měl by hezky nakročeno. Film totiž zachycuje převážně začátek Války o rakouské dědictví, což je zbytečně krátká doba na film s názvem Marie Terezie. Příběh mi ale přijde dostatečně zajímavý, střídá romantické i politické pasáže a pokud neznáte dopodrobna dějiny, může být i napínavý. Ovšem technické zpracování už bohužel hodně ztrácí. Všimli jste si např. že ačkoliv je ve filmu zachyceno několik let života Marie Terezie, všechny exteriéry jsou v krásném letním slunečném dnu? Další slabou stránkou je zvuk, jelikož jde o středoevropskou koprodukci, film nevzniká v jednom jazyku, ale každý herec mluví svou mateřštinou. Výsledný mix je tak vlastně dabing a to na současné úrovni dabingu. Dialogy jsou ploché, ruchů málo a některé z databanky. Ačkoliv jsou u dvora lidé různého původu, všichni mluví dokonalou češtinou bez jakéhokoliv náznaku přízvuku. Historickou přesnost nedokážu posoudit, ale působí věrohodně. Kdyby šlo o první dva díly seriálu, dám 70 %, ale u filmu prostě nemohu dát víc než 60%. ()

Gurtha

Kategorie „drama, historický a životopisný“ dost dobře nepopisují co se divákovi děje před očima, ale musím uznat, že jde o přinejmenším líbivé dílo, které je, na rozdíl od naší běžné produkce, koukatelné. K historické pravdivosti snad jen to, že více informací se člověk dozví ve večerníčku Dějiny udatného národa českého. ()

KarKulA

Pro mě velké překvapení. Nádherné kostýmy, nádherná výprava. Na ústřední duo jsem si musela chvíli zvykat, ale postupem času mi jejich představitelé tak nějak přirostly k srdci, a navíc vedle nich plno velmi dobrých vedlejších postav a dobrých hereckých výkonů. Co bohužel tento film sráží jsou dialogy - místy opravdu peklo - jejich autoři si mohou pogratulovat, neboť se jim podařilo tendle jinak povedený majstrštik srazit o několik latěk dolů. Z pohledu historie pro mě žádná tragédie - základní fakta a milníky to ctí - a to že si to s některými historickými detaily trochu pohraje aby pobavilo diváka, nu co - pokud chci znát historicky akurátní fakta, musím se kouknout na dokument a ne na výpravný film. Za mě po dlouhé době něco, co sem si užila. ()

strelenaL

Myslím, že tato MT byla natočená velmi podařeně, jen je škoda, že to mělo tak krátké trvání a nepokračovali dál. ()

jefff

Zprvu to vypadalo, že film po pár minutách vypnu. Zmatečný střih, podivné herecké výkony, nesrozumitelnost. Pak se ale Marie Terezie filmově ustálila a začala ukazovat své přednosti. Především kostýmní výprava je velmi působivá a i když příběh sleduje jen některé linie jejího panování, dějově je pořád co sledovat. Slušná práce a díky bohu ne zbytečně vyhozené peníze. ()

P1tr

Místo aby se nám dostalo důstojného životopisného díla mapujícího život významné osobnosti naší historie, běžela v televizi laciná romantická záležitost, ve které naprosto nefungovala chemie mezi ústředním párem a celkově vzato nebylo s kým sympatizovat, neboť se všichni chovali velice divně, obzvláště Marie Terezie jako iracionální nadržená puberťačka, kterou navíc velmi špatně ztvárnila nevhodně obsazená herečka. Potěšily snad jen dobré produkční hodnoty, dobré masky a povedený historický vizuál a Zuzana Stivínová, jejíž postava dokázala pobavit, ovšem celkově se dá mluvit o ostudě, která se vydala naprosto nevhodným a špatným směrem. Přiznám se, že jsem viděl pouze první část, neboť jsem neměl žádný důvod se na pokračování vracet. ()

herr_carter

Bravo ! Já, jakožto zarytý odpůrce té slavné doby, kdy chlapi a ženský vypadali stejně, jelikož nosili stejné paruky, musím nekompromisně říct, že tohle se fakt povedlo - od výpravy, přes kostýmy až samozřejmě po herecké výkony. První dva filmy hodnotím lépe, protože mi přišlo divácky mnohem atraktivnější ten rozjezd éry velké panovnice od úplných studijních začátků a koketování s Františkem Lotriňským, až po jízdu zakončenou paktem s Uhry. Veliká převeliká škoda, že do dalších 3 dotočených dílů už neobsadili zdejší Marii - Luise Stockinger, protože ta tomu celému dala tvář a přinutila mě sledovat....................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

islanzadi

Pokud budeme srovnávat s tvorbou podobného charakteru nás, je Marie Terezie opravdu příjemným překvapením a zaslouží si určitě více než průměrné hodnocení. Na druhou stranu, když se na to podíváme v kontextu např. seriálu The Crown, musíme zase s hodnocením trochu níže. Zůstávám tedy u průměru. Na naše poměry se jedná o velice hezkou podívanou, "světové" to ale není. ()