Velké naděje

Great Expectations

Veľké nádeje

Drama / Romantický

USA, 1998, 111 min

Po opätovnom dozretí dojmov po videní tohto skvostu od Cuaróna opäť zvyšujem hodnotenie na 5*. Podotknem však, že som nevidel ani pôvodný film a ani som nečítal Dickensovu knihu. A na 90% som si istý, že ani jedno z toho by už dojem nezmenilo. Pretože... Cuarón má vynikajúci cit pre obrazovú harmóniu, vynikajúce snímanie exteriérov i interiérov a najmä, každý záber mi prišiel okúzľujúci a magický, nepochybne z veľkej časti nielen kvôli kamere ale aj výprave. Ak si k tomu pridám výborné výkony predovšetkým Hawkeho a Paltrowovej, silný príbeh s výbornou myšlienkou, dostávam dielo, ku ktorému sa odteraz vždy rád vrátim.(15.11.2013)

Bez mučení se musím přiznat, že jsem Ethanu Hawkovi pár momentů docela záviděl..:) On i Gwyneth Paltrow byli skvělí. Často se u filmů stává, že divák tuší či ví, kam se zhruba bude děj ubírat. U romantických děl to platí dvojnásob. To jsem tady nevěděl a byl jsem zvědavej, co film přichystá dál. Přichystal především emoce, melancholii, vzpomínky...K tomu se musí přičíst práce s kamerou, záběry...tak proč ne lepší hodnocení? Celá ta milostná rovina šla trochu mimo mě, nějak jsem to nepobral, proč, co, jak...stejně tak, když se tři nebo čtyři lidi ve filmech furt potkávají, pokud možno úplně náhodou kdekoliv na světě, tak už to působí trošku jako Rickova americká kavárna. Podívaná ale zajímavá..(5.4.2013)

• slunicko2

Vpravdě dickensovský příběh plný záhad a romantiky. 1) Sluší to 28letému Ethanu Hawkeovi (dospělý Finnegan) i jeho femme fatale 26leté Gwyneth Paltrowové (dospělá Estella). Nejvíce ale oceňuji výkon 13letého Jeremyho Jamese Kissnera (desetiletý Finnegan). 2) Nemohu dílo srovnat ani s Dickensovou předlohou, ani s předchozími filmy. Ale i tak mi přijde tato verze být vařením z vody.(25.10.2017)

Film se mi líbil a jak vidím, někteří ho srovnávají s původní verzí z roku 1946, o které jsem ani nevěděl a tak tyto dva snímky ani nesrovnávám. Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow a k tomu Chris Cooper s Robertem De Nirem. To jsou Velké naděje. Film o posedlosti jednoho úspěšného malíře samouka jednou krásnou ženou Estellou, která ho schválně nechá dlouho citově trpět. Skvělá kamera a hudba. Byl jsem spokojen:)(22.4.2009)

• Heroine

Netroufnu si to tvrdit najisto, ale umím si představit, že by se mohl chudák klasik, a autor předlohy, v tomto případě trapností obracet v hrobě. Ano, Dickensův nápad je na něj typický, ale celkem dobrý, To, co se s ním stalo v tomhle filmu, je nesledovatelné. Film vhodný snad akorát pro Chrise Martina, protože se tu akorát slovně a vizuálně obdivuje "krása" Paltrowové, která podle mne za to nestojí. Ona se mi nelíbí, on je mi nesympatický, jeho obrazy jsou šeredné jak noc, a celý je to předvídatelný, sentimentální, a blbý. Měla bych dát jednu hvězdičku za Roberta De Nira, který je dobrý, ale nedám. Vůbec se mi to nelíbilo.(25.4.2013)

• - Maľby, ktoré sa objavili vo filme, poskytol súčasný talianský umelec Francesco Clemente. Clemente sa predtým objavil aj na filmovom plátne, a to v snímke Dobrý Will Hunting (1997), kde si strihol rolu hypnoterapeuta. (ZOUi)