Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Master19

Málo zábavné, tohle se mezi legendy nezařadí. Ale jako fantasy příběh to nebylo špatné. Švehlík je dobře mystický. ()

KASUGI

Nenadchla, neurazila. Zvláštní civilní pojetí Krakonoše, které nemusí každému sednout. Jan Nedbal, takový český Tom Hardy říznutý Patrikem Wilsonem je velký sympaťák. Ten casting všeobecně byl dobře zvolený. Ani ten Sokol tam nebyl otravný. Tu pohádku si dokážu představit jako každoroční kulisu k vánočnímu stromečku. ()

ghatos

Jedna velká reklama, na již tak extrémně žádané Krkonoše👍. Švehlík výborný, poměrně složitě a citlivě rozpracované etické vzorce chování, atraktivní lokace a hlavně celá mytologie okolo Krakonoše má smysl a duši 🧠❤️👈. Soustředěně a klidně natočené bez prvoplánových vlezlých debilit. S časem to uzraje a dojde tato, ani ne tak úplně pohádka většího uznání 👍🏞️. 75%. ()

vyfuk

Zvláštní počin, který dominuje hlavně hudbou. Na televizní pohádky posledních let se moc nedívám a asi mi dává smysl proč. Dalo by se to napasovat do jakékoliv jiné tématiky. S Krkonošemi jako takovými to má pramálo společného (skromný názor věčného obyvatele). Nijak extra se mi nezdá, že by tam byl větší přínos, ale je fakt, že dělat pohádky v dnešní době je dost bídná práce. Za mě něco, co úplně neurazí, ale někdy by to mohlo být blízko. ()

blackJag

Asi takto, jednooký mezi slepými králem. Žádná velká sláva určitě ne, ale v širším srovnání vánočních pohádek posledních let určitě ta lepší. Herci poměrně solidně zahráli, žádné velké pitvoření (až na Sokola, ale zrovna k jeho roli to pasuje), příběh má zajímavost, akorát třeba zrovna scénář by zasloužil pilku jako sůl. A pilovat, a pilovat... Třeba příště :-) 50% ()

giovanni3

U této pohádky jsem se bál, že se bude jednat o adaptaci večerníčku s Trautenberkem, Anče, Kubou, hajným, sojkou... A naštěstí zde šlo o samostatný děj, který byl uchopený velmi dobře. Na skoro dvě hodiny se tu člověk moc nenudí, sem tam se i usměje a hercům i věří postavy, které hrají. K tomu krásné exteriéry, zvláště přírodní, a máme milé překvapení. I jsem zvažoval 4*, ale prozatím zůstanu při zdi a dám 3z5.. ()

jefff

Skvělá pohádka, která je spíš pro starší, než pro děti. Má temný podtón a hlavně se v ní nekřičí, nevříská a nepřehrává. Švehlík jako Krakonoš bomba, Prachař i Sokol výteční a ani ostatní role nejsou špatně obsazené. Snad jen blbě nadabovaný lékárník, ale budiž. Místo klasických pohádkových kulis tu nabízí dobovou atmosféru a atraktivní les. Navíc by příběh napínavý. Super. ()

Fox85

Zajímavé pojetí Krakonoše a celkem pěkný příběh dělají z této "pohádky" jednu z těch lepších za posledních několik let ()

vitekpe

Na moderni pohadky nemam bunky. Zadna postava me nebavila. Zapletka taky ne. Jednu hvezdu pridavam za Dominiku Morávkovou, kterou jsem dosud neznal. ()

Maynard.

Tak mám za sebou edinou :novodobou" českou pohádku tědlech Vánoc. A jo, líbilo se mi to. Hlavně tím, že to nebyl až tak uplně tradičkní příběh. Tím, že se do toh vložil sám Krakonoš se to posunulo někam jinam. Nemá to takový rády jako Princezna zakletá v čase, ale je to v klidu. Švehlík se mi začíná líbit, ale v roli STBáKa v Ve stínu mu to seklo víc :o) ()

remy

Moc pěkná pohádka s příjemně “lidským” uchopením Krakonoše a jeho backstory. Dal bych si nášup klidně na velkym plátně - Bebjak své filmové cítění v televizních podmínkách v některých scénách nezapře. Švehlík, Sokol a sympaticky obyčejná Leona Skleničková vedou. ()

Vajonek

V rámci "novějších" pohádek, které laťku ale opravdu moc vysoko nenastavují, možná lepší průměr. A to z mého pohledu hlavně díky dobře vybraným a (hlavně co se týče té dámské poloviny) neokoukaným hercům v ústřední dvojici a Davidu Švehlíkovi coby laskavému, moudrému, důstojnému pánu hor (Krakonoš z Krkonošských pohádek je sice jen jeden, ale tohle byla dobrá volba, moc si nedokážu ze současných českých herců představit v té roli někoho lepšího). Krakonoše mi tedy bylo ve výsledku trochu líto, lásku bych mu přála. Ale asi by už té dobroty bylo pohromadě až moc (ne že by se Adam nakonec neukázal taky jako dobrák, na Krakonoše ale prostě neměl a na můj vkus mu to prozření trvalo trochu moc dlouho - a to jsem celkem fanynka Jana Nedbala:D). Jinak to, jak bývá u nových pohádek zvykem, bylo zase takové trochu překombinované, roztahané, bez pořádné zápletky, která by to celé utáhla, místy jsem se docela nudila (až jsem u toho i usnula). Také hudba byla místy rušivá. Ale dalo se na to podívat a možná bych se dokonce i podívala kvůli některým povedeným věcem a zvědavosti, jak to celé budu napodruhé vnímat, po nějaké době i znovu. Celkově tak za 60 %. ()

klukluka

V týhle potemnělý, spoře vytápěný, lehce vyhládlý kotlině mezi Macochou a Sněžkou máme kliku, že si tady rozbalil svý nádobíčko a o kvalitní filmovou a televizní podívanou se nám neúnavně stará slovenský režisér Peter Bebjak. Člověk, který se obejde beze spánku, jídla i pití a v nejhorším se jednou, dvakrát naklonuje. Díky tomu nám během krátké doby naservíroval mimo jiné Ochránce, Devadesátky, Případy 1. oddělení…a teď i tuhle ale jo (!) krásnou pohádku. Měla nepochybně vynikající scénář, i všechny ostatní složky zafungovaly na výbornou, a ve výsledku jsme se společně stali svědky vánočního zázraku. Tomu, že se tady na ČSFD nerozsvítil červeně, upřímně řečeno nerozumím… ()

Wally

Na nové pohádky a ještě k tomu vánoční jsme tak nějak přísnější...pořád porovnáváme s Popelkou nebo Pyšnou princeznou, která jak jsem někde četl ve své době nebyla taky vřele přijata...takže s chladnou hlavou a odstupem si dovoluji napsat, že tahle se opravdu povedla a vezmu-li třeba i tu O vánoční hvězdě, tak si nemyslím, že by to s těmi novými vánočními pohádkami bylo tak špatné... Ale zpět...pohádka byla příjemná, obsazení kvalitní a příběh neurážející...hrozně mne bavila role O. Sokola a D. Švehlíka...synonymum pro Krakonoše byl pro mne vždy pan F. Peterka, ale David Švehlík mi v této roli vyloženě sedl a jako Krakonoš je zapamatováníhodný a postavě Krakonoše rozhodně neudělal ostudu!  Možná mohl dostat víc prostoru D. Prachař, ale holt co už... Já byl spokojen! ()

Zagros

Po mnoha letech jsem se podíval na novou vánoční pohádku v České televizi a musím říct, že se vcelku povedla. Vydrželi jsme u ní až do konce celá rodina a to je samo o sobě na pochvalu. Příběh je fajn, atmosféra je dobrá, postavy a obsazení tak na půl. Sráží ji ale technická nekvalita zvuku. Tvůrci se velmi snažili dodat výraznou hudbu a hodně to přepískli. Proč hraje dunivá hudba a při tom postavy mluví? Místy jim nebylo moc rozumět. Navíc se hudba občas rozchází s atmosférou. Schválně jsem to srovnal se staršími pohádkami a tam tento problém nikdy nebyl, přitom jsou technické možnost nesrovnatelně dál. Bohužel dnešní tvůrci se asi neumí vypořádat s novými možnostmi technologií a někdy to plácají páté přes deváté. Je to škoda. Krakonošovo tajemství se další kultovní pohádkou nestane, ale na dokreslení vánoční atmosféry se pustit dá. ()