Pozemšťané

(neoficiální název)
  • USA Earthlings
všechny plakáty
USA, 2005, 96 min (Director's Cut: 130 min)

Dokument americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je údajně pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna. (gjjm)

klukluka

Jsem přeléčený vegetarián. Když jsem s tím končil, měl jsem při výšce 180cm asi 60 kilo. Kdybych v tom pokračoval, asi bych zakalil. Rozhodně jsem nebyl v dobré kondici. Naši mi dodnes tvrdí, že jsem se tehdy připravil o vlasy. Bydlím ve městě, ale v rodinném domku se zahradou, takže bych tady (čistě teoreticky) mohl mít pár slepic a králíků, možná by se sem vešlo i jedno prase, kdyby se děti uskromnily a chodily si hrát na ulici. Pomiňme, že jsou králíci věčně nemocní. Mohlo by nás takto malé hospodářství nasytit? Těžko. A mohli by se ze svých hospodářství (pokud by si je zřídili) nasytit naši sousedé, kteří bydlí v panelácích? Rozhodně ne. Takže co? Jsme závislí na tom, co si koupíme. Že se z jatek staly fabriky? Aby ne. Denně nás musí nasytit plus mínus 7 miliard. Že jejich zaměstnanci ztratili cit? Kdo by se tomu divil? Zabíjení je jejich denní chleba. Znecitlivěli, to je bohužel zcela pochopitelné. Tady bych zavedl etické principy a kladl bych důraz na jejich dodržování. Dále se v Pozemšťanech hovořilo o vivisekci. Minimálně u nás se situace změnila a zlepšila, vivisekce je na našem území zakázaná. Cirkusy - podle mě zmírají na úbytě. Je jich hodně, hlavně už ale tolik netáhnou. ZOO - minimálně na území ČR bych je redukoval. Namátkou - Brno, Hodonín, Zlín, Vyškov, Olomouc, Jihlava... Na co? Tenhle model je tady z doby, kdy občan Jihlavy nemohl jen tak cestovat do Brna, ale hlavně doma neměl 30 TV kanálů, z nichž 5 se zabývá přírodou, a neměl doma internet, na kterém obratem najde informace o kterémkoliv žijícím i nežijícím živočichovi. Lov mořských živočichů neovlivníme, maximálně poptávkou a spotřebou. Velrybu jsem ale ještě neochutnal, přesto už je Japonci a Norové skoro vymlátili. Takže na mých (našich, vašich) bedrech tento problém neleží, resp. my to nezměníme. Nebylo to hezké pokoukání. Naopak. Kdyby ale dali na konec 5 minut záběrů třeba ze Stalinem vyhladovělé Ukrajiny, tak by to zcela změnilo vyznění předešlých 90ti minut. Jde tady o přežití. My, nebo oni. Jednoduchá volba, jasný výsledek. ()

Zagros

Pět hvězd moc často nedávám. Jedním z důvodů, proč občas maximální hodnocení něčemu udělím, je jeho zásah v emocionální rovině. Pozemšťané mají sílu diváka rozsekat na malé kousky a ty pak ještě zašlapat do podlahy. Dával jsem to natřikrát během jednoho týdne. To vyznění dokumentu, záběry a především chování lidí… obecně lidstva i lidí v konkrétních záběrech… Jak někdo vůbec může umlátit klackem bezbranné raněné zvíře, jak to může dělat třeba stokrát denně a každý den? Proč lidé bestiálně vraždí všechno živé, jen abychom měli… ne dost, ale nadbytek a pořád všechno? Chtělo se mi zvracet, nahlas řvát, tiše plakat, … ty emoce byly skutečně silné. O dokumentu jsem věděl už mnoho let a tušil jsem, o co půjde. Podvědomě jsem odkládal první setkání s ním. Rozhodně to není objektivní dokument, to je potřeba říct. Nicméně je pravdivě natočen a vyznívá jako brutální a zasloužená obžaloba lidstva jako celku. Popisovat jednotlivé záběry se mi nechce. Zvedá se z nich žaludek, a když si uvědomím, že tohle je vůbec možné a děje se to s tichým souhlasem nás všech, je mi znovu zle. Nemám problém jíst maso, sami jsme měli v minulosti zabijačky, ale naše prasata se měla jako v bavlnce a porážka byla s respektem a s díky za jejich oběť. Snad to neznělo moc pateticky. V dokumentu je ale nechutné mučení, vraždění a trápení ve velkém… ne v obrovském měřítku. Na začátku je to přirovnáno k nacizmu a k Holocaustu, myslel jsem si, že to tvůrci zbytečně přehánějí. Nepřehání to, jen je to ještě ve větším měřítku a ke všemu živému bez rozdílu. Zabíjení pro maso, pro kožené kabelky, testování na zvířatech, vystupování v cirkusech, utracení zvířat… Asi ani nemá cenu vypisovat všechna čísla… miliony mrtvých a umučených zvířat, celosvětově tisíce za minutu. Možná jen jednu statistiku pro ilustraci. Dnes (rok 2005) se v Americe sní za jeden den tolik kuřecího masa jako v roce 1930 za celý rok dohromady! Speciálně Američanům bych to povinně (a klidně násilím - Mechanický pomeranč!) pustil před každou návštěvou jejich McDonalda. Chce se mi věřit, že v Evropě se už podobné věci v takovém měřítku nedějí. Sám se k tomu snažím přispívat alespoň svým (ekonomickým) chování. To je jediná možnost. Až přestaneme kupovat všechno ve větším množství, než skutečně potřebujeme. Svět bude lepší místo… aspoň o trochu. ()

Romario

Velmi silný snímek pro všechny, kdo nechtějí žít ve sladké nevědomosti.Na mě osobně působily nejzrůdněji "vědecké" pokusy na zvířatech.Stejně jako by mělo být pro každého povinné shlédnutí Super size me co se týče výživy, Earthlings by měl vidět každý, abychom si my lidé uvědomili, co způsobujeme třebas i nevědomě zvířatům. ()

duddek

Zapomeňte na Cannibal Holocaust a jemu podobné, Earthlings těžko může něco předčit. Celé to ubíhá nepříjemně pomalu, a když už si myslíte, že to nejhorší máte za sebou, dostanete akorát tak nášup. Od Phoenixe je sympatický, že se tomuhle jistě kontroversnímu dokumentu propůjčil – každá známá osobnost se hodí. Jen je škoda, že to drtivá většina lidí stejně nikdy neuvidí. ()

reditelka

Šokující, na poplach bijící, kruté a svým způsobem dojemné. Doporučuji každému, aby se aspoň jedním okem podíval (mi to oběma nešlo). Na 5* to u mě ale bohužel není, protože dokument je až příliš jednostranný a neukazuje řešení nebo spíše vhodný kompromis. Protože vegetariánství asi pro většinu z nás nebude to pravé ořechové. 70 %. ()

macuzuz

Film -dokument- který by měl vidět, a nad kterým by se měl zamyslet, každý člověk. Pro mě osobně to byl jeden z kroků k vegetariánství - a to jsem maso kdysi milovala. ()

luczi

Filmu je vyčítána přílišná brutalita (nikomu se nedívá pěkně na lišku zaživa staženou z kůže) a citové vydírání na jejím základě, málokdo se ale pozastaví nad tím odkud tedy ta brutalita pochází - z nevědomosti a pohodlnosti konzumentů. Některé komentáře mi připomínají ty opičky, které si zakrývají oči, uši i ústa. Ano, je snadné nechtít nic vidět ani slyšet a když už víme, tak o tom raději nemluvit, proto je srovnání s nacistickým režimem, který produkoval méně či více fanatické "přihlížitele" všech těch zvěrstev, docela nasnadě. Máme právo vědět, nikdo nikoho nenutí být veganem, takže se nenechte ovlivnit těmi slabochy, kteří chtějí lhát sami sobě a zajímejte se o věci, které nakupujete, odkud pocházejí, co obsahují, kdo je vyrobil, to je hlavní myšlenka filmu. ()

iampatrik

100% Pro mě se jedná o silné téma.. Takové pocity při pohledu na týrané zvířata ve mě nevyvolá ani pohled na lidské mrtvé těla jak v hororech nebo v reálých záběrech.. ()

Abiosis

*MASA MÄSA* Je nás taká obrovská masa, že zabezpečiť individuálnu a humánnu starostlivosť o zviera vo veľkochove je takmer nemožné. Masa je totiž hladná a pýta si jesť; pýta si veľa jedla a pýta si ho okamžite. Rozumiem tomu, ale neznamená to, že som ochotný takýto prístup aj akceptovať, a teda sa nepriamo stávať zodpovedným za utrpenie takýchto zvierat (veď ja, a vy všetci, sme nepriamo zodpovední za ešte mnoho iného). Ľudia sú rôzni a sú schopní rôznych činov, ale tí, ten "druh" ľudí, ktorý sa objavuje v záberoch tohto filmu a aj mimo nich, nie sú z mojej planéty. Vegetariánstvo (a všetky jeho varianty, či alternatívy k nemu - ja som doteraz praktikoval tzv. semivegetariánstvo), to je životný štýl, je to rozhodnutie, na ktoré však treba mať "bunky". Ak je raz indivíduum hulvátom k ľuďom, zmena u neho nenastane ani vo vzťahu k zvieratám. K životu bez mäsa sa dopracujete postupne - od pocitov, cez slová, až k činom. Práve tento dokument (a je mi naozaj jedno, že jednostranný) sa u mňa stal začiatkom tej poslednej fázy. Verdikt v 1 vete: Film, ktorý má silu ľudí zmeniť. 19.09.11 ()

Schuldiner

Nevim, jak tohle hodnotit, ale asi za pět, protože by to měl vidět každej! Musim říct, že je to vážně extrém a co se týče některých jedinců, pověsil bych je za nohy a...zkrátka nechal bych každýho projít tim samym krutym a bezcitnym utrpením, který kdy způsobil on ňákýmu tvorovi. Je to pobuřující tak moc, že se vám chce zvracet a brečet zároveň. Pokud jde o maso, jim ho. A zabít zvíře kvůli masu je asi normální. Lidi to tak dělali od pravěku a i zvířata to dělají, je to přirozený. Ale kde se bere ta naprosto zbytečná krutost, to fakt netušim. Jednou skončíme takhle my až přiletí nějaká vyšší rasa z vesmíru. A taky to bude přirozený. Hodně silnej, hodně brutální a hodně pobuřující dokument o naší ´´lidskosti´´... ()

Shimargh

Earthlings krásně ukazuje, jak se změnilo zacházení se zvířaty přechodem ke konzumnímu stylu života. Domácí mazlíčci, fastfood a cirkus, to vše je zde ukazováno skrze lidskou brutalitu a bezcitnost. - Mělo by se každému pouštět povinně ať vidíme co všechno svou omezeností pácháme! ()

kill-tec

Vážně přemýšlím o tom, zda se nestanu vegetariánem. Ale stejně tím nic nezměním, nikdo z nás.. je to hnus. Nesnášim lidi, nesnáším!! ()

Prochy38

Ano, jako živočišný druh jsme hovada, která si neváží těch ostatních druhů, ani rostliny ani ničeho. Ale všichni?? Jej, já znám lidi, co si pořizují zvířata jenom kvůli výdělku, nebo s nimi neumí zacházet a v podstatě je týrají. Ano, lidé se neumí ke zvířatům chovat. Ale všichni lidé? Zemědělství a chov dobytka je dnes opravdu velká věc. Zvířata jsou, jak jsme viděli, v nepříznivých podmínkách, málo prostoru, nedostatek potravy.... Ale kurva všechna zvířata?? Co ty krávy, které lemují naše pastviny v horách?? Máte pocit, že nějak trpí? Ano, půjdou na porážku, ale kdyby na ni jít neměly, nikdy by je člověk nevyšlechtil... Když teď pustíte všechny krávy, prasata, koně do volné přírody, do měsíce všechna zemřou. Ne ne ne, tento dokument má jasný cíl a já ho respektuji. Miluji zvířata, více než lidi, ale že se v USA (ty hovada v Asii vůbec neberu vážně) někdo neumí chovat k prasatům, nebo někdo někde týrá v cirkuse slony, ježíši, já znám tolik lidí, co by za život zvířat dali ten svůj. A to jak u psů, koček, i krav, koní..... Kurva ti dostihoví koně se někteří mají lépe než mi u maminky!!! Ano, někdy se stane neštěstí, ale to i nám v práci, doma i při sportu... To je jiné. Takhle bych tu mohl psát do nekonečna. Tento dokument útočí kvůli několika (mluvíme o 10tisících) "lidem", kteří si dělají dobře na utrpení jiných, na všechny. Nebere servítky a všichni, kdo jedí maso, jsou vrazi... Ne, tohle není pravda. Co já naprosto odsuzuji? Pokusy na zvířatech!!! Totální zákaz! Býčí, psí, kohoutí - jakékoliv další zápasy - okamžitě totální zákaz. Rodeo - okamžitě konec. Lasování - okamžitě konec. Cirkusy - totální zákaz A lov pro kožešiny, rohy, kůži, slonovinu, ....................... Ale maso? Mléko? Sport (ale myslím bože sport!!!)? Mazlíčci? Atd.... Proč jako ne? A prosím autora dokumentu, ať si nejdříve něco zjistí o tom, co ZOO dělají pro zvěř a pak se tady do nich pouští. ZOO naprosto schvaluji a já na rozdíl od jiných vím, o čem mluvím... Nejsem rád, že jsem se tak rozepsal, ale takové podobné agitace, jako byl tento dokument fakt nemusím... Tohle bylo moc... Místo toho, abych okamžitě vlítl s videem na policii to 6 let dávám dohromady?? Policie, zavřít ústav - cokoliv a je to... Protože týrání zvířat je snad všude trestný čin. ()

M.I.K.E.

Smutný dokument o zrůdnosti lidské bytosti, další snímek po, kterém vás napadá otázka : ,, Kurva co jsme to za tvory ?" (pardon za ty vulgarismy, ale jinak to nejde). ()

Mikino00

Je lehké jen kritizovat jako v tomto dokumentu, který jen kritizuje a moralizuje, ale nenabízí žádné uspokojivé řešení. Ano, je to všechno hrozné, záběry jsou alarmující, ale pochybuji že kvůli tomu někdo přestane jíst maso. Navíc styl jakých je to natočeno mě přestal "bavit" už od desáté minuty. ()

Emo-haunter

Toto je tak strašně těžké hodnotit hvězdičkama. Kdybych o tom zde měl debatovat, jednalo by se o sáhodlouhý román. Každopádně, co si budeme říkat, lidé dělají doopravdy zvěrstva, a tyto záběry ukazují reálné záběry toho, co se ve světě doopravdy děje. Lidé jsou prostě někdy dooprady neuvěřitelně odporná stvoření.. Nicméně, přijde mi, že dokument se snaží cíleně ukázat, že se toto děje všude, což ovšem podle mě není pravda. Také mi přijde, že Monson je silný antidarwinista- kdybych žil někde v Africe a nějakému lvovi bych přišel k nakousnutí, rozsápe mě a je po mně. To je prostě příroda, nelítostná a krutá. I tak by jsme ale nějakým způsobem měli žít celkově v symbióze- ano, je to nejspíše utopické, ale je tomu tak. Bohužel, jak už jsem řekl, toto téma je doopravdy velice obtížná kapitola a bylo by to na předlouhé povídání. Když teda ohodnotím tento dokument, tak reálně ukázal to, k čemu všemu jsou využívána zvířata, a jak s nimi lidé zacházejí, ale vážně nevěřím, že je tomu tak úplně všude na světě. I já mám rodinu, která dříve farmařila, a nikdy jsem podobná zvěrstva nespatřil, ta zvířata se doopravdy měla dobře. Hudba v podání legendárního Mobyho se mi moc líbila, dodávala filmu silnou atmosféru. I samotný Joaquin Phoenix měl určitě po celou dobu filmu zajímavý komentář, avšak místy se mírně opakoval a snažil se za každou cenu hrát na emoce. V podstatě ale mluvil ve všem pravdu, to mu nemohu upírat, ale podle mého názoru nikdy neexistuje jen jedna reálná pravda, je více pravd z různých úhlů pohledu. Takže podtrženo, sečteno- je doopravdy těžké hodnotit tento snímek, ale dám čtyři hvězdičky, tu pátou nemohu dat skrz již zmíněná fakta ohledně hraní na emoce a snažení se diváka přesvědčit, že se tyto nechutná zvěrstva, která páchají lidé na zvířatech odehrávají na celém koutu naší planety Země, na které žije spousta rozmanitých pozemšťanů....... ()

bobstock

Emočně jsem dokument nezvládl ve třicáté minutě. Je to vlastně první film, který budu těžko někdy dokoukávat. Tvůrci účelově používají nejhorší záběry při naprosto nehumáním zacházení se zvířaty, jako s bývalými mazlíčky, jako s testovacími zvířaty, zvířaty na jatkách pro naše obchodní pulty a bezstarostná narozeninová grilování s přáteli. Při sledování jen toho kousku se mi svíralo v těle úplně vše, tak odporný pocit vůči lidstvu jsem dlouho neměl. Maso jím také, které se sice snažím kupovat od malých řezníků, ale když tohle vidíte, co se někde na světě děje, jak trpí!! Věta použitá jakožto ´´holocaust na zvířatech, který neskončí, či kdyby si lidé museli svoje maso zabíjet sami, zřejmě bychom byli všichni vegetariáni´´ ........tohle se opravdu nedá srovnat s utrpením lidí, tolik zbytečné bolesti pro nesmyslné požitky lidí. Člověk je chytrý tvor, ale lidstvo je tak strašně hloupé!!! ()