Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

klukluka

Bylo to velký, hotovej Hollywood. Odvyprávěný tak, aby se to těch 200 minut dalo usledovat. Chci věřit, že se tu zjednodušovalo a popularizovalo, aniž by se filmaři zásadně odchýlili od reality. To by mi vadilo. Takhle drahý filmy by nás měly i vzdělávat. Čtyři pecky za moji slepou víru v ušlechtilé úmysly tvůrců. ()

joshula

První epizodě kraluje Stivínová s Javorským. V té druhé už je to smršť všeho, tak aby dnešní divák rozuměl společnosti osmnáctého století a to jak verbálně, tak mimo verbálně. Proto je hodnocení čtyři hvězdy ku dvou hvězdám. ()

Yangus

Jako vůbec to nebylo špatné. Kotek mi tam celkem sednul a docelo mu to i slušelo. Historicky asi poněkud nepřesné ale to zas tak úplně neva. ()

Gogo333

Kostýmy a výparava pěkné. Obsazení docela ušlo. Ale přišlo mi to docela dlouhé a chvílema nudné. Kotek mi tam moc nesedl. Humor mi přišel o ničem. Dabing některých postav mě docela štval. Zámek Schönbrunn jsem navštívil v létě, tak potěšilo vidět nějaké známé místo. Počin to je hodně slušný, ale Britové a jejich historické minisérie jsou na tom pořád lépe a porovnávat s Tudors nebo Rome to nemá nai smysl, to je úplně jiná liga. 65% ()

DannyBoy80

Dá sa. Nicméně mě mrzí, že to bylo pojato pouze jako vztahovka a politika tam je minimálně. Výprava je dost dobrá, herecky zvládnuto dobře. Bohužel tématicky to bylo docela chudé. ()

laepus

Skvělé. Skvělé. Skvělé. Kdo čekal dokument, měl si pustit dokument. Kdo čekal dokudrama, měl si pustit dokudrama. Tohle je výpravná kostýmní podívaná a nijak zásadně historii (v zájmu příběhu) neporušuje, naopak ji zlidsťuje a přibližuje. Je to výborně napsáno, nikdo nemusí přehrávat, protože by mu tupý scénář nešel přes hubu. Kroměříž a Valtice už poněkolikáté v hlavní roli, tentokráte Vídně (podobně jako v Amadeovi). Hudba vkusná a nevtíravá, občas připomínající Piráty z Karibiku, jindy zase melancholického Huga. Těším se na druhý díl a už vím, že se mi bude líbit. Např. všechna "proroctví" tady toho zlého Evžena Savojského se ve válce naplní - opravdu se těším, kam až to dotáhnou. Je vidět, že cesta koprodukce v rámci rakouského mocnářství (Rakousko, Maďarsko, Česko a Slovensko) se vyplácí. ()

filipvrbik

Strhující, snad všechno je tu dokonalé-od masek, přes obsazení až po komediální složku, už dlouho nic českého-tedy jen částečně, ale přece- se mi tolik nelíbilo....zbytek po druhém dílu /// Tak ve druhém díle končí nevinné romantické období a nastupuje reálný svět (tedy Evropa) a praktická politika, film však vůbec neztrácí tempo a celkově lze říct, že konečně můžou být češi na něco filmařského právem hrdí (už to vypadalo že československý film umřel v 70tých letech, naštěstí ne)- i jindy oplzlý Kotek skvěle sedí do role Františka.. su velmi spokojen...95% ()

mira007

Díky prvním třiceti minutám jsem to málem nedokoukal - unylá sterilní formalistní bezemoční kostýmová přehlídka doby a jedné uječené rozmazlené Marie Terezie. Potom to začne mít trochu náboj - intriky, válčení, komtesy, chudí špinaví poddaní ( kontrast k nažehlené telenovele, která z toho místy dýchá, ) takže dám čtyři hvězdy 1) historická výprava, exteriéry, interiéry 2) tv pomník Marie Terezie asi první a celkem důstojný ( historické nepřesnosti neberu - to si dohledám v knihách) 3) respekt k mezinárodní spolupráci 4) herecké obsazení PS: Zahraniční režisér svlíká herce o sto šest ( klobouk dolů před Stivínovou) což je v kontrastu s českou tvorbou zarážející ()

Mikino00

Čirá historická fikce. Nebyly to jen fabulace, zkratky či typizace historických osobností, ale ve velké míře opravdu naprosté přepsání skutečností a dějinných událostí. Je to škoda. Nicméně jsem něco podobného očekával a tak jsem to do celkového hodnocení nezahrnul. Čistě po filmařské stránce se jedná o zbytečnou pohádku (chcete-li milostný příběh), který v první díle ještě jakžtakž dává smysl a zaujme třeba kostýmy, lokacemi i částečně fantazií scénáristů. Druhá část je však jen změť náhodně vybraných událostí spojených se světem fantazie, avšak tak laxně a odbytě, že to prostě nefunguje. Nefunguje to ani herecky, hlavní představitelka je nevýrazná nanynka a celé to působí až příliš televizně na to, o jak velký a nákladný projekt se jednalo. ()

Gumrice

Marii Terezii obdivuji odjakživa a je tak trochu mým vzorem. Tento film mi velmi lahodil, jsem šťastná, že tvůrci lidem přiblížili právě tuto etapu jejího života. Největším skvostem jsou tentokrát kostýmy, které mě učarovaly, respektive fakt, že se na to filmaři nevykašlali, jak bych očekávala. Za mě na výbornou, nakonec jsem totiž přijala i to, že Františka hrál Kotek. ()

arcticsky

Po přečtení některých komentářů k tomuto téměř po všech stránkách povedenému dvojfilmu mám sto chutí dát nejvyšší hodnocení natruc místním užvaněncům - "používala se moderní mluva", "promrhaný potenciál", "ten či onen hrál nanic", "mělo to být delší a podrobnější", "podobá se to Renčovo tvorbě". Co to tu kecáte, sakra... ()

Vesecký

Kopíruji své bezprostřední dojmy, jak jsem je komentoval na FB: Právě jsem dosledoval první díl biografického dvojdílného filmu "Marie Terezie". Dospěl jsem k závěru, že je to film hluboce urážející německý národ v čele s p. Merkel a současně svatou církev římsko-katolickou. Z tohoto filmu vyznívá, jako by prostořeká princezna Marie Terezie zhatila věčné a neochvějné přátelství s proevropskou politikou tehdejšího Pruska, které chtělo už dávno v 18. století pod svou ochrannou pěstí sjednotit Evropu. Trochu jsem měl z druhého dílu obavu a ta se vyplnila, celkovému vyznění díla to však příliš neubralo, zůstávám na čtyřech hvězdičkách na ČSFD. - Aby se vešly války o dědictví rakouské do 100 minut filmu a ještě byl zachycen soukromý život M. T., to bychom chtěli moc,, ale takto došlo k značnému zjednodušení a jistým nepřesnostem. Zcela chyběla postava českého protikrále Karla VII., navíc války trvaly 13 let a nikoliv sedm, jak se tvrdilo na konci (ano, byly ukončeny Sedmiletou válkou). V každém případě to bylo dílko milé a děláno moderně, aniž by uráželo. ()

lukano

Podle mě to nebylo vůbec špatné, i když přiznám, že dějiny Marie Terezie do detailu úplně neznám. Vím však, že pro většinu v tehdejší době, snad kromě židů, (ale to později napravil její syn Josef II) byla oblíbenou panovnici a zavedla povinnou školní docházku. Film dle mě měl koukatelný děj. Z herců mě překvapil V. Kotek, který si vůbec nevedl špatně a rozhodně nepůsobil jako outsider, ale byl v celku významným hráčem v tomto filmu. Tohle dovedu taky náležitě ocenit. ()

Greg25

Středoevropský příklon k modernímu historickému dramatu a chce se říct konečně! Ano, takhle ano, nešustí to papírem, nevypadá to jako hraný dokument, ani jako televizní inscenace, není to křečovité, ani neuctivé k minulosti, ani zkratkovité modernosti. Tohle se povedlo. 80% ()

tyna97

Prvni dil: Za me teda nuda. Chvilema mi to pripominalo spatny dokument. Nase krasna Kromeriz tomu ale dodala korunu. Kralovna a Markovics u me maji plus. Druhy dil byl o neco zazivnejsi, na me ale az moc politicky. ()

Bozvav

Velmi vizálně působivá kostýmní televizní taškařice, jenž svým rozpočtem, nádhernými lokacemi (především Kroměřížský zámek a Podzámka), výpravou a kostýmy určitě zapůsobí. Bohužel to je tak všechno. Někdo to tu do komentářů napsal velmi trefně, že je to velmi podobné Sissi. Bohužel ano. Nejsilnější části příběhu, tedy politické tahanice jsou upozadněny na úkor bezduchého tlachání. Hlavní protagonistka je pro mne hereckým zklamáním, i když chápu, že MT taky asi zrovna nejiskřila šarmem. Kotek výborný, nejlepší Markovics a Pauhofová, ta to rozsvítila. Spíš než seriózní životopisné drama, jsem dostala pseudohistorickou romantickou slátaninu, na kterou se nicméně dobře koukalo. Kdyby kolem toho nebyl takový humbuk, šla bych s hodnocením výše. Díky vysokému očekávání jsem byla dosti zklamaná. SCIFI PELIČKA ZÁVĚREM:: v druhém díle, při scénách ze sněmovního sálu je opakovaně vidět záběr, kde sedí, či kráčí Marie Terezie pod obrazem arcibiskupa Prof. ThDr. Theodor Kohna narozeného 22. března 1845 Březnice, zemřel 3. prosince 1915 Ehrenhausen, který byl sedmým arcibiskupem olomouckým (1892/3-1904). Tudíž v době Marie Terezie jen těžko mohl viset na zdi jeho obraz. Tedy je namístě zvolání: Kohn ochraňuj arcivévodkyni. Dávám 60% max. ()