Velké naděje

Great Expectations

Veľké nádeje

Drama / Romantický

USA, 1998, 111 min

Úchvatný film.... Nevýstižný popis, zkusme to jinak. Jenže i když bych použil odlišný výraz, pořád by to směřovalo k té samé rovině - ten film chytí a nepustí. Cuarón si s předlohou velmi dobře poradil, i když se kajícně přiznávám, že původní verzi jsem neviděl. Výběr rolí byl přesný. I Ethan Hawke, i Gwyneth Paltrow nemuseli dokazovat, že jejich postava má dané cíle - oni byly těmi postavamy. Děj i hudba balancují na tenké hraně kýče, ale tak obratně, že odpustíte vše a budete chtít další dávku. Prostě od dětských představitelů po nervní konec parádní koktejl vážné zábavy.(13.12.2005)

Zanechalo to ve mně jen samé pozitivní emoce a silné dojmy - všudypřítomná tmavě zelená barva, erotické dusno mezi Ethanem a Gwyneth, které by se v některých scénách dalo doslova krájet, nádherná vila slečny Dinsmoorové (natáčeno v sídle Ca' D'Zan, které je součástí úžasného Ringling muzea ve floridské Sarasotě, kde jsem kdysi byla) a v neposlední řadě krásný soundtrack v čele s písní Siren od Tori Amos.(11.4.2013)

• dr.fish

Musím říct, že minulý týden jsem viděl Great Expectations Mika Newella a nijak moc mne nenadchly. Tyto jsou ale o mnoho horší. Tady opravdu není co hrát, navíc tím, že tvůrci děj přesunuli do 20. století, ztratil námět zcela své kouzlo. Ethan Hawke je neherec a Alfonso nerežisér. Konec a zvonec. 50%(29.6.2013)

Fin Bell se při jedné své procházce po pláži setkává s uprchlým zločincem Arthurem Lustigem (Robert De Niro). Ve své mladické nerozvážnosti (přeci jen mu bylo jen 10 let) mu pomáhá v útěku. Později na tuto příhodu zapomíná, a věnuje se jen své nové lásce Estelle. I když ho její teta varuje, že mu Estella zlomí srdce - nedá si říct. Blik. O pár let později mu Estella opravdu zlomí srdce, a odjede do Paříže. Blik. Fin Bell dostává nabídku z prestižní New Yorské galerie, aby vystavil několik svých kreseb. Při návštěvě New Yorku se znovu setkává s Estelle. Bude jejich vztah pokračovat ? ... Herecké výkony ústřední dvojice (Ethan Hawke a Gwyneth Palthrow) zcela zastiňuje výkon Roberta De Nira, který ač je na plátně jen pár minut, dokazuje jak skvělým hercem je.. Co se ale povedlo, je perfektní hudba... i sama o sobě stojí za poslech... (poznámka na závěr - osobně se mi Finnovy obrazy vůbec nelíbily :)(1.8.2004)

Po opätovnom dozretí dojmov po videní tohto skvostu od Cuaróna opäť zvyšujem hodnotenie na 5*. Podotknem však, že som nevidel ani pôvodný film a ani som nečítal Dickensovu knihu. A na 90% som si istý, že ani jedno z toho by už dojem nezmenilo. Pretože... Cuarón má vynikajúci cit pre obrazovú harmóniu, vynikajúce snímanie exteriérov i interiérov a najmä, každý záber mi prišiel okúzľujúci a magický, nepochybne z veľkej časti nielen kvôli kamere ale aj výprave. Ak si k tomu pridám výborné výkony predovšetkým Hawkeho a Paltrowovej, silný príbeh s výbornou myšlienkou, dostávam dielo, ku ktorému sa odteraz vždy rád vrátim.(15.11.2013)

• - Maľby, ktoré sa objavili vo filme, poskytol súčasný talianský umelec Francesco Clemente. Clemente sa predtým objavil aj na filmovom plátne, a to v snímke Dobrý Will Hunting (1997), kde si strihol rolu hypnoterapeuta. (ZOUi)