Velké naděje

Great Expectations

Veľké nádeje

Drama / Romantický

USA, 1998, 111 min

Gwyneth Paltrow nepovažuju za moc dobrou herečku, ikdyž sem se na tenhle filmek dívala vážně bez předsudků a tu šanci jsem jí dávala. Zase mě nedokázala přesvědčit a změnit můj názor na ní. Hraje nevěrohodně a to mi trošku zkazilo dojem z celýho filmu. Ani nevim co pořádně napsat, prostě ve mě tenhle film nezanechal žádný výraznější pocity a to asi značí o jeho kvalitě..(4.1.2007)

• pakobylka

Příběhu zfilmovanému podle knižní předlohy Charlese Dickense umístění do moderní doby evidentně nesvědčí. Monumentální, třebaže poněkud zanedbané sídlo slečny Dinsmoorové se svou starodávnou atmosférou je s okolním světem v tak silném kontrastu, že to nějak nedokážu strávit. Možná proto, že každý, kdo se zrovna nachází v jeho zdech, působí jako pouhá neskutečná figurína v prapodivném panoptiku. Jakoby se děj odehrával v náhradních kulisách, původně určených pro dvě různá představení z různých epoch. A stejně nesourodou dvojici - nejenom svým původem a vystupováním - tvoří ústřední postavy. Gwyneth Paltrow je velice sympatická, mám ji ráda díky snímkům "Zamilovaný Shakespeare", "Srdcová sedma" nebo "Důkaz" - ale role Estelly jí absolutně neseděla. Byla krásná, rezervovaná i vyzývavá, ale nebyla JEDINEČNÁ, pro tenhle film jí nějak chybělo to správné kouzlo a tajemství neodolatelné přitažlivosti. Takže nakonec musím říct, že nejvíc ze všeho mě zaujaly Finnovy obrazy, které byly zvláštní, uhrančivé i stylové - a neobyčejně půvabné. Měly zkrátka všechno, co filmu chybělo ... 2,5*(19.2.2010)

Nevím, do jaké míry bylo alibistické na začátku připustit, že příběh nebude vyprávěný tak, jak se stal, ale jak si ho Finn pamatuje. Nicméně takhle si to přece u romantického filmu stejně všichni přejeme - aby odrážel bolest a krásu, ale neměl ten punc vyloženě syrové reality. Pak by jako žánr postrádal smysl. A je taky pravda, že feeling z tohohle filmu trumfne všechno ostatní. Možná to není dobře, protože ve mně zanechal emocionálně docela hlubokou stopu, a tak mám k němu ještě větší vztah, než by si samotným zpracováním zasloužil. Na druhou stranu i schopnost působit na divákovy pocity je kritérium. Navíc si nemyslím, že by to Cuarón nechal dojít až třeba k úplnému kýči. Nejvíc se mu blíží asi v dešťových scénách s Lubezkiho dominantní kamerou, které evokují cukrkandlovou Snídani u Tiffanyho (jen s rozdílem šeredně pytlovité devadesátkové módy). Ale proč ne, v první řadě je to romantický příběh o bolestivé lásce chudýho kluka k rozmarný femme fatale - což je z principu téma jak vystřižené pro to, aby jako kýč dopadlo. Mně se ale líbí, že dobré tři čtvrtiny filmu nemusí nikdo z hlavní dvojice promluvit ani jedno trapně klišovité slovo o podstatě jejich vztahu, a přesto z těch několika, někdy letmých, někdy dlouhých kontaktů doslova sálá veškerá chemie. K pomilování tělo Gwyneth Paltrow a psí oči Ethana Hawka jsou znázorněné na sto způsobů a přesně tak, aby promlouvaly beze slov a bez extrémů (vystačí si s náznaky). Relativita morálky i relativita pocitu smutku a štěstí jsou pak v tom druhém sledu podané spíš obrysově, nic, co by trhalo mozkové závity. A já to překousnu, protože ty sladkobolné pasáže jsou fakt perfektní.(15.12.2016)

• halogenka

Snaha o moderní adaptaci telenovelového románu od Dickense (kde se na konci ukáže, že jsou všechny postavy nějak spřízněny) vyšla naprosto do ztracena, zbyl divný, utahaný a nicneříkající film s Gwyneth hrající si na femme fatale a Ethanem disponujícím výrazem pouličního voříška. A to dobrá kamera nevytrhne.(25.4.2009)

Smutnokrásny príbeh o tej jedinej a osudovej a tiež o tom, ako sa (ne)stať slávnym umelcom. Ústredná dvojica v sebe mala neskutočnú iskru, De Niro taktiež nesklamal...aha, skoro by som zabudla. Estetická stránka filmu, exteriéry, záhrada, nočný New York, dom starej Dinsmoorovej - všetko nasnímané zasnenou kamerou ktorá dala príbehu ešte o stupeň viac romantiky. Ach.(13.2.2011)

• - Maľby, ktoré sa objavili vo filme, poskytol súčasný talianský umelec Francesco Clemente. Clemente sa predtým objavil aj na filmovom plátne, a to v snímke Dobrý Will Hunting (1997), kde si strihol rolu hypnoterapeuta. (ZOUi)