Pozemšťané

(neoficiální název)
  • USA Earthlings
všechny plakáty
USA, 2005, 96 min (Director's Cut: 130 min)

Dokument americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je údajně pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna. (gjjm)

Kroupa

Zatím jsem si nikdy nepustil film, o kterém jsem věděl, že jeho podstatnou část neuvidím. Nakonec jsem viděl solidních cca 80%. Zčásti proto, že jsem Poenixovi dobře nerozuměl a musel jsem mrknout na titulky i v těch momentech, které jsem plánoval vynechat. Nemám pocit, že bych byl nějak děsně útlocitnej, králíky jsem kuchal a stahoval jedna báseň, domácí zabíjačky znám celkem důvěrně - od pistole po jitrnice, ale koukat se na tenhle film POZORNĚ, mi přijde masochistické, sebemrskačské (ovšem nikoli očistné). Film i zdejší komentáře se zabývají morálkou spotřebitelů, participantů na "týrání zvířat", občanů, ale co samotný divák filmu? Co člověka motivuje si pustit takovou řezničinu? Myslím, že touha po informacích to asi není. Nechci nikoho soudit. Zamyslel jsem se nad svým motivem a došel jsem k závěru, že jakkoli jsem běžným zákazníkem supermarketů, nějaká kůže se najde i u mě v botníku a sem tam zajdu do fast foodu (čímž chci naznačit, že se proti bezohledně konzumnímu charakteru společnosti nevymezuju), nemám čisté svědomí a sahám po přípravku, který mi může otevřít oči a motivovat mě k nějaké změně v mém přístupu. Jako šoková terapie slouží Earthlings nadmíru dobře. Takže pro začátek zkusím zjistit, jestli se dá sehnat maso zabité "v pohodě" a co je pravdy na tvrzeních o testech na zvířatech - mmch největší slabina filmu, protože není ani pořádně naznačeno, co žene po penězích prahnoucí společnosti do nákladných testů, obzvláště v tak monstrózních rozměrech (počty v téhle kapitole jsou fakt neuvěřitelné). Jsem zvědav, jak dlouho mi to vydrží. ()

zdenur

Smutek, beznaděj, lítost, znechucení. Odpor a hnus. Při sledování jsem prožíval všechny tyto pocity a další, nepopsatelné. Pět kapitol, jedna hrůznější než druhá. Povinnost pro každého "pozemšťana". ()

MedullaO.

Tento snímek je velmi deprimující a jednotvárný, ale za to pravdivý - utrpení zvířat na úkor uspokojení nenasytných krků a rozmarů naší civilizace, která většinou zavírá u těchto obrázků oči. Osobně bych tento dokument nechal běžet ve smičce v supermarketech nad oddělením s masovými výrobky. Stejně tak jako máme na cigaretách obrázky vypreparovaných plic plných dehtu a mrtvých dětských plodů, na balení šunky by měli být obrázky utrpení všech zvířat, která kvůli nám byla vychováná a brutálně zabita. Záběr z košér jatek mluví za hodně. Nelze také zapomínat sekci domácích mazlíčků a zvířat pro zábavu, ze které jsem měl opravdu špatný pocit, tyhle věci vám ve škole nikdo neřekne :( Btw: když to ta ovečka stím dětskem napálila do zábradlí, tak jsem si říkal: "Dobře ti tak haj*le." ()

bolan

Tenhle dokument je to nejstrašnější co jsem kdy v životě viděl. Právě proto, že to není žádný film, ale čistá realita. Je dobře že takové dokumenty vznikají. Na druhou stranu těžko posoudit do jaké míry a hlavně v čem je dokument skutečně pravdivý. Týrání zvířat kvůli zábavě je sračka # 1. Oblečení je v dnešní době taky už jakkoli nahraditelné, takže souhlas. U té vědy bych možná trochu polemizoval. Záleží na situaci. Pokud by měl život jedné opice pomoct zachránit X lidských životů . . . . bla bla bla . . . já vim chudák opice, ale. . . . . bla bla bla. A co se týče konzumace masa 1) záleží na každém jednotlivci jak se bude ke zvířatům chovat: předpokládám (respektive doufám), že na jatkách nepracují pouze absolutní dementi 2) dokument nepodává žádné kloudné řešení jak se k tomuto problému postavit, protože těžko udělat ze Země vegetariánskou planetu 3) už jsem slyšel i o tom, že určité organizace na ochranu životního prostředí vyrábějí takovéto dokumenty tak, že platí lidem aby se chovali ke zvířatům co nejhůř a následně si to natočí, aby měli dosti echt kontroverzního materiálu, který doplní o nějaké skutečné záběry. Výsledek pak může vypadat i nějak takhle. Nicméně i přes to všechno, nemůžu popřít že se ve mě něco hnulo. ()

Maslord

Dokumentárny film Shauna Monsona nás stavia pred morálnu dilemu, či vôbec máme právo zabíjať a konzumovať zvieratá. Okrem tohto hlavne poukazuje na neľudské správanie k zvieratám (aj keď takéto správanie je žiaľ ľudskejšie ako čokoľvek iné). Napriek môjmu hlbokému pochopeniu pre túto týmu musím povedať, že film je postavený veľmi jednostranne, ukazuje len to najhoršie čo sa deje, neponúka žiadne riešenia. Určite odsudzujem cirkusy, pokusy na zvieratách, zlé zaobchádzanie so zvieratami na farmách a podobne, napriek tomu môžem povedať že situácia sa zlepšuje a zákony vo vyspelých krajinách nútia k humánnejšiemu správaniu k zvieratám. Vznik biofariem je v dnešnom čase veľmi obľúbený, hlavne so vznikajúcim povedomím nás, konzumentov ako sa jedlo dostáva na náš stôl. Viem, že každý môže a mal by začať od seba, ak sa nerozhodnete stať vegetariánmi, kupujte mäso len v mäsiarstvach, kde Vám vedia povedať jeho presný pôvod (niekedy sa môžete na takú farmu ísť pozrieť), rozhodne prestaňte kupovať mäso v supermarketoch. ()

Atheas

Celý svět je jen o byznysu, jíst maso je byznys. Nejíst maso = podivín, sekťák, člověk co to v hlavě nemá v pořádku. Až se ta věc otočí, to bude prdel :D A přijde to, už to vlastně tak nějak se blíží, být vegán bude naprosta správná coool style. A bude to mnohem přitažlivější byznys. Bohužel si myslím, že tím utrpení zvířat si už nevykoupíme. Díky za tento dokument :( ()

psychous3

Nic pro slabé povahy, shlédnutí celého dokumentu (včetně bonusových scén) musí na průměrně sociálně inteligentním jedinci zanechat alespoň minimální následky... ()

Pawlisman

Už jsem toho všeho asi překoukaný. Zajíavý přístup a některé scény pěkně udělané. Stejně jako úvod. A pak ty krátké střihy na jendolivé drsnosti. Začínám mát problém, že spousty diváků může brát lehkovážně, jelikož je to vše přehnané a zkreslené. Ano, je to špatně, ty výjevy se asi dějí, sic asi v Evropě spíše vyjímečně, ale není to postě standard.. ()

JoSte

Jeden z mála filmů, který hodnotím více než 3 hvězdičkami a už ho nechci vidět znovu. Tyto záběry jsou vhodné pro jakési otevření očí, aby člověk viděl, co se na světě děje. Když už to ale ví, nic hodnotného rozhodně nepřináší. Koneckonců není přirozené dívat se záměrně na další "earthlings", jak tolik trpí. ()

kamigava

Vynikající dokument, který lidem konečně otevře oči. Jen se dívejte na realitu, kterou vytváříme. Projevte trochu empatie a vžijte se do kůže zvířete, které leží v kotci ve vlastních výkalech a je určeno jen pro jeden účel - uspokojit poptávku lidí po mase. Ve zprávách tohle neuvidíte, protože to by byli všichni vegani a ani masný průmysl by si to nepřál. Lidé jsou nejkrutější pozemšťané na Zemi, protože naše inteligence je využívána pro záměrné ubližování a vykořisťování zvířat. Pokud jsme tak na úrovni, proč se musíme nadřazovat tímhle způsobem? Necháváme ležet zvířata v otřesných podmínkách, v malém prostoru se sami pojídají, uřezáváme jim zobáky, dusíme potulné psy plynem, krávy inseminujeme stále dokola až z nich z bude vysátá kost a kůže, prasnice rodí jako o život, kastrujeme selata, procvakáváme jim uši, vypalujeme cejchy krávám do hlavy, chodíme se dívat do cirkusu na zvířata, která se nechovají přirozeně, kupujeme kožené oblečení, které bylo vyrobeno z kůže z indických krav, jejichž majitelé byli chudí a byli ujišťeni, že kráva bude žít v klidu na farmě, využíváme zvířata pro zábavu a pobavení jako je španělská korida nebo rodeo, kde jsou zvířata naschvál předem vysílena úplnou tmou a mlácením, aby to měl matador lehčí a přežil ten pomstichtivý útok býka, který ho již má plné zuby. Tohle všechno se děje jen proto, že to kurva chceme a kupujeme. Držíme se zuby nehty svých tradic a zvířata jsou nám ukradená. Jak mě tahle lhostejnost dokáže nasrat! Jděte na jatka, přivažte se za nohu a nechte se podžíznout a pomalu vykrvácíte a udusíte se vlastní krví. Asi to nejhorší zvěrstvo, které jsem ještě neviděl bylo v tomhle dokumentu ukázáno na čínské kožešinové farmě. Zaživa tam jeden číňan stáhl z kůže jednoho norka a chudák zvíře se pak ještě hýbalo,mrkalo a bylo celé holé bez srsti jen mu bylo vidět svalstvo. Nevěřil jsem vlastním očím. Lidé by měli přehodnotit svoje vnímání a chápání zvířat kolem sebe. ()

Everyone

Průmyslový chov zvířat = vyhlazovací tábor. Nechci obhajovat vegetariánství, sám výlučný nemasožravec nejsem, ale sytit lidskou populaci živočišnými bílkovinami lze i humánnějším způsobem. Nehledě na to, že polovina vyspělého světa má nadváhu, třetina je obézní a vsadil bych se, že je to v drtivé většině případů způsobeno právě živočišnými tuky (na straně příjmu energie). Statisticky obezita, zkracuje život jednotlivce, zvyšuje nemocnost a tím zatěžuje zdravotnictví, ochuzuje společnost o finanční prostředky. Zároveň ti rozežraní, produkují zvýšenou poptávku po mase, které zvyšuje utrpení živočichů, protože se získává, díky snaze o maximalizaci zisků - je to přeci jenom podnikání - snahou o minimalizaci výrobních nákladů, které souvisejí s najímáním levné pracovní síly, jejichž mentální schopnosti dle mého soudu nevykazují nadprůměrné hodnoty a s tím souvisí i jejich (podle mého názoru) nezřídka se vyskytující chování (zavést psychotesty), které jsme mohli vidět v tomto dokumentu. Vůbec bych se nedivil, že slovo zvěrstvo má svůj původ od chování člověka ke zvířatům, které se pak často užívá ve vazbě člověk-člověk v nejčernějších kapitolách lidské historie. Ostatní části dokumentu jsou z mého pohledu absolutně neobhajitelné (jídlo se získávat přeci jenom musí) jako je získávání kožešin (pokud se tím zároveň nesleduje vyšší cíl jako je redukce škodné apod.) nebo pro zábavu (cvičená = týraná zvířata). ()

vtelenie

nevedel som sa zbaviť dojmu, že dokument je tendencny, az demagogicky. zakladnou myslienkou je, že zvierata citia a trpia, co nie je nijako prevratne zistenie. to s cim suhlasim je, že ludia by mali minimalizovat utrpenie aj u menejcennych bytosti - teda zvierat. tvrdit, ale ze nema zmysel robit pokusy na zvieratach, pretoze nakoniec sa aj tak musia vyskusat na ludoch je uz naozaj over the top demagogie. do života som si ale zobral to, ze budem chciet viac vediet ako sa mi dostalo jedlo na tanier, nie ze by ma to doteraz nezaujimalo. ()

Chundys

Všechno už se tady v podstatě napsalo. Já souhlasím, jsou to hnusy... Obvzláště z těch jatek je člověku na zvracení! A Indie a to že je kráva posvátné zvíře? Ha to mě rozesmálo nejvíc, ať se jdou bodnout s nějakým náboženstvím, když pak dělají tohle! Bohužel s tím nic nenaděláme... Teď můžeme počítat jen roky, kdy se nám to zase všechno vrátí a my budeme ještě škemrat, aby nás někdo zachránil!!! ()

Wawer

Je to film drsný, dnes (díkybohu) dosti neaktuální a především demagogický a manipulativní. Snaží se vsugerovat, že běžní lidé jsou odpovědní za excesy konkrétních lidi a za zjevné porušování zákona, místo toho, aby se snažil jít trochu do hloubky. Oceňuji, že autoři ukazují i to, co není až tak zjevné a známé široké veřejnosti, nicméně potenciál byl promrhán ve jménu očerňování místo toho, aby se šlo po příčinách, aby se řešilo, proč to tak je, kolik nás je a jaké jsou s tím spojené nároky nebo proč jíme to, co jíme. Ve výsledku je tak Earthlings jen povrchní agitkou, která utvrdí přesvědčené a ty ostatní především znechutí a v lepším případě možná donutí se zamyset jestli je normální nosít kolem krku norka a sledovat sluně stavící se na zadní. Mně to osobně nepřišlo normální ani předtím než jsem film viděl ()

agassi68

Jeden z mála filmov, pri ktorých som musel odvracať zrak z obrazovky. Čo už, sme vírus na tele tejto planéty a preto sa tak aj správame ku všetkému. Riešenie? Neexistuje, snáď len viac takýchto filmov. Ale kde ich môžete vidieť okrem festivalov? Ten chudák pes, čo ho živého a zúboženého hodili do smetiarskeho auta, kde bol následne zomletý ako odpad mi ostane v pamäti asi až do smrti.. ()

Hapretor

Krutost lidí nezná hranic. Stejně tak i v přírodě. Slza mi ukápla. A to nejen jedna. Tento dokument je ještě horší než ten nejhorší "gore" horor. Nic pro citlivky. Pokud se ale mám rozhodnout: kožich? samozřejmě ne! - boty z kůže? proč ne? - nejíst maso? absolutně ne!!! - místy totiž tento dokument působí velmi emotivně a funguje jako velmi přesvědčivá agitace vegetariánům/veganům šitá na míru. Ať je to, jak chce, tento dokument už nechci nikdy vidět. - Jsme jako entita v universu politováníhodní, nebezpeční, nemilosrdní a víc berem než dáváme? Ano! Já s tím souhlásím. Ale stejně je už pozdě. ()